Προς το περιεχόμενο

USB Numeric keypad σε Raspberry Pi 400?


Souls33k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους απανταχού λινουξάδες με (άλλη μια) ερώτηση που αφορά το Raspberry Pi 400,

πρόσφατα πήγα να του συνδέσω ένα εξωτερικό usb numeric keypad μιας και βολεύει περισσότερο, αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα. Μιλάμε για την έκδοση raspberrypi 5.4.83-v7l+, δηλ. το ίδιο το OS του Raspberry Pi με όλα τα upgrades κομπλέ). Συγκεκριμένα, στο dmesg λέει:

usb 1-1-port1: Cannot enable. Maybe the USB cable is bad?
usb 1-1-port1: Cannot enable. Maybe the USB cable is bad?
usb 1-1-port1: unable to enumerate USB device

Το ίδιο ακριβώς numeric keypad το συνέδεσα σε laptop με Parrot linux και το αναγνώρισε κατ' ευθείαν (στο lsusb αναφέρεται ως sigma micro keyboard tracer gamma ivory)!

Μου κάνει εντύπωση γιατί και οι δύο διανομές είναι debian-based και γενικότερα υποτίθεται πως αυτές οι "απλές" usb συσκευές είναι plug and play.

Αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα που θα αναφέρω είναι λίγο προχώ, αλλά σκέφτηκα ότι δεν χάνω τίποτα να ρωτήσω, μπας και γνωρίζει κανείς (ιδιαίτερα μιας και έχω απευθύνει την ίδια ερώτηση και στο official forum του raspberry pi και δεν έχω λάβει καμία απάντηση εδώ και σχεδόν ένα μήνα).

...ιδέες? 😌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τι εκδόσεις του πυρήνα στις δύο διανομές σου και ποια modules είναι ενεργά 

Μήπως σε βοηθήσει

Επίσης δεν γνωρίζω αν η arm έκδοση έχει τα πάντα ίδια με την κλασική x64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μοιαζει να είναι κάτω από το επίπεδο του λειτουργικού

unable to enumerate USB device

 θα δοκίμαζα με κάποιο hub που έχει πάνω τροφοδοσία, μπας και, αλλά με το κόστος του τροφοδοτικού ίδιο με αυτό του keypad θα αγόραζα απλά άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2021 στις 5:24 ΠΜ, asfodelus είπε

θα δοκίμαζα με κάποιο hub που έχει πάνω τροφοδοσία, μπας και, αλλά με το κόστος του τροφοδοτικού ίδιο με αυτό του keypad θα αγόραζα απλά άλλο

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου, γιατί το συγκεκριμένο numeric keypad είναι και usb hub, οπότε δεν αποκλείεται να μην το αναγνωρίζει γιατί δεν μπορεί να το "σηκώσει" από πλευράς τροφοδοσίας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Souls33k είπε

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου, γιατί το συγκεκριμένο numeric keypad είναι και usb hub, οπότε δεν αποκλείεται να μην το αναγνωρίζει γιατί δεν μπορεί να το "σηκώσει" από πλευράς τροφοδοσίας...

 

Eχει δικη του τροφοδοσια μηπως ? Αν εχει για δοκιμασε να το συνδεσεις με τροφοδοσια να δεις τι θα γινει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...