Προς το περιεχόμενο

δίκαιη η αύξηση του ενοικίου;


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
12 λεπτά πριν, zoranb είπε

Με το να χρεώνει κάνεις όσα του λείπουμε είναι λάθος τακτική. Οι αλόγιστες χρεώσεις διώχνουν τους ενοικιαστές, κ ακόμα κ να βρεθεί κάποιος που να πληρώνει αυτά που ζητάει ένας υπερβολικός ιδιοκτήτης, δεν θα βρεθεί αμέσως, κ μέχρι να βρεθεί θα έχουν χαθεί αρκετά ενοίκια, τα οποία δεν ρεφάροντσι εύκολα. Συν το ότι, είναι επίφοβο το πόσο θα κάτσει αυτός ο ενοικιαστής που πληρώνει τα πολλά κ αλόγιστα, είναι κι αυτό μία άλλη πονεμένη ιστορία.

Νομιζω το πας λαθος σαν σκεψη. Η παραπανω προταση ειναι απολυτως σωστη αν ισχυει το bold. Aν ομως ισχυει οτι ο αλλος δεν χρεωνει οσα του λειπουνε, αλλα χρεωνει οσα μπορει ρεαλιστικα να βγαλει παραπανω επειδη λ.χ αναβαθμιστηκε η περιοχη κλπ, ε δεν ειναι και τοσο παραλογο αφου οι εξωτερικοι παραγοντες θα εχουν αλλαξει.

Κατατα, δεν την ξερω την περιπτωση, μπορει ο τυπος οντως να θελει να υπερχρεωσει 600 ευρω ενα υπογειο στην Κολιατσου ξερωγω, αλλα μπορει να θελει και να αυξησει το ενοικιο σε ενα ρετιρε κοντα στον ΗΣΑΠ Αμαρουσιου. Ε στην πρωτη περιπτωση θα τον φτυσει το συστημα γιατι θα του μεινει ξενοικιαστο, στην δευτερη παιζει και να βρει ενοικιαστη αυριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@zoranb ναι μπορεί να ζητήσει ότι τιμή θέλει. Όλα είναι μέσα στο παζάρεμα όμως. Είμαι στο ενοίκιο , έτυχα σε καλό ιδιοκτήτη , ζήτησε αύξηση , είπα εγώ δεν πήρα αύξηση στη δουλειά όμως. Η περιοχή που μένω είναι ακριβή και με πολύ παλιές πολυκατοικίες. Το σπίτι είναι ανακαινισμένο άψογο , θα κλείσω 8 χρόνια σε λίγο καιρό. Την επόμενη φορά όμως θα μετακομίσω σε κάτι με τα ίδια χρήματα, το οποίο προφανώς θα είναι χάλια και έχουν ανέβει οι τιμές 100-200-300 ευρώ. Στην δική μου περίπτωση , απλά το εισόδημα χρειάζεται βελτίωση ( εφικτό ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

@zoranb ναι μπορεί να ζητήσει ότι τιμή θέλει. Όλα είναι μέσα στο παζάρεμα όμως. Είμαι στο ενοίκιο , έτυχα σε καλό ιδιοκτήτη , ζήτησε αύξηση , είπα εγώ δεν πήρα αύξηση στη δουλειά όμως. Η περιοχή που μένω είναι ακριβή και με πολύ παλιές πολυκατοικίες. Το σπίτι είναι ανακαινισμένο άψογο , θα κλείσω 8 χρόνια σε λίγο καιρό. Την επόμενη φορά όμως θα μετακομίσω σε κάτι με τα ίδια χρήματα, το οποίο προφανώς θα είναι χάλια και έχουν ανέβει οι τιμές 100-200-300 ευρώ. Στην δική μου περίπτωση , απλά το εισόδημα χρειάζεται βελτίωση ( εφικτό ). 

Δώσε μας μια τάξη μέγεθους για όλα αυτά για να καταλάβουμε. Περίπου δλδ,

Πόσα δίνεις τώρα και για ποσα τμ

Σε τι γκρουπ μισθών είσαι

Πόσα ζητούν περίπου στην περιοχή 

Ποια είναι αυτή η περιοχή που είναι ακριβή αλλά με παλιές πολυκατοικίες.

Πολύ πιθανό να μην είσαι εσύ λάθος αλλά η κατάσταση. Και πολύ πιθανό αν βρεις έναν σωστό ιδιοκτήτη να θέλει και λιγότερα από όσα δίνεις τώρα (για πιο παλιό σπίτι ενδεχομένως / όχι ανακαινισμένο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zoranb είπε

Δηλαδή πες για παράδειγμα πως νοικιάζεις ένα σπίτι για 8 χρόνια, είσαι τυπικός κ καλός σαν ενοικιαστής, έχεις άψογη σχέση με τον ιδιοκτήτη και με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες στην πολυκατοικία, δεν δημιουργείς προβλήματα κ μια μέρα που ολοκληρώνεται το μετρό, μπροστά στην είσοδο της πολυκατοικίας, αποφασίζεις κ λες στο νοικάρη... φίλε ξέχνα τα 300 στο κάνω 600? Δεν υπολογίζεις τίποτα από τα παραπάνω, απλά επειδή κατά τύχη και χωρίς κανένα δικό σου έξοδο επειδή σούκατσε έτσι η φάση πρέπει να συμπεριφερθείς έτσι; Eγώ δεν θα μπορούσα να τον κοιτάξω στα μάτια κ να του πώ για τέτοια αύξηση. Θα το συζητούσα αλλά όχι με άσχημο τρόπο και επιτακτικά.

Δουλευεις για τον Χ εργοδοτη που ειναι τυπικος ολα αυτα τα χρονια, ενσημα, αδειες, δωρα, μισθο στην ωρα του κλπ κλπ, και εχει προταση για δουλεια αλλου με τα 2πλα λεφτα........ πες τι θα εκανες!!!!!!

7 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Στην ιδιοκτησία του καθενός δεν μπορεί κανείς άλλος να κάνει κουμάντο. Όταν δεν υπάρχει συμφωνία για κάτι την περιουσία του κάποιος την διαχειριζεται όπως θέλει.

Εντός συμβολαίου επειδή έχει δημιουργηθεί μια σχέση η οποία ρυθμίζεται βάσει συμφωνίας υπάρχουν κανόνες και εκεί εισέρχεται η έννοια του δικαίου και όχι του αυθαίρετου. Αν οι κανόνες δλδ του συμβολαίου σπάσουν από κάποιον έρχεται το κράτος να λύσει την διαφορά. Αλλιώς θα ήμασταν ζούγκλα.

Από την άλλη όμως υπάρχει και ο νόμος της αγοράς. Αν ο ιδιοκτήτης μια μέρα ξυπνήσει και ζητάει 100% παραπάνω ενοίκιο και ο ενοικιαστής φύγει τότε μπορει να μην βρίσκει κάποιον άλλο να μπει, να το έχει να κάθεται ή να βγει κάποιον επαγγελματία τζαμπατζη να πληρώσει 1 μήνα και μετά να μην φεύγει (πχ να έχει μικρό παιδί ή έγκυο γυναίκα και προστατευθει ως οικογενειακή στέγη). Όλα θέλουν ζυγισμα στις αποφάσεις γιατί το μόνο μέτρο δεν είναι το οικονομικό πάντα...

Όλα σωστά αλλά αύξηση ενοικιου λόγω λεωφορείου /μετρό πραγματικά στην ετει 2021 δεν παίζει στην Αθήνα. Παντού έχει μετρό και λεωφορείο και ειδικά κοντά στο μετρο για μένα είναι ότι χειρότερο και από βρώμα και από όλους αυτούς που μαζεύονται κατά καιρούς (με αποτέλεσμα να αυξάνεται και η εγκληματικότητα) αλλά και λόγω στάθμευσης. Μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι πλέον μακριά από μετρό εκτός αν είσαι 22 χρόνων και δεν έχεις δικό σου μεταφορικό.

Συχνή χρήση ΜΜΜ κάνουν οι φοιτητές και οι εργαζόμενοι χαμηλών εισοδημάτων οι οποίοι εκ των πραγμάτων δεν έχουν να δίνουν και πολλά για ενοίκιο.

money talk and bulshit walk........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, arispz said:

Δουλευεις για τον Χ εργοδοτη που ειναι τυπικος ολα αυτα τα χρονια, ενσημα, αδειες, δωρα, μισθο στην ωρα του κλπ κλπ, και εχει προταση για δουλεια αλλου με τα 2πλα λεφτα........ πες τι θα εκανες!!!!!!

α όχι, 
η λογική ισχύει για τα καλά και συμφέροντα

η άψογη σχέση, η τήρηση των τύπων, η καλοσύνη κτλ
μετράνε όταν είναι να πληρώσεις,
όταν είναι να πληρωθείς το παραπάνω, δε μετράνε

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arispz είπε

Δουλευεις για τον Χ εργοδοτη που ειναι τυπικος ολα αυτα τα χρονια, ενσημα, αδειες, δωρα, μισθο στην ωρα του κλπ κλπ, και εχει προταση για δουλεια αλλου με τα 2πλα λεφτα........ πες τι θα εκανες!!!!!!

Θα έφευγες αλλά τα σοβαρά συμβόλαια (δεν μιλάμε για ανειδικευτους που θα βρεις με το τσουβάλι ή θέσεις για φοιτητές) έχουν ρητρες προς τις 2 πλευρές.

Minimum να δώσεις ειδοποίηση 1-3 μήνες πριν φύγεις και να μην αποκαλύψεις μυστικά τις εταιρείας στην ανταγωνίστρια για αρκετά χρόνια.

Ωστόσο ξέρω πολλούς που έφυγαν για περισσότερα λεφτά και τους εσκισαν με περισσότερη δουλειά δυσαναλογη προς την αύξηση...

Δεν είναι πάντα το χρήμα ο πιο σημαντικός παράγοντας, θέλει εμπειρία για να το καταλάβει κάποιος αυτό.

Πχ. 2000 στον ιδιωτικό τομέα ή 1000 στον δημόσιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m3ltd0wn είπε

Θα έφευγες αλλά τα σοβαρά συμβόλαια (δεν μιλάμε για ανειδικευτους που θα βρεις με το τσουβάλι ή θέσεις για φοιτητές) έχουν ρητρες προς τις 2 πλευρές.

Minimum να δώσεις ειδοποίηση 1-3 μήνες πριν φύγεις και να μην αποκαλύψεις μυστικά τις εταιρείας στην ανταγωνίστρια για αρκετά χρόνια.

Ωστόσο ξέρω πολλούς που έφυγαν για περισσότερα λεφτά και τους εσκισαν με περισσότερη δουλειά δυσαναλογη προς την αύξηση...

Δεν είναι πάντα το χρήμα ο πιο σημαντικός παράγοντας, θέλει εμπειρία για να το καταλάβει κάποιος αυτό.

Πχ. 2000 στον ιδιωτικό τομέα ή 1000 στον δημόσιο;

Εριξες την μπαλα στην εξεδρα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, arispz είπε

Εριξες την μπαλα στην εξεδρα..........

Έχω φύγει από δουλειά για λιγότερα χρήματα και καλύτερες συνθήκες (ενσημα, δώρα κλπ που αναφέρεις όλα στην ώρα τους και στις 2 δουλειές)

Επίσης, μπορώ να βρω ενοίκιο φθηνότερο από αυτό που δίνω αλλά ο ιδιοκτήτης μου είναι αστέρι, με παίρνει τηλέφωνο 1 φορά τον χρόνο να δει αν είμαστε καλά να ευχηθούμε και με αφήνει ήσυχο (και δεν δίνω κανένα τρελό πόσο ήδη). Δεν τον αφήνω εκτός αν αγοράσω η πάρω κληρονομια.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εγώ μένω 9 χρόνια στο ίδιο σπίτι χωρίς να καθυστερήσω ποτέ ενοίκιο . Μόλις βελτιώθηκε η οικονομική μου κατάσταση και το έμαθε ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε 30% αύξηση . Μέσα στην κρίση δεν του ζήτησα μείωση εγώ όμως όταν με τα ίδια λεφτά έβρισκες καινούργιο σπίτι και όχι 30 ετών.  Τα παθήματα μαθήματα λοιπόν και μην εμπιστεύεσαι κανέναν . Προς τον ts άσε δύο τρία ενοίκια απλήρωτα και σήκω φύγε. Προς τους υπόλοιπους που την πέφτουν στον ts να ξέρετε ότι έχει ο καιρός γυρίσματα

  • Confused 3
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, fotisdra είπε

Προς τον ts άσε δύο τρία ενοίκια απλήρωτα και σήκω φύγε

Γιατι, για να τον τιμωρησει επειδη του ζητησε αυξηση? Στεκει δλδ αυτο? Οποτε αντιστοιχα, αν του ζητουσε μειωση ο TS, ο ιδιοκτητης επρεπε να τον πεταξει εξω? Συγγνωμη αλλα δεν βλεπω την λογικη σε αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stormrain είπε

Γιατι, για να τον τιμωρησει επειδη του ζητησε αυξηση? Στεκει δλδ αυτο? Οποτε αντιστοιχα, αν του ζητουσε μειωση ο TS, ο ιδιοκτητης επρεπε να τον πεταξει εξω? Συγγνωμη αλλα δεν βλεπω την λογικη σε αυτο.

Ναι είναι δίκαιο γιατί η αύξηση που ζητάει είναι άδικη και τον βάζει σε έξοδα που δεν είχε υπολογίσει 

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Έχω φύγει από δουλειά για λιγότερα χρήματα και καλύτερες συνθήκες (ενσημα, δώρα κλπ που αναφέρεις όλα στην ώρα τους και στις 2 δουλειές)

Επίσης, μπορώ να βρω ενοίκιο φθηνότερο από αυτό που δίνω αλλά ο ιδιοκτήτης μου είναι αστέρι, με παίρνει τηλέφωνο 1 φορά τον χρόνο να δει αν είμαστε καλά να ευχηθούμε και με αφήνει ήσυχο (και δεν δίνω κανένα τρελό πόσο ήδη). Δεν τον αφήνω εκτός αν αγοράσω η πάρω κληρονομια.

Ρε μεγαλε, ετσι οπως το πας θα μεινουμε απο μπαλες.......

8 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Πάντως και εγώ μένω 9 χρόνια στο ίδιο σπίτι χωρίς να καθυστερήσω ποτέ ενοίκιο . Μόλις βελτιώθηκε η οικονομική μου κατάσταση και το έμαθε ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε 30% αύξηση . Μέσα στην κρίση δεν του ζήτησα μείωση εγώ όμως όταν με τα ίδια λεφτά έβρισκες καινούργιο σπίτι και όχι 30 ετών.  Τα παθήματα μαθήματα λοιπόν και μην εμπιστεύεσαι κανέναν . Προς τον ts άσε δύο τρία ενοίκια απλήρωτα και σήκω φύγε. Προς τους υπόλοιπους που την πέφτουν στον ts να ξέρετε ότι έχει ο καιρός γυρίσματα

Πραγματικα η λογικη σου μας αφηνει αφωνους, και δειχνει την καταντια της χωρας.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω ένα σπίτι και το νοικιάζω σε κάποιον 200€ ενώ όλοι οι γείτονες το ίδιο σπίτι το νοικιάζουν 600€ και γυρίσω στα 3 χρόνια που λήγει το συμβόλαιο και πω πως θέλω 500€, είμαι ανήθικος? (γιατί νόμιμος είμαι).

Στα πόσα χρήματα είμαι ηθικός...?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, m3ltd0wn είπε

Δώσε μας μια τάξη μέγεθους για όλα αυτά για να καταλάβουμε. Περίπου δλδ,

Πόσα δίνεις τώρα και για ποσα τμ

Σε τι γκρουπ μισθών είσαι

Πόσα ζητούν περίπου στην περιοχή 

Ποια είναι αυτή η περιοχή που είναι ακριβή αλλά με παλιές πολυκατοικίες.

Πολύ πιθανό να μην είσαι εσύ λάθος αλλά η κατάσταση. Και πολύ πιθανό αν βρεις έναν σωστό ιδιοκτήτη να θέλει και λιγότερα από όσα δίνεις τώρα (για πιο παλιό σπίτι ενδεχομένως / όχι ανακαινισμένο).

 

Χαριλάου Θεσσαλονίκη , και γενικά στην ανατολική Θεσσαλονίκη , όλα τα άλλα δεν χρειάζονται. δίνω κοντά 25% λιγότερο από τα 500 του μέσου όρου, άρα το συμβόλαιο είναι καλό. Απλά όταν λήξει , ο μισθός είναι από ημιαπασχόληση , δεν φτάνουν για τα 500 ( που δίκαια θα ζητήσει ) Πάντως είναι εφικτό να γίνει πλήρης η απασχόληση , οπότε το εμπόδιο θα καμφθεί. Και με τον κορονοιο στη μέση , θα ζητήσω πάλι πίστωση χρόνου με το ίδιο μίσθωμα. Αν αλλάξει κάτι , μάλλον θα πάω στο χωριό με την αντίστοιχη εργασία , δική μου κατοικία. Εύκολα αλλάζουν και ανατρέπονται τα πάντα. Για αυτούς που αναρωτιούνται τι εννοώ καλό , εννοώ ότι η ατομική θέρμανση δεν ξεπερνά τα 350 το χρόνο. Μάλιστα φέτος το βλέπω γύρω στο 250. 

ΥΓ 90τμ σπίτι. Είναι μεγάλο.

Επεξ/σία από Jos3ph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...