Προς το περιεχόμενο

δίκαιη η αύξηση του ενοικίου;


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και στα λογιστικά δεν έχει τον πετάς έξω. Δεν είναι τόσο απλό, υπάρχει η επαγγελματική δεοντολογία, μπορεί να σου πάρουν και την άδεια. 

Οπότε αναλαμβάνω έναν πελάτη, και έρχεται το τέλος του μήνα / τριμήνου που είναι να μου πληρώσει και μου λέει λυπάμαι, δεν έχω. Οπότε τι κάνω? Ότι και εσύ με το ακίνητο. Απλά εγώ δεν ζητάω και εκκαθαριστικό πρίν.

τι να πω. εσυ παρεχεις υπηρεσια. δεν σημαινει οτι δεν εχεις σπαταλησει χρονο και κοπο. το αντιθετο μαλιστα. αλλα δεν ριψοκινδυνευεις πολλα. αντε να μην σε πληρωσει. 

ο ιδιοκτητης σπιτιου ομως ριψοκινδυνευει πολλα. χαμενα ενοικια, δικαστικα εξοδα, φθορες και ζημιες σπιτιου, απληρωτα κοινοχρηστα και νερα. για ενα μεσο σπιτι δηλαδη αν σου χρωσταει δυο μολις ενοικια παμε με συντηρητικους υπολογισμους στα 1000-2000€. αν το πραγμα ξεφυγει και χρωσταει 5 και παραπανω ενοικια το πραγμα εκτοξευεται. και θα σου πω και το αλλο. πες οτι εχει ολες τις παραπανω οφειλες, πες οτι κανεις και δικαστηριο και το κερδιζεις, αν δεν εχει ο αλλος ακινητη περιουσια, δεν παιρνεις μια. ναι μεν μπορεις να του κατασχεσεις αλλα κατασχεση απο μη εχοντα ειναι μια τρυπα στο νερο. 

εσυ το πολυ πολυ να μην πληρωθεις για τον κοπο σου και τις γνωσεις σου. φθορα δεν εχεις περαν του χρονου που σπαταλησες και που θα μπορουσες να πεις οτι αντι να ασχοληθω με την υποθεση του θα μπορουσα να ασχοληθω με μια αλλη υποθεση που θα μου εφερνε κερδος. δεν θεωρω οτι ειναι στην ιδια κλιμακα δηλαδη. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, aligato1000 είπε

Ο λογιστης ξερει ποσα περνεις και βλεπει εαν μπορεις να τον πληρωσεις

Πριν γίνει πελάτης σου δεν ξέρεις πόσα παίρνει

51 λεπτά πριν, Jts είπε

Υπάρχουν περιορισμοί στην προσφορά νέων κατοικιών, και έτσι επηρεάζεται ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης, μια και η ζήτηση είναι μεγαλύτερη και η τιμές αυξάνονται.

Είναι μεγαλύτερη η ζήτηση και άρα οι τιμές αυξάνονται, οπότε αυτό καταρρίπτει τον νόμο της προσφόρας - ζήτησης. Τι να πώ..., ΙΕΚ ΔΕΛΦΙ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συμπληρώσω τον xsterg, άλλο ο πελάτης με τον οποίο έρχεται σε επαφή ο λογιστής σε συχνή βάση και άλλο ο ενοικιαστής που μπορεί τον έχεις δει μια φορά και μπορεί να μην τον ξαναδείς ποτέ.

Επίσης, ο πελάτης του λογιστή έχει ανάγκη τη συνέχεια των υπηρεσιών, θα ζημιωθεί αν δεν πληρώσει. Ο ενοικιαστής το έχει το σπίτι(περιουσιακό στοιχείο) πληρώσει δεν πληρώσει ενοίκιο.

Τέλος, αν υποτίθεται ότι ο λογιστής ζημιώνεται αν διακόψει τις υπηρεσίες σε ένα κακοπληρωτή πελάτη, άλλο τόσο ζημιώνεται και ο πελάτης. Γιατί δε νομίζω να μπορεί ο επιχειρηματίας να πηγαίνει από λογιστή σε λογιστή βαρώντας κανόνια, όπως κάνουν ενοικιαστές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xsterg είπε

τι να πω. εσυ παρεχεις υπηρεσια. δεν σημαινει οτι δεν εχεις σπαταλησει χρονο και κοπο. το αντιθετο μαλιστα. αλλα δεν ριψοκινδυνευεις πολλα. αντε να μην σε πληρωσει. 

ο ιδιοκτητης σπιτιου ομως ριψοκινδυνευει πολλα. χαμενα ενοικια, δικαστικα εξοδα, φθορες και ζημιες σπιτιου, απληρωτα κοινοχρηστα και νερα

Ε και ο ιδιοκτήτης αυτό ριψοκινδυνεύει, να μην τον πληρώσει. Τα υπόλοιπα που λες τα διακινδυνεύεις είτε δείς το εκκαθαριστικό του είτε όχι. Δηλαδή ζημιές δεν κάνει μόνο κάποιος με μικρό εκκαθαριστικό :P Μη σου πώ και για τα απλήρωτα ενοίκια δηλαδή...

Τεσπά ο καθένας όπως νομίζεις πράττει, εγώ προσωπικά εκκαθαριστικό δεν θα έδινα. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

 

Και τέλος εννοείται ότι αν έχεις έναν καλό και τυπικό μισθωτή,προσπαθείς να μην τον χάσεις,και πράττεις ανάλογα,φαντάζομαι όσοι γνωρίζουν από ακίνητα,καταλαβαίνουν.

αυτό.

case closed.😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Και για να συμπληρώσω τον xsterg, άλλο ο πελάτης με τον οποίο έρχεται σε επαφή ο λογιστής σε συχνή βάση και άλλο ο ενοικιαστής που μπορεί τον έχεις δει μια φορά και μπορεί να μην τον ξαναδείς ποτέ.

Επίσης, ο πελάτης του λογιστή έχει ανάγκη τη συνέχεια των υπηρεσιών, θα ζημιωθεί αν δεν πληρώσει. Ο ενοικιαστής το έχει το σπίτι(περιουσιακό στοιχείο) πληρώσει δεν πληρώσει ενοίκιο.

Τέλος, αν υποτίθεται ότι ο λογιστής ζημιώνεται αν διακόψει τις υπηρεσίες σε ένα κακοπληρωτή πελάτη, άλλο τόσο ζημιώνεται και ο πελάτης. Γιατί δε νομίζω να μπορεί ο επιχειρηματίας να πηγαίνει από λογιστή σε λογιστή βαρώντας κανόνια, όπως κάνουν ενοικιαστές.

Κάνεις λάθος, είσαι υποχρεωμένος να παρέχεις τις υπηρεσίες σου βάση συμφωνητικού πληρώσει δεν πληρώσει.  Δεν είναι τόσο απλό το θέμα, ας πούμε αποφασίζω να μην του στείλω ΦΠΑ και ας κόψει το λαιμό του. 

Έχω πελάτες πάντως που μου χρωστάνε από 2 έως 40 χιλιάρικα (ναι, 40). Δεν γίνετια και αλλιώς, όταν πχ. έχεις για πελάτη μια ΝΠΙΔ που παίρνει τις κρατικές επιχορηγήσεις του έτους Ιούλιο, ε αναγκαστικά κάθε χρόνο θα σου χρωστάει 7 μήνες. Αν γίνει η στραβή και αλλάξει η κυβέρνηση / μετατεθεί η ΝΠΙΔ ή αποφασίσει ο εκάστοτε υπουργός οτι δεν χρειάζονται πλέον, βαράει φαλιμέντο. Και πήγαινε μετά δικαστήρια να πάρεις τα λεφτά σου. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sphinxgr said:

Ενω αν σου δείξω εγώ ή ο ιδιοκτήτης, το εκκαθαριστικό και τις καταθέσεις μας, τι θα αλλάξει στη ζωή σου και στις αποφάσεις σου? 

Να ξέρει ο ενοικιαστής αν έχει λεφτά ο ιδιοκτήτης να καλύψει τις φθορές λόγω χρόνου. 

Αν το μόνο εισόδημα είναι 500€ νοίκι ότι χαλάει θα μένει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν έχουν σπίτι κλαίγονται για τα νοίκια. Το σπίτι όμως έχει τρελα έξοδα, πχ προχθές έδωσα 400 για νέο ασανσέρ, πριν 2 χρόνια 500 για μονωση ταράτσας ενώ το σπίτι μου δεν έχει καμία επαφή με την ταράτσα. Να πω για βαψιματα? Για ανακαίνιση? Για ενφια? Για τα πιστόλια και τα χαμένα ενοίκια? 

δεν είναι τα ενοίκια ψηλά, ο μισθός σας είναι μικρος και αν δεν μπορείτε πηγαίνετε στα πεθερικά σας

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

δεν είναι τα ενοίκια ψηλά, ο μισθός σας είναι μικρος και αν δεν μπορείτε πηγαίνετε στα πεθερικά σας

Ηρέμησε λίγο. 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Όσοι δεν έχουν σπίτι κλαίγονται για τα νοίκια. Το σπίτι όμως έχει τρελα έξοδα, πχ προχθές έδωσα 400 για νέο ασανσέρ, πριν 2 χρόνια 500 για μονωση ταράτσας ενώ το σπίτι μου δεν έχει καμία επαφή με την ταράτσα. Να πω για βαψιματα? Για ανακαίνιση? Για ενφια? Για τα πιστόλια και τα χαμένα ενοίκια? 

δεν είναι τα ενοίκια ψηλά, ο μισθός σας είναι μικρος και αν δεν μπορείτε πηγαίνετε στα πεθερικά σας

Σιγα ρε Μπάμπη Βωβέ!!!

Πάρε κανενα επίδομα να τσοντάρεις στα βαψίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όσοι έχουν κάνει φοιτητές ή έχουν εργαστεί σε άλλες πόλεις ή απλά δε τους έκατσε να έχουν σπίτι, έχουν περάσει από ενοικιαστές, η πραγματικότητα είναι πως η κατάσταση έχει αλλάξει και σε αυτό ευθύνεται η νέα τάξη πραγμάτων.

Τα ακίνητα πήραν ανέλπιστη αξία, οπότε ο καθένας τα αξιολογεί όπως θέλει.

Δυστυχώς για τον ts, όσο θέλει μπορεί να στο ανεβάσει μετά τη λήξη του συμβολαίου 

Τι είναι σα τη γιαγιά εδώ δίπλα που έχει δυο τεσσαρια στα Βου που και τα νοικιάζει χρονια τώρα σε οικογένειες προς 300 ευρώ το μήνα επειδή είναι καλοί ενοίκιαστες και τις προσέχουν τα σπίτια;

Από καθαρή εμπειρία, όσοι κάνουν μεγάλες αυξήσεις (300αρες δηλαδή)  είτε άπειροι που πάνε να βγάλουν εύκολο χρήμα (κληρονόμοι συνήθως ιδιοκτητών, έχουν πετάξει έξω δεκάδες οικογένειες), είτε ιδιοκτήτες που δε τους ενδιαφέρει πόσο θα μείνει ξενοικιαστο το σπίτι διότι έχουν οικονομική αφθονία.

Παρανομία πάντως δεν υπάρχει. Όσο θέλει ο καθένας ανεβάζει...

Ένας απέναντι νοίκιασε ένα χρεπι προς 500 ευρώ επειδή τους είπε ότι έχει αυτονομία θέρμανσης. Όντως ειχε. Μόνο που δε τους είπε ότι η πολυκατοικία έχει σταματήσει να βάζει πετρέλαιο....Και όταν του είπαν ότι θα φύγουν διότι τους κορόιδεψε, τους έρριψε το συμβόλαιο και τους είπε ότι θέλει όλα τα μισά ως το τέλος και ουδέποτε υπέγραψε για αυτονομία.

Γιατί; Γιατί μπορεί. Δεν είναι όλοι καλοί ενοίκιαστες, ούτε όλοι καλοί ιδιοκτήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Είναι μεγαλύτερη η ζήτηση και άρα οι τιμές αυξάνονται, οπότε αυτό καταρρίπτει τον νόμο της προσφόρας - ζήτησης. Τι να πώ..., ΙΕΚ ΔΕΛΦΙ

Οι περιορισμοί καταρρίπτουν την ελευθερία στην αγορά που δεν λειτουργεί σωστά ώστε να αυτορυθμιστεί.

Απόφοιτος ΗΜΜΥ ΕΜΠ, άντε γιατί αρκετά ανέχτηκα την αγένεια σου.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...