Προς το περιεχόμενο

4Κ Monitor για προγραμματισμό και Xbox Series X


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παίδες

Θέλω ένα 4Κ monitor για προγραμματισμό , ξεκούραστο στα μάτια γιατί κάθομαι 8-10 ώρες την ημέρα και για σύνδεση με Xbox Series X

Θα ήθελα να έχει και σύνδεση Usb-C για φόρτιση laptop

Τα VA panels αξίζουν ? Είμαι εδώ και χρόνια με IPS οπότε δεν ξέρω τι λένε αυτά τα panels σε 4Κ

Budget μέχρι 450ε

Κοιτάω και στα μεταχειρισμένα με εγγύηση αλλά τα περισσότερα με μεγάλα refresh rates είναι VA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, skiabox είπε

Τα λεφτά αυτά δεν είναι για 4κ 32inch usb-c πάντως να ξέρεις.

Ναι το βλέπω

Θα προχωρήσω με την πρώτη μου επιλογή τελικά την Dell P3221D Monitor 32" QHD , δεν βρίσκω κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά και με ενδιαφέρει περισσότερο να είναι ξεκούραστη για την δουλειά και να έχει USB-C , usb hub και να είναι IPS

Οπότε mods αν είναι ας κλειδώσει το θέμα , ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 26/2/2021 στις 10:16 ΜΜ, tsofras είπε

Ναι το βλέπω

Θα προχωρήσω με την πρώτη μου επιλογή τελικά την Dell P3221D Monitor 32" QHD , δεν βρίσκω κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά και με ενδιαφέρει περισσότερο να είναι ξεκούραστη για την δουλειά και να έχει USB-C , usb hub και να είναι IPS

Οπότε mods αν είναι ας κλειδώσει το θέμα , ευχαριστώ

Επειδή είμαι και εγώ σε αναζήτηση για 32" ή 27" IPS για να γίνει κύριο monitor δίπλα σε ένα Dell 24" IPS (του 2008!) που θα μπει σε portrait mode πια...

Πώς σου φαίνεται το P3221D ως τώρα; Ο κύριος όγκος και για μένα είναι η δουλειά αλλά παρότι αρχαίο το PC παίζω περιστασιακά και κάποια games.

H αναζήτηση μου ξεκίνησε αρχικά από το S3220DGF μέχρι που κατάλαβα πόσο άσχημα μπορεί να είναι σε κάποια θέματα τα VA panel. Έπειτα ανακάλυψα αυτό εδώ και το S2721DGF πάλι της Dell.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, skritikos είπε

Επειδή είμαι και εγώ σε αναζήτηση για 32" ή 27" IPS για να γίνει κύριο monitor δίπλα σε ένα Dell 24" IPS (του 2008!) που θα μπει σε portrait mode πια...

Πώς σου φαίνεται το P3221D ως τώρα; Ο κύριος όγκος και για μένα είναι η δουλειά αλλά παρότι αρχαίο το PC παίζω περιστασιακά και κάποια games.

H αναζήτηση μου ξεκίνησε αρχικά από το S3220DGF μέχρι που κατάλαβα πόσο άσχημα μπορεί να είναι σε κάποια θέματα τα VA panel. Έπειτα ανακάλυψα αυτό εδώ και το S2721DGF πάλι της Dell.

 

Κοίτα να δείς , το μονιτορ μου αρέσει αρκετά σε απόδοση χρωμάτων και δεν με κουράζει.

Το μέγεθος όμως τελικά δεν με βολεύει , μου φαίνεται αρκετά μεγάλη για την απόσταση που το έχω , επειδή έχω και θέμα με τον αυχένα θέλω να κάνω όσες λιγότερες κινήσεις γίνεται. Εδώ είχα για κάποια χρόνια 2 οθόνες στο γραφείο και είχα σχεδόν καθημερινά ιλίγγους  χωρίς να καταλαβαίνω απο που προέρχονται και παρατήρησα μετά απο κάποια διάστημα ότι δεν είχα το Σ/Κ . Κατάλαβα ότι ήταν απο τις συνεχείς κινήσεις που έκανα με τις 2 οθόνες και με το που έκοψα την 2η τότε εξαφανίστηκαν.

Τέτοιο θέμα δεν είχα με την 27αρα , παρατηρώ όμως ότι απο τότε που πήρα την 32αρα έχω αρχίσει και έχω πάλι θέμα. Την έχω βάλει ήδη αγγελία και θα γυρίσω σε 27αρα και δεν πρόκειται να ξαναπάω ποτέ σε μεγαλύτερη.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι προσωπικά θέματα, εσύ μπορεί να μην έχεις κανένα θέμα και να σου αρέσει κιόλας , αλλά αφού την θέλεις για δουλειά  θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε IPS και όχι VA ή TN panel

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα γίνει φουλ αλλαγή το PC μόλις συνέλθει η αγορά (κυρίως των GPU), αν η P3221D είχε ένα Freesync έστω ως τα 75Hz θα την είχα ήδη παραγγείλει.

Η 32" μου κλείνει το μάτι, η 27" θεωρείται πιο λογική επιλογή για να χωρέσει δίπλα και η 24" κάθετα και τα ηχεία....

Ίσως πρέπει να περιμένω να ανοίξει το Dell store στο Mall να πάω να τις δω ζωντανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skritikos είπε

Επειδή θα γίνει φουλ αλλαγή το PC μόλις συνέλθει η αγορά (κυρίως των GPU), αν η P3221D είχε ένα Freesync έστω ως τα 75Hz θα την είχα ήδη παραγγείλει.

Η 32" μου κλείνει το μάτι, η 27" θεωρείται πιο λογική επιλογή για να χωρέσει δίπλα και η 24" κάθετα και τα ηχεία....

Ίσως πρέπει να περιμένω να ανοίξει το Dell store στο Mall να πάω να τις δω ζωντανά.

Καλό θα ήταν να την δείς απο κοντά , εγώ ήμουν με μία 23αρα και είπα ας κάνω την δοκιμή απλά τελικά δεν μου βγήκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skritikos είπε

Στα games με την 1080 σου πώς αποκρίνεται; Έστω και στα 60Hz (που τόσα χρόνια παίζαμε!).

 

 

Μία χαρά είναι αλλά είναι ανάλογα και τι τύπος είσαι για εμένα ακόμη και η 1080 υπερβολή είναι με μία 1660S που είχα μία χαρά ήταν , ειμαι άνθρωπος που δεν καταλαβαίνει την διαφορά απο high σε ultra high settings και δεν με απασχολεί. Επίσης δεν παίζω FPS οπότε πάλι δεν καταλαβαίνω διαφορά σε Hz και δεν κυνηγάω πάνω απο 60 fps οπότε είμαι εντάξει :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skritikos είπε

Παρόμοια είμαστε. Παίζω κυρίως adventure και action rpg και λίγο CS. Και για το νέο PC αν έβαζα κάτι τώρα θα ήταν μια 1660Ti ή το πολύ μια 2060.

 

Είχα πάρει 2060 πριν κανα χρόνο και την πούλησα γιατί μου έπεφτε "πολύ" . Και τώρα 1660S ήθελα αλλά με τις τιμές που παίζουν δεν παίζει να έδινα τόσα , απλά μου έκατσε και βρήκα σε καλή τιμή την 1080.

Οπότε μία χαρά θα σε καλύψει πιστεύω σε Hz αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι με S2721D σε ένα monitor arm, την πιο απλή έκδοση από τις σειρές της dell που συζητάτε, για μία hybrid χρήση δουλειάς και multimedia. 
Ειλικρινά τα 1440p μαζί με την ποιότητα του πάνελ είναι εξαιρετικά. 

Δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω 32άρες όταν σε αυτό το ποσό που ζητάνε μπορείς να παίξεις με 2 27αρες 1440p. Κυρίως λόγω του πόσων χαρακτηριστικών έχουν χωρέσει σε αυτό το "consumer" μοντέλο. 
Το type-c charging είναι μία περίεργη απαίτηση. Θα σου πρότεινα να ρίξεις τα χρήματα σε ένα σωστό dock TB3/4 (ακόμα και άτυπο eGPU) παρά να πάνε στο hub της οθόνης. Η ευκολία είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

170191975_1140215736453127_1202393373349

Από αυτό μόνο ένα dock σε γλυτώνει. 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Είμαι με S2721D σε ένα monitor arm, την πιο απλή έκδοση από τις σειρές της dell που συζητάτε, για μία hybrid χρήση δουλειάς και multimedia. 
Ειλικρινά τα 1440p μαζί με την ποιότητα του πάνελ είναι εξαιρετικά. 

Δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω 32άρες όταν σε αυτό το ποσό που ζητάνε μπορείς να παίξεις με 2 27αρες 1440p. Κυρίως λόγω του πόσων χαρακτηριστικών έχουν χωρέσει σε αυτό το "consumer" μοντέλο. 
Το type-c charging είναι μία περίεργη απαίτηση. Θα σου πρότεινα να ρίξεις τα χρήματα σε ένα σωστό dock TB3/4 (ακόμα και άτυπο eGPU) παρά να πάνε στο hub της οθόνης. Η ευκολία είναι πολύ μεγαλύτερη.

 

170191975_1140215736453127_1202393373349

Από αυτό μόνο ένα dock σε γλυτώνει. 

Το dock σημαινει εξτρα καλωδια, εξτρα τροφοδοσια και χωρος.

Με εξαιρεση το ethernet, ολα σχεδον τα υπολοιπα τα κανεις απο τις usb και το audio out που προσφερει η οθονη(και μαλιστα μενουν τακτοποιημενα στο πισω μερος της οθονης, χωρις να φαινονται). Το λαπτοπ δεν χρειαζεται τιποτε αλλο, ουτε τροφοδοσια, παρα μονο το usb-c καλωδιο συνδεσης με την οθονη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2021 στις 1:11 ΜΜ, tsofras είπε

Είχα πάρει 2060 πριν κανα χρόνο και την πούλησα γιατί μου έπεφτε "πολύ" . Και τώρα 1660S ήθελα αλλά με τις τιμές που παίζουν δεν παίζει να έδινα τόσα , απλά μου έκατσε και βρήκα σε καλή τιμή την 1080.

Οπότε μία χαρά θα σε καλύψει πιστεύω σε Hz αυτή

Από τον Core2 Duo και την Radeon 5850 ότι να και να βάλω τώρα πολύ θα μου φανεί! 😁

Βέβαια τα παιχνίδια που κυρίως με ενδιαφέρουν τα τελευταία χρόνια τα παίζει ακόμη άνετα (ακόμη και το CS:GO σε max settings με 70+ avg fps)

Αλλά μου έχω υποσχεθεί full build, κάπου μέσα στο 21. Για την ώρα έχω ξεκινήσει να μελετώ και να θέτω προδιαγραφές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2021 στις 12:48 ΜΜ, tsofras είπε

Κοίτα να δείς , το μονιτορ μου αρέσει αρκετά σε απόδοση χρωμάτων και δεν με κουράζει.

Το μέγεθος όμως τελικά δεν με βολεύει , μου φαίνεται αρκετά μεγάλη για την απόσταση που το έχω , επειδή έχω και θέμα με τον αυχένα θέλω να κάνω όσες λιγότερες κινήσεις γίνεται. Εδώ είχα για κάποια χρόνια 2 οθόνες στο γραφείο και είχα σχεδόν καθημερινά ιλίγγους  χωρίς να καταλαβαίνω απο που προέρχονται και παρατήρησα μετά απο κάποια διάστημα ότι δεν είχα το Σ/Κ . Κατάλαβα ότι ήταν απο τις συνεχείς κινήσεις που έκανα με τις 2 οθόνες και με το που έκοψα την 2η τότε εξαφανίστηκαν.

Τέτοιο θέμα δεν είχα με την 27αρα , παρατηρώ όμως ότι απο τότε που πήρα την 32αρα έχω αρχίσει και έχω πάλι θέμα. Την έχω βάλει ήδη αγγελία και θα γυρίσω σε 27αρα και δεν πρόκειται να ξαναπάω ποτέ σε μεγαλύτερη.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι προσωπικά θέματα, εσύ μπορεί να μην έχεις κανένα θέμα και να σου αρέσει κιόλας , αλλά αφού την θέλεις για δουλειά  θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε IPS και όχι VA ή TN panel

Γιατι δεν την βαζεις πιο πισω την 32αρα ωστε να κινεις το κεφαλι σου οσο το κινουσες με την 27αρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...