Προς το περιεχόμενο

Σπασμένη Θητείας Στρατού


Orvis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους,

Υπάρχει περίπτωση να υπηρετήσω την θητεία μου σε διαστήματα?

Παράδειγμα να κάνω τρείς μήνες στρατό και τρείς μήνες να δουλέβω. 

Ευχαριστώ εκ τον πρωτέρων.

Επεξ/σία από Orvis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Orvis είπε

Γεια σε όλους,

Υπάρχει περίπτωση να υπηρετήσω την θητεία μου σε διαστήματα?

Παράδειγμα να κάνω τρείς μήνες στρατό και τρείς μήνες να δουλέβω. 

Ευχαριστώ εκ τον πρωτέρων.

Θα πρέπει να ρωτήσεις στρατολογια για το τι χρειάζεται, αλλά γίνεται. Έχω γνωστούς από δουλειά που έχουν δουλέψει σεζόν καλοκαίρι και μετά συνέχισαν θητεία. 

Ίσως πχ να μην γίνεται να μπεις μόνο για 1 μήνα στην αρχή και να πρέπει 3 μήνες κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολα γινονται αλλα εχεις σκεφτει το ποτε θα τελειωσεις με τον στρατο ετσι? και εαν σου παρουσιαστει καποια μονιμη εργασια στο ενδιαμεσο θα βαρας το κεφαλι σου. ποιος εργοδοτης θα σε προσλαβει με ημερομηνια ληξης για το διαστημα που εσυ θελεις και να πηγαινεις στον στρατο οποτε θελεις εσυ? 

γνωμη μου, πηγαινε και ξεμπερδευε μια και εξω. 

Επεξ/σία από xsterg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειαστεί να πάρεις αναβολή να ρωτήσεις αν μετά θα ξαναπαρουσιαστείς με τους "εξ αναβολής" που δεν είναι και η καλύτερη εμπειρία από ότι έχω καταλάβει.

Όταν υπηρετούσα οι "εξ αναβολής" έρχονταν με μικρή διαφορά και είχαν φύγει πριν έρθουν οι φαντάροι. Είναι άτομα τα οποία είχαν πάρει αναβολή ενώ υπηρετούσαν και όχι με τον καλύτερο τρόπο. Είτε είχαν επικαλεστεί ψυχική ασθένεια(δεν κατάφεραν να πάρουν την αναβολή στην στρατονομία και είχαν προξενήσει επεισόδια για να την πάρουν τελικά) , είτε τους ειχαν πιάσει με ναρκωτικά, είτε είχαν προξενήσει κάποιο επεισόδιο στο στρατόπεδο. Τα άτομα αυτά προφανώς επιδίωκαν να ξαναπάρουν αναβολή οπότε στο κέντρο κατάταξης είχαν συμβεί πολλά ευτράπελα και για αυτό έμπαιναν με άλλο timing από τους νεοσύλλεκτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xsterg είπε

ολα γινονται αλλα εχεις σκεφτει το ποτε θα τελειωσεις με τον στρατο ετσι? και εαν σου παρουσιαστει καποια μονιμη εργασια στο ενδιαμεσο θα βαρας το κεφαλι σου. ποιος εργοδοτης θα σε προσλαβει με ημερομηνια ληξης για το διαστημα που εσυ θελεις και να πηγαινεις στον στρατο οποτε θελεις εσυ? 

γνωμη μου, πηγαινε και ξεμπερδευε μια και εξω. 

Καλά τσιλ, δεν θα ρωτήσει κιόλας αν δεν βγαίνει οικονομικά για 9 μήνες σερί χωρίς εισόδημα δουλεύοντας για το κράτος. Φαντάζομαι ρωτάει για εποχική δουλειά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tcktcktck είπε

Όταν υπηρετούσα οι "εξ αναβολής" έρχονταν με μικρή διαφορά και είχαν φύγει πριν έρθουν οι φαντάροι. Είναι άτομα τα οποία είχαν πάρει αναβολή ενώ υπηρετούσαν και όχι με τον καλύτερο τρόπο. Είτε είχαν επικαλεστεί ψυχική ασθένεια(δεν κατάφεραν να πάρουν την αναβολή στην στρατονομία και είχαν προξενήσει επεισόδια για να την πάρουν τελικά) , είτε τους ειχαν πιάσει με ναρκωτικά, είτε είχαν προξενήσει κάποιο επεισόδιο στο στρατόπεδο. Τα άτομα αυτά προφανώς επιδίωκαν να ξαναπάρουν αναβολή οπότε στο κέντρο κατάταξης είχαν συμβεί πολλά ευτράπελα και για αυτό έμπαιναν με άλλο timing από τους νεοσύλλεκτους.

Ετσι ακριβως.Οι "εξ αναβολης" ( κατα κυριο λογο γιωτα ) ερχοντουσαν νωριτερα ως μια διμοιρια,και εφευγαν πριν εμφανιστουν οι πολλοι.

Ειχαν σχεδον ολοι καποιο θεμα,και ξαναπαιρναν αναβολη,μεχρι στο τελος να παρουν απαλλαγη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα τη δυνατοτητα σπαστης θητειας γιατι ημουν μονιμος κατοικος εξωτερικου οταν παρουσιαστηκα. Τοτε ηταν διμηνα (δηλαδη εκανες τη θητεια σε δημινα "τμηματα" μεχρι να ολοκληρωσεις) ... αλλα χρειαζοταν χαρτουρα που να αποδικνυει τη μονιμη κατοικια, δεν ηταν κατα δηλωση. Δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι προς αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...