Προς το περιεχόμενο

Για διπλασιασμό της ταχύτητας του Starlink στα 300Μbps μέσα στη χρονιά κάνει λόγο ο Ίλον Μασκ


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, thedrpapa είπε

Υ.Γ.: Ο συγκεκριμένος πάροχος που έχω, στέλνει από Πάτρα ασύρματο ίντερνετ στην Ιθάκη(!!!) ταχύτητας 1Gbps. Φυσικά με αρκετά ακριβό εξοπλισμό, ώστε να αντιμετωπίζει τα καιρικά φαινόμενα του Ιονίου πελάγους και να παρέχει κάτι αξιόπιστο απέναντι, που τόσα χρόνια δεν μπόρεσαν ολόκληρες εταιρείες να καλύψουν.

Άσχετο αλλά έτσι όπως τα έγραψες μου θύμισες παλιές καλές εποχές στην εκεί περιοχή (δεν έχω καμμία σχέση απλώς σε μια περίοδο έτυχε να έχω μια επαφή)

Κουιζ...συνδρομητική τηλεόραση, Κεραία Yagi και "μάτια" με τον τόνο...μου τα έλεγε ο γνωστός μου και έπεφτε το γέλιο της αρκούδας... (και απορούσαν όσοι δεν ξέραν...τι τα κάνουν τόσα "μάτια"..νομίζω τα λέγαν και "κουκουνάρια")

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, masteripper είπε

Η υπόθεση δορυφόρος έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια

Ποιος το λέει;

Οι ακτοπλοϊκές και τα καράβια γενικότερα νομίζεις ότι είναι με 4G;  Σε περιοχές που δεν έχουν γραμμές για Ίντερνετ, νομίζεις ότι ο κόσμος τη βγάζει με 4G; Έπειτα, δεν υπάρχει και καλή κάλυψη από κεραίες για 4G.

Αναφορά σε κείμενο

Τώρα αν ανήκεις σε κάποιους λίγους που έχουν πραγματικά αδυναμία κάλυψης τότε πάσο αλλά με τόση πολύ αγάπη στον Ιλονα τι να πω...εδώ κάποιοι συζητάνε εδώ μέσα για πολυκατοικίες κτλ....δηλαδή με 30-40€/μ για 100M fiber (υπόψιν πολυκατοικίες άρα αστικά κέντρα)

Από την άλλη - με την ίδια λογική - εγώ βλέπω δουλοπρέπεια προς τους εδώ παρόχους. Τόση που ούτε καν εξήγησες γιατί θεωρείς το Starlink "πανάκριβο, υπερεκτιμημένο και ξεπερασμένο".

Οι καταναλωτές θα μας δείξουν εάν αξίζει το Starlink. Επιλογές να υπάρχουν, και θα δούμε στη συνέχεια τι θα επιλέξει ο κόσμος.

Αναφορά σε κείμενο

εδώ κάποιοι συζητάνε εδώ μέσα για πολυκατοικίες κτλ....δηλαδή με 30-40€/μ για 100M fiber (υπόψιν πολυκατοικίες άρα αστικά κέντρα)

Ίσως επειδή οι διαθέσιμες επιλογές τους είναι ανάμεσα σε αλήτες που δίνουν 10άρι upload στο FTTH ???

 

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, cambo99 είπε

Τα 99 ευρώ αν πέσουν στο μέλλον σε 60 ευρώ , βλέπω πολλούς συνδρομητές από Ελλάδα. Τα τεχνικά προβλήματα, οι αποστάσεις από τα καφάο και οι χαμηλές ταχύτητες έχουν δημιουργήσει πολλά απωθημένα στους Έλληνες συνδρομητές!

Εγώ έχω τόσα προβλήματα με το Ίντερνετ που δίνω και 99€ χωρίς καν να το σκεφτώ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

με κάτι παραπάνω από 500€ σου δίνουν μισθωμένη γραμμή στο χώρο σου, συμμετρική, και με guaranteed uptime. Αν είσαι εταιρεία και κάνεις έρευνα.

για να φέρουν οπτική εκεί που είμαι θα θέλουν 35-50,000 ευρώ και να σκάψουν τα πάντα όλα 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, masteripper είπε

Τρελή αγάπη για κάτι πανάκριβο, υπερεκτιμημένο και ξεπερασμένο.

Αν σας αρέσουν τα 100€/μ be my guest...ειδάλλως νομίζω με 100€ μπορείς να κάνεις καλύτερο κουμάντο για λίγες μέρες στο εξοχικό...ειδικά όταν υπάρχει 4G/5G .

Και στο κάτω κάτω της γραφής ...πας σε κάποιον που έχει δυνατότητα για σοβαρή γραμμή και του λές : "γουστάρεις να μην ξαναπληρώσεις για τηλέφωνο,internet κτλ, άσε με να έχω πρόσβαση μέσω Wifi και δεν θα ξαναδεις λογαριασμό"....πόσοι θα αντισταθούν ?

Είναι 82 ευρώ και όι 100 για 200άρα fiber πληρώνεις άνετα 60 (ενώ αυτή θα ειναι 300άρα και μόνο θα ανεβαίνει με τον καιρό όχι σαν εδώ που τις κατεβάζουν) 

 

δεν ειναι μονο για το εξοχικό πας παντού και μπορείς να την έχεις και για το σπίτι σου 

 

Και τέλος τι γίνεται αν ούτε εσύ ούτε ο γείτονας σου ούτε όλη η περιοχή σου δεν μπορεί να βάλει σοβαρή γραμμή που λες γιατί πολύ απλά ο πΟΤΕ δεν ειναι σοβαρός και έχεις τους μισούς και παραπάνω έλληνες να μην μπορούν να βάλουν κάτι καλύτερο απο ADSL!

Δηλαδή γραμμή  στα "εως"24 (= κάτω απο 12) Mbps με μερικά kbps upload το 2021!! ??? τι γινεται ε; 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, isspro είπε

Ναι αλλα θα παιρνεις και ποιοτικο προϊον σε σχεση με το τι συμβαινει.. Επισης αν δεν εχεις εικονα, ειμαστε οι χειροτεροι ΚΑΙ των Βαλκανιων σε σχεση κοστους και αποδοσης.. λιγες ταχυτητες με ακριβα συμβολαια σε σταθερα και κινητα.

Οταν θα εχουν προσβαση και οι Ελληνες σε τετοιες δορυφορικες υπηρεσιες (πχ ηρθε νετφλιξ και ολοι ετρεξαν να ριξουν τιμες και να αντιγραψουν) τοτε και καλα θα ξυπνησουν οι παροχοι να βοηθησουν... αλλα θα ναι αργα. ακομα χρυσοπληρωνονται αλλα για ποσο ακομα..

Θα μας ξεζουμίσουν ανελέητα μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο πριν η Starlink μπει δυνατά στην Ελλάδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, randomcat said:

Ίσως επειδή οι διαθέσιμες επιλογές τους είναι ανάμεσα σε αλήτες που δίνουν 10άρι upload στο FTTH ???

Υπάρχει πάντως ελπίδα ότι θα το αυξήσουν, όχι 1:1, αλλά δεν θα μείνει 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

για να φέρουν οπτική εκεί που είμαι θα θέλουν 35-50,000 ευρώ και να σκάψουν τα πάντα όλα 

Δεν μου φαίνεται περίεργο, και εγώ στα 1800μ (περίπου) είμαι, με πρόχειρα νούμερα

15€/μέτρο η οπτική για υπόγεια χρήση (4-8 ζεύγη ?) x 1800μ = 27.000 €

Βάλε σκαψίματα, εργολάβο, άδεια δήμου κλπ πας εύκολα 35-50.000€.

Αυτά βέβαια για μια τράπεζα/νοσοκομείο/πανεπιστήμιο είναι ψιλά γράμματα..

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Είναι 82 ευρώ και όι 100 για 200άρα fiber πληρώνεις άνετα 60 (ενώ αυτή θα ειναι 300άρα και μόνο θα ανεβαίνει με τον καιρό όχι σαν εδώ που τις κατεβάζουν) 

 

δεν ειναι μονο για το εξοχικό πας παντού και μπορείς να την έχεις και για το σπίτι σου 

 

Και τέλος τι γίνεται αν ούτε εσύ ούτε ο γείτονας σου ούτε όλη η περιοχή σου δεν μπορεί να βάλει σοβαρή γραμμή που λες γιατί πολύ απλά ο πΟΤΕ δεν ειναι σοβαρός και έχεις τους μισούς και παραπάνω έλληνες να μην μπορούν να βάλουν κάτι καλύτερο απο ADSL!

Δηλαδή γραμμή  στα "εως"24 (= κάτω απο 12) Mbps με μερικά kbps upload το 2021!! ??? τι γινεται ε; 

Κοίτα για να το δούμε λίγο αντικειμενικά το θέμα

ΑΝ έχεις σοβαρό πρόβλημα και δεν καλύπτεσαι με την καμμία (υποθέτω ξενοδοχεία στην άκρη του πουθενά που χρειάζονται Internet και λογικά υποφέρουν) ΝΑΙ δεν το συζητάω.

Αλλά όταν ακούω ιστορίες για αγρίους του τύπου να βάλουμε όλοι στην πολυκατοικία για να γλυτώσουμε τον κακό "πάροχο" ...όταν το 90% των πολυκατοικιών είναι σε αστικές περιοχές  και λογικά έχουν μία κάλυψη τότε εντάξει....το τερματίζουμε...εδώ σε μια πολυκατοικία δεν μπορούν να συνεννοηθούν για να μην παγώσει ο κ@λος τους και θα συνεννοηθούν για να τα στάξουν στον Elon...και στο κάτω κάτω της γραφής αν είναι τόσο αγαπημένοι (έχει κάτι λίγους , συνήθως όταν όλοι ειναι ιδιοκτήτες) παίρνουν τώρα μια 100αρα (30€) και με 1 καλό router Qos  και με τα 560€ κάνουν τέτοιο γλέντι που θα ακουστούν μέχρι τον κάτω μαχαλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Δεν μου φαίνεται περίεργο, και εγώ στα 1800μ (περίπου) είμαι, με πρόχειρα νούμερα

15€/μέτρο η οπτική για υπόγεια χρήση (4-8 ζεύγη ?) x 1800μ = 27.000 €

Βάλε σκαψίματα, εργολάβο, άδεια δήμου κλπ πας εύκολα 35-50.000€.

Αυτά βέβαια για μια τράπεζα/νοσοκομείο/πανεπιστήμιο είναι ψιλά γράμματα..

Μην λέτε πράγματα χωρίς να τα σκέφτεστε

ρωτήστε πρώτα ένα πάροχο για το κόστος και μετά να λέτε για 27.000 ή γιΑ 35.000 ή για 50.000

με 500 ευρώ έχουμε 100/100 στο κέντρο της αθήνας COSMOTE (DIA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Κοίτα για να το δούμε λίγο αντικειμενικά το θέμα

ΑΝ έχεις σοβαρό πρόβλημα και δεν καλύπτεσαι με την καμμία (υποθέτω ξενοδοχεία στην άκρη του πουθενά που χρειάζονται Internet και λογικά υποφέρουν) ΝΑΙ δεν το συζητάω.

Αλλά όταν ακούω ιστορίες για αγρίους του τύπου να βάλουμε όλοι στην πολυκατοικία για να γλυτώσουμε τον κακό "πάροχο" ...όταν το 90% των πολυκατοικιών είναι σε αστικές περιοχές  και λογικά έχουν μία κάλυψη τότε εντάξει....το τερματίζουμε...εδώ σε μια πολυκατοικία δεν μπορούν να συνεννοηθούν για να μην παγώσει ο κ@λος τους και θα συνεννοηθούν για να τα στάξουν στον Elon...και στο κάτω κάτω της γραφής αν είναι τόσο αγαπημένοι (έχει κάτι λίγους , συνήθως όταν όλοι ειναι ιδιοκτήτες) παίρνουν τώρα μια 100αρα (30€) και με 1 καλό router Qos  και με τα 560€ κάνουν τέτοιο γλέντι που θα ακουστούν μέχρι τον κάτω μαχαλά.

Τι λογικά έχουν μια κάλυψη; πάνω απο το 60% των Ελλήνων δεν μπορεί να βάλει πάνω απο ADSL και στην Αθήνα μάλιστα πολλοί ειναι στα 5-9 Mbps!!! 

 

και τέλος ειδικά σε ρεφενε συμφέρει γιατί έχεις μεγάλο bandwidth!

 

Μίλησα για fiber 200 που κάνει 60 ευρώ ναι αλλά αυτό που δεν είπα ότι fiber 200 μπορεί να βάλει 3 και ο κούκος!  λιγότερο απο το 1% στην ελλάδα! 

 

Άρα πάμε στο πιο πιθανό σενάριο για τους τυχερούς που δεν ανηκουν στο περίπου 60% (και άρα έχουν κάτω απο 12 Mbps adsl) και πάμε στους VDSL

 

έχεις 10 άτομα πες στην πολυκατοικία

 

Με VDSL οτε 50άρα = 40 ευρώ άρα θα πληρώνει 4 ευρώ ο καθένας και θα κατεβάζει με 5 Mbps o καθένας (αν είναι τυχεροί γιατί ακόμη και εκεί "εως" )

 

Mε starlink = 100 ευρώ σου λέω εγω (αν και ειπαμε 82)  άρα 10 ευρώ ο καθένας και κατεβάζει με 30mbps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Τι λογικά έχουν μια κάλυψη; πάνω απο το 60% των Ελλήνων δεν μπορεί να βάλει πάνω απο ADSL και στην Αθήνα μάλιστα πολλοί ειναι στα 5-9 Mbps!!! 

 

και τέλος ειδικά σε ρεφενε συμφέρει γιατί έχεις μεγάλο bandwidth!

 

Μίλησα για fiber 200 που κάνει 60 ευρώ ναι αλλά αυτό που δεν είπα ότι fiber 200 μπορεί να βάλει 3 και ο κούκος!  λιγότερο απο το 1% στην ελλάδα! 

 

Άρα πάμε στο πιο πιθανό σενάριο για τους τυχερούς που δεν ανηκουν στο περίπου 60% (και άρα έχουν κάτω απο 12 Mbps adsl) και πάμε στους VDSL

 

έχεις 10 άτομα πες στην πολυκατοικία

 

Με VDSL οτε 50άρα = 40 ευρώ άρα θα πληρώνει 4 ευρώ ο καθένας και θα κατεβάζει με 5 Mbps o καθένας (αν είναι τυχεροί γιατί ακόμη και εκεί "εως" )

 

Mε starlink = 100 ευρώ σου λέω εγω (αν και ειπαμε 82)  άρα 10 ευρώ ο καθένας και κατεβάζει με 30mbps 

Αφού θα είναι "αγαπημένοι" δεν είναι ανάγκη να κατεβάζουν το ίδιο βιντεάκι 10 φορές ....θα πάρουν 1 ωραιότατο NAS και με 1 Plex θα είναι άρχοντες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Αφού θα είναι "αγαπημένοι" δεν είναι ανάγκη να κατεβάζουν το ίδιο βιντεάκι 10 φορές ....θα πάρουν 1 ωραιότατο NAS και με 1 Plex θα είναι άρχοντες...

ε τώρα μου φαίνεται απλά βαλτός απο τον ΟΤΕ είσαι με αυτά που λες 

 

ή απλά αντι να πρέπει να μπει σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία και να κάνει περιορισμούς να βάλει starlink και να μην τον νοιάζει τίποτα 

 

Άσε που για τις ταινίες και αν NAS να βάλει (αλλά αλήθεια οι ταινίες στο NAS ποτε θα κατεβούν με μια 50άρα που θα την μοιράζονται άλλοι 10;;;  που θα δώσει πρώτα κίνηση το τέλειο QoS του κινεζικου ρουτερ που σου δίνει ο πΟΤΕ;) 

 τα 5mbps (στην καλύτερή) δεν πιάνουν μια ούτε για facebook για να μην πω youtube..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Μην λέτε πράγματα χωρίς να τα σκέφτεστε

ρωτήστε πρώτα ένα πάροχο για το κόστος και μετά να λέτε για 27.000 ή γιΑ 35.000 ή για 50.000

με 500 ευρώ έχουμε 100/100 στο κέντρο της αθήνας COSMOTE (DIA)

100/100 ? Και τότε γιατί άλλοι που βάζουν FTTH της COSMOTE έχουν 100/10 ? Ή γιατί σε σελίδα που αναφέρονται σε FTTH, δεν έχουν τις συμμετρικές ταχύτητες: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber.html

Αναφορά σε κείμενο
Ποιες είναι οι ταχύτητες download και upload που έχω στο δίκτυο COSMOTE Fiber;
  Download Upload
Double Play Fiberspeed 200 έως 200 Mbps έως 20 Mbps
Double Play Fiberspeed 100 έως 100 Mbps έως 10 Mbps
Double Play 50 έως 50 Mbps έως 5 Mbps

Η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσης στο Internet οποιουδήποτε οικονομικού προγράμματος που παρέχεται μέσω υποδομής FTTH ταυτίζεται με την ονομαστική.

Εσείς τι πληρώνετε στην COSMOTE το μήνα? Και που διαφημίζουν αυτό το συμμετρικό FTTH (κάποιο λινκ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ε τώρα μου φαίνεται απλά βαλτός απο τον ΟΤΕ είσαι με αυτά που λες 

 

ή απλά αντι να πρέπει να μπει σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία και να κάνει περιορισμούς να βάλει starlink και να μην τον νοιάζει τίποτα 

 

Άσε που για τις ταινίες και αν NAS να βάλει (αλλά αλήθεια οι ταινίες στο NAS ποτε θα κατεβούν με μια 50άρα που θα την μοιράζονται άλλοι 10;;;  που θα δώσει πρώτα κίνηση το τέλειο QoS του κινεζικου ρουτερ που σου δίνει ο πΟΤΕ;) 

 τα 5mbps (στην καλύτερή) δεν πιάνουν μια ούτε για facebook για να μην πω youtube..

Με τον ΟΤΕ ΠΟΤΕ.

Τώρα για τα υπόλοιπα είναι θέμα άποψης

Πάντως με 10αρα που είχα μέχρι πρόσφατα και Netflix HD και κατέβασμα και Youtube....

Και αμφιβάλλω με τόσα ενδιαφέροντα Reality τύπου Survivor θα καταφέρουν να μπουκώσουν την γραμμή ... :) ...δηλαδή εσύ δεν θες να δεις ποιος θα κερδίσει

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...