Προς το περιεχόμενο

Ε9 (ΑΤΑΚ) θανόντα


billaronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ο πατερας μου εφυγε απο τη ζωη και εδω και αρκετους μηνες εγω και η μητερα μου εχουμε καταθεσει φακελους στο πρωτοκολλο στη ΔΟΥ για τα διαδικαστικα της μεταφορας των ακινητων-οχηματων. Συγκεκριμενα, στον φακελο για το ΕΝΦΙΑ, δηλαδη τα ακινητα μας ειπαν οτι λειπουν καποια στοιχεια. Ενα απο αυτα ειναι ο ΑΤΑΚ & ΑΠΑΑ. Γνωριζω πως μπορει να βρεθουν σε εγγραφο Ε9 όμως εχω μιλησει με τον λογιστη μου και επειδη ο θανατος εχει δηλωθει δεν εχει ουτε εκεινος ουτε εμεις προσβαση στο συστημα πλεον και δυστυχως δεν εχουμε κανενα τετοιο εγγραφο στο σπιτι. Που αλλου θα μπορουσα να βρω-ζητησω τον ΑΤΑΚ; Εστειλα ηδη mail στη ΔΟΥ οπως με συμβουλεψε ο λογιστης και η συμβολαιογραφος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπλέξιμο..... 

Κοιτα τα εκκαθαριστικό του ενφια η αν έχετε κανένα παλιό εκκαθαριστικό του ΦΑΠ αρχές του 2010 μήπως τα αναγράφει εκεί. 

Το ΑΠΑΑ σημαίνει αν η περιοχή σας είναι εντός ή εκτός αντικειμενικου προσδιορισμου αξίας ακινήτου, μπορείτε να το βρείτε από τον κατάλογο του ΥΠΟΙΚ για το ποιες περιοχές είναι εντός ΑΠΑΑ αλλά θα παιδευτείς να το βρεις αν δεν ξέρεις την ζώνη που ανήκετε.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,

Εντάξει για να το ξέρουν και οι υπόλοιποι σε παρόμοια κατάσταση, μπορεί η ίδια η ΔΟΥ να σου προσφέρει αυτά τα νούμερα σε περίπτωση που τα χάσεις ή δεν έχεις πρόσβαση από παλιό αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2021 στις 12:24 ΠΜ, billaronis είπε

Καλησπέρα,

Ο πατερας μου εφυγε απο τη ζωη και εδω και αρκετους μηνες εγω και η μητερα μου εχουμε καταθεσει φακελους στο πρωτοκολλο στη ΔΟΥ για τα διαδικαστικα της μεταφορας των ακινητων-οχηματων. Συγκεκριμενα, στον φακελο για το ΕΝΦΙΑ, δηλαδη τα ακινητα μας ειπαν οτι λειπουν καποια στοιχεια. Ενα απο αυτα ειναι ο ΑΤΑΚ & ΑΠΑΑ. Γνωριζω πως μπορει να βρεθουν σε εγγραφο Ε9 όμως εχω μιλησει με τον λογιστη μου και επειδη ο θανατος εχει δηλωθει δεν εχει ουτε εκεινος ουτε εμεις προσβαση στο συστημα πλεον και δυστυχως δεν εχουμε κανενα τετοιο εγγραφο στο σπιτι. Που αλλου θα μπορουσα να βρω-ζητησω τον ΑΤΑΚ; Εστειλα ηδη mail στη ΔΟΥ οπως με συμβουλεψε ο λογιστης και η συμβολαιογραφος μου.

Σίγουρα μπορούν από τη ΔΟΥ να σας εξυπηρετήσουν.

Αλλά η απορία μου είναι ο λογιστής δεν έδινε κάποια εκτύπωση των δηλώσεων και των εκκαθαριστικών?

Ή έστω να τα είχε σε pdf?

Δηλαδή δεν κρατάνε αρχείο για τον κάθε πελάτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οχι το συγκεκριμενο χαρτι. Ηταν περιπτωση, ειχε ολα τα αλλα εκτος απο αυτο το οποιο ηταν το μονο που περιειχε το ΑΤΑΚ , παντα το αντλουσε απο το συστημα οποτε χρειαζοταν στο παρελθον, που πλεον δεν ειναι εφικτη η προσβαση. Ευτυχως η ΔΟΥ μπορει να βοηθησει σε τετοια περιπτωση και να δωσει και ΑΤΑΚ και ΑΠΑΑ αν προσκομισεις βασικα εγγραφα - πιστοποιητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billaronis είπε

Δυστυχως οχι το συγκεκριμενο χαρτι. Ηταν περιπτωση, ειχε ολα τα αλλα εκτος απο αυτο το οποιο ηταν το μονο που περιειχε το ΑΤΑΚ , παντα το αντλουσε απο το συστημα οποτε χρειαζοταν στο παρελθον, που πλεον δεν ειναι εφικτη η προσβαση. Ευτυχως η ΔΟΥ μπορει να βοηθησει σε τετοια περιπτωση και να δωσει και ΑΤΑΚ και ΑΠΑΑ αν προσκομισεις βασικα εγγραφα - πιστοποιητικα.

Αστέρι ο λογιστής!

Εμείς όταν πέθαναν οι γονείς μας, πριν δηλώσουμε το θάνατο στη ΔΟΥ κατεβάσαμε ό,τι υπήρχε σε pdf από τον λογαριασμό τους, παρόλο που ήδη είχαμε κρατημένα αρχεία, μήπως τυχόν κάποιο το είχαμε παραλείψει!

Εύχομαι να εξυπηρετηθείτε γρήγορα από τη ΔΟΥ και να τελειώσετε με τα γραφειοκρατικά χωρίς άλλα προβλήματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παρακαλάς την ΔΟΥ να σου δώσει ένα αριθμό τον οποίο μετά εσύ θα τον προσκομίσεις στην ΔΟΥ......Και μετά αναρωτιόμαστε τι φταίει και δεν πάει μπροστά η χώρα.
Ε9 μπορείς να βρείς σε τράπεζα αν παλαιότερα είχε πάρει κανένα δάνειο, σε συμβολαιογράφο αν είχε κάνει κανένα συμβόλαιο ή σε μηχανικό αν έκανε καμία τακτοποίηση ακινήτου. Δες και σε αυτά μηπως το πάρεις πιο άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2021 στις 11:49 ΜΜ, SB_1957 είπε

Σίγουρα μπορούν από τη ΔΟΥ να σας εξυπηρετήσουν.

Αλλά η απορία μου είναι ο λογιστής δεν έδινε κάποια εκτύπωση των δηλώσεων και των εκκαθαριστικών?

Ή έστω να τα είχε σε pdf?

Δηλαδή δεν κρατάνε αρχείο για τον κάθε πελάτη?

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογιστης που κραταει local στοιχεια πελατων. Καποιοι εχουν ακομα αρχαία pc και ουτε καν καποιο τυπου nas. Θα επρεπε απλα, μεσα απο μια εφαρμογη ή με εξτρα πεδιο (πχ κωδικο λογιστη ή κατι), να εχουν προσβαση οι λογιστες σε αυτα τα αρχεια σε θανοντες.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογιστης που κραταει local στοιχεια πελατων. Καποιοι εχουν ακομα αρχεια pc και ουτε καν καποιο τυπου nas. Θα επρεπε απλα, μεσα απο μια εφαρμογη ή με εξτρα πεδιο (πχ κωδικο λογιστη ή κατι), να εχουν προσβαση οι λογιστες σε αυτα τα αρχεια σε θανοντες.

Το περίεργο είναι από τη μεριά της ΑΑΔΕ, καθώς η πρόσβαση δεν είναι εντελώς κομένη, αφού μπορείς να εκτυπώσεις Ε1, Ε2 και εκκαθαριστικά δηλώσεων. Αλλά για το Ε9 δεν σε αφήνει! Και πιθανόν και για άλλες κατηγορίες!

Αν ο λογαριασμός έκλεινε για όλα, που δεν βρίσκω τον λόγο, αλλά θα ήταν κατανοητό. Αλλά να κλείνει μόνο για κάποιες κατηγορίες δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό τους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 28/2/2021 στις 10:01 ΜΜ, billaronis είπε

Δυστυχως οχι το συγκεκριμενο χαρτι. Ηταν περιπτωση, ειχε ολα τα αλλα εκτος απο αυτο το οποιο ηταν το μονο που περιειχε το ΑΤΑΚ , παντα το αντλουσε απο το συστημα οποτε χρειαζοταν στο παρελθον, που πλεον δεν ειναι εφικτη η προσβαση. Ευτυχως η ΔΟΥ μπορει να βοηθησει σε τετοια περιπτωση και να δωσει και ΑΤΑΚ και ΑΠΑΑ αν προσκομισεις βασικα εγγραφα - πιστοποιητικα.

Χρησιμο το ποστ

...Τι "βασικα  εγγραφα - πιστοποιητικα" ζητανε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@methismenokotsani

Κάνεις ψηφιακό (μέσω ΑΑΔΕ) αίτημα στην αρμόδια ΔΟΥ και από εκεί σου γράφουν τί θα προσκομίσεις.

Αν πεθάνει κάποιος συγγενής το ίδιο το νοσοκομείο σου ζητάει την ταυτότητα του θανόντος και ύστερα από μέρες σου ζητάνε αντίγραφο της ταυτότητας οι δικηγόροι, οι λογιστές, οι εργατολόγοι για σύνταξη χηρείας κά......!

Αν ο θανών ήταν εκμισθωτής, πρέπει σε έναν μήνα να ακυρωθεί το μισθωτήριο και να γίνει νέο με τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους, ακόμα και αν υπάρχει διαθήκη μέχρι να γίνει αποδοχή κληρονομιάς.

https://www.taxdoctor.gr/e9_klhronomoi/

Το Ε9 του θανόντος κλειδώνει σχεδόν αμέσως μετά την παράδοση της ταυτότητας στο νοσοκομείο, αν πέθανε ο συγγενής σε νοσοκομείο.

Πάντως αν δεν υπάρχει διαθήκη και θέλουν οι κληρονόμοι να γλιτώσουν τα εξ αδιαιρέτου στην κληρονομιά και την πληρωμή συμβολαιογράφου για αυτό, ας ψάξουν με έναν δικηγόρο ή συμβολαιογράφο για την δημοσίευση ψεύτικης 'ιδιόχειρης διαθήκης'. Ας μην φοβηθούν καθόλου να το κάνουν αυτό οι κληρονόμοι και ας μην είναι στο κόλπο ο συμβολαιογράφος ή ο δικηγόρος. Ενα παλιό χαρτί και ένα στυλό θέλει... Δεν θα πληρώνουμε ένα καρό λεφτά άδικα για να διορθώνουμε το εξ αδιαιρέτου στην αδιάθετη κληρονομιά... Αλλιως στην υγειά των κοροιδων θα πίνουν οι συμβολαιογράφοι για αχρείαστες μεταβιβάσεις περιουσίας. Κοστος δημοσίευσης ιδιοχειρης διαθήκης 200 ευρώ.

Επίσης αν ο θανων/θανούσα ηταν εκμισθωτής ή για αλλαγές στα Ε9 των κληρονόμων εδώ πριν μπει κανένα πρόστιμο.

https://www.taxdoctor.gr/e9_klhronomoi/

Η μεταβίβαση κύριας σύνταξης και επικουρικής δεν είναι πολύ δύσκολο πράγμα. Υπάρχουν οδηγίες απο το κράτος σε PDF για την συμπλήρωση της κάθε αίτησης. Μετα καταθέτουμε τα δικαιολογητικά στον αρμόδιο ΕΦΚΑ για την κατανομή σύνταξης. Βγαίνει γρήγορα η απόφαση. Αλλιώς 200 ευρώ σε δικηγόρο ή εργατολογο. Πρέπει να γίνει η αίτηση μέσα σε έναν χρόνο.

https://www.gov.gr/ipiresies/oikogeneia/apoleia/metabibase-epikourikes-suntaxes-logo-thanatou-suntaxioukhou

https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2023-02/odigies-xrisis-aitisis-epikourikis-thanatou-asfalismenou_v01.00.pdf

Πρώτα περιμένουμε να εγκριθεί η κύρια σύνταξη.

Επεξ/σία από Krusty
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για αλλαγή στα Ε9 των κληρονόμων, δεν χρειάζεται να περιμένουμε την ολοκλήρωση της αποδοχής κληρονομιάς σε συμβολαιογράφο. Μέχρι 31 Μαίου του επόμενου χρόνου από τον χρόνο της δημοσιοποίησης της διαθήκης, πρέπει να έχει γίνει. Αλλιώς 102 ευρώ πρόστιμο σε κάθε κληρονόμο.

Εάν ο θανών ήταν εκμισθωτής, τότε οι κληρονόμοι του μέσα σε έναν μήνα από τον θάνατο πρέπει να προβούν σε λύση του μισθωτηρίου συμβόλαιου και σύναψη νέου πάνω στους κληρονόμους αν η κληρονομιά είναι εξ αδιαθέτου. Αν υπάρχει διαθήκη, τότε ισχύουν τα ίδια με ημερομηνία αναφοράς όμως την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης. Αλλιώς πρόστιμα των 102 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...