Προς το περιεχόμενο

δίκαιη η αύξηση του ενοικίου;


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, kage είπε

Δεν ισχυει..λυσεις υπάρχουν απλα είναι old school μυαλα .στα ιδιωτικά συμφωνητικά που είναι 4 5 ψηφία μισθωματα καλό θα ήταν να συντάσσονται έστω κ μια φορα από συμβολαιογράφους/ δικηγορους και να μπαίνουν ρήτρες...εν ολίγης δεν είναι τα έτοιμα π βρίσκεις στα περιπτερα.σε αυτά ή και στα απλά μπορεί να μπει κ μια πρόταση με ένα τυπικό ο μισθωτής αναλαμβάνει κάθε ζημιά κ αντικατάσταση της ,αντικατάσταση ζημιάς με ίδια ή καλύτερης ποιοτητας αλλά ακόμη και αναγκαστική ασφάλιση πυρός /σεισμού και διαμοιρασμού της αποζημίωσης με συγκεκριμένο τροπο. Τέλος η δυνατότητα Ραντεβού κ report με φωτός/βιντεο ανά έτος... 

Ξεφεύγει το κόστος σε ολα αυτα για ένα τυπικό ενοίκιο. Και το Report για να έχει ουσία, πρέπει να γίνει απο πραγματογνώμονα. Και αν τελικά δεν συμφωνήσεις πρέπει να πας στα δικαστήρια - που αν ασχοληθεί κάποιος ή έστω διαβάσει θέματα που υπάρχουν σε αυτό το forum, θα δει πως χρειάζεται χιλιάδες €.

Και όλα αυτά για τυπικό ενοίκιο!!! Και αν ζητήσεις εκκαθαριστικό πριν την ενοικίαση ή συστάσεις, είσαι άθλιος ιδιοκτήτης του κεφαλαίου. (και όχι το λέω ξανα, δεν έχω κατι να νοικιάσω) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Αναφέρω ότι το ύψος των ενοικίων καθορίζεται από μια αγορά που δεν είναι πλήρως ελεύθερη, ως απάντηση σε αυτό: «Κάπου έχασες τη μπάλα, αν υπήρχαν όρια δεν θα λεγόταν ελεύθερη.».

Μετά ανέφερα ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να αυξήσει το ενοίκιο και πως δεν έχει νόημα η έννοια δικαίου του παρόντος τίτλου.

Τώρα πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει.

Και εγώ σου απαντώ πως κάνεις λάθος, το ύψος των ενοικίων δεν είναι διατιμημένο, είναι πραγματικά ελεύθερο, δεν υπάρχει κανένα απολύτως κατώτατο ή ανώτατο όριο στις τιμές των ενοικίων. Ιδιοκτήτης και μισθωτής είναι ελεύθεροι να συμφωνήσουν σε όποιο ενοίκιο θέλουν, είτε αυτό είναι 500, είτε 1.000, είτε 100€, κανένας δεν πρόκειται να τους πει τίποτα. Πόσο πιο απλά να το πω?

Επίσης αυτό που ανέφερες μετά - δλδ το ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει όση αύξηση θέλει - καταρρίπτει τον ισχυρισμό σου περί μη ελεύθερης αγοράς, και επιβεβαιώνει τον δικό μου περί ελεύθερης αγοράς.

Όλα τα άλλα είναι λόγια ν’ αγαπιόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και εγώ σου απαντώ πως κάνεις λάθος, το ύψος των ενοικίων δεν είναι διατιμημένο, είναι πραγματικά ελεύθερο, δεν υπάρχει κανένα απολύτως κατώτατο ή ανώτατο όριο στις τιμές των ενοικίων. Ιδιοκτήτης και μισθωτής είναι ελεύθεροι να συμφωνήσουν σε όποιο ενοίκιο θέλουν, είτε αυτό είναι 500, είτε 1.000, είτε 100€, κανένας δεν πρόκειται να τους πει τίποτα. Πόσο πιο απλά να το πω?

Επίσης αυτό που ανέφερες μετά - δλδ το ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει όση αύξηση θέλει - καταρρίπτει τον ισχυρισμό σου περί μη ελεύθερης αγοράς, και επιβεβαιώνει τον δικό μου περί ελεύθερης αγοράς.

Όλα τα άλλα είναι λόγια ν’ αγαπιόμαστε.

Όχι, γιατί στην πράξη αν βάλει ενοίκιο περισσότερο από όσο ορίζει η αγορά, δεν θα νοικιάσει κανείς άρα θα αναγκαστεί να το μειώσει. Άρα μόνο στην θεωρία είναι ελεύθερος να βάλει ότι τιμή θέλει, όχι στην πράξη.

Δηλαδή το ενοίκιο που μπορεί να ζητήσει είναι ελεύθερο, αν είναι γιατί δεν το έχω ψάξει για να είμαι απόλυτος, αλλά η αγορά, και της στέγασης που δεν είναι ανεξάρτητη απ'την υπόλοιπη, σίγουρα δεν είναι τελείως ελεύθερη.

Επεξ/σία από Jts
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να σημειωθεί πως το ενοίκιο είναι άμεσα συνδεδεμένο με την αξία ενός σπιτιού. Δεν είναι μια αυθαίρετη τιμή που προκύπτει απο το συναίσθημα και την υποκειμενική άποψη του καθενός. Ένα παράδειγμα:

image.png.0573c879f993b06047a743211750b795.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kage είπε

Δεν ισχυει..λυσεις υπάρχουν απλα είναι old school μυαλα .στα ιδιωτικά συμφωνητικά που είναι 4 5 ψηφία μισθωματα καλό θα ήταν να συντάσσονται έστω κ μια φορα από συμβολαιογράφους/ δικηγορους και να μπαίνουν ρήτρες...εν ολίγης δεν είναι τα έτοιμα π βρίσκεις στα περιπτερα.σε αυτά ή και στα απλά μπορεί να μπει κ μια πρόταση με ένα τυπικό ο μισθωτής αναλαμβάνει κάθε ζημιά κ αντικατάσταση της ,αντικατάσταση ζημιάς με ίδια ή καλύτερης ποιοτητας αλλά ακόμη και αναγκαστική ασφάλιση πυρός /σεισμού και διαμοιρασμού της αποζημίωσης με συγκεκριμένο τροπο. Τέλος η δυνατότητα Ραντεβού κ report με φωτός/βιντεο ανά έτος... 

Η ασφάλιση της περιουσιας είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη και όχι του ενοικιαστή.

Με ποιο δικαίωμα θα ασφαλισω εγώ κάτι που ανήκει σε κάποιον άλλο; το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ για τον εαυτό μου είναι αστικη ευθύνη αλλά αυτό συνδέεται άμεσα με συγκεκριμένη δραστηριότητα (πχ επάγγελμα).

Με την λογική αυτή όταν θα έφυγαν οι ενοικιαστες από ένα σπίτι θα κανονιζαν με τον ιδιοκτήτη να του το κάνουν καινούργιο. Δε γίνονται αυτά σε καμία ασφαλιστική...

Στην Νορβηγία όταν νοικιαζα από εταιρεία μου είχαν κάνει έλεγχο πιστοληπτικο πριν το συμβόλαιο. Υπήρχαν ρητρες αν έφευγα νωρίτερα από τα 3 ετη (έπρεπε να βρω και άλλον ενοικιαστή εγώ, αλλιώς τους πλήρωνα μέχρι να βρουν αυτοί). Στο τέλος έγινε ελεγχος ότι το παρέδωσα όπως το πήρα. Κάθε χρόνο γινόταν αύξηση ή μείωση βασει τιμαριθμου. Παρειχαν πυρασφάλεια την ποια έπρεπε να τηρω αυστηρά. Αλλά το σπίτι ήταν ασφαλισμένο από αυτούς. Εγώ αν ήθελα μπορούσα να ασφαλίσω τα δικά μου πράγματα και μόνο.

Στην ίδια χώρα όταν νοικιασα από ιδιώτη τα πράγματα είναι βάσει νόμου τελείως διαφορετικά. Φεύγεις ακόμα και στον μήνα. Δεν έχεις καμιά υποχρέωση ούτε αυτός σε σένα. Αλλά η τιμή του ενοικιου είναι σταθερή για 3 χρόνια και κανένας πιστοληπτικος έλεγχος γιατί είναι ιδιώτης και απαγορεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο μπερδεύεστε.

Αν βάλετε στη θέση του ακινήτου κάτι άλλο, όπως ένα όχημα που νοικιάζετε, τα πράγματα γίνονται πιο ευδιάκριτα.

Για οποιοδήποτε λόγο μπορεί να βρεθείτε σε θέση να νοικιάσετε κάτι που θα το ακριβοπληρώσετε για αυτό που είναι.
Πχ σε ένα ερημονήσι να νοικιάσετε ένα Ματίζ σε τιμές Πόρσε Αθήνας.
Δεν εμποδίζει κανείς κανένα , γιατί πολύ απλά συμφωνείτε ελεύθερα.
Αν διαφωνείτε, δε νοικιάζετε σε τιμές που κρίνετε ασύμφορες.
Ούτε πιστολιάσματα, ούτε άδικα και δίκαια, ούτε σημαίνει πως ξάφνου η τιμή του Ματίζ και της Πόρσε έγιναν ένα.

Ζούμε με ελευθερία απόψεων και ελευθερία επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Jts είπε

Όχι, γιατί στην πράξη αν βάλει ενοίκιο περισσότερο από όσο ορίζει η αγορά, δεν θα νοικιάσει κανείς άρα θα αναγκαστεί να το μειώσει. Άρα μόνο στην θεωρία είναι ελεύθερος να βάλει ότι τιμή θέλει, όχι στην πράξη.

Δηλαδή το ενοίκιο που μπορεί να ζητήσει είναι ελεύθερο, αν είναι γιατί δεν το έχω ψάξει για να είμαι απόλυτος, αλλά η αγορά, και της στέγασης που δεν είναι ανεξάρτητη απ'την υπόλοιπη, σίγουρα δεν είναι τελείως ελεύθερη.

Συνεχίζεις να μπερδεύεσαι, το γεγονός ότι το ύψος των ενοικίων διαμορφώνεται από τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης (όπως και κάθε προϊόν/υπηρεσία σε αυτό τον πλανήτη) ακριβώς αυτό σημαίνει, ότι η αγορά των μισθώσεων είναι ελεύθερη.

Σε αντίθεση με την αγορά εργασίας πχ που υπάρχει βασικός μισθός (κατώτατα όρια), ή στο πόσο πωλείται ο το εμφιαλωμένο νερό σε κυλικεία νοσοκομείων (ανώτατα όρια).

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τη διαφορά, άλλο που δεν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Επίσης να σημειωθεί πως το ενοίκιο είναι άμεσα συνδεδεμένο με την αξία ενός σπιτιού. Δεν είναι μια αυθαίρετη τιμή που προκύπτει απο το συναίσθημα και την υποκειμενική άποψη του καθενός. Ένα παράδειγμα:

image.png.0573c879f993b06047a743211750b795.png

Πολύ ωραίο αυτό που έστειλες! Μάλλον αρχίζω και καταλαβαίνω τι λένε οι μεσίτες στους ιδιοκτήτες και είναι οι τιμές εκεί που είναι… θα το χρησιμοποιήσω σε επόμενη διαπραγμάτευση μου.

δες ποσό πέφτει το ενοίκιο αν υπολογίζει ο ιδιοκτήτης ότι θα το νοικιάζει για 20 χρόνια αντί για 10 και με μισό ρυθμό μείωσης της αξίας του (άλλωστε όλοι λένε ότι η καλύτερη επένδυση είναι τα ακίνητα και δεν χάνουν αξία κλπ). Πρέπει να ξέρουμε ορισμένοι δείκτες πως υπολογίζονται όμως…

image.png.3a111625da095ec9c9196f4524f819bc.png

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Συνεχίζεις να μπερδεύεσαι, το γεγονός ότι το ύψος των ενοικίων διαμορφώνεται από τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης (όπως και κάθε προϊόν/υπηρεσία σε αυτό τον πλανήτη) ακριβώς αυτό σημαίνει, ότι η αγορά των μισθώσεων είναι ελεύθερη.

Σε αντίθεση με την αγορά εργασίας πχ που υπάρχει βασικός μισθός (κατώτατα όρια), ή στο πόσο πωλείται ο το εμφιαλωμένο νερό σε κυλικεία νοσοκομείων (ανώτατα όρια).

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τη διαφορά, άλλο που δεν θέλεις.

Δεν μπορώ να συνεχίσω να διαλέγομαι με κάποιον που νομίζει ότι η αγορά στέγασης είναι ανεξάρτητη απ'την υπόλοιπη αγορά, και πλήρως ελεύθερη.

Δεν είμαι ο κατάλληλος να το εξηγήσω και είναι πολύ εκτός του πλαισίου αυτού του forum.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Δεν μπορώ να συνεχίσω να διαλέγομαι με κάποιον που νομίζει ότι η αγορά στέγασης είναι ανεξάρτητη απ'την υπόλοιπη αγορά, και πλήρως ελεύθερη.

Δεν είμαι ο κατάλληλος να το εξηγήσω και είναι πολύ εκτός του πλαισίου αυτού του forum.

Ούτε εγώ μπορώ να συνεχίσω τη συζήτηση με κάποιον που δυσκολεύεται (ή πιο σωστά δεν θέλει) να κατανοήσει ακόμα και τις βασικές έννοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Πολύ ωραίο αυτό που έστειλες! Μάλλον αρχίζω και καταλαβαίνω τι λένε οι μεσίτες στους ιδιοκτήτες και είναι οι τιμές εκεί που είναι… θα το χρησιμοποιήσω σε επόμενη διαπραγμάτευση μου.

δες ποσό πέφτει το ενοίκιο αν υπολογίζει ο ιδιοκτήτης ότι θα το νοικιάζει για 20 χρόνια αντί για 10 και με μισό ρυθμό μείωσης της αξίας του (άλλωστε όλοι λένε ότι η καλύτερη επένδυση είναι τα ακίνητα και δεν χάνουν αξία κλπ). Πρέπει να ξέρουμε ορισμένοι δείκτες πως υπολογίζονται όμως…

image.png.3a111625da095ec9c9196f4524f819bc.png

Είναι πολλές οι παράμετροι.

Δες τι ωραία πέφτει το ενοίκιο όταν δεν έχεις κόστη συντήρησης γιατί ο ενοικιαστής είναι προσεκτικός αλλά και όταν μειωθεί η φορολογία και ο ΕΝΦΙΑ (αλλά μετά θα ανέβουν οι τιμές των ακινήτων σε μεγάλα ακίνητα) και αντίστοιχα πόσο ανεβαίνει το ενοίκιο αν θες μεγαλύτερη απόδοση ή ο πληθωρισμός τρέχει. 

Γενικά είναι πολλές παράμετροι. Η μόνη που μπορεί να ρίξει το ενοίκιο και έχει σχέση με τον ενοικιαστή, είναι να είναι τυπικός και σωστός και να μπορεί να αποδειχθεί αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bitbit είπε

Εγώ μπορεί να έχω ένα σπιτί σε μια περιοχή η οποία μπορεί να έχει αναβαθμιστεί τρελά τον τελευταίο χρόνο. Στάση μέτρο/λεωφορείου, πάρκο, οπτικές ίνες..... Αν το νοίκιαζα 300€ πόσο είναι το "δίκαιο" να το πάω; Γιατί 300€ δε θα το άφηνα, όπως και κανείς φαντάζομαι.

Να εισαι προθυμος ομως να δεχτεις και μειωση οσο καιρο γινονται τα εργα αφου υποβαθμιζεται η περιοχη, απο θορυβο, σκονες και γενικα αναστατωση. Κατι που δεν θα προτεινει προφανως ο ιδιοκτητης αλλα ουτε και ο ενοικιαστης  διοτι δεν θελει να μπει στη διαδικασια μετακομισης, κανοντας υπομονη. Αλλα αυτο δεν μετραει.  Τα δικα μας δικα μας  και τα δικα τους, δικα μας....

Απ’ ολες τις πλευρες χρειαζεται και λογικη. Διφορετικα και οι 2 πλευρες εχουν να χασουν, μονο που για τον ενικοιαστη ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ο μόνος που διαπραγματεύεται το ακίνητο είναι ο ιδιοκτήτης

ο ενοικιαστής δεν έχει συμμετοχή στο κεφάλαιο αγοράς του ακινήτου για να έχει λόγο στο πλάνο διακράτησης και εκμετάλλευσης του ακινήτου,
ο ενοικιαστής είναι ελεύθερος και ανεύθυνος ανά πάσα στιγμή και τα δικά του κεφάλαια τα έχει κρατημένα στην άκρη

αυτό που ορισμένοι νομίζουν πως ο ιδιοκτήτης αγόρασε το ακίνητο για πάρτη τους και θα έχουν και άποψη,
ξεπερνά κάθε έννοια λογικής

και επειδή αναφέρθηκαν και τα πιστολιάσματα,
αφήστε τα στην γιατί αυξανουν τα κόστη για τους καλοπληρωτές στον παραπάνω πίνακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Είναι πολλές οι παράμετροι.

Δες τι ωραία πέφτει το ενοίκιο όταν δεν έχεις κόστη συντήρησης γιατί ο ενοικιαστής είναι προσεκτικός αλλά και όταν μειωθεί η φορολογία και ο ΕΝΦΙΑ (αλλά μετά θα ανέβουν οι τιμές των ακινήτων σε μεγάλα ακίνητα) και αντίστοιχα πόσο ανεβαίνει το ενοίκιο αν θες μεγαλύτερη απόδοση ή ο πληθωρισμός τρέχει. 

Γενικά είναι πολλές παράμετροι. Η μόνη που μπορεί να ρίξει το ενοίκιο και έχει σχέση με τον ενοικιαστή, είναι να είναι τυπικός και σωστός και να μπορεί να αποδειχθεί αυτό. 

Με 0 ΕΝΦΙΑ (!!!)

και εξαιρετικό ενοικιαστή (50 ευρώ συντήρηση το χρόνο μόνο)

το ενοίκιο στο παράδειγμα σου πέφτει στα 580 από 630 (μείωση 50 ευρώ ή 8%, κάτι που έτσι και αλλιώς θα μπορούσε να το ρίξει τόσο ένας ιδιοκτήτης σε μια διαπραγμάτευση…)

δεν νομίζω λοιπόν ότι ο ΕΝΦΙΑ και το ποσό προσεκτικός είναι ο ιδιοκτήτης παίζει τόσο σημαντικό ρόλο (βέβαια όπως είπες αν άλλαζαν αυτά θα άλλαζαν και αλλά πολλά κοινωνικά).

image.png.f167e62962a1255c13a22d3de1dc0977.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...