Προς το περιεχόμενο

Το Apple M1X SoC θα φέρει μεγάλη διαφορά απόδοσης στα νεώτερα MacBooks


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, hasodikis είπε

Εγώ απλά να επισημάνω ότι παρότι κάτοχος iMac, Mac mini και MacBook Pro.... αφ' ης στιγμής η Apple επέλεξε να μην μου επιτρέπει να αντικαθιστώ σκληρό δίσκο.... εγώ απλά επέλεξα να μην αγοράζω  πλέον τους υπολογιστές της. 
Η ασφάλεια των δεδομένων για μένα και λόγω επαγγέλματος είναι σημαντική. Και ναι το πρόβλημα αυτό λύνεται σε imac  και  macmini με backup σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, πλην όπως η εμπορική πολιτική και φιλοσοφία της εταιρίας αυτής πλέον δεν μου ταιριάζει και δεν μπορώ να την επικροτήσω διά των αγορών μου. 

Hackintosh  λοιπόν σε όλα τα συστήματά μου (ακόμα και στα λαπτοπ) όσο θα μπορώ ακόμα.... και αν η κατάσταση αυτη δεν αλλάξει μελλοντικά και με δεδομένο τον αναπόδραστο θάνατο του Hackintosh σε λίγα χρόνια.... αναγκαστικά επιστροφή σε linux. 

Πέρα όμως αυτών ..... ο M1 απλά τα σπάει....το  Macbook Air με m1 στέλνει κυριολεκτικά αδιάβαστο το 27άρι iMac μου... 
Βλέπω επιδόσεις και κυρίως power efficiency και μου τρέχουν τα σάλια.....
Αναρωτιέμαι δε που θα πάει το ταβάνι με m1x, m2 κ.ο.κ.

Αλλά είπαμε ... πλέον έχουμε το πιο κλειστό σύστημα που έχει διανοηθεί ποτέ κατασκευαστής ηλεκτρονικών υπολογιστών (CPU-GPU-RAM ένα πράγμα.. και όλα μαζί και με τον σκληρό ... κολλημένα στη μητρική).

Επισκευασιμότητα μηδέν, όχι μόνο από τον τελικό χρήστη αλλά και από επαγγελματίες πλέον (μη διαθέσιμα εξαρτήματα κ.ο.κ). Ένα από αυτά να πάθει κάτι...... την πάτησες αν είσαι εκτός εγγύησης. Ενώ ακόμα και αν έχεις εγγύηση, τα δεδομένα σου μια φορά τα έχασες, καθώς η Apple αντικαθιστά τη μητρική εξ ολοκλήρου. 

Την αγαπούσα αυτή την εταιρία και τα προϊόντα της. Ακόμα λατρεύω το λειτουργικό της ... κυριολεκτικά...   Γράφω άλλωστε από αυτό ακόμα και τώρα σε ένα Thinkpad t460 (big Sur 11.2.1) ..... αλλά μου φάινεται ότι θα μείνω πιστός μόνο στα iPad.....

Είναι σαφέστατα δικαίωμά σου να επενδύεις εκεί που εσύ νομίζεις καλύτερα. Αλλά πρακτικά, το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις στην αγορά καινούριου μηχανήματος είναι η RAM (να σε καλύπτει για την προβλεπόμενη "ζωή" του) και όχι τόσο ο δίσκος. Έχω σαν βασικό μηχάνημα μου ένα Mac mini (intel version, 2018) το οποίο "φοράει" 512 SSD. Έχοντας συνδεδεμένο όμως πάνω του μόνιμα ένα WD SSD 1TB, USB-C, έχω μεταφέρει όλες μου τις φωτογραφίες και βίντεο projects στον εξωτερικό δίσκο. Ότι επεξεργασία έχω κάνει μέχρι σήμερα (δεν είμαι επαγγελματίας) τρέχει χωρίς πρόβλημα. Και αν ήθελα ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες υπήρχαν και thunderbolt 3.0 SSDs αλλά δεν έβρισκα το λόγο να πληρώσω τα εξτρά χρήματα. 

Νομίζω λοιπόν ότι πρακτικά σήμερα το μόνο πρόβλημα είναι οι soldered RAM που όμως τις βλέπουμε σε όλο και περισσότερους κατασκευαστές. Το θέμα του δίσκου και της κάρτας γραφικών λύνεται χάρη στην παρουσία των thunderbolt ports (και ναι, ξέρω ότι το M1 chip δεν υποστηρίζει ακόμα εξωτερικές κάρτες γραφικών αλλά το πρόβλημα θα είναι προσωρινό φαντάζομαι)

18 ώρες πριν, afantos είπε

Μόνο που το macbook air μου του 2013 αναβαθμίζεται κανονικά στην τελευταία έκδοση του λειτουργικού (αν θέλω, βαριέμαι να το κάνω....), έτσι ακόμα δεν έχω υποκύψει στον "εκβιασμό" ενώ έχω ένα λειτουργικό laptop που έχει αντοχή άρματος μάχης (δουλεύει 10 ώρες την ημέρα) και μου είχε κοστίσει 900 ευρώ.

Παρομοίως, MacBook Air early 2014, το έδωσα πρόσφατα και μεταπήδησα σε Μ1 (σαν δεύτερο μηχάνημα, για εργασία εκτός σπτιτιού). Είχε ακόμα κανονικά αναβαθμίσεις στην τελευταία έκδοση λειτουργικού και έτρεχε μια χαρά τις βασικές εφαρμογές. Αλλά αν ήθελες να κάνεις κάποια επεξεργασία βίντεο καθυστερούσε σημαντικά (άλλωστε ποτέ δεν ήταν προορισμένο για τέτοια χρήση) και η μπαταρία του (3-4 ώρες) δε συγκρίνεται με αυτή του νέου μηχανήματος. 

Μην ακούω λοιπόν για μικρή διάρκεια ζωής για ένα μηχάνημα που τρέχει αξιοπρεπέστατα μετά από 7 χρόνια!!! Κανένα windows μηχάνημα που είχα στο παρελθόν δεν κράτησε πάνω από 5-6 χρόνια πριν μου σπάει τα νεύρα από πλευράς ταχύτητας, ειδικά τα laptop. 

Επεξ/σία από ikar6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, billdanos είπε

8 χρόνια έβγαλα με το προηγούμενο MacBook Pro χωρίς καμία αναβάθμιση κλπ (δεν έπαιρνε εξάλλου). Πόσα περισσότερα πρέπει να ζητάει ένας επαγγελματίας???

Άλλο "έβγαλα 8 χρόνια" και άλλο "ήταν η καλύτερη επιλογή στα χρήματά του για 8 χρόνια". Απλα συμβιβάστηκες γιατί είχες χαμηλές απαιτήσεις ή απλά δε ασχολήθηκες με το να κάνεις τη δουλειά σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, afantos είπε

Μόνο που το macbook air μου του 2013 αναβαθμίζεται κανονικά στην τελευταία έκδοση του λειτουργικού (αν θέλω, βαριέμαι να το κάνω....), έτσι ακόμα δεν έχω υποκύψει στον "εκβιασμό" ενώ έχω ένα λειτουργικό laptop που έχει αντοχή άρματος μάχης (δουλεύει 10 ώρες την ημέρα) και μου είχε κοστίσει 900 ευρώ.

Εντελώς καλοπροαίρετα γιατί σε τέτοια θέματα υπάρχει μια ένταση συνήθως, και προσπαθώντας να καταλάβω αν αξίζει τελικά σε επαγγελματικό επίπεδο να πληρώσεις την απλ αναφέρω: έχω lenovo ideapad z570 (i7-2670qm, 6gb ddr3, nvidia gt540m) από καλοκαίρι του '12, κόστος αγοράς 700 ευρώ, +20 πρόσφατα ένας ssd της πλάκας. Δεν έχει κλείσει ποτέ, επί κοντά 4 μήνες έτρεχε στο 100% 24/7 λόγω βαρύ simulation διπλωματικής. Τρέχει άνετα autocad 2016, ίσως και το πιο πρόσφατο, 3ds max 2018. Οθόνη οριακά μέτρια, μπαταρία πέθανε πολύ νωρίς αλλά δεν είχα και μεγάλη διάρκεια έτσι κι αλλιώς. Touchpad απλά να γίνεται ένα σερφάρισμα/κόπι πέιστ, θορυβώδες ανεμιστηράκι τα τελευταία χρόνια. Bluetoooth δεν αναγνωρίζεται στα 10, στα 7 ήταν κομπλέ όπως και σε debian. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, afantos είπε

Μόνο που το macbook air μου του 2013 αναβαθμίζεται κανονικά στην τελευταία έκδοση του λειτουργικού (αν θέλω, βαριέμαι να το κάνω....), έτσι ακόμα δεν έχω υποκύψει στον "εκβιασμό" ενώ έχω ένα λειτουργικό laptop που έχει αντοχή άρματος μάχης (δουλεύει 10 ώρες την ημέρα) και μου είχε κοστίσει 900 ευρώ.

Ένα συνηθισμένο λαπτοπ δηλαδή. Και εγώ έχω ένα Dell του 2012 που δουλεύει 24 ώρες την μέρα(κυριολεκτικά). Δεν σημαίνει κάτι αυτό, το θέμα είναι τι κάνεις και τι μπορείς να κάνεις με αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Tlykog said:

Άλλο "έβγαλα 8 χρόνια" και άλλο "ήταν η καλύτερη επιλογή στα χρήματά του για 8 χρόνια". Απλα συμβιβάστηκες γιατί είχες χαμηλές απαιτήσεις ή απλά δε ασχολήθηκες με το να κάνεις τη δουλειά σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Σώπα βρε, ξέρεις και πράγματα για μένα? 😜 Έκανα τη δουλειά μου άψογα και έβγαζα χρήματα με αυτό για 8 χρόνια. Και τώρα που παροπλίστηκε το έδωσα σε άλλο μέλος της οικογένειας για πιο χαλαρή χρήση.

Καταλαβαίνω πως μπορεί να σας φαίνεται περίεργο έχοντας εμπειρίες από windows laptops αλλά αυτή είναι η αλήθεια (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση). Στα 8 αυτά χρόνια το MacBook λάμβανε κανονικά όλες τις ενημερώσεις με εξαίρεση το τελευταίο Big Sur και πέρα από την φθορά της μπαταρίας (που την αλλαξα μόνος μου) δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα πουθενά (ούτε στο πληκτρολόγιο, ούτε καν στο καπάκι και τη σταθερότητά του).

Ανέκαθεν το βασικό που έψαχνα στη δουλειά μου ήταν το να την κάνω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και για αυτό το λόγο επιλέγω την Apple όλα αυτά τα χρόνια. Τώρα αν εσείς ξέρετε καλύτερα, είναι μια άλλη ιστορία που δεν με αφορά και πολύ! Πιθανόν εσύ αν πας να δουλέψεις με ένα MacBook θα αρχίσεις να βρίζεις όπως εγώ όταν χρειάζεται να πιάσω στα χέρια μου μηχάνημα με windows... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σώπα βρε, ξέρεις και πράγματα για μένα? Έκανα τη δουλειά μου άψογα και έβγαζα χρήματα με αυτό για 8 χρόνια. Και τώρα που παροπλίστηκε το έδωσα σε άλλο μέλος της οικογένειας για πιο χαλαρή χρήση.

Καταλαβαίνω πως μπορεί να σας φαίνεται περίεργο έχοντας εμπειρίες από windows laptops αλλά αυτή είναι η αλήθεια (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση). Στα 8 αυτά χρόνια το MacBook λάμβανε κανονικά όλες τις ενημερώσεις με εξαίρεση το τελευταίο Big Sur και πέρα από την φθορά της μπαταρίας (που την αλλαξα μόνος μου) δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα πουθενά (ούτε στο πληκτρολόγιο, ούτε καν στο καπάκι και τη σταθερότητά του).

Ανέκαθεν το βασικό που έψαχνα στη δουλειά μου ήταν το να την κάνω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και για αυτό το λόγο επιλέγω την Apple όλα αυτά τα χρόνια. Τώρα αν εσείς ξέρετε καλύτερα, είναι μια άλλη ιστορία που δεν με αφορά και πολύ! 😛 

Ακριβως την ιδια εμπειρια απο την αναποδη:

Καταλαβαίνω πως μπορεί να σας φαίνεται περίεργο έχοντας εμπειρίες από mac laptops(με μικροτερη υποστηριξη και μικροτερη διαρκεια ζωης) αλλά αυτή είναι η αλήθεια (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση).
Στα τελευταια 9 χρόνια το windows laptop λάμβανε κανονικά όλες τις ενημερώσεις(κατι ακριβοτερα mac laptops δεν μπορουσαν να παρουν καν το τελευταιο λειτουργικο) και λογω καλυτερης εκμεταλλευσης του hardware απο τα windows(ειδικα στο κομματι του UI και της gpu), εβγαζε πιο ανετα την δουλεια χωρις σκαλωματα και jerky UI.

Σε ενα αντιστοιχης ηλικιας mac χρειαστηκε να περαστουν windows 10 για να παρει πνοη και φυσικα να τρεχει το τελευταιο λειτουργικο συστημα windows 10, σε αντιθεση με τo mac os που δεν επαιρνε την τελευταια εκδοση. Βασικα, μπορουσε να παρει 4 εκδοσεις πισω λειτουργικου, τραγικα πραγματα.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σώπα βρε, ξέρεις και πράγματα για μένα? Έκανα τη δουλειά μου άψογα και έβγαζα χρήματα με αυτό για 8 χρόνια. Και τώρα που παροπλίστηκε το έδωσα σε άλλο μέλος της οικογένειας για πιο χαλαρή χρήση.

Καταλαβαίνω πως μπορεί να σας φαίνεται περίεργο έχοντας εμπειρίες από windows laptops αλλά αυτή είναι η αλήθεια (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση). Στα 8 αυτά χρόνια το MacBook λάμβανε κανονικά όλες τις ενημερώσεις με εξαίρεση το τελευταίο Big Sur και πέρα από την φθορά της μπαταρίας (που την αλλαξα μόνος μου) δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα πουθενά (ούτε στο πληκτρολόγιο, ούτε καν στο καπάκι και τη σταθερότητά του).

Ανέκαθεν το βασικό που έψαχνα στη δουλειά μου ήταν το να την κάνω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και για αυτό το λόγο επιλέγω την Apple όλα αυτά τα χρόνια. Τώρα αν εσείς ξέρετε καλύτερα, είναι μια άλλη ιστορία που δεν με αφορά και πολύ! 😛 

Σώπα βρε αδερφέ που ξέρω πράγματα για σένα. Αν ήξερα δε θα το συζητούσα. Δεδομένο θα το θεωρούσα.

Κατλαβαίνω ότι το "πάντρεμα" software-hardware είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα στα Mac. Το θέμα είναι ότι με την ανάπτυξη της τεχνολογίας ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις του χρήστη. Πόσο καλό είναι το software ώστε να κάνει το hardware να μοιάζει μοντέρνο μετά από τόσα χρόνια;

Το λογικό είναι ότι μπαίνεις στο οικοσύστημα της Apple και δεν μπαίνεις στον κόπο να ψαχτείς άλλο. Σε βολεύει αυτό, χρησιμοποιείς αυτό. Το θέμα είναι γιατί δουλειά το θέλεις.

Αυτό το παραμύθι με την αξιοπιστία ας μην το πιάσουμε καλύτερα... Στη δική μου δουλειά (λογιστικά), για επαγγελματική χρήση, το λειτουργικό της Apple είναι απολύτως ακατάλληλο. Οπότε δεν αποτελεί επιλογή έτσι κι αλλιώς. Στο θέμα της αξιοπιστίας να αναφέρω ότι έχω δουλέψει στο παρελθόν σε λογιστικό γραφείο που είχε τερματικά με Core2Duo και server (που στήριζε 9 υπολογιστές) με Xeon 14 ετών. Πραγματικά δεν είχαμε πρόβλημα στη δουλειά μας.

Κατά κανόνα οι χρήστες Mac δεν κάνουν βαριές δουλειές, πχ gaming 7-8 ώρες τη μέρα και τα μηχανήματα αντέχουν στο χρόνο. Στα Windows η χρήση είναι λίγο διαφορετική... Έχω στο σπίτι laptop από το 2000 που ανοίγει κανονικά και μπαίνει στα XP. Άσε την αξιοπιστία στην άκρη λοιπόν...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, haHa said:

Ακριβως την ιδια εμπειρια απο την αναποδη:

Καταλαβαίνω πως μπορεί να σας φαίνεται περίεργο έχοντας εμπειρίες από mac laptops(με μικροτερη υποστηριξη και μικροτερη διαρκεια ζωης) αλλά αυτή είναι η αλήθεια (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση).
Στα τελευταια 9 χρόνια το windows laptop λάμβανε κανονικά όλες τις ενημερώσεις(κατι ακριβοτερα mac laptops δεν μπορουσαν να παρουν καν το τελευταιο λειτουργικο) και λογω καλυτερης εκμεταλλευσης του hardware απο τα windows(ειδικα στο κομματι του UI και της gpu), εβγαζε πιο ανετα την δουλεια χωρις σκαλωματα και jerky UI.

Αυτό το "καλύτερη εκμετάλλευση του hardware" όταν μιλάμε για διαφορετικά λειτουργικά, μου θυμίζει τη Hoax φράση πως "χρησιμοποιούμε μόνο το 10% του εγκεφάλου μας" 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτό το "καλύτερη εκμετάλλευση του hardware" όταν μιλάμε για διαφορετικά λειτουργικά, μου θυμίζει τη Hoax φράση πως "χρησιμοποιούμε μόνο το 10% του εγκεφάλου μας" 😛 

Αν κρίνεις ότι ένα μεγάλο κομμάτι των χρηστών παίζει ΚΑΙ παιχνίδια στο PC, τότε αυτό που γράφεις ταιριάζει καλύτερα στα Mac... Εκμεταλλεύεσαι το hardware μόνο εκεί που σε αφήνει η Apple.

Το πλήθος των εφαρμογών σε Windows και η θεματολογία τους είναι πολύ πιο μεγάλη από τα Mac, ακόμα και χωρίς τα παιχνίδια.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτό το "καλύτερη εκμετάλλευση του hardware" όταν μιλάμε για διαφορετικά λειτουργικά, μου θυμίζει τη Hoax φράση πως "χρησιμοποιούμε μόνο το 10% του εγκεφάλου μας" 😛 

Δεν ξερω σε τι αναφερεσαι και τι αρθρα και site διαβαζεις.

Αλλα οσον αφορα το hardware: οταν αυτο παραμενει σταθερο και αυτο που αλλαζεις ειναι το λειτουργικο και βλεπεις αισθητα καλυτερες επιδοσεις, τοτε κατι σημαινει.

Οπως και να εχει, οποιος εχει παλιο mac και θελει καλυτερη υποστηριξη(πχ εχει μεινει με 4 εκδοσεις πισω λειτουργικο λογω μη-υποστηριξης) και καλυτερες επιδοσεις, ας βαλει windows για να δωσει νεα πνοη στο λαπτοπ.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Tlykog said:

Σώπα βρε αδερφέ που ξέρω πράγματα για σένα. Αν ήξερα δε θα το συζητούσα. Δεδομένο θα το θεωρούσα.

Κατλαβαίνω ότι το "πάντρεμα" software-hardware είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα στα Mac. Το θέμα είναι ότι με την ανάπτυξη της τεχνολογίας ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις του χρήστη. Πόσο καλό είναι το software ώστε να κάνει το hardware να μοιάζει μοντέρνο μετά από τόσα χρόνια;

Το λογικό είναι ότι μπαίνεις στο οικοσύστημα της Apple και δεν μπαίνεις στον κόπο να ψαχτείς άλλο. Σε βολεύει αυτό, χρησιμοποιείς αυτό. Το θέμα είναι γιατί δουλειά το θέλεις.

Αυτό το παραμύθι με την αξιοπιστία ας μην το πιάσουμε καλύτερα... Στη δική μου δουλειά (λογιστικά), για επαγγελματική χρήση, το λειτουργικό της Apple είναι απολύτως ακατάλληλο. Οπότε δεν αποτελεί επιλογή έτσι κι αλλιώς. Στο θέμα της αξιοπιστίας να αναφέρω ότι έχω δουλέψει στο παρελθόν σε λογιστικό γραφείο που είχε τερματικά με Core2Duo και server (που στήριζε 9 υπολογιστές) με Xeon 14 ετών.

Κατά κανόνα οι χρήστες Mac δεν κάνουν βαριές δουλειές, πχ gaming 7-8 ώρες τη μέρα και τα μηχανήματα αντέχουν στο χρόνο. Στα Windows η χρήση είναι λίγο διαφορετική... Έχω στο σπίτι laptop από το 2000 που ανοίγει κανονικά και μπαίνει στα XP. Άσε την αξιοπιστία στην άκρη λοιπόν...

Α μάλιστα, από την επαγγελματική χρήση φτάσαμε στο gaming... Κατάλαβα (από την πρώτη στιγμή βασικά αλλά είπα να περάσω λίγο την ώρα μου).

Εσύ λοιπόν έτρεχες software λογιστηρίου και εγώ ενημέρωνα sites, επεξεργαζόμουν γραφικά στο photoshop και web videos στο Final Cut Pro. Οι ανάγκες λοιπόν του καθενός ειναι διαφορετικές άρα και οι σχετικές εμπειρίες που έχουμε απο το hardware που χρησιμοποιούμε. Η αξιοπιστία λοιπόν στη δική μου περίπτωση δεν ήταν άψογη?

btw "αξιοπιστία" δεν είναι απλά όταν μπουτάρει το pc και μπαίνει στο λειτουργικό... 😛 

3 minutes ago, Tlykog said:

Αν κρίνεις ότι ένα μεγάλο κομμάτι των χρηστών παίζει ΚΑΙ παιχνίδια στο PC, τότε αυτό που γράφεις ταιριάζει καλύτερα στα Mac... Το πλήθος των εφαρμογών σε Windows και η θεματολογία τους είναι πολύ πιο μεγάλη από τα Mac, ακόμα και χωρίς τα παιχνίδια.

Δεν με ενδιαφέρει το συνολικό πλήθος των εφαρμογών που υπάρχουν σε κάθε λειτουργικό αλλά μόνο αυτά που χρειάζομαι και λειτουργούν όπως θέλω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Α μάλιστα, από την επαγγελματική χρήση φτάσαμε στο gaming... Κατάλαβα (από την πρώτη στιγμή βασικά αλλά είπα να περάσω λίγο την ώρα μου).

Εσύ λοιπόν έτρεχες software λογιστηρίου και εγώ ενημέρωνα sites, επεξεργαζόμουν γραφικά στο photoshop και web videos στο Final Cut Pro. Οι ανάγκες λοιπόν του καθενός ειναι διαφορετικές άρα και οι σχετικές εμπειρίες που έχουμε απο το hardware που χρησιμοποιούμε. Η αξιοπιστία λοιπόν στη δική μου περίπτωση δεν ήταν άψογη?

btw "αξιοπιστία" δεν είναι απλά όταν μπουτάρει το pc και μπαίνει στο λειτουργικό... 😛 

Για την επαγγελματική χρήση σου απάντησα: στη δουλειά μου είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ άχρηστο το Mac book. Καμία εταιρεία δεν το υποστηρίζει στα λογιστικά. Συμφωνώ ότι ο καθένας γρ΄φει για τον εαυτό του. Εσύ έγραψες για τη δική σου και εγώ για τη δική μου περίπτωση. Επαγγελματίας είμαι και επαγγελματίας είσαι.

Αυτά που γράφεις είμαι σίγουρος ότι θα γίνονταν πιο αργά αν είχες πχ ένα PC με windows και +50% επεξεργαστική ισχύ, στην ίδια τιμή που πήρες το Mac... Απλά επειδή το MacOS σου δίνει με μαγικό τρόπο την παραπάνω ισχύ, μέσω αναβαθμίσεων λειτουργικού...

Η αξιοπιστία στη δική σου περίπτωση ήταν άψογη, αλλά δε μπορεί να γενικευτεί πχ "αποτελεί πλεονέκτημα των Mac η αντοχή στο χρόνο"... Η αντοχή στο χρόνο, ειδικά σε laptop, εξαρτάται και από τη χρήση. Πιο μεγάλη φθορά έχουν τα laptop που εκτελούν βαριές εργασίες, που χρησιμοποιούν και gpu, για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ένα από αυτά είναι τα games. Προσωπικά δεν παίζω σχεδόν καθόλου. Κάποιοι άλλοι το κάνουν. Πληρώνεις που πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά και σε Mac δε μπορεις να το κάνεις. Λόγω software KAI Hardware, μιας και ελάχιστα μοντέλα της Apple έχουν σοβαρή GPU.

Το laptop που έχω είναι από το 2000. Ότι του ζητήσω να κάνει, εντός των δυνατοτήτων του hardware του, το κάνει. Αν του βάλω και κάποια ελαφριά έκδοση linux, ίσως να μπορέσει να κάνει και κάτι παραπάνω, μιας και τα XP που τρέχει είναι παλιά. 

15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν με ενδιαφέρει το συνολικό πλήθος των εφαρμογών που υπάρχουν σε κάθε λειτουργικό αλλά μόνο αυτά που χρειάζομαι και λειτουργούν όπως θέλω εγώ. 

Αυτό που γράφεις έχει νόημα όταν ΥΠΑΡΧΟΥΝ αλλά διαλέγεις να μην τις χρησιμοποιήσεις. Όταν δεν υπάρχουν δεν είναι επιλογή σου. Μην το παρουσιάζεις έτσι λοιπόν.

Θέλεις Apple, δεν κάνει κάποια πράγματα και ζεις με αυτό.

Αν κάποια στιγμή χρειαστείς κάτι από αυτά που δεν κάνει το Mac, θα αγοράσεις επιπλέον τη συσκευή που θα το κάνει, με επιπλέον κόστος...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Tlykog said:

 

Θέλεις Apple, δεν κάνει κάποια πράγματα και ζεις με αυτό.

Βασικά όταν κάτι δεν κάνει αυτά που θέλεις, δεν το αγοράζεις... :) 

Και επειδή πάλι ξεφύγαμε, για τους Μ1 και τη μετάβαση της Apple θα πούμε τίποτα?

Μπορώ να δηλώσω το πόσο ενθουσιασμένος είμαι από τις επιδόσεις του MacBook Pro με Μ1 και την αυτονομία της μπαταρίας? Και τις επιδόσεις αυτές τις συγκρίνω με τα ίδια apps που υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες στο iMac 2020 που υπάρχει στο γραφείο μου (5Κ, intel i7 & Radeon Pro 5500XT) και με το windows desktop στο σπίτι που έχει έναν i7-9700 και μια ταπεινή GTX 1660...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Βασικά όταν κάτι δεν κάνει αυτά που θέλεις, δεν το αγοράζεις... :) 

Και επειδή πάλι ξεφύγαμε, για τους Μ1 και τη μετάβαση της Apple θα πούμε τίποτα?

Μπορώ να δηλώσω το πόσο ενθουσιασμένος είμαι από τις επιδόσεις του MacBook Pro με Μ1 και την αυτονομία της μπαταρίας? Και τις επιδόσεις αυτές τις συγκρίνω με τα ίδια apps που υπάρχουν και στις 2 πλατφόρμες στο iMac 2020 που υπάρχει στο γραφείο μου (5Κ, intel i7 & Radeon Pro 5500XT) και με το windows desktop στο σπίτι που έχει έναν i7-9700 και μια ταπεινή GTX 1660...

Ιδανικά έτσι είναι. Το θέμα είναι κατά πόσο έχει τη δυνατότητα να σε καλύψει σε όσο το δυνατό περισσότερα πράγματα για να μην αγοράζεις ξεχωριστές συσκευές. 

Για το M1 έγραψα παραπάνω.

Αν η αυτονομία είναι σημαντική, τότε μια χαρά είναι οι ARM επεξεργαστές. Είναι και το δυνατό τους σημείο άλλωστε.

To θέμα δεν είναι μόνο οι επιδόσεις, αλλά το τί μπορείς να κάνεις με αυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Tlykog said:

 

To θέμα δεν είναι μόνο οι επιδόσεις, αλλά το τί μπορείς να κάνεις με αυτές...

Μα όπως είδες δεν αναφέρθηκα σε benchmarks κλπ!

Βλέπω απλά στην πράξη πως εργασίες που έκανα μέχρι τώρα, γίνονται πλέον σε εντυπωσιακά μικρότερο χρόνο (export από το Final Cut Pro, μετατροπές με το HandBrake, imports στο Photoshop, imports στο excel csv αρχείων με εκατομμύρια εγγραφές, κλπ).

Αυτό δεν είναι το νόημα όταν αναβαθμίζεις το Hardware σου? Το να κάνεις ακόμη πιο γρήγορα και αποδοτικά τη δουλειά σου? Πόσο μάλλον στην περίπτωση του Μ1 που αναλογικά με τις τιμές της Apple, μου κόστιζε πολύ λιγότερα από όσα θα έπρεπε να δώσω για να πάρω ένα τελευταίο μοντέλο με intel και αντίστοιχες επιδόσεις! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...