Προς το περιεχόμενο

Τα Chromebooks ξεπέρασαν σε πωλήσεις τα Macs το 2020


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
24 minutes ago, randomcat said:

Τι λε ρε παιδί μου! 2 ολόκληρα malwares που για την ώρα δεν κάνουν και τίποτα! Σκάνδαλο! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Για καποιον που χρησιμοποιει Office (οχι το cloud, το παραδοσιακο) τα apps στο chrome OS θα τον καλυψουν? Γιατι νομιζω οτι δεν εχουν τοσες λειτουργιες οσο το office των windows.

Ήδη από τον Οκτώβριο το υποστηρίζουν στα business chromebooks που το τρέχει μέσω Parallels.

Windows apps now run on Chromebooks with Parallels Desktop. Businesses get access to Windows apps on Chrome OS today

https://www.theverge.com/2020/10/20/21524585/google-chrome-os-windows-apps-chromebooks-parallels-desktop-features

Google is bringing Microsoft Office and other Windows apps to Chromebooks

https://www.theverge.com/2020/6/16/21293180/google-chrome-os-microsoft-office-windows-desktop-apps-support-parallels

Στα φτηνά chromebooks βέβαια δεν νομίζω να το υποστηρίξουν ποτέ, δεν θα το σηκώνει το μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Σε ένα μήνα: Τα Lada ξεπέρασαν σε πωλήσεις τις Bugatti το πρώτο τρίμηνο του 2021

 Στην μια περίπτωση έχουμε 1000 φορές υψηλότερη τιμή στην άλλη 2 φορές υψηλότερη τιμή. Καμία σύγκριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostas12ldb είπε

Πάντως μου κάνει εντύπωση που υπάρχει κόσμος ο οποίος δεν χορταίνει Google στο κινητό του, και την θέλει και στον φορητό υπολογιστή...
Μην παρεξηγηθείτε οι Google-ικοί, απλά μου κάνει εντύπωση.
(Υπάρχουν ΥΠΕΡΟΧΑ Linux distros για δοκιμές και παιχνίδι).

Όχι δεν υπάρχουν. Όσο όλες οι Linux Distros βασίζονται στο ανοσιούργημα των repositories (που πρέπει να περιμένω η διανομή να κάνει redestribute τον VLC αντί να μπορώ να κατεβάσω την πιο καινούρια έκδοση), δεν θα πάρω. Κάτι προσπαθεί να κάνει η Canonical με τα snaps αλλά θέλει δουλίτσα το πράγμα. Πχ η snaps έκδοση του LibreOffice προσπαθεί by default να κάνει save στο home directory ανύπαρκτου χρήστη, όχι το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Stergios74 said:

Αν κάποιος από εσάς έχει αγοράσει Chrome να μας πει εντυπώσεις. 

 

14 hours ago, Stergios74 said:
  Reveal hidden contents

Μια χαρά για κανα μαθητή δημοτικου. Ως εκεί. 

 

Ζητάς εντυπώσεις για να του απαντήσεις πως είναι μια χαρά για μαθητή δημοτικού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leftis95 είπε

Για πες, σε τι είναι ανώτερο το macOS? Όντως ρωτάω μιας και δεν είχα ποτέ εμπειρία με mac.

Θα μιλήσω για laptop macbook pro m1) καθως iMac Mac Pro δεν είχα ποτέ 

Gesture Οχι μόνο να αλλάζεις εφαρμογες παράθυρα έχεις το mission control (σου βγάζει όλες τις εφαρμογές σε ενα "κολάζ" στην οθόνη) app exposure όλα τα παράθυρα ένας προγράμματος σε μι οθόνη χωρίς να ψάχνεις τίποτα , hot corners στην ουσία προγραμματίζεις και τις 4 γωνιές να κάνουν ότι θέλεις εσύ 

Ευκολία ήμουν πανω από 10 χρόνια σοβαρός windows user μερικά πράγματα ακόμα έψαχνα να βρω πως γίνονται (όταν εννοώ σοβαρός όχι casual ) σε μια βδομάδα ίσως ξέρω σχεδόν τα πάντα για το macos 

Συνδεσιμότητα, ότι φωτογραφία έγγραφο επαφές ακόμα και το τηλέφωνο μου μπορώ να σηκώσω από τον υπολογιστή μου , κάνω αντιγραφή ένα κείμενο στο λάπτοπ και πατάω επικόλληση στο κινητό μου και είμαι έτοιμος. Μεταξύ τους δουλευουν τέλεια !

Όλες οι εφαρμογές απλά δουλεύουν και έχω και τον Μ1.. ποτέ δεν μου κρασαρε τίποτα ποτέ δεν κόλλησε το πισι η έκανα restart για να ξεκινήσει κάτι να δουλεύει απλά δουλεύουν όλα

Ασφάλεια ,κακόβουλο λογισμικό σχεδόν ανύπαρκτος

Ταχύτητα (σίγουρα φταίει και ο Μ1 σε αυτό) αλλά όλα τρέχουν απίστευτα γρήγορα πιο γρήγορα από το custom gaming pc μου πύο είχα χτίσει λίγο μετά το καλοκαίρι με 1100€ στο memory management για παράδειγμα το λειτουργικό σύστημα πιάνει 500-600ΜΒ παναλαφρο 

Και τέλος που αυτό αφορά μόνο το λάπτοπ ,αποκατέστησε τον σταθερό μου εκτός από gaming όλα τα άλλα τα κάνει εξίσου καλα η καλύτερα ένα λάπτοπ 1.5 κιλού που το παίρνεις όπου θέλεις!

Ξανά λέω Mac mini Mac Pro δεν θα επερνα για λάπτοπ δεν ξαναγυραω σε Windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikos121 είπε

Πως τα καταφερες ρε μαν και την αφησες ελλαδα? Εμενα ουτε μεχρι το περιπτερο δεν με αφηνει μονο μου

Φρεσκοπαντρεμένος ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, freegr είπε

Επομένως τώρα πρέπει να πέσουν κατακόρυφα και οι τιμές για να είναι προσιτά σε όλους τους καταναλωτές που το θέλουν....

Τωρα που τα ζητάνε όλοι έχουν ακριβύνει όπως και όλα τα συναφή είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, NickTG είπε

 

Ζητάς εντυπώσεις για να του απαντήσεις πως είναι μια χαρά για μαθητή δημοτικού? 

Δεν κατάλαβα ότι έλεγε εντυπώσεις. Γι αυτό και το άκυρο. Διάβασε στη 2-3 σελίδα αν θες

Και το μαθητής δημοτικου δεν ήταν μειωτικο. Οι μαθητές δημοτικού είναι το βασικό target group των Chromebooks. 

Επεξ/σία από Stergios74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Τι λε ρε παιδί μου! 2 ολόκληρα malwares που για την ώρα δεν κάνουν και τίποτα! Σκάνδαλο! 😛 

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Reasonably serious threat

“Though we haven’t observed Silver Sparrow delivering additional malicious payloads yet, its forward-looking M1 chip compatibility, global reach, relatively high infection rate, and operational maturity suggest Silver Sparrow is a reasonably serious threat, uniquely positioned to deliver a potentially impactful payload at a moment’s notice,”

 

😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, freegr said:

Επομένως τώρα πρέπει να πέσουν κατακόρυφα και οι τιμές για να είναι προσιτά σε όλους τους καταναλωτές που το θέλουν....

Μια χαρά φθηνά μοντέλα βρίσκεις πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kurkosdr είπε

Όχι δεν υπάρχουν. Όσο όλες οι Linux Distros βασίζονται στο ανοσιούργημα των repositories (που πρέπει να περιμένω η διανομή να κάνει redestribute τον VLC αντί να μπορώ να κατεβάσω την πιο καινούρια έκδοση), δεν θα πάρω. Κάτι προσπαθεί να κάνει η Canonical με τα snaps αλλά θέλει δουλίτσα το πράγμα. Πχ η snaps έκδοση του LibreOffice προσπαθεί by default να κάνει save στο home directory ανύπαρκτου χρήστη, όχι το δικό μου.

Τι να σου πω αδερφέ, εγώ πιο παλιά με Mint, και μετά με OpenSUSE που είχα παίξει, είχα ελάχιστα θέματα (για αυτά που ζητάω). Με office και media player δεν είχα πρόβλημα πάντως. Και ήμουν και νιούφης στο Linux.
Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται να ψαχτεί καθόλου, ούτε στο ελάχιστο πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostas12ldb είπε

Τι να σου πω αδερφέ, εγώ πιο παλιά με Mint, και μετά με OpenSUSE που είχα παίξει, είχα ελάχιστα θέματα (για αυτά που ζητάω). Με office και media player δεν είχα πρόβλημα πάντως. Και ήμουν και νιούφης στο Linux.
Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται να ψαχτεί καθόλου, ούτε στο ελάχιστο πλέον.

υπαρχει λογος που δεν ψαχνομαστε πλεον.

ο χρονος εχει γινει πολυ λιγοτερος και οι υποχρεωσεις περισσοτερες.

οποτε, εγω προσωπικα, θελω κατι που να <<δουλευει>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...