Προς το περιεχόμενο

Forex εν έτει 2021


GEOPA20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Ανοίγω το θέμα του Forex  διότι δεν μπορώ να βρω πληροφορίες στο ίντερνετ στα ελληνικά. Φαίνεται ελκυστικό αλλά επειδή δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα και θέλω να προστατευτούμε από ενδεχόμενες απάτες του τύπου εταιριών που τηλεφωνούν για να μας κάνουν "συνεργάτες" και ζητούν να ανοίξουμε λογαριασμό καταθέτοντας κάποιο ελάχιστο ποσό  πχ 250-300€ και δίνουν και bonus και υπόσχονται διπλασιασμό του κεφαλαίου μας εφόσον διαχειρίζονται αυτοί τον λογαριασμό μας κτλ. Ισχύουν αυτά ή είναι πάντα απάτη;  Χρειαζομαστε πληροφόρηση από άτομα που ήδη γνωρίζουν ή έχουν δοκιμάσει συνεργασία με τέτοιες εταιρίες. Την προηγούμενη εβδομάδα με πηραν από δύο διαφορετικές εταιρίες ζητώντας "συνεργασία", να τους πληρώσω δηλαδή κάποιο ποσό για να μου ανοίξουν λογαριασμό και να αρχίσουμε το trading. Με 500 περίπου ευρώ κεφάλαιο μου λένε ότι μπορώ να το κάνω στο τέλος του μήνα 800-1000€. Ισχύουν αυτά παιδιά; Παρακαλώ πολύ όσοι γνωρίζουν πραγματικά να μας διαφωτίσουν για να μην πέσουμε θύματα απάτης όσοι το σκεφτόμαστε. Οι εταιρίες που με κάλεσαν είναι οι "TI Markets" και η "Crowdtechtrade".

Επεξ/σία από GEOPA20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε έχουν ήδη πάρει στα πλοκάμια τους.

Μόνο και μόνο που το σκέφτεσαι είσαι χαμένος. Εδώ ήρθες για να ακούσεις θετικά πράγματα, όχι κριτική. Ξεκάθαρα αυτές οι εταιρείες είναι κλεψιές, μάλιστα είναι multi level marketing. Θα σου φάνε τα λεφτά και μετά επειδή καλούν από αριθμό Αγγλίας δεν πρόκειται να τους βρεις ούτε σε 50 χρόνια.

Μείνε μακριά. Όσο πιο μακριά μπορείς, τόσο το καλύτερο. Μείνε μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ John. Είχες εσύ ή ξέρεις καποιον που να είχε τέτοια εμπειρία και να έχασε τα χρήματά του στα πλαίσια τέτοιας απάτης; Και εννοώ είναι πάντα απάτη κάτι τέτοιο ή υπάρχουν και σοβαρές εταιρίες που πραγματικά κάνουν trading με το κεφάλαιο σου υπό την κατεύθυνση ολόκληρης ομάδας έμπειρων οικονομολόγων αναλυτών που διαθέτουν; Η δεύτερη εταιρεία μου έστειλε και την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος και την εγγραφή τους από επίσημη σελίδα της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς Κύπρου. Παραθέτω παρακάτω το λινκ :

https://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investment-firms/cypriot/37636/

 

Μήπως αυτό το κάνει όλο το εγχείρημα πιο ασφαλές; Αυτοί με κάλεσαν από αγγλικό νούμερο όντως οι άλλοι από ελληνικό κινητό αλλά βρίσκονται επίσης στην Αγγλία μου είπαν τα γραφεία τους. Βρίσκονται όντως Αγγλία ή μπούρδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν έχει σημασία..ΑΝ δεν είναι να πάρεις λεφτά απλώς δεν θα πάρεις.

Καμμία επένδυση δεν είναι εγγυημένη

Πάρε παράδειγμα τα Crypto π.χ

Την προηγούμενη εβδομάδα το BTC πέταξε στα $58Κ και τώρα παλεύει στα $45Κ (-13Κ)

Αν π.χ. είχες πάρει στα 48/50 (μην συζητάμε για το αν πριν x χρόνια) σαν επένδυση γιατί όλα τα μηνύματα έδειχναν ότι θα συνεχίσει την άνοδο  ΑΝ είχες πουλήσει στα 57-58 θα είχες βγάλει κέρδος...τώρα απλώς θα τα κλαις....

Αλλά μην στεναχωριέσαι ... ο Elon είπε μια "αληθεια"  (μα καλά χάνει) και έχασε πάνω απο 200Bn για μια επένδυση που κέρδισε 1Bn.... (και αν δεν βρεθεί πάλι μια καλή κυρία να τον ξελασπώσει όπως προχθές θα χάσει ακόμα περισσότερα)

Επεξ/σία από masteripper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GEOPA20 είπε

Σε ευχαριστώ John. Είχες εσύ ή ξέρεις καποιον που να είχε τέτοια εμπειρία και να έχασε τα χρήματά του στα πλαίσια τέτοιας απάτης; Και εννοώ είναι πάντα απάτη κάτι τέτοιο ή υπάρχουν και σοβαρές εταιρίες που πραγματικά κάνουν trading με το κεφάλαιο σου υπό την κατεύθυνση ολόκληρης ομάδας έμπειρων οικονομολόγων αναλυτών που διαθέτουν; Η δεύτερη εταιρεία μου έστειλε και την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος και την εγγραφή τους από επίσημη σελίδα της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς Κύπρου. Παραθέτω παρακάτω το λινκ :

https://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investment-firms/cypriot/37636/

 

Μήπως αυτό το κάνει όλο το εγχείρημα πιο ασφαλές; Αυτοί με κάλεσαν από αγγλικό νούμερο όντως οι άλλοι από ελληνικό κινητό αλλά βρίσκονται επίσης στην Αγγλία μου είπαν τα γραφεία τους. Βρίσκονται όντως Αγγλία ή μπούρδες; 

Οι σοβαρες εταιριες θα ασχοληθουν με κεφαλαια πανω απο €300,000. Κανενας σοβαρος δεν ασχολειται για peanuts.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χτες το βράδυ την πάτησε κάποιος έχοντας καταθέσει 18.000€ σαν <<επένδυση>> σε Bitcoin σε μία τέτοια εταιρία. Τον πήραν να καταθέσει άλλα 8000€ για να αποδεσμευτεί δήθεν ένα ποσό των 57000€. Τώρα τρέχει και δεν φτάνει. η μ@λ@κία του είναι ότι τα κατέθεσε πρώτα στο Kraken και από εκεί έκανε μεταφορά στην επενδυτική.

Οπότε προσοχή, λεφτά δεν σου χαρίζει κανένας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εδώ το σκεφτόμαστε για να δώσουμε 250€ και ο κακομοίρης έδωσε 26.000 σε κάποιους που απλά επικοινώνησε μαζί τους μερικές φορές εξ' αποστάσεως; 😶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, GEOPA20 είπε

Χμμ... Για δείτε κι εδώ:

κι εδώ:

 

Περί αυτού προκειται λοιπόν; Ολοι τέτοιοι είναι; 

ουτε καν να σου περασει απο το μυαλο..επενδυσε εσυ τα 250 ευρω και θα γινεις εκατομυριουχος μην ακους κανεναν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου. Δεν υπάρχει κανένας μάγος να σου διπλασιάζει τα λεφτά σου. Εξάλλου αν έχουν τόσα σιγουρακια εσένα γιατί σε παίρνουν τηλέφωνο; Απ'την καλή τους την καρδιά; Υπάρχει περίπτωση σοβαρός επαγγελματίας να παρακαλάει στα κινητά; Όχι βέβαια... Αν ήταν όντως μεγάλη ευκαιρία εσύ θα τους έψαχνες, όχι αυτοί εσένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορώ πως υπάρχουν τόσο ηλίθιοι που το συζητούν κιόλας. Μετά σου λένε ότι οι απατεώνες ήταν πολύ οργανωμένοι. Τι οργανωμένοι και τρίχες κατσαρές; Τα θύματα ήταν κατευθείαν για την πρόνοια.

Και δεν υπάρχουν δικαιολογίες του στυλ δε ξέρω από αυτά, δε ξέρω από τεχνολογία. Απλά πράγματα που όποιος δε τα καταλαβαίνει κανονικά έπρεπε να βρίσκεται σε ίδρυμα και όχι να κυκλοφορεί ανάμεσα μας. 

οι αποδόσεις κάποιας ας πούμε επένδυσης είναι ανάλογες του ρίσκου. Τι σημαίνει αυτό. ότι όσο μεγαλύτερες είναι οι αποδόσεις τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να χάσεις και τα λεφτά σου. Μπορεί να πάρεις +50% αλλά μπορεί να μείνεις και στο άσσο. Πάρτε για παράδειγμα τις καταθέσεις. Είναι οι πιο σίγουρες. Γι αυτό και το επιτόκιο που δίνουν είναι κοντά στο 1%.

Άλλο παράδειγμα επένδυσης. p2p lending. οι αποδόσεις ανεβαίνουν, μπορεί να φτάσουν στα 10% αλλά ανεβαίνει και το ρίσκο (όσοι ασχολούνται ξέρουν). Εκεί την πάτησα και ακόμα περιμένω να πάρω πίσω χρήματα. Κι αν τα πάρω ποτέ. Κάποιες πλατφόρμες που δίνανε κοντα στα 20% εξαφανίστηκαν σε μια μέρα.

Ας πούμε ρουλέτα. Δεν είναι επένδυση αλλά το αναφέρω σαν τρόπο να βγάλεις λεφτά. Μπορείς να διπλασιάσεις σε ένα λεπτό το κεφάλαιο σου, 100%. Ναι αλλά μπορεί να το χάσεις όλο με τη μια. Όταν έπαιζα ρουλέτα, είχα χάσει σε λίγα λεπτά ότι είχα κερδίσει σε μήνες.

Πάρτε και τα crypto. Εδώ οι αποδόσεις είναι ό,τι να ναι. Μπορεί να βγάλεις πολλά, αλλά και σε 1 ώρα να χάσεις ό,τι έβγαλες σε 1 μήνα.

Δε θα καθήσω να γράφω άλλα παραδείγματα. Καταλαβαίνετε και μόνοι σας. τι θέλω να πω.

Σημειώστε επίσης ότι κανείς δε μοιράζει λεφτά. Αυτό είναι γνωστό υποθέτω σε όλους.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν τι θα λέγατε αν κάποιος σας υποσχεθεί απόδοση 50%?  Ή απάτη θα είναι, ή όντως μπορεί να βγουν τόσα λεφτά αλλά το ρίσκο θα είναι μεγάλο. Ένας θα τα βγάλει, 100 θα τα χάσουν

Αφού τύπος στο τηλέφωνο σου υπόσχεται διπλασιασμό του κεφαλαίου σου. γιατί δε βάζει αυτός τα δικά του χρήματα να πλουτίσει και κάθεται και πρήζει τον καθένα στο τηλέφωνο να επενδύσει;

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλος για την πρόνοια; 😅😂

Ευχαριστώ όλους. 

Ερώτηση: οι τράπεζες όμως που επενδύουν τα χρήματά μας ρε παιδιά; Στην αγορά συναλλάγματος (forex), μετοχές κτλ δεν επενδύουν κι αυτοί;; 

Επεξ/σία από GEOPA20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...