Προς το περιεχόμενο

απορία για υπηρεσίες cloud saas & paas & Iaas


neo80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω στο μυαλό μου να κάνω μια εφαρμογή app η οποία θέλω να είναι multiplatform να υποστηρίζει (Android & Windows & IOS & web app)

Ποια cloud υπηρεσία να προτιμήσω;

  •  Software as a Service (SaaS)
  • Platform as a Service (PaaS)
  • Infrastructure as a Service (IaaS)

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η ασφάλεια των δεδομένων των χρηστών μου και φυσικά να είναι multiplatform.

Και φυσικά θέλω να είναι και μια οικονομική λύση για μια startup - μικρομεσαία επιχείρηση.

Ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέσατε και τις απαντήσειςτησεις σας 

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν SaaS είναι Service As a Service και συνήθως είναι API.

Edit: Κάνω λάθος από ότι είδα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2021 στις 8:04 ΜΜ, neo80 είπε

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η ασφάλεια των δεδομένων των χρηστών μου και φυσικά να είναι multiplatform.

Αυτά που ανέφερες πιο πάνω δεν έχουν να κάνουν με την ασφάλεια των δεδομένων. Έχουν περισσότερο να κάνουν με τις υπηρεσίες που παρέχεις στον χρήστη.

Δεν είχα εμπειρία με PaaS ή IaaS αλλά με τα λίγα που περιγράφεις νομίζω το ερώτημα σου είναι κατά πόσο η εφαρμογή σου θα είναι SaaS ή όχι. SaaS είναι κάτι σαν το moodle, blackboard, slack... Δεν είναι θέμα οικονομικό ή ασφάλειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ponous είπε

Αυτά που ανέφερες πιο πάνω δεν έχουν να κάνουν με την ασφάλεια των δεδομένων. Έχουν περισσότερο να κάνουν με τις υπηρεσίες που παρέχεις στον χρήστη.

Δεν είχα εμπειρία με PaaS ή IaaS αλλά με τα λίγα που περιγράφεις νομίζω το ερώτημα σου είναι κατά πόσο η εφαρμογή σου θα είναι SaaS ή όχι. SaaS είναι κάτι σαν το moodle, blackboard, slack... Δεν είναι θέμα οικονομικό ή ασφάλειας.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι μια εφαρμογή που θα εμπεριέχει εικόνες και βίντεο αλλά και κείμενο ότι εμπεριέχει δηλαδή μια ιστοσελίδα με τη διαφορά ότι θα είναι και multiplatform app.

Η υπηρεσία που θα παρέχω θα είναι με πληρωμή κάτι περίπου σαν το netflix αλλά δεν θα είναι ταινίες.

υποθέτω ότι με την υπηρεσία cloud saas θα είμαι οκ, τέτοια υπηρεσία χρησιμοποιεί και το netflix απο ότι είδα της amazon μάλιστα.

Αυτό που με απασχολεί σχετικά με το GDPR είναι τα credentials των χρηστών θα είναι αποθηκευμένα στο cloud;

Αν ναι τότε έχουμε σοβαρό θέμα ασφάλειας.

Η εφαρμογή θα μπορεί να είναι προσβάσημη απο browser και app;

ότι απορία έχεις ρώτα να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kercyn είπε

Τι θέμα ασφαλείας θα έχεις αν τα credentials των χρηστών είναι στο cloud;

θέμα χακαρίσματος τι άλλο βέβαια για αυτό ανησυχώ 

το sql injection και άλλες τεχνικές δυστυχώς καραδοκούν όποτε δεν θέλω να φάω κανα πρόστιμο λόγο διαρροής credentials στο dark web.

περισσότερο ανησυχώ λόγο GDPR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το αν θα φας SQL injection δεν έχει να κάνει με το πού κάνεις host την εφαρμογή σου. Θα τολμούσα μάλιστα να πω ότι αν βάλεις τη εφαρμογή στο στο AWS πχ, έχεις πολύ μικρότερη πιθανότητα να σε "χακάρουν" (whatever that means) από το να πάρεις ένα VPS πχ και να σετάρεις το server μόνος σου, ειδικά αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις. Μήπως θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία για το τεχνικό κομμάτι; Ειδικά αν σκοπεύεις να στήσεις επιχείρηση πάνω στην ιδέα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kercyn είπε

Το αν θα φας SQL injection δεν έχει να κάνει με το πού κάνεις host την εφαρμογή σου. Θα τολμούσα μάλιστα να πω ότι αν βάλεις τη εφαρμογή στο στο AWS πχ, έχεις πολύ μικρότερη πιθανότητα να σε "χακάρουν" (whatever that means) από το να πάρεις ένα VPS πχ και να σετάρεις το server μόνος σου, ειδικά αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις. Μήπως θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία για το τεχνικό κομμάτι; Ειδικά αν σκοπεύεις να στήσεις επιχείρηση πάνω στην ιδέα σου.

Θα το κάνω και αυτό αλλά έλεγα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη απο κάποιον που ξέρει εδώ μέσα. Και εγώ για amazon σκεφτόμουν καθότι είναι ο μεγαλύτερος πάροχος παγκοσμίως.

Τελικά κατέληξα προς το παρόν στο paas περισσότερες λεπτομέρειες για κάποιον άλλον που  ενδιαφέρεται ας δει εδώ.

Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη εννοείται απο κάποιον που ξέρει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο που διαθέσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πριν φτάσεις στο τεχνικό κομμάτι, πρέπει να δεις το εμπορικό. Είσαι εντάξει με τα πνευματικά δικαιώματα για όλες τις χώρες;

Για την ασφάλεια σου, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, εφόσον πας σε dedicated server setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, changlee είπε

Νομίζω πριν φτάσεις στο τεχνικό κομμάτι, πρέπει να δεις το εμπορικό. Είσαι εντάξει με τα πνευματικά δικαιώματα για όλες τις χώρες;

Για την ασφάλεια σου, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, εφόσον πας σε dedicated server setup.

όταν λες πνευματικό κομμάτι τι ακριβώς εννοείς; :huh:

Και πόσο πάει το μαλλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο φίλε μου neo80, διότι η ασφάλεια της εφαρμογής δεν εξαρτάται απο την υποδομή (SaaS, IaaS, PaaS), είναι καθαρά θέμα προγραμματιστικό (κώδικας, γνώση για το αντικείμενο, γνώση γύρω απο security κτλ). 

Έχοντας στήσει απο το 0 -ουτε και εγω θυμάμαι πόσες- αρκετές εφαρμογές και web apps,  σου λέω με 100% σιγουριά οτι είτε έχεις την εφαρμογή σου στο azure, είτε στο papaki, είτε στο λάπτοπ του σπιτιού σου, εαν δεν ξέρεις τι να κάνεις το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο φίλε μου neo80, διότι η ασφάλεια της εφαρμογής δεν εξαρτάται απο την υποδομή (SaaS, IaaS, PaaS), είναι καθαρά θέμα προγραμματιστικό (κώδικας, γνώση για το αντικείμενο, γνώση γύρω απο security κτλ). 

Έχοντας στήσει απο το 0 -ουτε και εγω θυμάμαι πόσες- αρκετές εφαρμογές και web apps,  σου λέω με 100% σιγουριά οτι είτε έχεις την εφαρμογή σου στο azure, είτε στο papaki, είτε στο λάπτοπ του σπιτιού σου, εαν δεν ξέρεις τι να κάνεις το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο! :-)

Όσο για αυτό μην ανησυχείς το κατέχω και το βελτιώνω με τον καιρό ;)

Θα είναι και άλλοι developers οπότε ότι κενό μένει απο μένα θα αναπληρώνεται απο τους άλλους.

Έτσι πιστεύω δηλαδή, πάντα θα υπάρχει κάτι ευάλωτο.

με το πνευματικό κομμάτι δεν κατάλαβα τι πέζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/3/2021 στις 6:00 ΜΜ, neo80 είπε

όταν λες πνευματικό κομμάτι τι ακριβώς εννοείς; :huh:

Και πόσο πάει το μαλλί.

Αν η οποιαδήποτε εφαρμογή σου αφορά "εικόνες και βίντεο" τότε αυτό το περιεχόμενο σε ποιον ανήκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, changlee είπε

Αν η οποιαδήποτε εφαρμογή σου αφορά "εικόνες και βίντεο" τότε αυτό το περιεχόμενο σε ποιον ανήκει;

Ναι έχεις δίκιο θα πρέπει να συμβουλευτώ κάποιον νομικό επι τούτου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...