Προς το περιεχόμενο

Το Spotify θα αποκτήσει HiFi ποιότητα μέσα στο χρόνο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, bilisios είπε

Tο μεγαλύτερο μειονέκτημα του spotify είναι το ότι δεν έχει lyrics. Δεν γίνεται ο μεγαλύτερος κολοσσός στην streaming μουσική να μην έχει κάτι τόσο βασικό.

 

4 ώρες πριν, ikar6 είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτός ήταν και ο λόγος που μπήκα στον πειρασμό να αλλάξω σε Apple Music αλλά δε μου άρεσε το interface. Συν το ότι στο Spotify family έχω βάλει και την υπόλοιπη οικογένεια (γονείς, αδέρφια) που θα έχαναν πρόσβαση αν πήγαινα σε Apple Music. 

musixmatch. Η καλυτερη λυση σε Mobile, και μη, συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αρχηγέ εσύ είπες τεράστια κουβέντα τώρα..... Οι περισσότεροι νομίζουν ότι κάτι ακούνε παραπάνω με το tidal ενώ στην πραγματικότητα μπορεί τα ηχοσυστήματα τους να μην μπορούν να τρέξουν φουλ mqa.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efo355 είπε

Αρχηγέ εσύ είπες τεράστια κουβέντα τώρα..... Οι περισσότεροι νομίζουν ότι κάτι ακούνε παραπάνω με το tidal ενώ στην πραγματικότητα μπορεί τα ηχοσυστήματα τους να μην μπορούν να τρέξουν φουλ mqa.

Από το (ένα) ηχειάκι του κινητού. Τι όχι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nikos9595 είπε

 

 

11 ώρες πριν, nikos9595 είπε

Το Tidal δεν θα το περάσει ποτέ...

Τινταλ:Ποιότητα ήχου 10/10

Spotify 6/10

Σου ήρθε κιόλας το spotify hifi και προλαβες και τα συγκρινες; :o

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αγοράσει εδώ και 1 χρόνο τα ηχεία Edifier S350DB (συνδεδεμένα με οπτική ίνα ήχου) και δοκίμασα όλες τις υπηρεσίες. Το Tidal απλά είναι η καλύτερη στο είδος του ήχου. Υστερεί λίγο στις λίστες που σου φτιάχνει αλλα αυτό διορθώνεται κάνοντας import τις λίστες απο αλλού. Αυτά απο εμένα :P

Επεξ/σία από dvs49
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nikos9595 είπε

Παφθνο ειναι ! 3 ευρω 3 μηνες ή 6 ! πανε παρε απο ebay 

Μα αυτό δεν είναι δικός σου λογαριασμός. Μετά τους μήνες αυτούς αγοράζεις άλλο λογαριασμό.

 

8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Από eBay εννοείς; Έτσι όμως δεν χάνεις τις λίστες σου κάθε φορά επειδή θα χρησιμοποιείς διαφορετικό λογαριασμό;

Ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johngamer είπε

Ρε μάγκες τι εξοπλισμό έχετε που καταλαβαίνετε και διαφορά μεταξύ Spotify και Tidal...

Αυτά που χρησιμοποιώ είναι DAC-ενισχυτής ακουστικών SMSL Μ500 (MQA Audio DAC) και ακουστικά Sennheiser HD 660 S. Σε υλικό MQA (από το Tidal) η διαφορά από το free Spotify είναι εμφανής τόσο στο διαχωρισμό όσο και στην καθαρότητα του ήχου. Αν συνδέσω τα ακουστικά σε μια έξοδο του υπολογιστή οι διαφορές μεταξύ Tidal και Spotify είναι μικρότερες. Εδώ να σημειώσω ότι τα συγκεκριμένα Sennheiser αναδεικνύουν όλα τα ελαττώματα της κακής ηχογράφησης οπότε αν παίξουν κακές ηχογραφήσεις θα ακούγονται λάθος (τραχιά και ψυχρά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, p1gala είπε

Αυτά που χρησιμοποιώ είναι DAC-ενισχυτής ακουστικών SMSL Μ500 (MQA Audio DAC) και ακουστικά Sennheiser HD 660 S. Σε υλικό MQA (από το Tidal) η διαφορά από το free Spotify είναι εμφανής τόσο στο διαχωρισμό όσο και στην καθαρότητα του ήχου. Αν συνδέσω τα ακουστικά σε μια έξοδο του υπολογιστή οι διαφορές μεταξύ Tidal και Spotify είναι μικρότερες. Εδώ να σημειώσω ότι τα συγκεκριμένα Sennheiser αναδεικνύουν όλα τα ελαττώματα της κακής ηχογράφησης οπότε αν παίξουν κακές ηχογραφήσεις θα ακούγονται λάθος (τραχιά και ψυχρά).

Εντάξει όχι με το free, εκεί καταλαβαίνεις σχετικά εύκολα διαφορά. Αλλά όσο ανεβαίνει η ποιότητα τόσο πιο δύσκολο είναι να καταλάβεις διαφορές. 

Εγώ λέω πρώτα να δοκιμάσουν όλοι τα αυτιά τους και τον εξοπλισμό τους πρώτα σε πιο απλά τεστ. 

https://pae.izotope.com/

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε διαφορές σε βασικά πράγματα τότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για διαφορές μεταξύ υψηλών bitrate κτλ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, johngamer είπε

Εντάξει όχι με το free, εκεί καταλαβαίνεις σχετικά εύκολα διαφορά. Αλλά όσο ανεβαίνει η ποιότητα τόσο πιο δύσκολο είναι να καταλάβεις διαφορές. 

Εγώ λέω πρώτα να δοκιμάσουν όλοι τα αυτιά τους και τον εξοπλισμό τους πρώτα σε πιο απλά τεστ. 

https://pae.izotope.com/

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε διαφορές σε βασικά πράγματα τότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για διαφορές μεταξύ υψηλών bitrate κτλ...

Kαλά αυτό είναι ευκολάκι. Με μάπα ακουστικά και την κάρτα ήχου του PC όλα σωστά τα έβγαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, johngamer είπε

Ρε μάγκες τι εξοπλισμό έχετε που καταλαβαίνετε και διαφορά μεταξύ Spotify και Tidal...

Μεγαλη κουβεντα ειπες τωρα. Και δεν ειναι μονο ο εξοπλισμος, ειναι και το αυτι του καθενος.

Το 90% του κοσμου, που σχολιαζει οτι το spotify εχει χαλια ποιοτητα, δεν εχει τιποτε απο τα δυο. Αν τους βαλεις να κλεισουν τα ματια και να ακουσουν 2 μουσικες απο spotify και tidal, δεν υπαρχει περιπτωση να σου πουν ποιο ειναι ποιο. Μονο κατα τυχη. Αλλα ενταξει κουβεντα να γινεται...

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αλλα το tidal εχει ολο το ευρος της ελληνικης μουσικης που εχει το spotify? Δε το εχω δοκιμασει γι αυτο ρωταω. Αν οχι τι να την κανεις την καλη ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, johngamer είπε

Ρε μάγκες τι εξοπλισμό έχετε που καταλαβαίνετε και διαφορά μεταξύ Spotify και Tidal...

Quad ηλεκτροστατικα, με λαμπατο ενισχυτη κλπ

 

2 ώρες πριν, johngamer είπε

Εντάξει όχι με το free, εκεί καταλαβαίνεις σχετικά εύκολα διαφορά. Αλλά όσο ανεβαίνει η ποιότητα τόσο πιο δύσκολο είναι να καταλάβεις διαφορές. 

Εγώ λέω πρώτα να δοκιμάσουν όλοι τα αυτιά τους και τον εξοπλισμό τους πρώτα σε πιο απλά τεστ. 

https://pae.izotope.com/

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε διαφορές σε βασικά πράγματα τότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για διαφορές μεταξύ υψηλών bitrate κτλ...

και ναι, στο ηχοσυστημα μου η διαφορα ειναι τεραστια 

και σε διαβεβαιω, κι ενας ασχετος θα την καταλαβαινε με τη μια κι ας μη κλεισει τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...