Προς το περιεχόμενο

Forex εν έτει 2021


GEOPA20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GEOPA20 είπε

Αλλος για την πρόνοια; 😅😂

Ευχαριστώ όλους. 

Ερώτηση: οι τράπεζες όμως που επενδύουν τα χρήματά μας ρε παιδιά; Στην αγορά συναλλάγματος (forex), μετοχές κτλ δεν επενδύουν κι αυτοί;; 

Αδερφε σε τρωει ............... η τσέπη σου ε;Ψαχνεις δικαιολογίες κλπ μ@λακίες για να την κάνεις την κίνηση ε;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει, βρήκα με ποιους θα κάνω την κίνηση:

https://mmwcapital.gr/

Ελληνική εταιρεία με γραφεία στην Αθήνα. Απτοί και υπαρκτοί και με παρουσία στο YouTube. Τους ξέρει κανείς; Πάντως για signals μου είπαν ότι δεν αξίζει να ξεκινήσω καν αν το κεφάλαιο μου είναι 250€, εφόσον η συνδρομή για τα signals ειναι 46€ μηνιαίως και το κέρδος περίπου 20% δηλαδή 50€ σε αυτό το κεφάλαιο 

Μου προτείνουν να κάνω τα σεμινάρια τους για δύο μήνες αξίας 1000€ ώστε να κάνω μόνος μου trade, να μην έχω ανάγκη κανέναν και να ανεβάσω στα πολλαπλάσια το κέρδος σε σχέση με τα signals

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε εσύ πας γυρεύοντας. Όχι μόνο θα σου φάνε λεφτά σε trading fees. Θα σου τα φάνε και με την μεγαλύτερη απάτη της αγοράς... Τα "σεμινάρια". Και δη σεμινάρια που δεν προσφέρουν καμία ουσιαστική γνώση αλλά αναμασουν ότι μπορείς να βρεις σε youtube, for dummies ή coursera. Αυτοί δηλαδή έχουν τόσο καλή καρδιά που εκπαιδεύουν μελλοντικούς "ανταγωνιστές" τους. Αντε και σεμινάρια herbal life μετά... 

Αν θες την γνώμη μου πάρε μια μετοχή του καράφλα(Amazon), ξέχνα την, και σε 5 χρόνια θυμησου την όταν θα έχει 3πλασιαστει. Όλα τα άλλα περί γρήγορου χρήματος είναι απατηλά και φρούδες ελπίδες. 

Τώρα αν έχεις πάρει απόφαση να πετάξεις τα λεφτά σου, δωστα σε καμία φτωχή οικογένεια πάρα στους κλέφτες των αγγλικών τηλεφώνων. 

Τώρα όσον αφορά (και όχι όσο αναφορά) τις τράπεζες, συνταξιοδοτικα ταμεία κλπ αυτοί επενδυουν σε χαμηλού ρίσκου και σταθερού κέρδους επενδύσεις (περί το 10%) τύπου ομόλογα δημοσίων τραπεζών, diversified hedge funds, χρυσό, ασήμι κλπ και όχι σε αετονυχήδες. 

Επεξ/σία από MajinBu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά αφήστε τον.

Προσπαθεί να εξορθολογίσει στο μυαλό του μια καθαρά λανθασμένη κίνηση.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GEOPA20 είπε

Εντάξει, βρήκα με ποιους θα κάνω την κίνηση:

https://mmwcapital.gr/

Ελληνική εταιρεία με γραφεία στην Αθήνα. Απτοί και υπαρκτοί και με παρουσία στο YouTube. Τους ξέρει κανείς; Πάντως για signals μου είπαν ότι δεν αξίζει να ξεκινήσω καν αν το κεφάλαιο μου είναι 250€, εφόσον η συνδρομή για τα signals ειναι 46€ μηνιαίως και το κέρδος περίπου 20% δηλαδή 50€ σε αυτό το κεφάλαιο 

Μου προτείνουν να κάνω τα σεμινάρια τους για δύο μήνες αξίας 1000€ ώστε να κάνω μόνος μου trade, να μην έχω ανάγκη κανέναν και να ανεβάσω στα πολλαπλάσια το κέρδος σε σχέση με τα signals

 

 

Καλη τυχη,φαντάζομαι ενήλικος είσαι και έχεις κατανόηση των πραξεων σου.

15 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Παιδιά αφήστε τον.

Προσπαθεί να εξορθολογίσει στο μυαλό του μια καθαρά λανθασμένη κίνηση.

Καλή συνέχεια.

Αυτό που καποιοι θέλουν να κάνουν κάτι αλλά ψάχνουν την επιβεβαίωση δεν το καταλαβαίνω.Και τους λες ότι είναι λάθος αλλά εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται ότι το Trading έχει καταντήσει το πόκερ του 2021. Διαφημίζεται παντού όπως το πόκερ πριν μία δεκαετία. Βέβαια στο πόκερ μπορούσες να έχεις μεγάλα πλεονεκτήματα άμα ήξερες σε τι τραπέζι να κάτσεις.

Αν θες την άποψη μου, όταν ξεκίνησα να παίζω πόκερ έκανα το τραγικό λάθος να ακολουθήσω τη μεθοδολογία με την οποία είχα φτάσει ψηλά σε άλλα παιχνίδια  δηλ να ακολουθήσω έτοιμες στρατηγικές και να διαβάσω βιβλία. Είναι μάλλον χάσιμο χρόνου καθώς εδώ πρόκειται για μαθηματικά τέρατα όπου δεν μπορείς έτσι απλά να πάρεις μία έτοιμη στρατηγική που βρήκες κάπου και να αρχίσεις να νικάς οπουδήποτε όπως στα περισσότερα παιχνίδια όπου συνήθως κυριαρχούν 2-3 πράγματα χωρίς εναλλακτικές. Η εύρεση μίας νικηφόρας στρατηγικής στο Trading είναι κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο αν όχι αδύνατον για έναν μικροεπενδυτή χωρίς τα απαραίτητα εργαλεία. Πρέπει να ξέρεις εις βάθος τα μαθηματικά των επιλογών σου τα οποία μπορείς να αποκτήσεις μόνο αν έχεις αξιόπιστα δεδομένα όπου είναι πολύ δύσκολο να οριστεί τι είναι πραγματικά αξιόπιστο και τι όχι. Πρέπει να ξέρεις καλά γιατί η επιλογή που έκανες είναι η καλύτερη και που αυτή εφαρμόζεται. 

Αντί να ασχοληθείς με βιβλία, βίντεος και έτοιμες στρατηγικες, καλύτερα κάτσε και διάβασε κανα θεωρητικό βιβλίο μαθηματικών. Μάθε εις βάθος τα μαθηματικά αυτού του πράγματος, στατιστική, πιθανότητες, οικονομικά κτλ κτλ. Μάθε τι πλεονεκτήματα είναι εφικτά και τις επιπτώσεις της διακύμανσης. Αυτού θα σου γλιτώσει πολύ χρόνο και θα σε βάλει πιο καλά μέσα στο κλίμα. Θα σου δείξει τι είναι ρεαλιστικό και τι όχι. Το Trading οπως και το πόκερ είναι παιχνίδι μαθηματικών.

Αν παίξεις τα λεφτά σου σε κάποια πλατφόρμα ακολουθώντας "Gurus" ελπίζω τουλάχιστον να έχεις stop/loss stop/win  και επίσης να έχεις έναν επιπρόσθετο τρόπο όπως κάποια εργασία για να βγάζεις κάποιο εισόδημα. Ουσιαστικά τζογάρεις με αυτές τις πλατφόρμες. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Μου φαίνεται ότι το Trading έχει καταντήσει το πόκερ του 2021. Διαφημίζεται παντού όπως το πόκερ πριν μία δεκαετία. Βέβαια στο πόκερ μπορούσες να έχεις μεγάλα πλεονεκτήματα άμα ήξερες σε τι τραπέζι να κάτσεις.

Αν θες την άποψη μου, όταν ξεκίνησα να παίζω πόκερ έκανα το τραγικό λάθος να ακολουθήσω τη μεθοδολογία με την οποία είχα φτάσει ψηλά σε άλλα παιχνίδια  δηλ να ακολουθήσω έτοιμες στρατηγικές και να διαβάσω βιβλία. Είναι μάλλον χάσιμο χρόνου καθώς εδώ πρόκειται για μαθηματικά τέρατα όπου δεν μπορείς έτσι απλά να πάρεις μία έτοιμη στρατηγική που βρήκες κάπου και να αρχίσεις να νικάς οπουδήποτε όπως στα περισσότερα παιχνίδια όπου συνήθως κυριαρχούν 2-3 πράγματα χωρίς εναλλακτικές. Η εύρεση μίας νικηφόρας στρατηγικής στο Trading είναι κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο αν όχι αδύνατον για έναν μικροεπενδυτή χωρίς τα απαραίτητα εργαλεία. Πρέπει να ξέρεις εις βάθος τα μαθηματικά των επιλογών σου τα οποία μπορείς να αποκτήσεις μόνο αν έχεις αξιόπιστα δεδομένα όπου είναι πολύ δύσκολο να οριστεί τι είναι πραγματικά αξιόπιστο και τι όχι. Πρέπει να ξέρεις καλά γιατί η επιλογή που έκανες είναι η καλύτερη και που αυτή εφαρμόζεται. 

Αντί να ασχοληθείς με βιβλία, βίντεος και έτοιμες στρατηγικες, καλύτερα κάτσε και διάβασε κανα θεωρητικό βιβλίο μαθηματικών. Μάθε εις βάθος τα μαθηματικά αυτού του πράγματος, στατιστική, πιθανότητες, οικονομικά κτλ κτλ. Μάθε τι πλεονεκτήματα είναι εφικτά και τις επιπτώσεις της διακύμανσης. Αυτού θα σου γλιτώσει πολύ χρόνο και θα σε βάλει πιο καλά μέσα στο κλίμα. Θα σου δείξει τι είναι ρεαλιστικό και τι όχι. Το Trading οπως και το πόκερ είναι παιχνίδι μαθηματικών.

Αν παίξεις τα λεφτά σου σε κάποια πλατφόρμα ακολουθώντας "Gurus" ελπίζω τουλάχιστον να έχεις stop/loss stop/win  και επίσης να έχεις έναν επιπρόσθετο τρόπο όπως κάποια εργασία για να βγάζεις κάποιο εισόδημα. Ουσιαστικά τζογάρεις με αυτές τις πλατφόρμες. 

Βρε εσύ καλά το σκέφτεσαι... Συνήθως όμως όσοι γυρεύουν το εύκολο και γρήγορο χρήμα όπως ο ts, διακατέχονται από ΤΕΜΠΕΛΙΆ οπότε αμφιβάλλω αν θα κάτσουν να διαβάσουν το οτιδήποτε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγώ το μόνο που θα πω στον TS είναι αυτό που έχω πει και στους τύπους/τύπισσες από την FOREX (UK) για να με πείσουν να επενδύσω τα χρήματα μου

αν είστε τόσο σίγουροι για αυτό που λέτε επενδύστε τον δικό σας μισθό.

η απάντηση τους ήταν να κλείσουν το τηλέφωνο

πλέον και εγώ τους κλείνω αυτόματα το τηλέφωνο (ούτε καν χτυπάει)

ότι αφορά τον TS αν τελικά αποφασίσει να επενδύσει στους "τυχάρπαστους απατεώνες" απλά μην γράψει μήνυμα εδώ να πει ότι έπεσα θύμα απάτης ... ρε τους απατεώνες μου έφαγαν τα χρήματα ...κτλ γιατί απλά θα φάει χοντρό κράξιμο και αμφιβάλλω αν θα ξανά πατήσει το πόδι του στο φόρουμ.

αυτοί οι απατεώνες υπάρχουν γιατί απλά υπάρχουν τα κορόιδα που πιστεύουν ότι θα βγάλουν "εύκολο χρήμα"

ονομάστε το όπως θέλετε ακόμα και Bitcoin.

δεν υπάρχει εύκολο χρήμα για τις "μαρίδες" μόνο οι "καρχαρίες" βγάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Εθελοντές θύματα τους λέμε στο χωριό μου.

 

εγώ εκτός από θύματα του κάθε απατεώνα τους αποκαλώ και κορόιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι τζόγος. Εξαρτάται από το πόσο θέλεις να ρισκάρεις. όποιος δε θέλει να ρισκάρει κάνει μια προθεσμιακή κατάθεση και παίρνει το 0,1 - 1%.

2 πραγματάκια να έχετε στο νου σας.

  1. κανείς δε μοιράζει λεφτά χωρίς λόγο.
  2. όσο αυξάνονται τα κέρδη που σας υπόσχονται τόσο αυξάνεται και το ρίσκο

Κάντε ό,τι θέλετε απλά να έχετε επίγνωση του τι γίνεται. Μη πάτε δηλαδή με τη λογική ότι θα βγάλετε λεφτά. 

Κι εγώ έχω ρισκάρει σε διάφορα.. αλλά πάω συνειδητοποιημένα ότι μπορεί και να την πατήσω. άλλες φορές μου έχει βγει, άλλες όχι 

Το ότι κάποιος μπορεί να έβγαλε λεφτά από μια "επένδυση" δε σημαίνει ότι θα βγάλουν όλοι.

Και επίσης να διακρύνουμε ότι άλλο ρισκάρω σε μια επένδυση (που μπορεί να βγει) και άλλο δίνω τα λεφτά μου σε απατεώνες που είναι χαμένα απο την αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...