Προς το περιεχόμενο

Android 12: Η πρώτη δοκιμαστική έκδοση για προγραμματιστές είναι διαθέσιμη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, koutsis είπε

Η Samsung είπε ότι θα δίνει 3 χρόνια updates από φετος (εντάξει, τα security patches των 100mb δεν πιάνονται) αλλά κι αυτό μόνο στις ναυαρχιδες της, όχι σε όλες τις συσκευές. Άρα καμία σχέση με  apple!

Το s10 lite δεν είναι ναυαρχίδα και όμως φοράω το 11 με security patch Φεβρουάριος 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Ναι αλλα μην κοροιδευομαστε ποιος κραταει 5 χρονια ενα κινητο?

Κρινοντας απο εδω μεσα αυτο που βλεπω ειναι απο 1-3 χρονια, αλλα εδω ειναι τεχνολογικο φορουμ και δεν μπορουν να βγουν ασφαλη συμπερασματα.

Αυτο που βλεπω τωρα εκει εξω στους υπολοιπους μη tech freak ολων των ηλικιων ειναι ανετοτατα πανω απο πεντε χρονια.

Οποτε αν παρουμε τον μεσο ορο πρεπει να ειναι απο 5-7 χρονια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Ναι αλλα μην κοροιδευομαστε ποιος κραταει 5 χρονια ενα κινητο?

Εγω εχω ακομα το iphone se πρωτης γενιας, τι εννωεις.

Ακομα λειτουργει οπως οταν το εβγαλα απο το κουτι του. Με ios 14 παρακαλω, αυτο που φορανε ολα τα iphones. Αμα δε χαλασει δεν το αλλαζω 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, arispz είπε

Από που προκύπτει αυτό.... έχω ακόμα το 6s και τρέχει το καινούργιο iOS μια χαρά, κινητό του 2016.... δείξε μου το αντίστοιχο Android του 2016!

Υπάρχει μια μερίδα καταναλωτών (μικρή) που κατανοεί την έλλειψη καινοτομίας εδώ και καιρό, και όλα τα στραβά με την υπόθεση smartphones (με κύριο την επιβολή από τις εταιρίες τεχνητών αναγκών και τεχνητή υποχρέωση σε σύντομη αλλαγή συσκευών, κυρίως android). Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα σαν μοναδικό κινητό το S6, που αγόρασα τον Απρίλιο του 2015. Λειτουργεί ακόμα (βέβαια επειδή η samsung μου άλλαξε 2 φορές μπαταρία, αλλά ήταν δωρεάν και οι 2 αλλαγές).

Τι νομίζεις ότι έχει αλλάξει στα κινητά από το 2015; 🙂

Γενικά (το έχω ξαναγράψει) είμαι της γνώμης ότι η αγορά των κινητών πρέπει να ελεγχθεί σοβαρά. Υποχρέωση των πάντων για υποστήριξη τουλάχιστον 5 χρόνων (όπως κάνει η apple), ανοικτά διαθέσιμοι οδηγοί (όπως στα windows) και απαγόρευση αγοράς νέας συσκευής εντός 2-3 χρόνων από την προηγούμενη (αυτό λόγω της περιβαλλοντολογικής καταστροφής που δημιουργεί η τρέχουσα κατάσταση).

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που γίνεται όλο και πιο δύσκολο είναι, από πλευράς προγραμματιστή εφαρμογών, να κρατάς συμβατότητα με παλιές συσκευές, ειδικά όταν η εφαρμογή χρειάζεται "ελευθερίες" που οι νέες εκδόσεις του Android όλο και περιορίζουν (βασικά εδώ σκέφτομαι περισσότερο το external physical storage access και file browsing / writing).

Είναι πονοκέφαλος να είσαι up to speed με αυτές τις αλλαγές και να τις ενσωματώνεις στο project χωρίς να γίνει ο κώδικας spaghetti. 

Τελικά καταλήγεις να κάνεις drop παλιές συσκευές, παρότι είναι απόλυτα ικανές από άποψη δυνατοτήτων να τρέξουν την εφαρμογή σου, και μάλιστα (ειδικά σε περίπτωση apps για emulators ή game engines) μπορεί να δίνει "ζωή" σε παλιές συσκευές που αλλιώς αχρηστεύονται. 

Από τη δε Google, θέτουν διάφορες προθεσμίες (συνήθως αρκετά χαλαρές, δίνοντας χρόνο για να προετοιμαστείς, αλλά και πάλι είναι hard deadlines) για να αναβαθμίσεις σε νέο SDK, να συμμορφωθείς με νέες πολιτικές και να μεταβείς σε νέους μηχανισμούς (πχ διανομή περιεχομένου on demand), αλλιώς πάπαλα τα updates (και το publishing σε δεύτερο χρόνο) από Play Store. Οπότε *πρέπει* να υιοθετήσεις τα νέα API, πρέπει να ενημερώσεις την εφαρμογή σου. 

https://developer.android.com/distribute/play-policies

Οπότε από αυτή την άποψη θα προτιμούσα νέες εκδόσεις του API και OS σε πιο αραιά διαστήματα από αυτό που έχουμε τα τελευταία χρόνια (...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Αυτό που γίνεται όλο και πιο δύσκολο είναι, από πλευράς προγραμματιστή εφαρμογών, να κρατάς συμβατότητα με παλιές συσκευές, ειδικά όταν η εφαρμογή χρειάζεται "ελευθερίες" που οι νέες εκδόσεις του Android όλο και περιορίζουν (βασικά εδώ σκέφτομαι περισσότερο το external physical storage access και file browsing / writing).

Είναι πονοκέφαλος να είσαι up to speed με αυτές τις αλλαγές και να τις ενσωματώνεις στο project χωρίς να γίνει ο κώδικας spaghetti. 

Τελικά καταλήγεις να κάνεις drop παλιές συσκευές, παρότι είναι απόλυτα ικανές από άποψη δυνατοτήτων να τρέξουν την εφαρμογή σου, και μάλιστα (ειδικά σε περίπτωση apps για emulators ή game engines) μπορεί να δίνει "ζωή" σε παλιές συσκευές που αλλιώς αχρηστεύονται. 

Από τη δε Google, θέτουν διάφορες προθεσμίες (συνήθως αρκετά χαλαρές, δίνοντας χρόνο για να προετοιμαστείς, αλλά και πάλι είναι hard deadlines) για να αναβαθμίσεις σε νέο SDK, να συμμορφωθείς με νέες πολιτικές και να μεταβείς σε νέους μηχανισμούς (πχ διανομή περιεχομένου on demand), αλλιώς πάπαλα τα updates (και το publishing σε δεύτερο χρόνο) από Play Store. Οπότε *πρέπει* να υιοθετήσεις τα νέα API, πρέπει να ενημερώσεις την εφαρμογή σου. 

https://developer.android.com/distribute/play-policies

Οπότε από αυτή την άποψη θα προτιμούσα νέες εκδόσεις του API και OS σε πιο αραιά διαστήματα από αυτό που έχουμε τα τελευταία χρόνια (...)

Γενικά αυτό το μοντέλο ανάπτυξης εφαρμογών είναι στρεβλό. Ευνοεί βέβαια (μόνο) την google & apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Ανα 2 χρόνια πρεπει να αλλαζεις android για να παίρνεις την τελευταία έκδοση και τα security patch... και βλέπεις την apple να δίνει 5 χρόνια..

Ξεκλείδωσε bootloader και πέρνα ότι έκδοση θες. Custom roms έχει στο XDA developers. Έχω android 11 στο HTC 10 και στο moto g 4g (κινητό του 12-13 με κόστος 170€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Ναι αλλα μην κοροιδευομαστε ποιος κραταει 5 χρονια ενα κινητο?

Έχω moto g 4g (170€ κινητό του 12-13) το οποίο έχει android 11 και είναι άψογο! Το χρησιμοποιώ όποτε θέλω να παίξω ποδόσφαιρο/basket και δεν έχω μπάλα ή όταν πάω gym και θέλω να πιάσω μηχάνημα χωρίς να μου κλέψουν την πετσέτα.

 

Edit: τώρα το έχω για φάλτσο στο κοντό ποδαράκι του γραφείου ενώ ακούω μουσική από αυτό μέσο Bluetooth. Στο HTC 10 έχω αλλάξει 2 φορές μπαταρία και 3 οθόνη (δεδομένου ότι κάθε αλλαγή μπαταρίας = καινούργια οθόνη) και το u ultra το έστειλα RMA γιατί έκανε δισχρωμία η οθόνη κοντά στα πλήκτρα). BTW το moto g δεν  έχει πάθει/χρειαστεί τίποτα 8 χρόνια τώρα, πέρα από το ότι η ύπαρξη κάμερας είναι κυρίως suggestive.

Επεξ/σία από Returntolobby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι flame μεταξύ android vs ios κατάντησε το topic. Έχοντας κάνει χρήση και των δύο λειτουργικών και αρκετές μεταβάσεις μεταξύ τους στο ενδιάμεσο (τώρα σε ios) σαφώς και η υποστήριξη στο ios είναι καλύτερη, όποιος υποστηρίζει το αντίθετο ζει στον κόσμο του.

ΝΑΙ, η apple μηνύθηκε για μείωση απόδοσης παλαιών συσκευών μετά update το οποίο «δικαιολόγησε» ως απαραίτητο λόγω μειωμένης απόδοσης μπαταρίας. Από τότε όμως και αντικατάσταση μπαταριών σε πολύ χαμηλή τιμή πρόσφερε και αυτήν την πολιτική σταμάτησε μετά το κράξιμο. 

ΝΑΙ, λίγοι κρατάνε μία πενταετία τη συσκευή τους (πολλές φορές γιατί απλά θέλουν κάτι καινούριο για αλλαγή) αλλά αν ξέρεις ότι θα έχει άλλα 2-3 χρόνια updates όταν την πουλάς, πιάνεις και καλύτερη τιμή. Μένοντας εξωτερικό και έχοντας πουλήσει ΟΛΕΣ τις παλιές μου συσκευές η διαφορά μεταπωλητικής τιμής ανάμεσα σε ios/android ναυαρχίδες είναι πολύ μεγάλη (ενώ δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε τιμή κτήσης). 

ΝΑΙ, στο android μπορείς να βάλεις custom roms και να έχεις την τελευταία έκδοση του λειγουργικού και NAI δεν έχω πρόβλημα «ασφάλειας» από τις custom roms αλλά ΟΧΙ (επειδή το έχω κάνει) ΔΕΝ είναι για όλους και μόνο μία απειροελάχιστη μειοψηφία το κάνει. Άσε που αν χρησιμοποιείς και στο λογαριασμό σου τίποτα εταιρικά email αυτά είναι ασύμβατα με custom roms. 

ΟΧΙ, δεν διαφέρουν πια τόσο πολύ android/ios μεταξύ τους. Ο ένας έχει αντιγράψει και αντιγράφει τον άλλο με αποτέλεσμα οι διαφορές να είναι απειροελάχιστες πλέον για το μέσο χρήστη. 

Στην τελική είναι απόφαση του καθενός αν θα τα στάξει κάθε διετία σε ένα Xiaomi ή αν θα πάρει μία φορά ένα iphone. Τι του αρέσει σαν περιβάλλον και κατά πόσον είσαι διατεθημένος να τον χρησιμοποιεί η google για data mining και για να μπορεί να πουλήσει παραπάνω διαφημίσεις. Αυτός είναι στην τελική και ο λόγος που απομακρύνθηκα από όλες τις υπηρεσίες της (calendar, contacts, maps, gdrive) και προσπαθώ να απομακρυνθώ και από το τελευταίο οχυρό (gmail) 😜 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι αυτοί που κρατάνε τα τηλέφωνα 5 και 6 χρόνια, πού είναι όταν γίνονται οι έρευνες για το πόσο συχνά αλλάζει ο χρήστης κινητό;

1. Δεδομένα από το 2019 (κάθε 18-24 μήνες): https://deviceatlas.com/blog/how-regularly-do-people-upgrade-their-smartphones

2. Poll του gsmarena (το 72% το κρατά 2 χρόνια και λιγότερο): https://www.poll-maker.com/results1879327xEB454C96-53#tab-2

3. Στην Ινδία παρακαλώ (όπου η αγοραστική δύναμη είναι μικρή), 12 μήνες (δεδομένα του 2017: https://www.deccanchronicle.com/technology/in-other-news/120417/survey-how-often-mobile-users-upgrade-their-phones.html

Αλλά φαντάζομαι το "εγώ το έχω 5 χρόνια" είναι πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα του τι κάνει η πλειονότητα των χρηστών.

Επίσης, συγκεντρωτικά δεδομένα για τα πάντα υπάρχουν εδώ: https://www.bankmycell.com/blog/how-many-phones-are-in-the-world

Οι εταιρίες, όταν καθορίζουν τη στρατηγική και πού θα κατανείμουν τους πόρους, αυτά κοιτάζουν. Όχι τι κάνει η μία εξαίρεση στον κανόνα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Όλοι αυτοί που κρατάνε τα τηλέφωνα 5 και 6 χρόνια, πού είναι όταν γίνονται οι έρευνες για το πόσο συχνά αλλάζει ο χρήστης κινητό;

1. Δεδομένα από το 2019 (κάθε 18-24 μήνες): https://deviceatlas.com/blog/how-regularly-do-people-upgrade-their-smartphones

2. Poll του gsmarena (το 72% το κρατά 2 χρόνια και λιγότερο): https://www.poll-maker.com/results1879327xEB454C96-53#tab-2

3. Στην Ινδία παρακαλώ (όπου η αγοραστική δύναμη είναι μικρή), 12 μήνες (δεδομένα του 2017: https://www.deccanchronicle.com/technology/in-other-news/120417/survey-how-often-mobile-users-upgrade-their-phones.html

Αλλά φαντάζομαι το "εγώ το έχω 5 χρόνια" είναι πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα του τι κάνει η πλειονότητα των χρηστών.

Επίσης, συγκεντρωτικά δεδομένα για τα πάντα υπάρχουν εδώ: https://www.bankmycell.com/blog/how-many-phones-are-in-the-world

Οι εταιρίες, όταν καθορίζουν τη στρατηγική και πού θα κατανείμουν τους πόρους, αυτά κοιτάζουν. Όχι τι κάνει η μία εξαίρεση στον κανόνα.

 

πολυ σωστα αυτα που γραφεις. και μαλιστα εκει καπου στην 1 κατηγορια  κινουμαι και εγω (δεν φτανει τα δυο χρονια με τιποτα).

αλλα, ενταξει υπαρχει και η αλλη πλευρα.

οτα αγοραζεις ενα παιχνιδι των 100-150 ευρω τοτε να το αλλαξεις και στο εξαμηνο που λεει ο λογος.

μολις βρωμισει η οθονη πετα το.

αλλα να εχεις κανα 1000ρικο για samsung ή iphone εκει θα ζοριστεις αν στο <αλλαξουνε>> στο ιδιο διαστημα.

αλλο αν εχεις την δυνατοτητα να το κανεις μονος σου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

οσο τρεχουν οι εφαρμογες που χρησιμοποιω καλα λιγο με νοιαζει τι εκδοση android εχει το κινητο μου

αγοραστε

Ακριβώς! Προσωπικά τα κρατάω μια 3ετία γιατί μετά τα βαριέμαι. Αλλά δουλεύουν άψογα. Αndroid πάντα και μόνο. Αλλά κοιτάω να παίρνω ναυαρχίδα και να έχει καλή cpu. Τώρα έχω το Mi9 T Pro με SD855. To έχω 1,5 χρόνο ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, judgevag είπε

κατοχος mi8 και εχω την τελευταια έκδοση official 

 

Καλά η Xiaomi μας δουλεύει λίγο μην λέμε οτι θέλουμε. Και εγώ Mi8 έχω και δίνει μεν το τελευταίο MIUI αλλά η έκδοση Android για κάποιο λόγο είναι η 10 και οχι η 11 όπως θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...