Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, randomcat said:

Ναι συγκρίνω με κάτι πιο απαιτητικό, αλλά 100/100 για 500/μήνα δεν δικαιολογούνται ακόμα και αν η μισθωμένη γραμμή έρχεται μαζί με part-time μισθωμένο οικιακό βοηθό!

Είναι μέχρι να έχεις βλάβη, για να σου πουν ότι σε Χ εργάσιμες θα φτιαχτεί και για τις μέρες που είχατε downtime απλά δεν θα πληρώσετε αναλογικά το πάγιο. Εν τω μεταξύ εσύ θα έχεις δεν ξέρω κι εγώ τι απώλειες στην επιχείρηση...

Sorry αλλά το κρίνεις σαν ιδιώτης ή σαν κάποιος που επαγγελματίας που και να μην έχει για λίγο internet την παλεύει με κάνα hotspot του κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Ναι συγκρίνω με κάτι πιο απαιτητικό, αλλά 100/100 για 500/μήνα δεν δικαιολογούνται ακόμα και αν η μισθωμένη γραμμή έρχεται μαζί με part-time μισθωμένο οικιακό βοηθό!

Δεν είναι το ίδιο όμως φίλε μου.

 

Θα συμφωνήσω ότι οι τιμές (γενικά σε σύγκριση με έξω) ειναι τσιμπημένες αλλά δεν γίνεται να συγκρίνεις μισθωμένη γραμμή με οικιακά πακέτα πέρα ότι θα ειναι ακριβότερη έτσι και αλλιώς ειναι άλλα τα δεδομένα 

 

στο 100/100 θα έχεις 100/100 όχι 92/75 ή κάτι τέτοιο

 

θα έχεις εγγυημένο updtime όχι αποσυνδέσεις

 

Και η περίπτωση λόγω φόρτου δικτύου να πέσει η ταχύτητα σου θα ειναι αρκετά πιο μικρή σε σχέση με τους οικιακούς πελάτες γιατί ειναι άλλο το ratio 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Dr_Pepper said:

τι εννοείς ψευτοfiber ;  δίνει η cosmote ή η nova 200 mbps με χαλκό; 

Η Nova μέχρι 100, αλλά δεν δίνει και καθόλου FTTH, μόνο VDSL. Οι άλλες 3 δίνουν μέχρι και 200 και με χαλκό σε ορισμένες περιοχές με VDSL. Φυσικά και με FTTH, αλλά όχι στα video που έδειξες, στα οποία είναι VDSL.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Η Nova μέχρι 100, αλλά δεν δίνει και καθόλου FTTH, μόνο VDSL. Οι άλλες 3 δίνουν μέχρι και 200 και με χαλκό σε ορισμένες περιοχές με VDSL. Φυσικά και με FTTH, αλλά όχι στα video που έδειξες, στα οποία είναι VDSL.

Δεν ήξερα ότι δίνουν 200άρι με χαλκό έχουμε κάρτες με supervectoring ; 

Μόνο για 100 ήξερα όπως και να έχει 3 και ο κούκος έχουν πρόσβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είναι μέχρι να έχεις βλάβη, για να σου πουν ότι σε Χ εργάσιμες θα φτιαχτεί και για τις μέρες που είχατε downtime απλά δεν θα πληρώσετε αναλογικά το πάγιο. Εν τω μεταξύ εσύ θα έχεις δεν ξέρω κι εγώ τι απώλειες στην επιχείρηση...

Sorry αλλά το κρίνεις σαν ιδιώτης ή σαν κάποιος που επαγγελματίας που και να μην έχει για λίγο internet την παλεύει με κάνα hotspot του κινητού.

Οπότε αγοράζεις και μια auxiliary σύνδεση δίνοντας 100/μήνα για Starlink, και έτσι γλυτώνεις μερικά επιπλέον κατοστάρικα για να μην περιμένεις τον πΟΤΕ να φτιάξει γρήγορα την βλάβη. :D

8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν ήξερα ότι δίνουν 200άρι με χαλκό έχουμε κάρτες με supervectoring ;

έχουμε και παίρνεις και "super" upload στα 20 Mbps

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Dr_Pepper said:

Δεν ήξερα ότι δίνουν 200άρι με χαλκό έχουμε κάρτες με supervectoring ; 

Αχα, υπάρχουν, αν και όχι σε όλες τις καμπίνες. Παίζουν σε profile 35b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, randomcat είπε

Οπότε αγοράζεις και μια auxiliary σύνδεση δίνοντας 100/μήνα για Starlink, και έτσι γλυτώνεις μερικά επιπλέον κατοστάρικα για να μην περιμένεις τον πΟΤΕ να φτιάξει γρήγορα την βλάβη. :D

ναι έτσι να τους τσουξει και απο τους εταιρικούς!!! :P 

 

Το πρόβλημα σε αυτό ειναι όμως το upload (ξέρει τι κάνει ο πΟΤΕ) οι εντερικοί κυρίως αυτό θέλουν και ο πΟΤΕ δίνει 100/10 

 

βέβαια αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι να νοικιάσεις έναν σερβερ με παχιά σύνδεση σε κάποιο datacenter να βάλεις καμια 10 100/10 με ethernet bonding και θα έχεις 1Gbps/100Μbps στην τιμή των 500 ευρώ ή κάπου εκει (χωρίς το κόστος του server) βέβαια με 10 συνδέσεις ίσως σου κάνει σκόντο ο πΟΤΕ εμένα που έχω δύο 50άρες πάντως δεν μου κατεβάζει ούτε ευρώ :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, randomcat said:

Οπότε αγοράζεις και μια auxiliary σύνδεση δίνοντας 100/μήνα για Starlink, και έτσι γλυτώνεις μερικά επιπλέον κατοστάρικα για να μην περιμένεις τον πΟΤΕ να φτιάξει γρήγορα την βλάβη

Ναι, τρελή αξιοπιστία εκεί 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr_Pepper και @ikorolis στις επιχειρήσεις που υποστηρίζεται με ΙΤ , βάλτε για backup starlink. Κόβονται συχνά τα υποθαλάσσια καλώδια προς Ιταλία και Κύπρο. Η Vodafone 3 φορές μέσα στο 2020 .... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jos3ph είπε

@Dr_Pepper και @ikorolis στις επιχειρήσεις που υποστηρίζεται με ΙΤ , βάλτε για backup starlink. Κόβονται συχνά τα υποθαλάσσια καλώδια προς Ιταλία και Κύπρο. Η Vodafone 3 φορές μέσα στο 2020 .... 

ναι δεν έχουμε επιχειρήσεις τύπου stadia στην ελλάδα για τις περισσότερες μικροεπιχειρήσεις μια χαρά μου φαίνεται μια κανονική 100άρα και starlink για load balancing και backup και βασικά και 4G μπορούν και έχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

ναι δεν έχουμε επιχειρήσεις τύπου stadia στην ελλάδα για τις περισσότερες μικροεπιχειρήσεις μια χαρά μου φαίνεται μια κανονική 100άρα και starlink για load balancing και backup και βασικά και 4G μπορούν και έχουν

Το Starlink πρέπει να δοκιμαστεί αρκετά μέχρι να θεωρηθεί "έστω" backup λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pokemon640 είπε

Το Starlink πρέπει να δοκιμαστεί αρκετά μέχρι να θεωρηθεί "έστω" backup λύση..

Μιλάς σαν εταιρική λύση πιστεύω, εγώ πάντως εμπιστεύομαι τον ELON πολύ περισσότερο απόσο εμπιστεύομαι τον Τσαμάζ στο να κάνει σωστή δουλειά :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

@Dr_Pepper και @ikorolis στις επιχειρήσεις που υποστηρίζεται με ΙΤ , βάλτε για backup starlink. Κόβονται συχνά τα υποθαλάσσια καλώδια προς Ιταλία και Κύπρο. Η Vodafone 3 φορές μέσα στο 2020 .... 

εγώ (οποίος είμαι αυτός που αποφασίζει καθώς εγώ υπογράφω/πληρώνω) έχω κατά νου την STARLINK ως εφεδρική και συμφωνεί μαζί μου το ΙΤ τμήμα της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ (οποίος είμαι αυτός που αποφασίζει καθώς εγώ υπογράφω/πληρώνω) έχω κατά νου την STARLINK ως εφεδρική και συμφωνεί μαζί μου το ΙΤ τμήμα της εταιρείας.

Ναι και το καλύτερο... Ξεκινάς και κόβεις όποτε θες το πακέτο χωρίς πάγια και 24 μήνες δέσμευση  κτλπ... ❤️ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι δεν έχουμε επιχειρήσεις τύπου stadia στην ελλάδα για τις περισσότερες μικροεπιχειρήσεις μια χαρά μου φαίνεται μια κανονική 100άρα και starlink για load balancing και backup και βασικά και 4G μπορούν και έχουν

Βάζεις μια κανονική 100άρα ή 200άρα "Fiber", μια Starlink, και μια ακόμα κανονική οικιακή "Fiber" μέσω ασύρματης σύνδεσης με PowerBeam της Ubiquiti... και είσαι ακόμα στα μισά χρήματα από αυτά που θα έδινες για μισθωτή γραμμή στον πΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...