Προς το περιεχόμενο

δίκαιη η αύξηση του ενοικίου;


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο site ή κάποιος τρόπος για να δει κανείς πόσο αυξάνονται τα ενοίκια ώστε να ξέρει εάν ο σπιτονοικοκύρης του, αποφάσισε αυθαίρετα για την αύξηση; (εντάξει ελεύθερη η αγορά, αλλά πρέπει να υπάρχουν κ κάποια όρια)

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, zoranb είπε

Υπάρχει κάποιο site ή κάποιος τρόπος για να δει κανείς πόσο αυξάνονται τα ενοίκια ώστε να ξέρει εάν ο σπιτονοικοκύρης του, αποφάσισε αυθαίρετα για την αύξηση; (εντάξει ελεύθερη η αγορά, αλλά πρέπει να υπάρχουν κ κάποια όρια)

Για αυτό και λέγεται ελεύθερη αγορά. Δεν υπάρχει κανένα όριο. Εφόσον το συμβόλαιο έχει λήξει, μπορεί να ζητήσει ότι θέλει. Τι ακριβώς περιμένεις να δεις σε ένα site και με τι "κριτίρια" θα αποφασίζει αν το ενοίκιο είναι δίκαιο; 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι γράφει το συμβόλαιο σου... Συνήθως είναι ποσοστό ανά ετος...ο τιμάριθμος είναι άλλων εποχων 

Αν εννοείς μετά απο λήξη συμβολαίου ακόμη και όσο θέλει ώστε να σε διωξει π.χ. χ2 χ3 

 Η αξία ενός σπιτιού μπορεί να πηγαίνει με ηλικία, με ενεργειακό πιστοποιητικό ,πέρα από τοποθεσια. Ταυτόχρονα μπορεί κ ένα παλιότερο σπίτι να κάνει ενεργειακή αναβάθμιση και ανακαίνιση εσωτερική δεν θα πρέπει να πάρει σύντομα πίσω τα χρήματα π ξόδεψε?

Ενολιγης κάθε σπίτι είναι ξεχωριστή περιπτωση

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zoranb είπε

(εντάξει ελεύθερη η αγορά, αλλά πρέπει να υπάρχουν κ κάποια όρια)

Κάπου έχασες τη μπάλα, αν υπήρχαν όρια δεν θα λεγόταν ελεύθερη.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αστείο είναι ότι το πάμε όπως μας συμφέρει. 

όταν μας συμφέρει θέλουμε να έχουμε ελεύθερη αγορά και όταν μας συμφέρει θέλουμε να έχουμε το κράτος-πατερούλη να μας τα ρυθμίζει.

ό,τι θέλει ζητάει, τα όρια μπαίνουν από την αγορά.

 

  • Like 17
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

το αστείο είναι ότι το πάμε όπως μας συμφέρει. 

όταν μας συμφέρει θέλουμε να έχουμε ελεύθερη αγορά και όταν μας συμφέρει θέλουμε να έχουμε το κράτος-πατερούλη να μας τα ρυθμίζει.

ό,τι θέλει ζητάει, τα όρια μπαίνουν από την αγορά.

 

Αυτό ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να συμπληρώσω αυτά που έγραψα πριν,

έχει πλάκα που ο ts χρησιμοποιεί τη λέξη αυθαίρετα. Εμένα μου προκαλεί λίγο γέλιο. Δηλαδή δε μπορεί να αποφασίσει αυθαίρετα ο ιδιοκτήτης; Πρέπει να πάρει την άδεια από κάποιον για το πόσο θα νοικιάσει το σπίτι του;

Επίσης, δε μπορεί να οριστεί το τι είναι δίκαιη αύξηση με γενικούς κανόνες.

Εγώ μπορεί να έχω ένα σπιτί σε μια περιοχή η οποία μπορεί να έχει αναβαθμιστεί τρελά τον τελευταίο χρόνο. Στάση μέτρο/λεωφορείου, πάρκο, οπτικές ίνες..... Αν το νοίκιαζα 300€ πόσο είναι το "δίκαιο" να το πάω; Γιατί 300€ δε θα το άφηνα, όπως και κανείς φαντάζομαι.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. μη σκέφτεστε με όρους κονσέρβα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Αν το νοίκιαζα 300€ πόσο είναι το "δίκαιο" να το πάω; 

Στους αλλους 400 αλλα σ'εμενα επειδη ειμαστε φιλοι αστο 250......μην εισαι κι αυθαιρετος.😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Εγώ μπορεί να έχω ένα σπιτί σε μια περιοχή η οποία μπορεί να έχει αναβαθμιστεί τρελά τον τελευταίο χρόνο. Στάση μέτρο/λεωφορείου, πάρκο, οπτικές ίνες..... Αν το νοίκιαζα 300€ πόσο είναι το "δίκαιο" να το πάω; Γιατί 300€ δε θα το άφηνα, όπως και κανείς φαντάζομαι.

Δηλαδή πες για παράδειγμα πως νοικιάζεις ένα σπίτι για 8 χρόνια, είσαι τυπικός κ καλός σαν ενοικιαστής, έχεις άψογη σχέση με τον ιδιοκτήτη και με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες στην πολυκατοικία, δεν δημιουργείς προβλήματα κ μια μέρα που ολοκληρώνεται το μετρό, μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας, αποφασίζεις κ λες στο νοικάρη... φίλε ξέχνα τα 300 στο κάνω 600? Δεν υπολογίζεις τίποτα από τα παραπάνω, απλά επειδή κατά τύχη και χωρίς κανένα δικό σου έξοδο επειδή σούκατσε έτσι η φάση πρέπει να συμπεριφερθείς έτσι; Eγώ δεν θα μπορούσα να τον κοιτάξω στα μάτια κ να του πώ για τέτοια αύξηση. Θα το συζητούσα αλλά όχι με άσχημο τρόπο και επιτακτικά.

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιδιοκτησία του καθενός δεν μπορεί κανείς άλλος να κάνει κουμάντο. Όταν δεν υπάρχει συμφωνία για κάτι την περιουσία του κάποιος την διαχειριζεται όπως θέλει.

Εντός συμβολαίου επειδή έχει δημιουργηθεί μια σχέση η οποία ρυθμίζεται βάσει συμφωνίας υπάρχουν κανόνες και εκεί εισέρχεται η έννοια του δικαίου και όχι του αυθαίρετου. Αν οι κανόνες δλδ του συμβολαίου σπάσουν από κάποιον έρχεται το κράτος να λύσει την διαφορά. Αλλιώς θα ήμασταν ζούγκλα.

Από την άλλη όμως υπάρχει και ο νόμος της αγοράς. Αν ο ιδιοκτήτης μια μέρα ξυπνήσει και ζητάει 100% παραπάνω ενοίκιο και ο ενοικιαστής φύγει τότε μπορει να μην βρίσκει κάποιον άλλο να μπει, να το έχει να κάθεται ή να βγει κάποιον επαγγελματία τζαμπατζη να πληρώσει 1 μήνα και μετά να μην φεύγει (πχ να έχει μικρό παιδί ή έγκυο γυναίκα και προστατευθει ως οικογενειακή στέγη). Όλα θέλουν ζυγισμα στις αποφάσεις γιατί το μόνο μέτρο δεν είναι το οικονομικό πάντα...

31 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Εγώ μπορεί να έχω ένα σπιτί σε μια περιοχή η οποία μπορεί να έχει αναβαθμιστεί τρελά τον τελευταίο χρόνο. Στάση μέτρο/λεωφορείου, πάρκο, οπτικές ίνες..... Αν το νοίκιαζα 300€ πόσο είναι το "δίκαιο" να το πάω; Γιατί 300€ δε θα το άφηνα, όπως και κανείς φαντάζομαι.

Όλα σωστά αλλά αύξηση ενοικιου λόγω λεωφορείου /μετρό πραγματικά στην ετει 2021 δεν παίζει στην Αθήνα. Παντού έχει μετρό και λεωφορείο και ειδικά κοντά στο μετρο για μένα είναι ότι χειρότερο και από βρώμα και από όλους αυτούς που μαζεύονται κατά καιρούς (με αποτέλεσμα να αυξάνεται και η εγκληματικότητα) αλλά και λόγω στάθμευσης. Μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι πλέον μακριά από μετρό εκτός αν είσαι 22 χρόνων και δεν έχεις δικό σου μεταφορικό.

Συχνή χρήση ΜΜΜ κάνουν οι φοιτητές και οι εργαζόμενοι χαμηλών εισοδημάτων οι οποίοι εκ των πραγμάτων δεν έχουν να δίνουν και πολλά για ενοίκιο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ιδιοκτήτης το έξοδο το τοποθέτησε όταν αγόρασε το ακίνητο
και είναι δικός του λογαριασμός πώς θα το διαχειριστεί, όταν ειδικά αναλαμβάνει το σύνολο των υποχρεώσεων του ακινήτου

ο ενοικιαστής δεν τοποθέτησε κανένα έξοδο πουθενά, είναι γενικώς ανεύθυνος, δεν αναλαμβάνει υποχρεώσεις του ακινήτου πέραν της χρήσης
και γενικώς ανά πάσα στιγμή έχει την ελευθερία, σηκώνεται και πάει αλλού

αν η πολυκατοικία πάθει μια ζημιά ή χάσει αξία επειδή υποβαθμίστηκε η περιοχή,
ο ενοικιαστής δε θα έχει καμία απώλεια, μάλλον κέρδος θα ζητήσει να έχει από τον ιδιοκτήτη

αυτά είναι γνωστα και επιλογές που δεν είναι σωστό να προσποιείται κάποιος ότι δεν τις γνωρίζει και δεν τις λαμβάνει υπόψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zoranb είπε

Δηλαδή πες για παράδειγμα πως νοικιάζεις ένα σπίτι για 8 χρόνια, είσαι τυπικός κ καλός σαν ενοικιαστής, έχεις άψογη σχέση με τον ιδιοκτήτη και με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες στην πολυκατοικία, δεν δημιουργείς προβλήματα κ μια μέρα που ολοκληρώνεται το μετρό, μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας, αποφασίζεις κ λες στο νοικάρη... φίλε ξέχνα τα 300 στο κάνω 600? Δεν υπολογίζεις τίποτα από τα παραπάνω, απλά επειδή κατά τύχη και χωρίς κανένα δικό σου έξοδο επειδή σούκατσε έτσι η φάση πρέπει να συμπεριφερθείς έτσι; Eγώ δεν θα μπορούσα να τον κοιτάξω στα μάτια κ να του πώ κάτι τέτοιο.

Το πας αλλου τωρα και ειναι πολυ διαφορετικο αυτο που λες σε σχεση με αυτο που σου ειπε Zoran.

Δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο.Εσυ το πας στην προσωπικη σχεση ιδιοκτητη και ενοικιαστη.

Αν θες την γνωμη μου ακομα και σε αυτο που λες τοτε η απαντηση ειναι οι δουλειες δουλειες και οι φιλοι φιλοι.Εγω εδωσα χρηματα για παραδειγμα για να αγορασω αυτο ακινητο.Δουλεψα και το πηρα δεν μου το εκαναν δωρο.Θα βοηθησω θα κανω θα ρανω οπως μπορω αλλα θα κοιταξω κι εγω οπως μπορω να εκμεταλλευτω την καθε κατασταση και να εχω κερδος.Και δεν σου μιλαω στο παραδειγμα που λεω με το να ειμαι καποιος που εχω 100 ακινητα.Και ενα να ειχα αν επρεπε να το παω 600 θα το πηγαινα 600 αν χρειαζοταν.Και δεν το λεω με κακια.

Δεν τους εχω φιλοξενουμενους ειναι καθαρα σαν επαγγελματικη σχεση κι ετσι πρεπει να ειναι θεωρω για να μην υπαρχουν παρατραγουδα στο μελλον.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#HERTHAN Όλοι όσοι μιλήσαμε μέχρι τώρα δίκιο έχουμε, απλώς ξεκίνησα με σκοπό να σχολιάσω κυρίως την παρακάτω απάντηση, γιατί πολύ απλά δεν είναι όλες οι σχέσεις με τους ιδιοκτήτες ίδες και ο φίλος κάτω, τις έβαλε όλες σε ένα τσουβάλι.

3 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Δεν υπάρχει κανένα όριο. Εφόσον το συμβόλαιο έχει λήξει, μπορεί να ζητήσει ότι θέλει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δηλαδή πες για παράδειγμα πως νοικιάζεις ένα σπίτι για 8 χρόνια, είσαι τυπικός κ καλός σαν ενοικιαστής, έχεις άψογη σχέση με τον ιδιοκτήτη και με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες στην πολυκατοικία, δεν δημιουργείς προβλήματα κ μια μέρα που ολοκληρώνεται το μετρό, μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας, αποφασίζεις κ λες στο νοικάρη... φίλε ξέχνα τα 300 στο κάνω 600? Δεν υπολογίζεις τίποτα από τα παραπάνω, απλά επειδή κατά τύχη και χωρίς κανένα δικό σου έξοδο επειδή σούκατσε έτσι η φάση πρέπει να συμπεριφερθείς έτσι; Eγώ δεν θα μπορούσα να τον κοιτάξω στα μάτια κ να του πώ για τέτοια αύξηση. Θα το συζητούσα αλλά όχι με άσχημο τρόπο και επιτακτικά.

οποτε αν αυριο εσυ ξυπνησεις με 10πλασιο εισοδημα θα πας στον ιδιοκτητη μονος σου και θα του πεις ανανεωνουμε με πενταπλασιο νοικι για 10 χρονια? Ουτε μεγαλυτερο/καλυτερο σπιτι θελω, ουτε σε καλυτερη περιοχη, ουτε τιποτα, με νοιαζει που μαστε φιλαρακια

  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...