Προς το περιεχόμενο

ΕΣΠΑ e-Λιανικο


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είχα ασχοληθεί με ΕΣΠΑ στο παρελθόν (και χωρίς να έχω διαβάσει τους όρους του συγκεκριμένου) να πω 2 πράγματα:

- Πρώτα θα περιμένετε να πάρετε την έγκριση και ΜΕΤΑ θα προβείτε σε σχετικές δαπάνες. Αλλιώς ρισκάρετε να χάσετε χρήματα.

- Την αίτηση και την πορεία προόδου της μπορείτε να την κάνετε οι ίδιοι και να γλυτώσετε χρήματα, δεν χρειάζεται γραφείο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Την αίτηση ίσως μπορεί να σας την κάνει και αυτός που θα αναλάβει την ιστοσελίδα.

Προσωπικά στους πελάτες μου αναλαμβάνω και την αίτηση για να μην μου φύγουν. Μπορεί ο σύμβουλος να τα έχει κάνει πλακάκια με άλλον developer και να στείλει εκεί την δουλειά.

Το e-Λιανικό έχει τα εξής "θέματα":

- Πρέπει ο πελάτης να πληρώσει τα 6200€ (5000+ΦΠΑ) ώστε να τα πάρει αργότερα. Λίγοι έχουν τα χρήματα και θέλουν να τα διαθέσουν.

- Πρέπει να έχουν μείωση κύκλου εργασιών τουλάχιστον 20% το τελευταίο τρίμηνο του 2020 σε σχέση με το 2019. Αυτό είναι στην πράξη αδύνατο, καθώς είχαν μπουκώσει τα κούριερ, όλοι ψώνισαν αναγκαστικά από την τοπική αγορά (δώρα ρούχα, παιχνίδια, χαρτικά, κλπ) οπότε ενώ συνολικά το έτος είχαν μεγάλη μείωση, το τελευταίο τρίμηνο δεν είχαν 20% πτώση.

- Έχουν φαγωθεί πολλοί για υπερτιμολόγηση. Προσωπικά τους ξεκαθαρίζω ότι δεν γίνεται! Πρέπει να πληρώσω 24% ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος (22~36% ανάλογα με το πόσα eshop θα εγκριθούν, προκαταβολή φόρου 100%, εισφορά αλληλεγγύης 2.2~7.5%).

- Οι επιχειρηματίες δεν γνωρίζουν ότι το eshop ανοίγει δουλειές. Εισαγωγή προϊόντων στο eshop, επικοινωνία με τους πελάτες, αποστολές, επιστροφές, κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, StavrosD είπε

- Πρέπει ο πελάτης να πληρώσει τα 6200€ (5000+ΦΠΑ) ώστε να τα πάρει αργότερα. .

Παρεμπιπτοντως, το "αργοτερα" ποτε ειναι συνηθως με βαση την εμπειρια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "Εξοικονόμηση κατ' οίκον" το 2018, οι πελάτες μου πληρωθήκανε το νωρίτερο σε 2 εβδομάδες, το αργότερο σε 4 μήνες. Οι περισσότεροι πληρώθηκαν στον μήνα.

Στο ΕΣΠΑ του 2009 που είχα επιδοτηθεί, περίμενα σχεδόν ένα χρόνο να πάρω τα λεφτά μου. Δεν το μετάνιωσα όμως (corsair 800D, seasonic 1200W, dell 3008, i7, X99, 512SSD, Xerox phaser, plotter, λογισμικό για την δουλειά, κλπ).

Γενικά από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι πλέον από την στιγμή που θα ετοιμαστεί ο φάκελος είναι θέμα εβδομάδων, το πολύ 2 μηνών να μπουν τα χρήματα.

Η μεγαλύτερη καθυστέρηση οφείλεται σε αυτόν που ετοιμάζει τον φάκελο. Κάποιοι είναι συνεπείς, έχω ακούσει όμως και ιστορίες που έχασε την προθεσμία λόγω φόρτου εργασίας.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, StavrosD είπε

Στο "Εξοικονόμηση κατ' οίκον" το 2018, οι πελάτες μου πληρωθήκανε το νωρίτερο σε 2 εβδομάδες, το αργότερο σε 4 μήνες. Οι περισσότεροι πληρώθηκαν στον μήνα.

Στο ΕΣΠΑ του 2009 που είχα επιδοτηθεί, περίμενα σχεδόν ένα χρόνο να πάρω τα λεφτά μου. Δεν το μετάνιωσα όμως (corsair 800D, seasonic 1200W, dell 3008, i7, X99, 512SSD, Xerox phaser, plotter, λογισμικό για την δουλειά, κλπ).

Γενικά από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι πλέον από την στιγμή που θα ετοιμαστεί ο φάκελος είναι θέμα εβδομάδων, το πολύ 2 μηνών να μπουν τα χρήματα.

Η μεγαλύτερη καθυστέρηση οφείλεται σε αυτόν που ετοιμάζει τον φάκελο. Κάποιοι είναι συνεπείς, έχω ακούσει όμως και ιστορίες που έχασε την προθεσμία λόγω φόρτου εργασίας.

Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση: Στην ενδειξη 9 που βαζεις τα attachments, λεει το παρακατω. Το Παραρτημα Ι, που εντοπιζεται?

Ο ηλεκτρονικός φάκελος υποψηφιότητας θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά – κατά περίπτωση - του Παραρτήματος Ι «Δικαιολογητικά Υποβολής/Ένταξης» σε μη επεξεργάσιμη ηλεκτρονική μορφή αρχείου (πχ αρχείο τύπου pdf).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormrain είπε

Ερωτηση: Στην ενδειξη 9 που βαζεις τα attachments, λεει το παρακατω. Το Παραρτημα Ι, που εντοπιζεται?

Ο ηλεκτρονικός φάκελος υποψηφιότητας θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά – κατά περίπτωση - του Παραρτήματος Ι «Δικαιολογητικά Υποβολής/Ένταξης» σε μη επεξεργάσιμη ηλεκτρονική μορφή αρχείου (πχ αρχείο τύπου pdf).

 

 

Λογικά αναφέρεται στην προκήρυξη του ΕΣΠΑ. Σελίδα 32/93 ή 37/98

Αν έχεις σκοπό να υποβάλεις μόνος σου την αίτηση τότε γιατί δεν πας στο openshops.gr για βοήθεια:

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, lefteris4 είπε

Λογικά αναφέρεται στην προκήρυξη του ΕΣΠΑ. Σελίδα 32/93 ή 37/98

Αν έχεις σκοπό να υποβάλεις μόνος σου την αίτηση τότε γιατί δεν πας στο openshops.gr για βοήθεια:

Ευχαριστώ! Το παλεύω αρχικα να βρω ο,τι μπορω περισσότερο μονος και μετα σκέφτομαι να απευθυνθώ εκει για επιβεβαίωση ή αν κολλησω καπου τρελά. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, lefteris4 είπε

Επίσης για όποιον δεν το έχει δει, υπάρχει pdf με FAQ αναρτημένο στην σελίδα του ΕΣΠΑ το οποίο απαντά σε κάποια ερωτήματα.

Ναι αυτο το ειδα, ειναι σουπερ ενημερωτικο!

Το προηγούμενο λινκ της προκήρυξης δεν μου ανοίγει παρεμπιπτόντως, αλλα καπου πρέπει να το εχω αποθηκευμένο ετσι κι αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

μια φίλη συμπλήρωσε την φόρμα στο openshops.gr για να την "βοηθήσουν" να συμπληρώση την αίτηση αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

Έπειδή ακούω οτι δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου, ισχύει? Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει μόνος του?

Γιατί σκέφτομαι να την βοηθήσω! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JLEE είπε

Καλησπέρα,

μια φίλη συμπλήρωσε την φόρμα στο openshops.gr για να την "βοηθήσουν" να συμπληρώση την αίτηση αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

Έπειδή ακούω οτι δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου, ισχύει? Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει μόνος του?

Γιατί σκέφτομαι να την βοηθήσω! Ευχαριστώ.

Όλα τα προγράμματα κυριολεκτικά είναι εύκολο να τα κάνεις μόνος σου. Έχουν αναλυτικές οδηγίες υλοποίησης. Το θέμα είναι ότι οι προκηρύξεις είναι πολυσέλιδες και οι περισσότεροι επιχειρηματίες βαριούνται/δεν θέλουν/δεν έχουν χρόνο να τις διαβάσουν. Και ένα άλλο φαινόμενο που έχω παρατηρήσει είναι ότι πολλοί δεν διαβάζουν αυτό που γράφει, αλλά αυτό που θέλουν να γράφει.

Λόγω δουλειάς έχω συναντήσει πολλούς επενδυτές και μελετητές/συμβούλους και δυστυχώς πολλοί σύμβουλοι (ή "σύμβουλοι", όπως θέλετε) δεν ξέρουν που πάνε τα 4, κάνουν προχειροδουλειές στο πόδι ή ότι να 'ναι γιατί πιθανόν είτε έχουν άλλες δουλειές (π.χ. λογιστές) και δεν μπορούν/δεν θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά ή παίρνουν πολλά έργα και ασχολούνται στο πόδι με το καθένα και δεν ασχολούνται σοβαρά. Για τα λεφτά που ζητάνε πολλοί εγώ θα το έκανα μόνος μου, ειδικά για ένα πρόγραμμα χαμηλού προϋπολογισμού όπως αυτό με μετρημένα τιμολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για ερώτηση για αυτούς που έχουν κάνει την αίτηση!  @lefteris4

Στο πεδίο σχετικα με τα De minimis (σχορέστε με αν δεν τα λέω σωστά) θέλω να βάλω τις επιστρεπτέες.

Εκεί ζητάει ημερομηνία έγκρισης.

Αν πάμε στο mybusinesssupport μπορώ να βρώ τον αριθμό πρωτοκόλου και δεξιά έχει μια ημερομηνία που την ονομάζει ημερομηνία αίτησης.

Η ερώτηση είναι: Η ημερομηνία αίτησης είναι και η ημερομηνία έγκρισης είναι τα ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, υπάρχει κανένα νέο για αποτελέσματα σχετικά με το πρόγραμμα; Στο site που έγινε η αίτηση γράφει στην κατάσταση "Υποβεβλημένη αξιολόγηση", αυτό που μπορούμε να το ελέγξουμε ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 25/5/2021 στις 11:44 ΜΜ, Phoenix7 είπε

Καλησπέρα, υπάρχει κανένα νέο για αποτελέσματα σχετικά με το πρόγραμμα; Στο site που έγινε η αίτηση γράφει στην κατάσταση "Υποβεβλημένη αξιολόγηση", αυτό που μπορούμε να το ελέγξουμε ακριβώς;

Εβγαλες μηπως ακρη με αυτο? Κι εγω αυτο βλεπω και δεν καταλαβα που φαινεται ποια ειναι η υποβεβλημενη αξιολογηση τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...