Προς το περιεχόμενο

[TV/4K] Samsung QE75Q80T 1639€ + 200€ δωροεπιταγή + 20% go4more [ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ]


Christian27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Errik είπε

Οκ εντελώς αντίθετη οπτική με μένα αλλά καταλαβαίνω τι λες. Νομίζω τελικά είναι απλά θέμα χώρου. Αν ο χώρος σου καθορίζει το μέγεθος της τηλεόρασης τότε έχεις περιορισμό ιντσών οπότε και βέβαια παίρνεις την καλύτερη στις ιντσες που μπορείς.

Το θέμα είναι αν έχεις χωρο για μεγαλύτερη τηλεόραση χωρίς αλλαγές, εσύ θα προτιμούσες στα ίδια λεφτά να πάρεις μια μικρότερη ποιοτικότερη; 

Πρακτικά ρωτάω.Πχ έχεις χώρο για 75 ιντσες. Θα πάρεις μια 75άρα TU8000 ή μια 65άρα Q70T  στο ίδιο επίπεδο χρημάτων; 

Νομίζω τελικά δεν έχει νόημα γιατι παίζει ρόλο το πόσο μεγαλύτερη ή μικρότερη ή το ποσο ποιοτικότερη. Και αυτό καθορίζεται και απο τις υπάρχουσες προσφορές. 

Eπειδη σε αυτο το διλημμα βρεθηκα το 2015 αλλα και ξανα φετος θα σου πω πως πηρα την αποφαση μου. Πριν ειχα μια 50αρα Sony FullHD (3D κλπ κλπ). Η αποσταση απο τον καναπε μου ηταν 4 μετρα. Οταν την ειχα αγορασει το mainstream ηταν οι 42-50 αντε και μερικες 60αρες οι οποιες ομως πηγαινανε 60-70% πανω σε τιμη. Λογω μεγαλης αποστασης δεν θα καταλαβαινα ποτε την διαφορα απο 1080p σε 4Κ ουτως η αλλως, οποτε επελεξα την 1080p και εμεινα ευχαριστημενος με βαση του μπατζετ που ειχα.

Φετος αποφασισα να ανεβω παραλληλα και σε ιντσες και σε αναλυση αλλα και σε ποιοτητα εικονας. Επειδη το μπατζετ μου ηταν αυστηρα 1500 ευρω, αρχικα απεκλεισα τις 8Κ και λογω κοστους αλλα και γιατι οπως εγραψα και παραπανω δεν θεωρω οτι ακομα εχουμε αρκετο 4Κ content. Μετα ήμουν μεταξύ αυτής του τίτλου, της 65αρας της BX (φθηνης) σειρας OLED και 55αρας CX (ακριβοτερης) σειρας της LG. Απεκλεισα την 55αρα γιατι συνειδητοποιησα οτι θα ανεβαινα μοναχα 5 ιντσες και παρολο που θα επερνα την καλυτερη ποιοτητα εικονας (απο ολες τις αποψεις) που θα ηθελα, θα επρεπε για να χαρω αυτη την ποιοτητα να μειωσω την αποσταση θεασης στα 2μιση και κατω μετρα.

Επειδη αυτη του τιτλου μου εβγαινε κοντα 1800 ευρω με εκπτωσεις, επελεξα τελικα την 65αρα BX που μου βγηκε 1300 ευρω (κατω δλδ απο το μπατζετ μου) που κατατασεται ενα κλικ πιο κατω σε εικονα σε σχεση με την CX (κυριως λογω φωτεινοτητας) αλλα και ενα κλικ πιο πανω σε σχεση με αυτη του τιτλου, με πιθανο ομως μειονεκτημα το burn in. Δηλαδη προτιμησα να βρω μια μεση λυση με ενα μικρο συμβιβασμο σε εικονα (σε σχεση με την CX) αλλα και στις ιντσες (50-->65 αντι για 75 της Samsung).

Ε αυτον τον συμβιβασμο στις ιντσες προς το παρον το ελυσα με μια μικρη αλλαγη της διαρυθμισης στον χωρο μου, όπου μικρυνα την αποσταση θεασης απο τα 4 στα περιπου 2.8 μετρα και νιωθω απο ολες τις αποψεις ικανοποιημενος. Παντως αν επαιζε η συγκεκριμενη σε αυτα τα λεφτα πριν κανα μηνα, ισως τελικα πηγαινα εκει.

22 λεπτά πριν, Christian27 είπε

....

Τέλος, θα πω ότι ποτέ κανείς δεν έχει πει "μεγάλη τηλεόραση έχω ρε γμτ, να είχα μια μικρότερη!" 

Προσωπικά την πήρα και ας μην τη δικαιολογεί ο χώρος μου. Υπάρχει βέβαια η προοπτική μετακόμισης στον ορίζοντα, αλλά θεωρώ ότι έκανα καλή επιλογή. 

Η νεκροψία όμως θα γίνει στην παραλαβή! 😅

Πραγματικα πιστεψε με η γυναικα τρομαξε οταν ειδε την 65αρα στην αρχη, γιατι πριν ειχαμε 50αρα και δεν ειχε παραπονο. Οταν μαλιστα της ελεγα για την 75αρα του τιτλου ετοιμαζομουν για εξωση απο το σπιτι.. 😁 Τελικα την γλιτωσα επειδη μου κοστιζε 500 ευρω πανω.

Θες να σου πω τι μου λεει απο την μια βδομαδα και μετα που την συνηθησε το ματι της? Οτι και την 75αρα να επερνα τελικα και δεν αλλαζαμε διαρυθμιση θα ηταν πολυ ΟΚ για τον χωρο μας. Συνηθιζει το ματι ευκολα.

Ποτε δεν μετανοιωνεις για μεγαλυτερη τηλεοραση, παντα για την μικροτερη... Εκτος αν ειναι τιποτα αποστασεις 1μιση-2 μετρα και κατω, οχι απλα θα την χαρεις αλλα θα πεις οτι αυτες τις ιντσες χρειαζοσουν τελικα.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Για την τηλεοραση του θεματος θα πει κανεις τιποτα;

😄

μας αδικεις! 😛

γραψαμε οτι για τα λεφτα που ζηταει αν χρειαζεσαι τις ιντσες ειναι εξαιρετικη λυση και χαμηλοτερη τιμη. Αν δεν ειχα τσιμπησει την BX OLED θα ειχα παει εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που σε αυτές τις ιντσες ουτε oled ούτε mini led θα δούμε σύντομα (ίσως σε 2-3 χρόνια?), θεωρώ ότι είναι εξαιρετική επιλογή και ως ποιότητα εικόνας και ως μέγεθος εννοείται.

Ειμαι σίγουρος ότι όποιος αποφασίσει να προχωρήσει στην αγορά της δεν θα το μετανιώσει, θα έχει μια πραγματικά κινηματογραφική αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Crus είπε

μας αδικεις! 😛

γραψαμε οτι για τα λεφτα που ζηταει αν χρειαζεσαι τις ιντσες ειναι εξαιρετικη λυση και χαμηλοτερη τιμη. Αν δεν ειχα τσιμπησει την BX OLED θα ειχα παει εδω.

Σαφως. Το ειπα αλλωστε πριν απο σενα. Δεν ειχες γραψει ακομα στο τοπικ. Αλλα προφανως δεν το "επιασες". Πηρες αφορμη για οφτοπικ "σχολιασμο της γνωμης μου". Για οποιον αρκειται στο 4Κ ειναι αρκετα καλη περιπτωση. 

Επι του θεματος λοιπον ας γραψω πρωτος ενα point Ενα μειονεκτημα που εχει (για μενα και 8Κ να ηταν, ειναι dealbreaker, οπως ηταν και στην BX, δεν θα την αγοραζα ποτε, μια φορα το εκανα το λαθος) : δεν εχει DTS. (μην αρχισετε παλι μερικοι να λετε οτι μπαινει box...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρτε την με ΚΛΕΙΣΤΑ τα μάτια.

Αν δεν έχετε το χώρο , κρεμάστε τη.

Θα χαρούν τα ματάκια σας περιεχόμενο.

Στα 1100 που βγαίνει έμμεσα είναι πραγματικά ΧΑΡΙΣΜΑ , δε θα την ξαναβρείτε σε αυτά λεφτά.

Μιλάμε για 75 ίντσες 100hz πάνελ και όχι για 65.

Χαμηλότερη τιμή Γερμανία 1650 και κάτω από τα 2000 έπεσε μόλις στο τέλος Σεπτέμβρη.

https://geizhals.eu/samsung-qe75q80t-a2255801.html

Αυτά τα μοντέλα συνήθως δεν πέφτουν παραπάνω , απλά αντικαθίστανται από το επόμενο.

 

Επεξ/σία από Looter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DTS είναι όντως θέμα, ειδικά για όσους έχουν και ένα αντίστοιχα καλό σύστημα ήχου. Βέβαια προς το παρόν το Dolby Atmos φαίνεται να έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από streaming services, ενώ οι  Blu-ray έχουν και τις 2 επιλογές.

Επίσης να αναφέρω πως καμία από  τις φετινές τηλεοράσεις LG ή Samsung δεν το προσφέρει και είναι ανεξήγητο το γιατί (εκτός από το ότι σπρώχνουν το ανταγωνιστικό DOLBY ATMOS). Για τα μοντέλα του 21 δεν έχει ακόμα ακουστεί κάτι, οπότε προς το παρόν μόνο η Sony αποτελεί επιλογή για όποιον ενδιαφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να μην πληρωσουν ελαχιστα για τα δικαιωματα του DTS...

Να ναι καλα ολες οι μικρες μαρκες που εχουν βαλει για πολλους τις LG και sammy στην ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Επι του θεματος λοιπον ας γραψω πρωτος ενα point Ενα μειονεκτημα που εχει (για μενα και 8Κ να ηταν, ειναι dealbreaker, οπως ηταν και στην BX, δεν θα την αγοραζα ποτε, μια φορα το εκανα το λαθος) : δεν εχει DTS. (μην αρχισετε παλι μερικοι να λετε οτι μπαινει box...)

Επειδή έχει βουήξει ο τόπος και από το πόσο σημαντικό κριτήριο το θεωρείς φαίνεται ότι είσαι γνώστης του θέματος, μπορείς να γράψεις εν συντομία τι σημαίνει αυτό στην πράξη; 

Σε πολλά forums που διάβασα πάντως, αναφέρουν ότι η Q80T και η Q90T έχουν μερικά πραγματάκια παραπάνω σχετικά (Atmos αν κατάλαβα καλά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σημαινει οτι αν δωσεις να παιξει κατι που ειναι DTS (ή DTS HD-MA) ο ηχος του (κορυφαιο format, οχι κανενα τυχαιο ή παλιο-ξεπερασμενο) δεν θα εχεις καθολου ηχο. Υπαρχουν και αλλες λυσεις οταν μιλας για συσκευες αλλα σε αλλες περιπτωσεις, δεν εχεις επιλογη και απλα δεν εχεις ηχο.

Το atmos δεν μετραει για μενα, αφου και να μην εχεις atmos και η πηγη σου λεμε τωρα, εχει μονο atmos, τοτε θα εχεις  ηχο, αφου ειναι συμβατο downwards σε Dolby Digital HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Σημαινει οτι αν δωσεις να παιξει κατι που ειναι DTS (ή DTS HD-MA) ο ηχος του (κορυφαιο format, οχι κανενα τυχαιο ή παλιο-ξεπερασμενο) δεν θα εχεις καθολου ηχο. Υπαρχουν και αλλες λυσεις οταν μιλας για συσκευες αλλα σε αλλες περιπτωσεις, δεν εχεις επιλογη και απλα δεν εχεις ηχο.

Το atmos δεν μετραει για μενα, αφου και να μην εχεις atmos και η πηγη σου λεμε τωρα, εχει μονο atmos, τοτε θα εχεις  ηχο, αφου ειναι συμβατο downwards σε Dolby Digital HD.

Να φανταστώ μόνο σε συγκεκριμένα Blu Ray disks και όσες κατεβασμένες ταινίες το γράφουν το βρίσκω; 

Γιατί αν είναι μόνο εκεί, μικρό το κακό κατά τη γνώμη μου. 

Θα συμφωνήσω ότι "γιατί να μην το έχει;" αλλά νομίζω ότι είναι ένας εύκολος συμβιβασμός μπροστά στην ποιότητα της εικόνας σε συνδυασμό με το κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω deal breaker το dolby atmos. Εγω με την Q70r τηλεοραση και Q70r ηχομπαρα δεν ειχα dolby atmos. Η samsung εχει υποσχεθει update για να δινει dolby atmos.

Mετα το τελευταιο update εχω dolby atmos και πραγματικα σε ταινιες που το υποστηριζουν ειναι φοβερο. Συνιστω οποιος ενδιαφερεται να το ψαξει αν αυτο το update ισχυει και για τη συγκεκριμενη τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, matrixxx είπε

Για την τηλεοραση του θεματος θα πει κανεις τιποτα;

😄

https://www.germanos.gr/product/televisions/top-technologies/qled/samsung-4k-qled-tv-qe75q95t-75/?productId=20393291

Θα είχα ήδη ανοίξει θέμα (για +300€ για να πας σε αυτήν την ποιότητα εικόνας για μένα θεωρητικά δε θα το συζητούσα ότι αξίζει) εδώ και μέρες (την έχουν ρίξει όλοι οι "μεγάλοι"), αλλά: Την έχω πάρει στις 65" και μου ήρθε ήδη σπασμένη χωρίς μάλιστα να έχει το παραμικρό σημάδι στο κουτί (!) και χωρίς να έχει παίξει ποτέ (έφυγε από το εργοστάσιο έτσι? Δεν ήταν οφθαλμοφανες σπάσιμο πάντως, μια απαλή γρατσουνιά και μπόλικη "εσωτερική αιμορραγία"), έφαγα 1+ μήνα στη διαδικασία αλλαγής και η καινούρια που ήρθε είναι να κάνεις κάθε μέρα από 2 προσευχές να μη σου σπάσει το πάνελ ή να μην πάθει κάποιου άλλου είδους ζημιά, αφού ακόμα και το παραμικρό άγγιγμα (πχ με πανακι) δίνει την αίσθηση ότι θα την χαλάσει. Καταπληκτική εικόνα, φοβερός ήχος, αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται όχι 10 χρόνια να κρατήσει όπως η περασμένη Philips 3D 1080p που είχα (και που έχει τελικά αρκετά μεγάλη διαφορά με αυτήν, τα ψηφιακά της digea δηλαδή με το upscale της Q95T στα full HD προγράμματα δείχνουν εντυπωσιακά, ενώ για να προλάβω σχόλια να πω ότι και η Philips μου ήταν κορυφαίο μοντέλο - 52PFL9606H) αλλά ούτε 5 χρόνια δεν την βλέπω να βγάζει. 

Οποιος θέλει ας ανοίξει θέμα, αλλά έχετε αυτό το ποστ ως προειδοποίηση. 

 

Επεξ/σία από giorginho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς με τα Hz τι παίζει στην 75αρα ?

Κάποιος στο σκρουτζ γράφει για τις Q80T: "ΠΡΟΣΟΧΗ ομως μονο η 55αρα και η 65αρα ειναι 120hz...........η 50αρα και η 49αρα ειναι 50hz και δεν εχουν καμια σχεση στην εικονα με τις μεγαλυτερες."

 

 

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...