Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Panos_31 είπε

Ρε παιδια οταν αυτο το πραγμα ολοκληρωθει και μπουν πολλοι δορυφοροι που θα επικοινωνουν με λειζερ, απο ping πως θα τα πηγαινει για να συνδεθει καποιος απο Ελλαδα κεντρικη Ευρωπη που ειναι οι σερβερς για ολα σχεδον τα παιχνιδια?? Ας πουμε απο επαρχια που μενω με VDSL fast path εχω 60ms latency με Γερμανια.

Οταν και αν ποτε μπει το FTTH θα εχω καπου στα 54ms καθως γλιτωνεις ουσιαστικα τα 6ms στο 1ο hop που ειναι το serialization του DSL μοντεμ. Και κατω απο 50ms ακομα και με  FTTH δεν προκειται να δω ποτε. Και αυτο γιατι το routing των παροχων ειναι αθλιο και περναει απο 15 κομβους μεχρι να φτασει στον προορισμο του. Σαν τον λεωφορειο της γραμμης ενα πραγμα. Δεδομενου οτι η αποσταση Ελλαδα Γερμανια καπου στα 3000 km κανονικα θα χρειαζονταν θεωρητικα 10ms για να φτασει η πληροφορια (συμφωνα με τους νομους της φυσικης). Να σου βαλω και αλλα 10 που ειναι η καθυστερηση των μηχανηματων, πες 20 πες και 30. Τα 60ms ομως ειναι απλα κοροιδια, επειδη π.χ. το καλωδιο για να φτασει Γερμανια κανει πρωτα το γυρο της Ευρωπης. Για να συνδεθει στην γειτονική μας Τουρκια θελει 150ms, σαν να ειναι Αμερική!

 Φυσικά, οτιδηποτε πανω απο 50ms σε competitive shooters π.χ. Warzone, CS, Overwatch ειναι προβλημα και εισαι συνεχεια σε σοβαρο μειονεκτημα. Αυτο τωρα το Starlink υποσχεται 20ms ακομα και αν εγω θελω απο Ελλαδα να συνδεθω Αμερικη?? Ειναι δυνατον να μπορει να συμβει κατι τετοιο?? Αν οντως ειναι αληθεια (που δυσκολευομαι να το πιστεψω) τοτε μιλαμε για επανασταση στο gaming και σε low latency εφαρμογες σε απομακρυσμενες περιοχες καθως αυτο ενδεχεται να εχει χαμηλοτερο latency και απο το FTTH.

Φυσικα μιλαω για Ελλαδα παντα και με δεδομενο οτι οι servers βρισκονται κεντρικη Ευρωπη και Αμερικη. Εννοειται πως ο Γερμανος και ο Γαλλος που πιανει ηδη sub 5 ms latency με FTTH, δεν τον συμφερει να το βαλει να ανεβει απο τα 5ms στα 20. Για τον Ελληνα ομως που εχει 60 και 70ms,  το να παιζει με 20 και 40 ειναι ονειρο! Ωστοσο δυσκολευομαι να το πιστεψω πως αυτο θα εχει ποτε μικροτερο ping απο το FTTH. Αν ξερει καποιος τι παιζει με τα routing για απομακρυσμενους servers ας μας διαφωτισει. 

γεια σου , οι δορυφόροι πάνω από την Ελλάδα θα έχουν επίγεια επικοινωνία κάπου στην Αττική μέχρι να αρχίσουν την συνεχή επικοινωνία μεταξύ τους , άρα αρχή το καλύτερο που θα βλέπεις είναι μάλλον το ίδιο με τώρα. Βέβαια κάθε βδομάδα ανεβαίνουν 60 δορυφόροι , οπότε τα νούμερα αλλάζουν συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκέφτομαι και εγώ σοβαρά να κάνω apply αλλά λέω να περιμένω μέχρι να έρθει όντως και δούμε πως πάει. Δεν θα το χρειαστώ έτσι και αλλιώς μέχρι Σεπτέμβριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2021 στις 1:03 ΠΜ, randomcat είπε

Τα καλύτερα νέα! Αντίο πΟΤΕ, καλώς ήρθες Starlink.

DT θέλεις να πεις κρατική Γερμανική εταιρεία έχει το κουμάντο.

Στις 25/2/2021 στις 11:10 ΠΜ, Jos3ph είπε

@thedrpapa ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου , δυστυχώς έτσι είναι όταν είσαι μακριά από αναβαθμισμένες περιοχές. Έχω vdsl μέσα στην Θεσσαλονίκη,  είμαι ακριβώς από πάνω από το κουτί του. Πιο βολικό δεν γινόταν. Όμως στο πατρικό στο χωριό το καφαό είναι στα 6 χλμ. Δεν πρόκειται να έρθει κάποια επίγεια τεχνολογία εκεί, άρα στρέφομαι σε ασύρματες λύσεις ή σε starlink που είναι μια κατηγορία μόνη της. Προσανατολίζομαι σε συνδιασμό με ένα router με 2 wan εισόδους.

Τελικά και αυτή στο τέλος (δεν το αναφέρει στο βίντεο) έκανε αίτηση για Starlink.

Πρέπει να έχει τσιμάνια τεχνικούς εκεί πάνω για να καταφέρουν να υποβαθμίσουν το upload στο ένα τρίτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

@Aprile καλημέρα , με επισήμανες αλλά δεν καταλαβαίνω την απάντηση.

"Όμως στο πατρικό στο χωριό το καφαό είναι στα 6 χλμ. Δεν πρόκειται να έρθει κάποια επίγεια τεχνολογία εκεί, άρα στρέφομαι σε ασύρματες λύσεις ή σε starlink"

 

Το βίντεο αναφέρει τί ταχύτητα έχεις εκτός Θεσσαλονίκης σε ένα χωριό όπως το δικό σου.

Επεξ/σία από Aprile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aprile είπε

"Όμως στο πατρικό στο χωριό το καφαό είναι στα 6 χλμ. Δεν πρόκειται να έρθει κάποια επίγεια τεχνολογία εκεί, άρα στρέφομαι σε ασύρματες λύσεις ή σε starlink"

 

Το βίντεο αναφέρει τί ταχύτητα έχεις εκτός Θεσσαλονίκης σε ένα χωριό όπως το δικό σου.

Ευχαριστώ , το γνωρίζω ιδίοις ικανότης download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2021 στις 10:33 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

και ένα booster 4G με μόλις + 7 ευρώ ή κάπου εκει :P 

 

Αλλα είπαμε δεν θα έχεις το ίδιο upload 

 

Προσωπικά, η γραμμή μου έδινε 4mb/s. 

+ booster πήγαινα στα 25 ώσπου να τελειώσουν τα 100gb. Μετά 19.... 

Όταν ζήτησα παραπάνω λόγω 2 παιδιών που κάνουν τηλεκπαιδευση εδώ και ένα χρόνο με παρέπεμψαν στα πακέτα που πουλάνε!!!!! 

ΠΡΟΣ ώρας Skytelecom και Starlink όταν ενεργοποιηθεί. Σίγουρα θα είμαι καλύτερα.... 

Με την Skytelecom είμαι κάπως έτσι 

 

IMG_20210301_081908.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Προσωπικά, η γραμμή μου έδινε 4mb/s. 

+ booster πήγαινα στα 25 ώσπου να τελειώσουν τα 100gb. Μετά 19.... 

Όταν ζήτησα παραπάνω λόγω 2 παιδιών που κάνουν τηλεκπαιδευση εδώ και ένα χρόνο με παρέπεμψαν στα πακέτα που πουλάνε!!!!! 

ΠΡΟΣ ώρας Skytelecom και Starlink όταν ενεργοποιηθεί. Σίγουρα θα είμαι καλύτερα.... 

Με την Skytelecom είμαι κάπως έτσι 

 

IMG_20210301_081908.jpg

Ή γνωστή Lancom του μακαρίτη Λαναρά λειτουργεί ακόμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Aprile said:

Ή γνωστή Lancom του μακαρίτη Λαναρά λειτουργεί ακόμα ;

Όχι βέβαια. Η εταιρεία του Λαναρά ήταν η Lannet. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...