Προς το περιεχόμενο

970 evo plus υψηλες θερμοκρασιες και υγεία 92%


antbyron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, V.I.Smirnov said:

Συνεχίζει να πέφτει επειδή συνεχίζονται οι πάσης φύσης σαβουρο-εγγραφές.
Ή τις σταματάς με κάποιον τρόπο, ή τις αφήνεις - και όταν παραγίνει το κακό παίρνεις άλλον.

Όταν είναι να αγοράσετε SSD κοιτάτε μόνον την ταχύτητα και το μέγεθος.
Την κατασκευή (SLC, MLC, TLC, QLC) δεν την κοιτάτε ποτέ - αλλά όταν βλέπετε το health αρχίζετε να ιδρώνετε.
TLC μοντέλο είναι, φτηνιάρικο, τι περιμένεις δηλαδή ;
Την άλλη φορά πάρε μοντέλο MLC.
Και μάθε να χρησιμοποιείς ramdisk, να βάζεις εκεί τα temp files και να κάνεις εκεί τις προχειροδουλειές.

-

Φθηνιάρικος ο συγκεκριμένος δίσκος δεν είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, antbyron είπε

Φθηνιάρικος ο συγκεκριμένος δίσκος δεν είναι. 

Όλοι οι TLC δίσκοι είναι τεχνολογικά φτηνιάρικες κατασκευές, με περιορισμένη διάρκεια ζωής.
Η TLC τεχννολογία έχει μικρή αντοχή στις εγγραφές.

Όταν το health πέσει αρκετά, 
ο δίσκος θα συνεχίσει να λειτουργεί αλλά δεν θα μπορείς να τον εμπιστευτείς.
Πιθανον θα πέσουν κι οι επιδόσεις του.

Όποιος θέλει αντοχή στον χρόνο (δηλ. να μην πέφτει εύκολα το health) και υψηλή αξιοπιστία, 
παίρνει μοντέλο MLC ή superMLC.
Αλλά όταν είναι να αγοράσετε, αυτό δεν το βλέπετε ποτέ.
Ξεγελιέστε με τις ταχύτητες και το μέγεθος - λες και θα κάνουν τη διαφορά τα δυο sec λιγότερο.
Ενώ σε βάθος χρόνου η αντοχή είναι πολύ σημαντικότερη.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, antbyron είπε

Φθηνιάρικος ο συγκεκριμένος δίσκος δεν είναι. 

Μαλλον εννοει σε σχεση με τους SLC , που αν δεις εδω ενδεικτικα , οι τιμες ειναι εκτος πραγματικοτητας για οικιακους χρηστες.
Oσον αφορα τον εν λογω δισκο ( samsung 970 evo plus ) , πιστευω οτι ειναι απο τους καλυτερους της αγορας ( γενικως οι samsung ) και συμφωνα με την σελιδα της ειναι τεχνολογιας v-nand 3 bit mlc. Μικρη διαφορα κανει κατ'εμε αν ειναι mlc ή tlc , μιας και σαν οικιακος χρηστης δεν παιζει να παρω slc δισκο με τα τωρινα κοστη.
Δεν εχει νοημα να λεμε και να ξαναλεμε για τους slc ...

Τελος εχοντας αυτον τον δισκο καποιους μηνες και με 2ΤΒ συνολικες εγγραφες , το health του συμφωνα με το hd sentinel ειναι στο 100%. Τωρα γιατι του φιλου πεφτει το health τοσο πολυ σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα..δεν εχω ιδεα.

Επισης δεν καταδεχομαι να ασχοληθω με τακτικες του στυλ ramdisk , και ενα σωρο ενεργειες για να μειωθουν οι σαβουροεγγραφες στον δισκο.
Μιλαμε στην περιπτωση μου για τον 970 evo plus / 250gb που εχει εκτιμωμενες συνολικες εγγραφες 150TBW. Μιλαμε για δισκο συστηματος.. ο προηγουμενος nvme δισκος συστηματος μετα απο 3-4 χρονια ειχε 20TBW μεχρι που τον αλλαξα με τον samsung. Μεχρι να φτασω στα 150TBW θα εχουμε αλλαξει 2 κυβερνησεις τουλαχιστον.

Αν μιλαμε για nvme 1 ή 2 ΤΒ που χρησιμοποιειται για αποθηκευτικο χωρο ή εγκατασταση προγραμματων/παιχνιδιων , μιλαμε για 600 και 1200 TBW . Εκτος και αν μιλαμε για επεξεργασια εικονας , βιντεο ή ηχου σε καθημερινη βαση.. τα νουμερα αυτα δεν πιανονται ευκολα και συντομα. Αρα δεν ξερω , κατα την προσωπικη μου αποψη , γιατι να ασχοληθω με ramdisk και τετοια , που ομολογουμενως θα βοηθησουν , αλλα δεν ξερω αν αξιζει ο κοπος...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι φίλε μου.
Είναι φτηνιάρικοι σε σχέση με τους MLC και superMLC, που κοστίζουν παραπάνω αλλά έχουν λογικές τιμές.
Οι TLC και QLC είναι "όσο κρατήσει, κι όταν χαλάσει παίρνεις άλλον".
Όποιος παίρνει TLC αποδέχεται αυτό το μότο, συνειδητά ή όχι.

Παρεμπιπτόντως, η Samsung παραπλανεί σκοπίμως.
Γράφει "3-bit MLC" - που είναι TLC. Αντί να πει TLC κατευθείαν.
Αν δεν κάνω λάθος, αληθινός MLC είναι ο 970 Pro (2-bit MLC).
Αυτός είναι και ο πραγματικός λόγος που κοστίζει περισσότερο.


Όσο για τις τεχνικές ramdisk, είναι πολύ απλές, αποτελεσματικές, και εθιστικές.
Mέλος από εδώ μέσα που δοκίμασε συγκεκριμένο ramdisk, μου έγραψε σε pm ότι άπαξ και το χρησιμοποιήσεις λίγο, 
είναι δύσκολο μετά να κάνεις χωρίς αυτό...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Όσο για τις τεχνικές ramdisk, είναι πολύ απλές, αποτελεσματικές, και εθιστικές.

O εθισμος δεν ειναι καλο πραμα :) Περα απο την πλακα , δεν θελω να μπω στο τριπακι , γιατι οπως ειπα δεν ξερω αν εχει νοημα οταν τα νουμερα των TBW δεν πιανονται ευκολα σε καθημερινη χρηση και σεναρια. Δηλαδη αν αρχιζει να παραπαιει ο δισκος σε 5-6 χρονια , οκ τα εβγαλε τα λεφτα του , θα αλλαχτει. Και πιστευω οτι θα ενημερωθει ο χρηστης απο τα χιλιαδες προγραμματα που εχει στην διαθεση του εκ των προτερων...

Και τα λεω ολα αυτα , εχοντας 32gb ram και θα μπορουσα καλλιστα να βαλω ramdisk , να ενεργοποιησω το rapid mode ή οπως το λεει η samsung που χρησιμοποιει την μνημη για cache στον δισκο και ενα καρο αλλα σκηνικα... αλλα δεν βρισκω τον λογο..ειλικρινα. Σιγουρα πιστευω οτι γλυτωνει πολλες εγγραφες ο δισκος με ολα αυτα. Αλλα δεν ξερω αν αξιζει μιας και μιλαμε για consumer δισκους που δινεις 50-60-70 ευρω και παιρνεις αλλον ...

Βεβαια ο καθενας οπως βολευεται...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, antbyron είπε

Η υγεία του ssd συνεχίζει να πέφτει παιδιά. Από 92 πήγε 90. 

κάτι τρέχεις και τον επιβαρύνεις , κάνεις κανένα sychronize (π.χ. google drive?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Smirnov τι πίνεις; Άσε μην απαντήσεις, φαίνεται 🤣

Σε ποια εποχή ζεις;

Από NVMe μόνο ο 970 PRO είχε ΜLC και λέω είχε γιατί αντικαταστάθηκε από τον 3D TLC 980 PRO.

SATA SSD υπάρχει μόνο ο 860 PRO, ο οποίος βαίνει προς κατάργηση.

Και δεν "κοστίζουν περισσότερο" όπως λες. Περισσότερο θα κόστιζαν αν είχαν 20-30% υψηλότερη τιμή.

Έχουν ΔΙΠΛΑΣΙΑ τιμή από τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν οπότε καλύτερα να κρατήσει κάποιος τα λεφτά του και να πάρει ακόμα ένα δίσκο αργότερα. Ή να αγοραστεί διπλάσιας χωρητικότητας SSD με διπλάσιο endurance ώστε να ισοφαρίσει τους 970/860 PRO και να του μείνουν και τα διπλάσια GB προς χρήση.

Οι καλοί πλέον είναι αυτοί με TLC 3D NAND και DRAM και οι χειρότεροι με QLC.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

κάτι τρέχεις και τον επιβαρύνεις , κάνεις κανένα sychronize (π.χ. google drive?)

Ή μπορει να τον εχει τιγκαρισμενο , και ολες οι εγγραφες γινονται στα ιδια και στα ιδια "σημεια" και φθειρονται γρηγοροτερα απο ο,τι αν ειχε περισσοτερο κενο χωρο και οι εγγραφες "απλωνοντουσαν" σε περισσοτερα "σημεια".

Μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε...δεν ξερουμε τι γινεται στον δισκο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Φίλε Smirnov τι πίνεις; Άσε μην απαντήσεις, φαίνεται 🤣

Σε ποια εποχή ζεις;

Από NVMe μόνο ο 970 PRO είχε ΜLC και λέω είχε γιατί αντικαταστάθηκε από τον 3D TLC 980 PRO.

SATA SSD υπάρχει μόνο ο 860 PRO, ο οποίος βαίνει προς κατάργηση.

Και δεν "κοστίζουν περισσότερο" όπως λες. Περισσότερο θα κόστιζαν αν είχαν 20-30% υψηλότερη τιμή.

Έχουν ΔΙΠΛΑΣΙΑ τιμή από τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν οπότε καλύτερα να κρατήσει κάποιος τα λεφτά του και να πάρει ακόμα ένα δίσκο αργότερα. Ή να αγοραστεί διπλάσιας χωρητικότητας SSD με διπλάσιο endurance ώστε να ισοφαρίσει τους 970/860 PRO και να του μείνουν και τα διπλάσια GB προς χρήση.

Οι καλοί πλέον είναι αυτοί με TLC 3D NAND και DRAM και οι χειρότεροι με QLC.

Εντάξει, εγώ δεν είμαι και τόσο τυπική περίπτωση.
Αλλά το γεγονός είναι ότι όποιος θέλει αξιοπιστία και αντοχή στον χρόνο την πληρώνει. 
Τέλος.

Η σκέψη ότι με τα ίδια χρήματα θα αγοράσεις αργότερα έναν δεύτερο δίσκο, όταν χαλάσει ο πρώτος,
είναι γενικά σωστή - εφόσον όμως ο χρήστης το κάνει συνειδητά.
Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να ανησυχεί όταν βλέπει το health να πέφτει.
Διότι η επιλογή του αυτό συνεπάγεται.
Με την ίδια λογική, είναι δικαιολογημένη η αγορά ενός δίσκου απ' αυτούς κοστίζουν ένα 20ρικο (λέμε τώρα).
Κι αυτός θα κρατήσει αρκετά, θα βγάλει με το παραπάνω τα λεφτά του, κι όταν χαλάσει απλώς παίρνεις άλλον...

Ο ts λοιπόν να μην νοιάζεται για το χαμηλό health.
Όταν πέσει πολύ, σύντομα ή όχι, θα πάρει άλλον.


Το ερώτημα είναι γιατί σε κάποιους χρήστες οι εγγραφές είναι τόσο πολλές ενώ σε άλλους όχι.
Π.χ. σ' εμένα, σε κάθε session λειτουργίας γράφονται ένα σωρό GB χωρίς προφανή λόγο.
Αν δεν είχα το ramdisk και το shadow defender, οι εγγραφές θα ήταν στα ύψη και το health στον πάτο.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάτι γίνεται στο σύστημα μου, και ο προηγούμενος δίσκος(sata ssd) είχε πρόβλημα υγείας. Πάντως δεν είναι τα sync γιατί τα έχω σε μηχανικό δίσκο. Επίσης δεν είναι γεμάτος, είναι λιγότερο από το μισό του, δηλ από τα 465 gb, τα 258 είναι free. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολούθησε πόσα GB γράφονται σε κάθε session λειτουργίας.
Π.χ. σε εμένα είναι 4-5 GB ή και περισσότερο, αναλόγως τι κάνω.

Mε κάποιο resource monitor πρέπει να εντοπίσεις τι τα γράφει. 
Συνήθως είναι διεργασίες των Windows στο παρασκήνιο.
Κάποιες από αυτές ίσως μπορείς να τις κλείσεις...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν δυο σεναρια .

1. Δισκος συστηματος - Μιλαμε για windows και 5-6-10 βασικα προγραμματα. Σε αυτο το σεναριο οι εγκαταστασεις ειναι μινιμουμ ως μηδενικες. Ο,τι γραφεται ειναι απο τα temp των windows , των προγραμματων οταν τρεχουν και τα temp των browsers ( videos , images , τα παντα , κατεβαινουν τοπικα πριν απεικονιστουν στον browser ).
2. Δισκος αποθηκη -  Εδω μιλαμε για αλλη τελειως χρηση. Δεν επεκτεινομαι , δεν ξερω αν μιλαμε για αυτο το σεναριο.

Στην 1η περιπτωση μην ξεχναμε και το εξης . Πολλα προγραμματα χρησιμοποιουν τον "c" ως temp drive για τα αρχεια τους , ασχετως που ειναι εγκατεστημενα. Κατι zip/unzip λαμβανουν χωρα σε temp φακελο στον "c" και μετα γραφονται κανονικα στον δισκο. Δηλαδη αν εγω σε δευτερο δισκο κατεβασω ενα zip και παω να αποσυμπιεσω ή αντιστοιχα μαζεψω καποια αρχεια και τα συμπιεσω σε zip , αυτο θα γινει σε πρωτο χρονο σε temp folder στον "c" και μετα θα γραφτει στον δευτερο δισκο εκει που του εχω πει. Μπορει εγω να τρεχω παιχνιδι εγκατεστημενο σε δευτερο δισκο , αλλα αυτο να γραφει temp στον "c"... κλπ κλπ.
Ισως καποιοι να κατεβαζουν τα "downloads" τους στο "C" , πριν τα περασουν σε αλλους δισκους...Επισης αρχεια στην επιφανεια εργασιας ειναι αρχεια στον "c". Πολλοι εχουν το συνηθειο να τα ριχνουν ολα εκει για αμεση προσβαση.

Στον δικο μου δισκο 970 evo plus / 250gb , αγορασμενος πριν περιπου 3 μηνες , εχει 2 ΤΒ συνολικες εγγραφες... δηλαδη 682gb/μηνα , περιπου 22gb/μερα. Το νουμερο αυτο ειναι πολυ μικροτερο απο ο,τι φαινεται αν υπολογισουμε οτι το αρχικο περασμα των δεδομενων του προηγουμενου δισκου , υπολογιστηκαν σε αυτες τις εγγραφες + καποια benchmarks και μερικα copy/write για να τεσταρω την ταχυτητα οταν τον πρωτοαγορασα.

Στον πρηγουμενο δισκο , ειχα στα 3 χρονια περιπου 20ΤΒ. Αυτο σημαινει 6.66ΤΒ/χρονο , δηλαδη 568gb / μηνα , δηλ περιπου 19gb/μερα. Βλεπουμε δηλ περιπου ιδιες τιμες με τον καινουργιο δισκο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο οι πρώτοι SSD ήταν MLC (πριν τον Sammy 840). Πλέον όλοι σχεδόν είναι TLC/QLC. Φυσικά QLC ειναι meh αλλά δεν φταίει η τεχνολογία του δίσκου για την πτώση υγείας. Ένας MLC πχ αντί για 90% θα ήταν 95% αφού γίνονται κατα μέσο όρο μισές ανανεώσεις των κελιών (2^2 vs 2^3). Πάλι κάτι πάει στραβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Στον δικο μου δισκο 970 evo plus / 250gb , αγορασμενος πριν περιπου 3 μηνες , εχει 2 ΤΒ συνολικες εγγραφες... δηλαδη 682gb/μηνα , περιπου 22gb/μερα. Το νουμερο αυτο ειναι πολυ μικροτερο απο ο,τι φαινεται αν υπολογισουμε οτι το αρχικο περασμα των δεδομενων του προηγουμενου δισκου , υπολογιστηκαν σε αυτες τις εγγραφες + καποια benchmarks και μερικα copy/write για να τεσταρω την ταχυτητα οταν τον πρωτοαγορασα.

Στον πρηγουμενο δισκο , ειχα στα 3 χρονια περιπου 20ΤΒ. Αυτο σημαινει 6.66ΤΒ/χρονο , δηλαδη 568gb / μηνα , δηλ περιπου 19gb/μερα. Βλεπουμε δηλ περιπου ιδιες τιμες με τον καινουργιο δισκο...

20 GB/μέρα... πολύ είναι ρε γμτ...

Από πού προέρχονται όλες αυτές οι εγγραφές;
Το να διαβάζει τέτοιες ποσότητες το καταλαβαίνω, αλλά τι στο δι@ολο γράφει ;

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μήνες και 10 μέρες τον έχω και έχει κάνει -σύμφωνα με το magician- 9.7TB εγραφές. Κάποια παιχνίδια του έχω βάλει και αυτά είναι που κάνουν τις περισσότερες εγγραφές. Αλλά δεν νομίζω ότι τα παιχνίδια είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...