Προς το περιεχόμενο

Pc Gaming το πολύ έως 1080p προς το παρόν


tzimasr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Φτιάχνω ένα σετ για 6 pc για παιχνίδια σε πολύ 1080p. Κουτιά κλπ έχω. Κάρτες γραφικών έχω κάποια παλιές καλές της εποχής τους θα βάλω όταν φτιάξει η κατάσταση κάτι σε 1060 κλπ Λέω να βάλω τα παρακάτω. 2 ερωτήσεις

Α. Γενικά ο 10400 θέλει τουλάχιστον 3200mhz στις ραμ. Βρίσκω σχεδόν ίδια τιμή στα 3600. Να τις πα΄ρω θα βοηθήσουν; Ή να εξοικονομίσω τα 3-4€ διαφοράς.

Β. Επίσης λέω να πάω σε ζ490 μητρική λόγω ραμ(για υψηλότερες συχνότητες) και λόγω μελοντικής αναβάθμισης. Ποια προτίνετε; Αξίζει τα σχεδόν 50€ παραπάνω από το να πάω Asrock H470 Phantom Gaming 4;

Ευχαριστώ Πολύ

Μητρικές: MSI Z490-A PRO
Επεξεργαστές: Intel Core I5-10400F Box
Σετ ΡΑΜ: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3600MHz (CMK16GX4M2D3600C18) ή Ballisticx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα το κρίνεις εσύ κι όχι εγώ. Εγώ στην πρότεινα σαν μέση λύση ανάμεσα σε H470/Z490. H msi παίζει συνήθως στα 140 (με μεταφορικά κτλ) ενώ η H570 120 (γλιτώνεις τα μεταφορικά με παραλλαβή από point ή δωρεάν άνω τον 90ευρώ). Το καλό της asrock, που για κάποιο λόγο δεν της έχω ιδιαίτερη συμπάθεια σαν brand για να είμαι ειλικρινής, είναι οτι έχει support day one για 11th gen και αν σε ενδιαφέρει σαν έξτρα feature έχει hdmi 2.0, με λίγα λόγια 4k/60hz σε οχι dp έξοδο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά Ζ490 όπως είναι η αγορά είναι καλή ιδέα για 10700, 10900 non K, για να τους κρατάει σε τέρμα ρολόι.

Πάντως αν στο μέλλον βάλεις κάρτα μέχρι 1060 είναι εντελώς overkill ο 10400f.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Γενικά Ζ490 όπως είναι η αγορά είναι καλή ιδέα για 10700, 10900 non K, για να τους κρατάει σε τέρμα ρολόι.

Πάντως αν στο μέλλον βάλεις κάρτα μέχρι 1060 είναι εντελώς overkill ο 10400f.

Βασικά αν οι τιμές συνέλθουν τότε η το λιγότερο θα πάω εκεί λογικά σε 2060 super θα πάμε αλλά όταν πέσουν θα δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να επανέλθω και να αναφέρω κάτι που μου είχε διαφύγει εντελώς. Οι νέες μητρικές 11th gen συμπεριλαμβανομένης της Η570 που ανέφερα έχουν υποστήριξη pcie 4.

Αυτό αλλάζει κάπως τις ισορροπίες στον αν αξίζει που λέγαμε...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tzimasr είπε

Α. Γενικά ο 10400 θέλει τουλάχιστον 3200mhz στις ραμ. Βρίσκω σχεδόν ίδια τιμή στα 3600. Να τις πα΄ρω θα βοηθήσουν; Ή να εξοικονομίσω τα 3-4€ διαφοράς.

O 10400 θελει 2666 αλλα γενικα η αγορα ειναι μπερδεμα οποτε οτι βρεις σε χαμηλοτερη τιμη εχει σημασια.

Ερωτηση

Η αγορα ειναι επειγουσα πρεπει να γινει απο Ελλαδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...