Προς το περιεχόμενο

Δεν κάνει για εμένα το Bitcoin, αναφέρει ο Μπιλ Γκέιτς


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει εύκολο χρήμα χωρίς ρίσκο και αν δεν σου περισσεύουν δεν μπορείς να ασχοληθείς με το σπορτ. Αυτό λέει ο συνονόματος. Αν φουντάρει το κρυπτονόμισμα ο Ιλον χέστηκε. Οι περισσότεροι όμως πλέον με το ζόρι έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν δύο τρία και πολλά λέω. Αυτοί αν τα πήραν πρόσφατα θα κλάψουν με μαύρο δάκρυ. Αυτή τη στιγμή είναι για την οικονομική ελίτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ε ναί, πολύ σχετικός με τα χρηματοοικονομικά ο Μπίλης. Όσο και ο πρίγκηπας της Νιγηρίας. Το ότι έχιε χρήματα δεν σημαίνει οτι είναι γκουρού της οικονομίας. Είναι σαν να λέω ο Κώστας έχει ακριβό αμάξι, άρα θα είναι καλός στις επισκευές αυτοκινήτων.

Χαχαχα εσείς είστε ο λόγος που μπαίνω στα σχόλια του insomnia ρε αρρωστάκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι χώμα τα BTC παράγονται από τον ηλεκτρισμό. Όποιος όπως ο Βασίλης ο Πόρτας δεν τα θέλει δεν θέλει ελευθερία οικονομική απαλλαγμένη από φόρους και τράπεζες - κράτοι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1807 είπε

Ενώ εσύ ο άρχοντας των οικονομικών του insomnia έχεις άποψη για το τι ξέρει ο μπίλι και τι όχι...

Δεν έχει σημασία αν είμαι άρχοντας των οικονομικών. Και απόφαοιτος Δημοτικού να είμαι ξέρω οτιι ο Bill Gates software developer είναι ο άνθρωπος. Software developing =/= οικονομικά. 
 

1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

εσύ τι σπούδασες?

Έχει σημασία τι σπούδασα εγώ? Επηρεάζει το τι σπούδασα εγώ το αν ο Bill Gates ξέρει οικονομικά ενώ ο άνθρωπος είναι software developer?

Ας πούμε τέλειωσα το MIT, και τώρα?  Έχω δίκιο?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexpap είπε

Παιδιά δεν μπορώ να ακούω τις ίδιες βλακείες συνέχεια για τα λεφτά Musk και του Gates. Αν δεν σας αρέσει το Bitcoin μην επενδύσετε σ’ αυτό αγοράστε γη που δεν χάνει ποτέ την αξία της φυτέψτε πατάτες και μια μέρα θα κυβερνήσετε τον κόσμο.

Ε άμα πια σας βαρέθηκα πια γράψτε και καμιά χαζομάρα που να διαβάζετε εδώ μέσα.

 μπορεί να μην κυβερνήσουμε τον κόσμο αλλά δεν θα ήμαστε άστεγοι και θα έχουμε και καμιά πατάτα να φάμε. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες τα ρε  Βασίλη...
Μην αγοράζεται μετοχές, γιατί αν βγάζετε χρήματα και δεν είστε στην ελίτ θα σκάσει η φούσκα.
Μην αγοράζεται cryptos, γιατί αν βγάζετε χρήματα και δεν είστε στην ελίτ θα σκάσει η φούσκα.
Πληρώστε τα χρέη των τραπεζών, γιατί αλλιώς θα σκάσει η φούσκα.
Μόνο αγοράστε xbox, laptops με windows, που είναι σίγουρες επενδύσεις.
Α και τα εμβόλια, που αντί να δοθούν σε κάθε χώρα να τα παράξει, παίζονται τα κέρδη με τις πατέντες από τις πολυεθνικές.
Όλα τα ξέρει ο Μπίλης. Το μαντείο των Δελφών, ο Νοστρόδαμος και ο Μπίλης ο Γκέιτζ να 'ούμε...

Επεξ/σία από 777andreas777
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εχει 7 δις κοσμου στο ελεος του για το τι χρημα θα ριξει στον ΠΟΥ, ποια ειναι η επομενη πανδιμια που θα βγει για να βγαλει απο τα εμβολια. με το bc θα ασχολειται???

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Όχι ρε, άδικο έχω. Ο Μπίλης χρηματοοικονομικά σπούδασε, και μια ζωή στα χρηματιστήρια ήταν. Οικονομολόγος κανονικός, τι να λέμε τώρα.

Σοβαρα τωρα πιστευεις οτι δεν ξερει απο οικονομικα ο Bill Gates?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, zio10 said:

Το θέμα είναι ότι τέτοια ευκαιρία σαν το bitcoin θα εμφανιστεί ξανά σε 10 ζωές και δυστυχώς οι περισσότεροι την χάσαμε.

Μακάρι να μην τη χάσαμε εντελώς μόνο.

H καλύτερη στιγμή για να μπεις ήταν τότε. Η δεύτερη καλύτερη όμως είναι τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" Ο σαύρας είναι πονηρός και αυτά που λέει μην τα τρώς "   όπως λέει ένας  φιλαράκος μου.

Αν οι παγκόσμιες δεξαμενές πνεύματος είχαν δει ότι το bitcoin απειλεί το παράνομο πλούτο που έχουν υπερ-συσωρρεύσει οι εργοδότες τους, θα είχαν δρομολογήσει διαδικασίες για να βγει εκτός νόμου απο καιρού. Με νύχια και με δόντια.. Απαγορεύεις οποιαδήποτε bt συναλλαγή με τράπεζες και τελειώνεις με δαύτο.
Bitcoin μόνο για τις αναρχοκοινότητες, για ντόπα και δρόμους του μεταξιού....... 
Όμως τι έγινε; Αυτό που βλέπουμε.  Κάτι έλον και μπιλ (ως "μπροστινοί" της τεχνοδικτατορίας που προ-οικονομείται) όχι μόνο χτυπάνε πια το κρυπτονόμισμα αλλά το υποστηρίζουν (έμμεσα ή άμεσα) ..  
Για να βγάλουν λεφτά;  Λάθος.. Λεφτά έχουν. Δεν έχουν ανάγκη απο χρήμα..
Είναι το χρήμα. Έλεος δηλαδή.  Όντες αμφότεροι  το ζωντανό, ρέον χρήμα, γιατί να μην ασχολούνται μόνο με τις εξελίξεις;    Γιατί να μην ασχολούνται και με την "εξέλιξη" του οικονομικού συστήματος ;  Λέω εγώ τώρα.   Αν και τα έχουν πει κατά καιρούς όλα οι ίδιοι... Μόνοι τους..

Πάμε πίσω στο κρυπτονόμισμα.  Δεν χτυπάνε το bt.  To στηρίζουν.   Άρα το βλέπουν φιλικά.  Άρα μπορεί και να υπάρχει μέσα στο μακρόπνοο σχεδιασμό τους. 
Γιατί αυτοί οι τύποι δεν αφήνουν ούτε καρφίτσα να πέσει κάτω.  Σαύρες τους λέει ένα φιλαράκος μου. Mark, Βill, Elon.

Eρώτηση:   Γιατί ο υπερ-ευφυής και υπερ-άγνωστος  Satoshi Nakamoto να μην είναι ουσιαστικά μια πειραματική* ομάδα επιστημόνων που κατευθύνεται απο έναν ή και απο τους δυο μεγάλους ηλεκτρονικούς παίκτες των καιρών μας;  Το bitcoin και η ιδέα του block-chain θέλει τρελά resources για να συλληφθεί και να υλοποιηθεί.  Δεν μπορώ να δεχτώ ότι το δημιούργησε ένας τυχαίος, μόνος του. Με τίποτα.

*Φυσικά το πρότζεκτ της ομάδας έχει στεφθεί προ καιρού απο επιτυχία.

Επίλογος:  Κάποιοι βλέπουν να υπάρχει ήδη μια  covi-dictatorship που εξελίσσεται σε techno-dictatorship σε παγκόσμιο επίπεδο.  
Εγώ βλέπω ότι έχει ξεκινήσει ένας αόρατος πόλεμος.
Αν τα πιο δυσοίωνα σενάρια που μελετάω είναι σωστά, διαισθάνομαι ότι το bitcoin θα παίξει κάποιο σημαντικό ρόλο στον ηλεκτρονικό έλεγχο των κοινωνιών. 
Ή με κάποια παρόμοια μορφή. 

Εύχομαι το bt να οδηγήσει κάπου καλά την ανθρωπότητα.  Μακάρι να μην είναι του χεριού τους..

 

Επεξ/σία από Karnov
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ο gates καθε δευτερολεπτο βγαζει κοντα 150 δολλαρια. Τι να το κανει το BTC σε 20-30 χρονια θα τα εχει τιναξει δεν προκειται να παρει τιποτα μαζι του

Το αφηνω εδω, και κρατηστε την κασετα για μελλοντική χρηση. Ο Βασιλης και ο Ελον και πολλοι αλλοι με πολλα λεφτα, θα ζησουν για "παντα", χαρη στο neuralink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...