Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, randomcat είπε

Βάζεις μια κανονική 100άρα ή 200άρα "Fiber", μια Starlink, και μια ακόμα κανονική οικιακή "Fiber" μέσω ασύρματης σύνδεσης με PowerBeam της Ubiquiti... και είσαι ακόμα στα μισά χρήματα από αυτά που θα έδινες για μισθωτή γραμμή στον πΟΤΕ.

και ένα booster 4G με μόλις + 7 ευρώ ή κάπου εκει :P 

 

Αλλα είπαμε δεν θα έχεις το ίδιο upload 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αλλα είπαμε δεν θα έχεις το ίδιο upload

Γι' αυτό και δεν απελευθερώνουν το upload στις οικιακές συνδέσεις, ώστε να τα αρπάζουν χοντρά από τις εταιρείες.

Αλλά η κοροϊδία τους θα τελειώσει. Για πόσο ακόμα θα κοροϊδεύουν με 10άρια upload σε FTTH; Θα τους πιέσει και το Starlink που θα δίνει καλύτερη ταχύτητα upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, randomcat είπε

Βάζεις μια κανονική 100άρα ή 200άρα "Fiber", μια Starlink, και μια ακόμα κανονική οικιακή "Fiber" μέσω ασύρματης σύνδεσης με PowerBeam της Ubiquiti... και είσαι ακόμα στα μισά χρήματα από αυτά που θα έδινες για μισθωτή γραμμή στον πΟΤΕ.

αν υπάρχει δυνατότητα για γραμμή FTTH είτε οικιακή/επαγγελματική

αν δεν υπάρχει η δυνατότητα και η υποδομή της περιοχής σου δίνει ADSL "έως 24Mbps"

τι κάνεις...αναγκαστικά τότε είναι μονόδρομος η μισθωμένη γραμμή FTTH δεν έχει σημασία ποιος την δίνει γιατί πίστεψε με οι τιμές είναι ίδιες σε όλους (τουλάχιστον σε COSMOTE/WIND) που συνεργάζομαι και ζήτησα τιμές γιατί την VODAFONE την έχω βάλει στην μαύρη λίστα (εξαιτίας συνεργατών της).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν υπάρχει δυνατότητα για γραμμή FTTH είτε οικιακή/επαγγελματική

αν δεν υπάρχει η δυνατότητα και η υποδομή της περιοχής σου δίνει ADSL "έως 24Mbps"

τι κάνεις...αναγκαστικά τότε είναι μονόδρομος η μισθωμένη γραμμή FTTH

Ή αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις γραμμή σε απομακρυσμένο κτίριο και να δημιουργήσεις ασύρματη ζεύξη με κεραίες-πιάτα PowerBeam σε ταράτσες. Αυτό + μια σύνδεση Starlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ή αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις γραμμή σε απομακρυσμένο κτίριο και να δημιουργήσεις ασύρματη ζεύξη με κεραίες-πιάτα PowerBeam σε ταράτσες. Αυτό + μια σύνδεση Starlink.

αυτά στον Δήμο της αθήνας?

μάλλον τα αναφέρεις ως αστείο?

σου έχουν ξηλώσει τις κεραίες στο άψε σβήσε

εδώ ξηλώνουν κεραίες κινητής τηλεφωνίας

εδώ βάλαμε στην δική μας ταράτσα "αναμεταδότες σήματος κινητής τηλεφωνίας" για να πιάνουν τα εταιρικά κινητά τηλέφωνα σήμα εντός κτιρίου" και μας αναγκάσανε με καταγγελίες στον δήμο αθήνας να τις ξηλώσουμε γιατί λέει "εκπέμπουν"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αυτά στον Δήμο της αθήνας?

μάλλον τα αναφέρεις ως αστείο?

σου έχουν ξηλώσει τις κεραίες στο άψε σβήσε

εδώ ξηλώνουν κεραίες κινητής τηλεφωνίας

εδώ βάλαμε στην δική μας ταράτσα "αναμεταδότες σήματος κινητής τηλεφωνίας" για να πιάνουν τα εταιρικά κινητά τηλέφωνα σήμα εντός κτιρίου" και μας αναγκάσανε με καταγγελίες στον δήμο αθήνας να τις ξηλώσουμε γιατί λέει "εκπέμπουν"....

Δεν ξέρω για ποια λες. Για αυτά που λέω εγώ δεν έχουν λόγο ή/και δικαιοδοσία για να στα ξηλώσουν.

https://www.skroutz.gr/s/11346798/Ubiquiti-PowerBeam-AC-Gen2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, randomcat είπε

Δεν ξέρω για ποια λες. Για αυτά που λέω εγώ δεν έχουν λόγο ή/και δικαιοδοσία για να στα ξηλώσουν.

https://www.skroutz.gr/s/11346798/Ubiquiti-PowerBeam-AC-Gen2.html

νομίζεις...

αν δουν αυτήν την κεραία στην ταράτσα του κτιρίου

να είσαι σίγουρος ότι θα την ξηλώσουν θα αναγκάσουν τον δήμο της αθήνας να επέμβει ακόμα και εξώδικο/μήνυση θα κάνουν (τα έχουν κάνει όπως σου είπα για κεραίες αναμεταδότη σήματος κινητής τηλεφωνίας (ούτε καν φαινόταν)

δεν ξέρεις πόσοι "παράξενοι" υπάρχουν στο κέντρο της αθήνας μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω αρκετή παραπληροφόρηση να έχετε κατά νου ότι στην Αμερική ΚΑΜΙΑ τιμή δεν περιλαμβάνει ΠΟΤΕ φόρους.

99 δολάρια είναι 82€ συν 24% ΦΠΑ = 101€ τελική τιμή

Η Starlink πουλάει Ελλάδα με 99€ οπότε γλυτώνετε και 2€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, grayden είπε

Επειδή διαβάζω αρκετή παραπληροφόρηση να έχετε κατά νου ότι στην Αμερική ΚΑΜΙΑ τιμή δεν περιλαμβάνει ΠΟΤΕ φόρους.

99 δολάρια είναι 82€ συν 24% ΦΠΑ = 101€ τελική τιμή

Η Starlink πουλάει Ελλάδα με 99€ οπότε γλυτώνετε και 2€.

υπάρχουν states χωρίς φ(ά)πα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jos3ph είπε

υπάρχουν states χωρίς φ(ά)πα

Η California δεν έχει φόρους (το ξέρω γιατί από εκεί αγοράζω μέσω USD Gift Card παιχνίδια από το Store της XBOX Κονσόλας μου)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jos3ph είπε

υπάρχουν states χωρίς φ(ά)πα

Ισχύει, αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που λέω. Όταν βλέπεις μια τιμή στην Αμερική δεν έχει ποτέ φόρους μέσα αλλά όταν πας στο ταμείο τους πληρώνεις υποχρεωτικά.

5 ώρες πριν, ikorolis είπε

Η California δεν έχει φόρους (το ξέρω γιατί από εκεί αγοράζω μέσω USD Gift Card παιχνίδια από το Store της XBOX Κονσόλας μου)

Αυτό δεν ισχύει. Η California έχει 7.25% sales tax (πρακτικά αυτό που λέμε ΦΠΑ στα Ελληνικά) συν διάφορους άλλους φόρους ανάλογα με την κομητεία, πόλη ή ακόμα και γειτονιά που βρίσκεται το μαγαζί. Λίστα εδώ: https://www.cdtfa.ca.gov/taxes-and-fees/rates.aspx

Βέβαια στην Αμερική υπάρχουν πολλοί νόμοι και διατάξεις που εξαιρούν διάφορα προιόντα ή διάφορους αγοραστές από κάποιους ή όλους τους φόρους ενώ σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει το σύστημα όπου δεν πληρώνεις φόρο αν δεν είσαι μέσα στην πολιτεία αλλά είσαι υποχρεωμένος να τον υπολογίσεις και πληρώσεις στην "εφορία" της πολιτείας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, grayden είπε

Ισχύει, αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που λέω. Όταν βλέπεις μια τιμή στην Αμερική δεν έχει ποτέ φόρους μέσα αλλά όταν πας στο ταμείο τους πληρώνεις υποχρεωτικά.

Αυτό δεν ισχύει. Η California έχει 7.25% sales tax (πρακτικά αυτό που λέμε ΦΠΑ στα Ελληνικά) συν διάφορους άλλους φόρους ανάλογα με την κομητεία, πόλη ή ακόμα και γειτονιά που βρίσκεται το μαγαζί. Λίστα εδώ: https://www.cdtfa.ca.gov/taxes-and-fees/rates.aspx

Βέβαια στην Αμερική υπάρχουν πολλοί νόμοι και διατάξεις που εξαιρούν διάφορα προιόντα ή διάφορους αγοραστές από κάποιους ή όλους τους φόρους ενώ σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει το σύστημα όπου δεν πληρώνεις φόρο αν δεν είσαι μέσα στην πολιτεία αλλά είσαι υποχρεωμένος να τον υπολογίσεις και πληρώσεις στην "εφορία" της πολιτείας σου.

δεν ξέρω τι λες φίλε μου

εγώ πάντως σε αγορές που κάνω μέσω της κονσόλας μου 

πάντα μέσω USD Gifl Card 

ότι αγοράζω είναι φτηνότερο (λόγω φόρων) από την αμερική (καλιφόρνια) από ότι να το αγοράσω μέσω ευρώπης ή ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

δεν ξέρω τι λες φίλε μου

εγώ πάντως σε αγορές που κάνω μέσω της κονσόλας μου 

πάντα μέσω USD Gifl Card 

ότι αγοράζω είναι φτηνότερο (λόγω φόρων) από την αμερική (καλιφόρνια) από ότι να το αγοράσω μέσω ευρώπης ή ελλάδας.

Όπως είπα, στην California υπάρχουν φόροι. Το ότι εσύ δεν πληρώνεις φόρο για κάποιο προϊόν δεν λέει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2021 στις 5:34 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

Καταρχήν ειναι 20/30 ms τώρα στο beta και λένε πως θα κατέβει (το μεγαλύτερο δε πλεονέκτημα το έχουν στο πραγματικό ping) όσο αφορά συγκρίσεις με ελλάδα μιας και το Ping μας προς τα έξω ειναι αρκετά μεγάλο εχω δει ένα σωρό άτομα να παίζουν lol,wow, counter με 40-60 ms που ειναι σχετικά εξωπραγματικό για ελληνικά δεδομένα. 

Ρε παιδια οταν αυτο το πραγμα ολοκληρωθει και μπουν πολλοι δορυφοροι που θα επικοινωνουν με λειζερ, απο ping πως θα τα πηγαινει για να συνδεθει καποιος απο Ελλαδα κεντρικη Ευρωπη που ειναι οι σερβερς για ολα σχεδον τα παιχνιδια?? Ας πουμε απο επαρχια που μενω με VDSL fast path εχω 60ms latency με Γερμανια.

Οταν και αν ποτε μπει το FTTH θα εχω καπου στα 54ms καθως γλιτωνεις ουσιαστικα τα 6ms στο 1ο hop που ειναι το serialization του DSL μοντεμ. Και κατω απο 50ms ακομα και με  FTTH δεν προκειται να δω ποτε. Και αυτο γιατι το routing των παροχων ειναι αθλιο και περναει απο 15 κομβους μεχρι να φτασει στον προορισμο του. Σαν τον λεωφορειο της γραμμης ενα πραγμα. Δεδομενου οτι η αποσταση Ελλαδα Γερμανια καπου στα 3000 km κανονικα θα χρειαζονταν θεωρητικα 10ms για να φτασει η πληροφορια (συμφωνα με τους νομους της φυσικης). Να σου βαλω και αλλα 10 που ειναι η καθυστερηση των μηχανηματων, πες 20 πες και 30. Τα 60ms ομως ειναι απλα κοροιδια, επειδη π.χ. το καλωδιο για να φτασει Γερμανια κανει πρωτα το γυρο της Ευρωπης. Για να συνδεθει στην γειτονική μας Τουρκια θελει 150ms, σαν να ειναι Αμερική!

 Φυσικά, οτιδηποτε πανω απο 50ms σε competitive shooters π.χ. Warzone, CS, Overwatch ειναι προβλημα και εισαι συνεχεια σε σοβαρο μειονεκτημα. Αυτο τωρα το Starlink υποσχεται 20ms ακομα και αν εγω θελω απο Ελλαδα να συνδεθω Αμερικη?? Ειναι δυνατον να μπορει να συμβει κατι τετοιο?? Αν οντως ειναι αληθεια (που δυσκολευομαι να το πιστεψω) τοτε μιλαμε για επανασταση στο gaming και σε low latency εφαρμογες σε απομακρυσμενες περιοχες καθως αυτο ενδεχεται να εχει χαμηλοτερο latency και απο το FTTH.

Φυσικα μιλαω για Ελλαδα παντα και με δεδομενο οτι οι servers βρισκονται κεντρικη Ευρωπη και Αμερικη. Εννοειται πως ο Γερμανος και ο Γαλλος που πιανει ηδη sub 5 ms latency με FTTH, δεν τον συμφερει να το βαλει να ανεβει απο τα 5ms στα 20. Για τον Ελληνα ομως που εχει 60 και 70ms,  το να παιζει με 20 και 40 ειναι ονειρο! Ωστοσο δυσκολευομαι να το πιστεψω πως αυτο θα εχει ποτε μικροτερο ping απο το FTTH. Αν ξερει καποιος τι παιζει με τα routing για απομακρυσμενους servers ας μας διαφωτισει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...