Προς το περιεχόμενο

Android 12: Η πρώτη δοκιμαστική έκδοση για προγραμματιστές είναι διαθέσιμη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σε δουλεύει καθόλου. Από τις αρχές της δημιουργίας της η έκδοση miui από την έκδοση του android ήταν ανεξάρτητη. Απορώ που δεν το ξέρεις και το αναφέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

57 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Όλοι αυτοί που κρατάνε τα τηλέφωνα 5 και 6 χρόνια, πού είναι όταν γίνονται οι έρευνες για το πόσο συχνά αλλάζει ο χρήστης κινητό;

1. Δεδομένα από το 2019 (κάθε 18-24 μήνες): https://deviceatlas.com/blog/how-regularly-do-people-upgrade-their-smartphones

2. Poll του gsmarena (το 72% το κρατά 2 χρόνια και λιγότερο): https://www.poll-maker.com/results1879327xEB454C96-53#tab-2

3. Στην Ινδία παρακαλώ (όπου η αγοραστική δύναμη είναι μικρή), 12 μήνες (δεδομένα του 2017: https://www.deccanchronicle.com/technology/in-other-news/120417/survey-how-often-mobile-users-upgrade-their-phones.html

Αλλά φαντάζομαι το "εγώ το έχω 5 χρόνια" είναι πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα του τι κάνει η πλειονότητα των χρηστών.

Επίσης, συγκεντρωτικά δεδομένα για τα πάντα υπάρχουν εδώ: https://www.bankmycell.com/blog/how-many-phones-are-in-the-world

Οι εταιρίες, όταν καθορίζουν τη στρατηγική και πού θα κατανείμουν τους πόρους, αυτά κοιτάζουν. Όχι τι κάνει η μία εξαίρεση στον κανόνα.

Η ερώτηση που τέθηκε ήταν ποιος κρατάει κινητό πάνω από 5 χρόνια, όχι τι κάνει η πλειοψηφία, εξού και η απάντηση που έδωσα. Μπορείς να τη βρεις 2 σελίδες πίσω αν ενδιαφέρεσαι. Οπότε το «Αλλά φαντάζομαι το "εγώ το έχω 5 χρόνια" είναι πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα του τι κάνει η πλειονότητα των χρηστών.» είναι (ας το πω όσο πιο ευγενικά μπορώ) εντελώς άστοχο.

Επίσης ωραία αυτά τα στατιστικά, αλλά μπορούν να αξιοποιηθούν μόνο αν έχουμε και στοιχεία για τα μοντέλα των αγορών. Θέλω να πω ότι σε πολλές χώρες της Ευρώπης (πχ. Γερμανία 2019), της Ασίας και της Βόρειας Αμερικής δουλεύουν σε μεγάλα ποσοστά διετή συμβόλαια με αλλαγή συσκευής στην ανανέωση. Είναι κάτι που είναι υποχρεωτικό να το λάβεις υπόψιν στην ερμήνευση των αποτελεσμάτων, ειδικά σε σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Όλοι αυτοί που κρατάνε τα τηλέφωνα 5 και 6 χρόνια, πού είναι όταν γίνονται οι έρευνες για το πόσο συχνά αλλάζει ο χρήστης κινητό;

1. Δεδομένα από το 2019 (κάθε 18-24 μήνες): https://deviceatlas.com/blog/how-regularly-do-people-upgrade-their-smartphones

2. Poll του gsmarena (το 72% το κρατά 2 χρόνια και λιγότερο): https://www.poll-maker.com/results1879327xEB454C96-53#tab-2

3. Στην Ινδία παρακαλώ (όπου η αγοραστική δύναμη είναι μικρή), 12 μήνες (δεδομένα του 2017: https://www.deccanchronicle.com/technology/in-other-news/120417/survey-how-often-mobile-users-upgrade-their-phones.html

Αλλά φαντάζομαι το "εγώ το έχω 5 χρόνια" είναι πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα του τι κάνει η πλειονότητα των χρηστών.

Επίσης, συγκεντρωτικά δεδομένα για τα πάντα υπάρχουν εδώ: https://www.bankmycell.com/blog/how-many-phones-are-in-the-world

Οι εταιρίες, όταν καθορίζουν τη στρατηγική και πού θα κατανείμουν τους πόρους, αυτά κοιτάζουν. Όχι τι κάνει η μία εξαίρεση στον κανόνα.

Εγώ πάντως που το έχω 6 χρόνια, ανέφερα ότι είμαστε η μειοψηφία.

Πάντως, καλύτερα από τέτοιου είδους έρευνες, καλύτερα να συγκρίνουμε πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η αποψη μου ειναι οτι με ενα χιλιαρικο μπορεις να παρεις μια συσκευη των 1000ων και να την κρατησεις 5 χρονια τουλαχιστον,  ή δυο των 500ων και να τις κρατησεις 6-7 χρονια (μια αναβαθμιση hardware) ή τρεις των 350 και να τις κρατησεις 8-9 χρονια (2 αναβαθμισεις hardware),  ή 5 των 200ων και να βγαλεις πανω απο δεκαετια (4 αναβαθμισεις hardware). Αν δεν παιζεις βαρια παιχνιδια ή δεν πουλας μουρη, την ιδια δουλεια κανουν ολες. Οποιος λεει οτι κολλανε, δεν ξερει τι του γινεται. Ουτε το samsung των 130 ευρω που εχει η πεθερα μου δεν κολλαει (που εγω ο ιδιος της ελεγα να μην το παρει γιατι θα κολλαει).   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimkord είπε

με ενα χιλιαρικο μπορεις να παρεις μια συσκευη των 1000ων .. ή δυο των 500ων ... ή τρεις των 350 ...  ή 5 των 200ων και να βγαλεις πανω απο δεκαετια .

ή 10 των 100.. ή 20 των 50 , και το ocd μου βαρεσε κοκκινα.

ή 40 των 25, ή 80 των 12,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aeljim είπε

 

Καλά η Xiaomi μας δουλεύει λίγο μην λέμε οτι θέλουμε. Και εγώ Mi8 έχω και δίνει μεν το τελευταίο MIUI αλλά η έκδοση Android για κάποιο λόγο είναι η 10 και οχι η 11 όπως θα έπρεπε.

Δεν σε δουλεύει. Όπως οι περισότερες εταιρείες έδιναν 2 major Android updates, έτσι κάνει και αυτή. Αν ξεκλνησε με Android 9, πήρε Android 10 και 11 και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Ανα 2 χρόνια πρεπει να αλλαζεις android για να παίρνεις την τελευταία έκδοση και τα security patch... και βλέπεις την apple να δίνει 5 χρόνια..

Θα υποστηρίζει 3 αναβαθμίσεις Android OS στα μελλοντικά chipset της Qualcomm δηλαδή από τον Snapdragon 888 και έπειτα μέσα στο 2021 για τα ποιό οικονομικά chipsets και επίσης 4 χρόνια αναβαθμίσεις ασφαλείας.

17 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

Ναι αλλα μην κοροιδευομαστε ποιος κραταει 5 χρονια ενα κινητο?

Εγώ..και το άλλαξα φέτος..είχα Samsung galaxy S4 Black edition και πήρα το S20+ 5G...όχι ότι είχε κάποιο πρόβλημα είχα αλλάξει και μπαταρία πριν 2 χρόνια μια χαρα ούτε κολούσε ούτε τίποτα αξιοπρεπέστατο τα εβγαλέ τα λεφτά του..και δουλεύει ακόμα έτσι...Δεν το ήξερα ότι πρέπει να αγοράζουμε κινητο κάθε 2 χρόνια στο Ελλαδισταν ζουμε μην τρελαθούμε..στην Ελβετία αυτά..για να μην πω ότι κάνεις και κακό για το περιβάλλον..αλλά ποιος χέστηκε..πλέμπες τι να πεις!...Τουλάχιστον 5 χρόνια αναβαθμίσεων πρέπει να δίνουν όλες οι εταιρίες...αν δεν  δίνουν;;; κανένα πρόβλημα αγοράζω κινητό κάθε 6-7 χρόνια.Φιλάκια!

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To s4 μια χαρά εν έτει 2021 προφανώς λάθος κατηγορία συσκευής αγοράζεις. Feature phone πρέπει να παίρνεις. Προφανώς και του κάνεις την πιο απλή χρήση δηλ τηλέφωνο άντε και κανένα μήνυμα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, atrwtos είπε

Θα υποστηρίζει 3 αναβαθμίσεις Android OS στα μελλοντικά chipset της Qualcomm δηλαδή από τον Snapdragon 888 και έπειτα μέσα στο 2021 για τα ποιό οικονομικά chipsets και επίσης 4 χρόνια αναβαθμίσεις ασφαλείας.

Εγώ..και το άλλαξα φέτος..είχα Samsung galaxy S4 Black edition και πήρα το S20+ 5G...όχι ότι είχε κάποιο πρόβλημα είχα αλλάξει και μπαταρία πριν 2 χρόνια μια χαρα ούτε κολούσε ούτε τίποτα αξιοπρεπέστατο τα εβγαλέ τα λεφτά του..και δουλεύει ακόμα έτσι...Δεν το ήξερα ότι πρέπει να αγοράζουμε κινητο κάθε 2 χρόνια στο Ελλαδισταν ζουμε μην τρελαθούμε..στην Ελβετία αυτά..για να μην πω ότι κάνεις και κακό για το περιβάλλον..αλλά ποιος χέστηκε..πλέμπες τι να πεις!...Τουλάχιστον 5 χρόνια αναβαθμίσεων πρέπει να δίνουν όλες οι εταιρίες...αν δεν  δίνουν;;; κανένα πρόβλημα αγοράζω κινητό κάθε 6-7 χρόνια.Φιλάκια!

galaxy s4, συσκευή του 2013; Με συγχωρείς αλλά δε βγάζει νόημα. Αν αυτή ήταν η κύρια συσκευή σου τότε είμαι περίεργος τι "ετρεχες" από εφαρμογές. Και ποιος ο λόγος (αν κάνεις απλή χρήση χωρίς μεγάλες απαιτήσεις) να πας σε τόσο ακριβή συσκευή μετά από 8 χρόνια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2021 στις 9:47 ΜΜ, ikar6 είπε

galaxy s4, συσκευή του 2013; Με συγχωρείς αλλά δε βγάζει νόημα. Αν αυτή ήταν η κύρια συσκευή σου τότε είμαι περίεργος τι "ετρεχες" από εφαρμογές. Και ποιος ο λόγος (αν κάνεις απλή χρήση χωρίς μεγάλες απαιτήσεις) να πας σε τόσο ακριβή συσκευή μετά από 8 χρόνια;

Αχαα..δεν καταλαβαινω γιατι σας φαινετε τοσο παραξενο...τη χρήση έκανα;;...ιντερνετ εφαρμογη brave και firefox focus..απο apps...face..insta..twiter..viber..watchapp..youtube..κτλ. κανονικα χωρις κοληματα κτλ...οσοι εχουν ακομα ξερουν...ασημβατοτητα σε τετοιες εφαρμογες δεν συναντησα...μονο σε παιχνιδια βαρια..δεν παιζω οποτε..και σε καποιες εφαρμογες για φωτογραφιες κτλ...Για φωτο το ειχα παρει τοτε κυριως ηταν τοπ..πολυ φωτογραφια..και στο νυν s20+ το χω παει τρενο..😆Και ταινιες με vlc  screen mirroring στη tv επισης samsung..Παιδια ειλικρηνα σας μιλαω δεν είχα απολύτως κανενα παραπονο απο αυτο το κινητο..το μονο που μου λειπη στο καινουργιο το s20+ ειναι η ir τεχνολογια για να αλλαζω καναλια..αir condi..κτλ.😦

Επεξ/σία από atrwtos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...