Προς το περιεχόμενο

ΕΣΠΑ e-Λιανικο


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Καλημέρα, έχει ασχοληθεί κάποιος με την αίτηση για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, να μου πει ποια δράση ή ποιον φορέα επιλέγει στο https://www.ependyseis.gr/mis/ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για πείτε καμιά άποψη αν αξίζει τελικά ή οχι?

Το κοιτούσα κι εγω, αρχικά φαινόταν να αξίζει αλλά η έλλειψη έτοιμων φωτογραφιών στα προιόντα μου (ρώτησα φωτογράφους και έφριξα με αυτά που ζητούσαν) η οποία ανεβάζει σημαντικά το κόστος τώρα αλλά και μελλοντικά συν το σημαντικό budget σε διαφήμιση που χρειάζεται γενικά ενα eshop με έκαναν να το ξανασκεφτώ... Προφανώς ο σκοπός δεν είναι να φτιάξεις ενα eshop απλά για να λες οτι έχεις αλλά να το δουλεύεις και σωστά.

Πέρα απο αυτό θεωρώ οτι θα κορεστεί απότομα ο τομέας αυτός μιας και ταυτόχρονα θα ξεφυτρώσουν ενα σωρό επιδοτούμενα eshop κάνοντας και τον ανταγωνισμό τεράστιο. Δεν ξέρω, πραγματικά είμαι σε δίλημμα αν τώρα είναι η ευκαιρία για κάτι τέτοιο ή αν θα πρέπει να περιμένω κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Για πείτε καμιά άποψη αν αξίζει τελικά ή οχι?

Το κοιτούσα κι εγω, αρχικά φαινόταν να αξίζει αλλά η έλλειψη έτοιμων φωτογραφιών στα προιόντα μου (ρώτησα φωτογράφους και έφριξα με αυτά που ζητούσαν) η οποία ανεβάζει σημαντικά το κόστος τώρα αλλά και μελλοντικά συν το σημαντικό budget σε διαφήμιση που χρειάζεται γενικά ενα eshop με έκαναν να το ξανασκεφτώ... Προφανώς ο σκοπός δεν είναι να φτιάξεις ενα eshop απλά για να λες οτι έχεις αλλά να το δουλεύεις και σωστά.

Πέρα απο αυτό θεωρώ οτι θα κορεστεί απότομα ο τομέας αυτός μιας και ταυτόχρονα θα ξεφυτρώσουν ενα σωρό επιδοτούμενα eshop κάνοντας και τον ανταγωνισμό τεράστιο. Δεν ξέρω, πραγματικά είμαι σε δίλημμα αν τώρα είναι η ευκαιρία για κάτι τέτοιο ή αν θα πρέπει να περιμένω κι άλλο.

το θέμα που θέτεις είναι άσχετο με το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ. Το επιχειρήν έχει ρίσκο , εσύ θα αποφασίσεις αν και πως. Οι συμβουλές καλές , ο χρονικός ορίζοντας είναι είτε καλός αν τα προιόντα φεύγουν εύκολα ή κακώς αν είναι προιόντα που κάθονται στο ράφι λόγω καραντίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Για πείτε καμιά άποψη αν αξίζει τελικά ή οχι?

Το κοιτούσα κι εγω, αρχικά φαινόταν να αξίζει αλλά η έλλειψη έτοιμων φωτογραφιών στα προιόντα μου (ρώτησα φωτογράφους και έφριξα με αυτά που ζητούσαν) η οποία ανεβάζει σημαντικά το κόστος τώρα αλλά και μελλοντικά συν το σημαντικό budget σε διαφήμιση που χρειάζεται γενικά ενα eshop με έκαναν να το ξανασκεφτώ... Προφανώς ο σκοπός δεν είναι να φτιάξεις ενα eshop απλά για να λες οτι έχεις αλλά να το δουλεύεις και σωστά.

Πέρα απο αυτό θεωρώ οτι θα κορεστεί απότομα ο τομέας αυτός μιας και ταυτόχρονα θα ξεφυτρώσουν ενα σωρό επιδοτούμενα eshop κάνοντας και τον ανταγωνισμό τεράστιο. Δεν ξέρω, πραγματικά είμαι σε δίλημμα αν τώρα είναι η ευκαιρία για κάτι τέτοιο ή αν θα πρέπει να περιμένω κι άλλο.


Εναν επαγελματια φωτογραφο θα τον φωναξεις, και θα τον ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ να στα κανει ολα στον μισο τουλαχιστον χρονο απο εσενα, και με πολυ καλυτερη ποιοτητα. Ταξινομημενα, ομορφα και καθαρα. Αλλοι χρεωνουν με το κομματι, αλλοι με την ωρα. Και οπως φανταζεσαι ενας καναπες ειναι απειρως πιο δυσκολος να φωτογραφηθει σωστα απο ενα παιδικο μπλουζακι πχ σε μια στατικη κουκλα. Ολοι μπορουν να βγαλουν μια αξιοπρεπη φωτογραφια ενος προιοντος. Το προβλημα ειναι οταν εχεις πολλα η συσκολα προιοντα , που ενα κινητο δεν αρκει να στα βγαλει.

Η διαφημιση ειναι ενα σοβαρο θεμα, αν και σε μια επαρχιακη πολη ειναι πιο ευκολο να μαθευτεις απ οτι στην αθηνα πχ, που εχεις να κοντραριστεις με τα θηρια.

Εγω περιμενω αυριο απαντηση απο τον λογιστη μου, για το τι ειναι αυτο το e-lianiko και πως γινεται εστω να κανω την αιτηση , σιγουρα δινει ενα καλο ποσο για υλικο εξοπλισμο (τα περισσοτερα μικρομαγαζα δεν εχουμε καν pc μεσα) , και αν καλυπτει (εκτος απο το hosting και το στησιμο) τις φωτογραφιες που λες, την διαφημιση η κατι αλλο αλλο..... 
Οποιος φιλος εχει εικονα, ας δωσε τα φωτα του please. Πρωτη φορα που τρεχει ενα προγραμμα που με ενδιαφερει, και ψαχνομαι οσο μπορω, αν και οτι βρισκω ειναι διαφημισεις απο εταιριες που στηνουν εσοπ.


Αυτο που αποκαλει ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ , ο θεος και η ψυχη του πως το εννοει.

Επεξ/σία από papageord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, papageord είπε

Εγω περιμενω αυριο απαντηση απο τον λογιστη μου, για το τι ειναι αυτο το e-lianiko και πως γινεται εστω να κανω την αιτηση , σιγουρα δινει ενα καλο ποσο για υλικο εξοπλισμο (τα περισσοτερα μικρομαγαζα δεν εχουμε καν pc μεσα) , και αν καλυπτει (εκτος απο το hosting και το στησιμο) τις φωτογραφιες που λες, την διαφημιση η κατι αλλο αλλο..... 
Οποιος φιλος εχει εικονα, ας δωσε τα φωτα του please. Πρωτη φορα που τρεχει ενα προγραμμα που με ενδιαφερει, και ψαχνομαι οσο μπορω, αν και οτι βρισκω ειναι διαφημισεις απο εταιριες που στηνουν εσοπ.

Η αιτηση γινεται ευκολα μεσω του ependyseis.gr απο κει και περα ειναι και αν πληροις τα κριτιρια. Τωρα αν καλυπτει τις φωτογραφιες δεν ξερω, αλλα αυτο ειναι κατι που θα το δω σε δευτερο χρονο, ασε που προσωπικα τις φωτο για τα αντικειμενα μου τις εχω/βρισκω απο προμηθευτες οποτε ειμαι καλυμενος απο κει. 

Προσωπικα ηθελα να στησω ενα eshop ετσι κι αλλιως, οποτε ειπα να επωφεληθω απο το προγραμμα αυτο, θελω να πω, αφου σου επιδοτει το 100% του στησιμου κλπ και το 30% του εξοπλισμου, why not.

Mε βαση τα παρακατω παντως, η διαφημιση και οι φωτογραφιες δεν επιδοτουνται, ή τουλαχιστον δεν αναφερεται ρητα κατι τετοιο.

 

Spoiler

 

Τι χρηματοδοτείται

  • Εξοπλισμός πληροφορικής (μόνο για νέα ηλεκτρονικά καταστήματα και έως 30% του προϋπολογισμού).
  • Εξυπηρετητές/ διακομιστές (server) για τη φιλοξενία εφαρμογών - λογισμικού απαιτούμενου για την δημιουργία/ αναβάθμιση και λειτουργία ηλεκτρονικού καταστήματος, με τα συνοδευτικά στοιχεία του (πληκτρολόγια, οθόνη κλπ.) και το απαιτούμενο λειτουργικό σύστημα. Επιτρέπεται και η απόκτηση με τη μορφή του Infrastructure as a Service (IAAS). Στην περίπτωση απόκτησης με την μορφή αυτή, επιλέξιμο είναι το κόστος για ένα έτος.
  • Ηλεκτρονικοί υπολογιστές (desktop/ laptop). Άλλος τεχνολογικός εξοπλισμός σχετικός με την δημιουργία/ αναβάθμιση και την λειτουργία ηλεκτρονικού καταστήματος (π.χ. εξοπλισμός δικτύου, bar code readers, εκτυπωτές κλπ.) Δεν είναι επιλέξιμη η δαπάνη προμήθειας tablets, συσκευών κινητής τηλεφωνίας και τηλεοράσεων.
  • Λογισμικό.
  • Υπηρεσίες σχεδιασμού, ανάπτυξης και διαχείρισης ηλεκτρονικού καταστήματος e-shop - θα λειτουργεί σε 2 γλώσσες, καθώς και σε περιβάλλον κινητών συσκευών – mobile responsive ή dedicated mobile version και θα ενσωματώνει λειτουργίες παραγγελιοληψίας (καλάθι), αποθήκης (ποσότητα ειδών) και ασφαλών ηλεκτρονικών πληρωμών (redirect σε τραπεζικό περιβάλλον). Επιλέξιμη δαπάνη είναι και η αγορά λογισμικού με την μορφή Software as a Service (SaaS) εφόσον είναι απαραίτητη για την λειτουργία του e-shop. Στην περίπτωση απόκτησης με την μορφή αυτή, επιλέξιμο είναι το κόστος για ένα έτος.
  • Ανάπτυξη ή/και πιστοποίηση ψηφιακής πολιτικής ασφάλειας.

 

  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαβασα και εγω. Χρησιμοποιει τον φλου όρο λογισμικο (η αμοιβη της εταιριας που θα στα στησει συμπεριλαμβανεται ? )
Οκκ αντε και την κανεις την αιτηση. Περιμενεις να εγκριθει, και μετα ψαχνεσαι με εταιριες στησιματος και τετοια?
Καταστημα λιανικης με ρουχα εχω οποτε την πτωση τζιρου την εχω στο πολλαπλασιο απο αυτο που θελει.

Επειδη εσυ θα το προχωρησεις (αν εγκριθει η αιτηση σου) , αν μπορουσες να δωσεις κανα tip οταν μαθεις και εσυ θα το εκτιμουσα πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, papageord είπε

Τα διαβασα και εγω. Χρησιμοποιει τον φλου όρο λογισμικο (η αμοιβη της εταιριας που θα στα στησει συμπεριλαμβανεται ? )
Οκκ αντε και την κανεις την αιτηση. Περιμενεις να εγκριθει, και μετα ψαχνεσαι με εταιριες στησιματος και τετοια?
Καταστημα λιανικης με ρουχα εχω οποτε την πτωση τζιρου την εχω στο πολλαπλασιο απο αυτο που θελει.

Επειδη εσυ θα το προχωρησεις (αν εγκριθει η αιτηση σου) , αν μπορουσες να δωσεις κανα tip οταν μαθεις και εσυ θα το εκτιμουσα πολυ !

Ναι φυσικα θα ποσταρω update. Ακομα δεν εχω ολοκληρωσει την αιτηση, ετσι κι αλλως εχουμε εναν  μηνα και δεν εχει σειρα οποτε ειμαι οκ. Η λογικη μου λεει πως οντως περιμενεις να εγκριθει πρωτα, αλλωστε λεει πως "Ως έναρξη επιλεξιμότητας δαπανών ορίζεται η 18η Μαρτίου 2020" οποτε δεν εχει νοημα ετσι κι αλλιως να τρεξεις (και γι'αυτο δεν τρεχω τον λογιστη μου ακομα με πολλες ερωτησεις). 

Θα παρω καποιες προσφορες απο εταιρειες για να δω τι παιζει και απο κει και περα βλεπουμε πως θα παει. Υποθετω καταθετεις τα τιμολογια κλπ στην καρτελα σου αφου στο εγκρινουν και επειτα σου πιστωνεται το ποσο που δικαιουσαι.

Κι εγω με τσαντες και δερματινα ειδη, οποτε ναι η πτωση τζιρου δυστυχως καλυπτεται...

Τσεκαρε και αυτο το λινκ που πετυχα στον εμπορικο συλογο (νομιζω) 

https://openshops.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, papageord είπε

Τα διαβασα και εγω. Χρησιμοποιει τον φλου όρο λογισμικο (η αμοιβη της εταιριας που θα στα στησει συμπεριλαμβανεται ? )
Οκκ αντε και την κανεις την αιτηση. Περιμενεις να εγκριθει, και μετα ψαχνεσαι με εταιριες στησιματος και τετοια?
Καταστημα λιανικης με ρουχα εχω οποτε την πτωση τζιρου την εχω στο πολλαπλασιο απο αυτο που θελει.

Επειδη εσυ θα το προχωρησεις (αν εγκριθει η αιτηση σου) , αν μπορουσες να δωσεις κανα tip οταν μαθεις και εσυ θα το εκτιμουσα πολυ !

Συνάδελφος κι εγω, απ'οτι εχω καταλάβει σε όσα γραφεία ρώτησα πρέπει πρώτα να φτιάξεις το eshop, να το εξοφλήσεις και μετά καταθέτεις τα τιμολόγια και αν εγκριθείς.

Εντωμεταξύ ενας μελετητής με απέτρεψε εντελώς με την λογική οτι χρειάζεται οπωσδήποτε να αγοράσω και πρόγραμμα λογιστικό - αποθήκης με την λογική οτι eshop~3000 ευρώ + λογιστικό~2000 ευρώ = 5000 ευρώ τα οποία για να είμαι ειλικρινής δύσκολο να τα διαθέσω αυτή την περίοδο χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρη η έγκριση.

Άλλοι μελετητές πάλι λένε οτι δεν χρειάζεται, αρκεί και σκέτο eshop να φτιάξεις.

Προφανώς αναγνωρίζω την χρησιμότητα του φωτογράφου αλλά μιας και είσαι στο ίδιο επάγγελμα καταλαβαίνεις πως όταν έχεις να βγάλεις πόσα προιόντα επι πόσα χρώματα κλπ. ανεβαίνει αρκετά το κόστος.

Τέλος για την διαφήμιση στα eshop δεν έχει να κάνει τόσο με επαρχία απο την στιγμή που ανοίγεσαι στο internet αποκτάς πανελλήνιο ανταγωνισμό αυτομάτως που όπως είπα θα πολλαπλασιαστεί τώρα με την επιδότηση.

Γενικά καλό σαν πρόγραμμα αλλά σε κακή εποχή για επιπλέον έξοδα... Δηλαδή αν σκάσεις το τάληρο και μετά δεν εγκριθείς σε φέρνει σε αρκετά δύσκολη θέση οικονομικά με τόσα χρέη και υποχρεώσεις που έχουν μαζευτεί (και μας έχουν φορτώσει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bad_freddy είπε

Συνάδελφος κι εγω, απ'οτι εχω καταλάβει σε όσα γραφεία ρώτησα πρέπει πρώτα να φτιάξεις το eshop, να το εξοφλήσεις και μετά καταθέτεις τα τιμολόγια και αν εγκριθείς.

Προφανώς αναγνωρίζω την χρησιμότητα του φωτογράφου αλλά μιας και είσαι στο ίδιο επάγγελμα καταλαβαίνεις πως όταν έχεις να βγάλεις πόσα προιόντα επι πόσα χρώματα κλπ. ανεβαίνει αρκετά το κόστος.

 

Γενικά καλό σαν πρόγραμμα αλλά σε κακή εποχή για επιπλέον έξοδα... Δηλαδή αν σκάσεις το τάληρο και μετά δεν εγκριθείς σε φέρνει σε αρκετά δύσκολη θέση οικονομικά με τόσα χρέη και υποχρεώσεις που έχουν μαζευτεί (και μας έχουν φορτώσει).

 

Ξεκιναμε οτι 5000 δεν υπαρχει περιπτωση να τα δωσουμε προκαταβολικα. 😛 

Θα φανει αν οντως ειναι ετσι, η αν γινεται καποια προεγκριση ποσου, και σε δευτερο χρονο πληρωνεις για την υλοποιηση του εσοπ. Η απορια μου ειναι αν σε ελενχο δουν οτι καποια δαπανη δεν καλυπτεται, η αν κατι δεν τους καθεται και αρχισουν να κοβουν κατοπιν εορτης (πληρωμης), τι θα γινει.
Για μικρομαγαζα και δη οικογενειακα ειναι δυσκολο το εσοπ παντως. Απαιτει μηχανοργανωση, λογιστικα προγραμματα, οnline ενημερωση αποθηκης, (οι κουριερ θα μας γδαρουν btw), τις επιστροφες δεν θελω καν να τις σκεφτομαι 😛  γενικα θες και ενα υπαλληλο να δουλευει για αυτο. Off topic εντελως αλλα λεω και τις ανησυχιες μου.
Κανουμε τις αιτησεις για αρχη και ο θεος βοηθος !


Επειδη ο δευτερος καδ μου ειναι φωτογραφικες υπηρεσιες, και το κανω σαν επαγγελμα εκτος απο το λιανικο, ξερω καλα τι λες, εχω πελατες εταιριες-μαγαζια και γενικα πεφτει πολυ γκρινια για τα οικονομικα, αλλα ειναι αναγκαιο κακο. Μεχρι και εγω στο δικο μου θεωρω τεραστιο μπελα την φωτογραφιση των προιοντων μου.
Αν θες tips στειλε μυνημα πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω να τραβας τα προιοντα σου η το μαγαζι σου λιιιγο καλυτερα εστω κ με το κινητο σου, για αρχη για social χρηση.
(Το ιδιο ισχυει και για τον @stormrain η οποιον αλλο φιλο θελει βοηθεια.)


 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο λάθος της πλειοψηφίας είναι οτι βλέπει το site σαν έξοδο και όχι σαν επένδυση. Φυσικά μιλάω για όσους έχουν τη δυνατότητα και απλά δε θέλουν να δώσουν γιατί το θέλουν τσάμπα (έλα μωρε 2 κλικ κάνεις) και αδυνατούν να κατανοήσουν σε τι εποχή ζούμε και οτι ήδη έπρεπε να είχαν κάνει τις κινήσεις τους.

Εάν το κάνουν οτι θα πρέπει να πληρώσεις και να τα πάρεις μετά είναι ίσως μια δικλείδα ασφαλείας για να μειωθούν τα φαινόμενα της άθλιας υπερτιμολόγησης (ξάδερφε κάνε μου ένα σάιτ με 1000 αλλά θα μου κόψεις 5000 και σου δίνω το ΦΠΑ + φόρο), αντί να το δουν σαν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία και με σημαντικό όφελος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andrip είπε

Το μεγαλύτερο λάθος της πλειοψηφίας είναι οτι βλέπει το site σαν έξοδο και όχι σαν επένδυση. Φυσικά μιλάω για όσους έχουν τη δυνατότητα και απλά δε θέλουν να δώσουν γιατί το θέλουν τσάμπα (έλα μωρε 2 κλικ κάνεις) και αδυνατούν να κατανοήσουν σε τι εποχή ζούμε και οτι ήδη έπρεπε να είχαν κάνει τις κινήσεις τους.

Εάν το κάνουν οτι θα πρέπει να πληρώσεις και να τα πάρεις μετά είναι ίσως μια δικλείδα ασφαλείας για να μειωθούν τα φαινόμενα της άθλιας υπερτιμολόγησης (ξάδερφε κάνε μου ένα σάιτ με 1000 αλλά θα μου κόψεις 5000 και σου δίνω το ΦΠΑ + φόρο), αντί να το δουν σαν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία και με σημαντικό όφελος.

είναι έξοδο αν δεν θες να πας πιο μακρυά από την γειτονιά σου. Θα πουλάω σπόρια από την Αλεξανδρούπολη στην Καλαμάτα ; ( παράδειγμα είναι , μισθωτός είμαι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοίγει στην παρούσα φάση για να κοιτάξω στη συγκεκριμένη προκήρυξη, αλλά όλα τα προγράμματα του είδους δουλεύουν ως εξής:

1) Κάνεις αίτηση στο ependyseis.gr  με αναλυτικές δαπάνες κτλ.

2) Σου εγκρίνουν / απορρίπτουν / αλλάζουν και ξέρεις αν και τι σου ενέκριναν

3) Κάνεις όλες τις αγορές, πληρώνεις και εξοφλείς τα πάντα και ολοκληρώνεις το έργο

4) Λες τελείωσα, ελάτε ελέγξτε (όσο και αν ελέγχουν) και φέρτε μου τα λεφτά

5) Σου δίνουν τα λεφτά.

Κάποιος μπορεί και να παρακάμψει το βήμα 2 και να πάει μετά την αίτηση στο 3 αλλά παίρνει το ρίσκο να μην εγκριθεί ή να του κόψουν/αλλάξουν δαπάνες.

Και ναι έχει νόημα να γίνεται έτσι, γιατί να δώσει το κράτος/ΕΕ λεφτά και μετά ΑΝ ο άλλος κάνει επένδυση δεν μπορεί να λειτουργήσει, ειδικά Ελλάδα για ευνόητους λόγους. Εδώ έτσι όπως γίνεται και πάλι "τρώγονται" πολλά λεφτά.

Οπότε ναι, για να το κάνει κάποιος, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πρέπει να μπορεί να εξοφλήσει ΟΛΕΣ τις δαπάνες προκαταβολικά.

3 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

είναι έξοδο αν δεν θες να πας πιο μακρυά από την γειτονιά σου. Θα πουλάω σπόρια από την Αλεξανδρούπολη στην Καλαμάτα ; ( παράδειγμα είναι , μισθωτός είμαι )

Τότε γιατί να την κάνεις τη συγκεκριμένη επένδυση; Αν δεν σε ενδιαφέρει να πουλάς αλλού, πρόγραμμα ή όχι απλά δεν κάνεις ηλεκτρονικό κατάστημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω 2-3 πραγματάκια που έμαθα αφού ενδιαφέρομαι κι εγώ για το πρόγραμμα e-lianiko.

 

- Η αμοιβή του γραφείου που θα αναλάβει να καταθέσει και να παρακολουθεί την αίτηση, ΔΕΝ καλύπτεται σαν έξοδο απο το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ. Η αμοιβή αυτή κυμαίνεται στα 400-500€.  Τόσο μου ζήτησαν εμένα 2 άτομα που ρώτησα. Εκτός κι αν αυτός που θα στήσει το eshop προσθέσει αυτό το κόστος στο τιμολόγιο. Αν πχ η κατασκευή του eshop κοστίσει 2000€, αυτός να γράψει 2500€.

 

- Προσέξτε πως θα μοιράσετε το ποσό της χρηματοδότησης και αναφέρομαι στο 30% που επιδοτούν για εξοπλισμό. Επιδοτείται το 30% του ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ του έργου. Δηλαδή αν σε κάποιον η κατασκευή του eshop (Λογισμικό) κοστίσει 1000€ τότε το ποσό για αγορά εξοπλισμού δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 420€. Παραθέτω ενα screenshot απο την πλατφόρμα του ependyseis παρακάτω.

Οπότε για να εισπράξει κάποιος τα 1500€ που είναι και το μάξιμουμ για την αγορά εξοπλισμού θα πρέπει να έχει δηλώσει 3500€ κόστος αγοράς Λογισμικού.

 

2021-02-26 (1).png

2021-02-26 (2).png

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...