Προς το περιεχόμενο

Link που θα δειχνει εικονα απο συγκεκριμενη σελιδα και οχι το logo


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω οταν ποσταρω ενα λινκ απο συγκεκριμενη σελιδα απο ενα web site με το οποιο εχω ασχοληθει, το λινκ, να δειχνει την εικονα απο την συγκεκριμενη σελιδα, και οχι το logo του site ή κατι αλλο. Δεν εχω καταφερει να βρω πως γινεται. Και το προβλημα ηταν παντα αυτο και παντα...το ιδιο, και παλια που ειχα εντελως custom written site(φτιαγμενο με 'αγνα υλικα' με ....dreamweaver!), και τωρα που ειναι πλεον σε wordpress. Παντα η ιδια βλακεια. Αντι να δειχνει την photo του αρθρου, να δειχνει το logo. Ειτε ποσταρω ενα λινκ απο το site σε καποιο mail που στελνω, ειτε στο viber, ειτε οπουδηποτε... Αρα, κατι αλλο γινεται, καπως αλλιως πρεπει να λυνεται αυτη η χαζομαρα, γιατι δεν εχει να κανει με 'συγκεκριμενο' site, αλλα πιθανως με καποια ρυθμιση;

Μπορει καποιος να μου πει πως γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο, κανει αυτο που θελω.

Ισως κι εγω δεν εγινα αρκετα σαφης.

Εχετε δει σελιδες σε ειδησεογραφικες ιστοσελιδες; Η κλασικη δομη, οταν εισαι και βλεπεις συγκεκριμενο αρθρο, ειναι οτι εχει πανω τον τιτλο, απο κατω μια εικονα που συνοδευει το αρθρο, και απο κατω το κειμενο του αρθρου. Φυσικα, καθε αρθρο εχει μια αλλη, την δικη του εικονα.

Ε λοιπον, εγω θελω, οταν ποσταρω ενα λινκ, οχι μονο σε fb, αλλα οπως ειπα και εντος ενος email αλλα και σε viber (γενικο το κακο, πουθενα δεν δειχνει σωστη εικονα), να δειχνει ως συνοδευτικη εικονα του λινκ που ποσταρω, την βασικη εικονα, αυτην που εχει το αρθρο! Δυστυχως, οτι και να ποσταρω απο λινκ, δειχνει το logo του site!

Πρεπει να υπαρχει ενας τροπος να διορθωθει αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, mindreader said:

Πρεπει να υπαρχει ενας τροπος να διορθωθει αυτο!

Σωστός τρόπος: Ζητάς άδεια συνεργασίας από την ειδησεογραφική ιστοσελίδα, δίνουν το ok και προχωράς.

Λανθασμένος τρόπος: Κατεβάζεις την εικόνα, την ανεβάζεις σε δικό σου server μέχρι να δεις πως θα αντιδράσουν,   (ενημέρωση να σταματήσεις αυτό που κάνεις σε copyrighted άρθρα.... κλείδωμα των accounts σου χωρίς να το καταλάβεις.... μηνύσεις.)

Αυτά. :)

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, mindreader said:

Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο, κανει αυτο που θελω.

Ισως κι εγω δεν εγινα αρκετα σαφης.

Εχετε δει σελιδες σε ειδησεογραφικες ιστοσελιδες; Η κλασικη δομη, οταν εισαι και βλεπεις συγκεκριμενο αρθρο, ειναι οτι εχει πανω τον τιτλο, απο κατω μια εικονα που συνοδευει το αρθρο, και απο κατω το κειμενο του αρθρου. Φυσικα, καθε αρθρο εχει μια αλλη, την δικη του εικονα.

Ε λοιπον, εγω θελω, οταν ποσταρω ενα λινκ, οχι μονο σε fb, αλλα οπως ειπα και εντος ενος email αλλα και σε viber (γενικο το κακο, πουθενα δεν δειχνει σωστη εικονα), να δειχνει ως συνοδευτικη εικονα του λινκ που ποσταρω, την βασικη εικονα, αυτην που εχει το αρθρο! Δυστυχως, οτι και να ποσταρω απο λινκ, δειχνει το logo του site!

Πρεπει να υπαρχει ενας τροπος να διορθωθει αυτο!

Μάλλον θέλεις αυτό: https://ogp.me

Απλά αν δεν έχεις πρόσβαση στον κώδικα για να επέμβεις και να τα βάλεις τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, mindreader said:

Ρε παιδια, για wordpress site που ειναι δικο μου μιλαω! Οχι καποιου αλλου! Αρα αν ξερει τι πρεπει να αλλαξει, μπορω να το κανω πιστευω!

Δεν μας το αναφέρεις κάπου.... :)

Καταρχήν κάνε ένα backup, και μετά εντόπισε με ποιο από τους παρακάτω τρόπους  είχες/είχατε αποτρέψει το hotlinking.

https://kinsta.com/blog/hotlinking/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 8:42 ΜΜ, mindreader είπε

Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο, κανει αυτο που θελω.

 

Δοκίμασε το ή γενικά δοκίμασε 2-3 διαφορετικά SEO plugins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...