Προς το περιεχόμενο

Δεν κάνει για εμένα το Bitcoin, αναφέρει ο Μπιλ Γκέιτς


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Dr_Pepper said:

Θέλει να ρίξει λίγο την τιμή για να αγοράσει φθηνά :P 

Ισως δεν το κάνει αυτός (αν και τίποτα δεν αποκλείεται 😅 ) - όχι όμως ότι δεν το προσπαθούν άλλες "φάλαινες" με διάδοση τρόμου περί BTC συχνά πυκνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Nikos Tzogos είπε

Οχι οτι το btc και τα αλλα κρυπτο δεν ελεγχονται....  ολα τα ανταλλακτηρια στελνουν πληροφοριες στην εκαστοτε φορολογικη αρχη

Δεν ελέγχεται το BTC και κάθε κρυπτονόμισμα εσύ ελέγχεσαι όταν αλληλεπιδράς με το καθεστώς του κράτους σου ή άλλου κράτους. 

 

Δηλαδή αν ανταλλάξεις κρυπτονομίσματα διαφόρων ειδών μεταξύ τους - δεν ελέγχεσαι 

Αν στείλεις σε κάποιον κρυπτονομίσματα - δεν ελέγχεσαι 

Αν επενδύσεις σε DAO - δεν ελέγχεσαι 

Αν δανείσεις κρυπτονομίσματα - δεν ελέγχεσαι 

Αν αγοράσεις προϊόντα και υπηρεσίες με κρυπτονομίσματα - δεν ελέγχεσαι

 

Πότε ελέγχεσαι; όταν ανταλλάξεις κρυπτονόμισα με FIAT νόμισμα το οποίο αποτελεί εργαλείο του καθεστώτος που σε ελέγχει και έτσι ελέγχεσαι (στον βαθμό που αντάλλαξες με κρυπτονομίσματα πάντα δηλαδή αν πχ έχεις 1000 BTC και ανταλλάξεις μόνο 1 για πχ 50000 ευρώ μόνο για αυτά τα 50000 ευρώ ξέρουν όχι για τα υπόλοιπα BTC σου) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, youraccount είπε

Δεν πας να του ανοίξεις τα μάτια? Θα χει δίπλα του τίποτα μπαγλαμάδες οικονομολόγους.

Έχεις σώας τα φρένας? Ένας άνθρωπος με τα λεφτά του gates έχει τόσους συμβούλους γύρω του, εξαιρετικούς στα οικονομικά, και είναι τόσο κοντά στα κέντρα αποφάσεων που εσύ ούτε σε 50 ζωές δεν θα είσαι. Και μιλάς για ενα άνθρωπο με υψηλό δείκτη  ευφυίας.  Άραξε στα κυβικά σου και μην λες τέτοιες ανοησίες Καλό είναι να πιστεύουμε στον εαυτό μας αλλά μην γελοιοποιούμαστε.

Eντάξει. Τότε είναι και καλός στο να τυλίγει πιτόγυρα. 

Που ακριβώς είδες να πιστεύω στον εαυτό μου και να γράφω κάτι για τον εαυτό μου? Εσύ έχεις σώας τας μάτας σου? Γιατί προφανώς δεν είδες τι διαβάζεις.

Έγραψα οτι ο άνθρωπος software developer είναι. Από οικονομικά ξέρει ότι διάβασε στην Καθημερίνη. Και λογικό είναι

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 777andreas777 είπε

Πες τα ρε  Βασίλη...
Μην αγοράζεται μετοχές, γιατί αν βγάζετε χρήματα και δεν είστε στην ελίτ θα σκάσει η φούσκα.
Μην αγοράζεται cryptos, γιατί αν βγάζετε χρήματα και δεν είστε στην ελίτ θα σκάσει η φούσκα.
Πληρώστε τα χρέη των τραπεζών, γιατί αλλιώς θα σκάσει η φούσκα.
Μόνο αγοράστε xbox, laptops με windows, που είναι σίγουρες επενδύσεις.
Α και τα εμβόλια, που αντί να δοθούν σε κάθε χώρα να τα παράξει, παίζονται τα κέρδη με τις πατέντες από τις πολυεθνικές.
Όλα τα ξέρει ο Μπίλης. Το μαντείο των Δελφών, ο Νοστρόδαμος και ο Μπίλης ο Γκέιτζ να 'ούμε...

Καλά μην τα λες και έτσι.... Για να αγοράσεις bitcoins πλέον εκ των πραγμάτων δεν είσαι φουκαράς. Πρέπει να είσαι κάπως άνετος αν σκεφτείς ότι όσο κάνει ένα bitcoin κάποιοι δουλεύουν ένα ή και δύο χρόνια για να βγάλουν αυτό το ποσό. Δεν είναι η λύση για να πλουτίσει ο μεροκαματιάρης και κάποιοι κακοί του βάζουν εμπόδια ή τον αποτρέπουν. Αν είχες τσιμπήσει μερικά στο ξεκίνημα θα μιλούσαμε για καλή επένδυση. Τώρα το τραίνο πέρασε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Eντάξει. Τότε είναι και καλός στο να τυλίγει πιτόγυρα. 

Που ακριβώς είδες να πιστεύω στον εαυτό μου και να γράφω κάτι για τον εαυτό μου? Εσύ έχεις σώας τας μάτας σου? Γιατί προφανώς δεν είδες τι διαβάζεις.

Έγραψα οτι ο άνθρωπος software developer είναι. Από οικονομικά ξέρει ότι διάβασε στην Καθημερίνη. Και λογικό είναι

Καλα που το ανέφερες να πάω αύριο να βρω τον ξάδελφο μου τον Κωστακη που είναι software developer και διαβάζει και την Καθημερινή, να του την πω που δεν έχει γίνει ακόμα Bill Gates, να βοηθήσει και τον αδελφό του τον Μητσάρα που έχει κάτι οικονομικές δυσκολίες (καλό παιδί αλλά ήταν άτυχος στην ζωή, άσε που δεν πρόλαβε να επενδύσει και σε BTC όταν έπρεπε).

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι διάβασα ότι ο Γκέιτς είναι κοντά στα κέντρα αποφάσεων.

λαθος...

Τύποι σαν τον Γκειτς ΕΙΝΑΙ τα κέντρα αποφάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

Κάτι διάβασα ότι ο Γκέιτς είναι κοντά στα κέντρα αποφάσεων.

λαθος...

Τύποι σαν τον Γκειτς ΕΙΝΑΙ τα κέντρα αποφάσεων.

Λάθος εσύ. 😄

Τα κέντρα αποφάσεων είναι η Καθημερινή, την οποία διαβάζει και συμβουλεεται ο Bill Gates και εν συνεχεία λειτουργεί αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Καλά μην τα λες και έτσι.... Για να αγοράσεις bitcoins πλέον εκ των πραγμάτων δεν είσαι φουκαράς. Πρέπει να είσαι κάπως άνετος αν σκεφτείς ότι όσο κάνει ένα bitcoin κάποιοι δουλεύουν ένα ή και δύο χρόνια για να βγάλουν αυτό το ποσό. Δεν είναι η λύση για να πλουτίσει ο μεροκαματιάρης και κάποιοι κακοί του βάζουν εμπόδια ή τον αποτρέπουν. Αν είχες τσιμπήσει μερικά στο ξεκίνημα θα μιλούσαμε για καλή επένδυση. Τώρα το τραίνο πέρασε. 

Καποιοι στην Ελλαδα πλεον με βασικο μισθο μπορει να δουλευουν και 5-10 χρονια για να το βγαλουν, αλλα δεν ειναι αυτο το μετρο συγκρισης.

Το 1 bitcoin δεν σημαινει τιποτα ως μοναδα. Δεν χρειαζεται να αγορασεις ολοκληρο. Για την ακριβεια το τι θεωρειται 1 bitcoin ειναι απλα θεμα συμβασης. Το πρωτοκολλο δεν αναγνωριζει υποδιαστολη, ενδιαφερεται μονο για τη μικροτερη μοναδα (satoshi, 1 bitcoin  =   100.000.000 satoshi). Θα μπορουσε να γινει αλλαγη υποδιαστολης στα 5 ψηφια ωστε να υπαρξουν συνολο 21δις bitcoin και το καθενα να κοστιζει 1000 φορες λιγοτερο, χωρις καν να χασουμε συμβατοτητα με τα παλια clients.

Μου κανει εντυπωση ποσο ρολο παιζει το unit bias. Μου θυμιζει αποριες που ειχα ως μικρο παιδι που κοιτουσα τις τιμες νομισματων σε συγκριση με τη δραχμη και νομιζα οτι οσο περισσορερες δραχμες εκανε ενα ξενο νομισμα τοσο πιο δυνατο ειναι.

Οσο για το τρενο, και το 2017 κατα πολλους ειχε περασει. Και το 2013 το ιδιο.

Για καποιον που το βλεπει ως οχημα αποταμιευσης και οχι απλα σπεκουλα, δεν εχει τοση σημασια το ποσο τελικα θα ανεβει μεχρι να σταθεροποιηθει. Σιγουρα εχει σημασια να μην αγορασει στο top και ακομα περισσοτερο να μην εχει αμεση αναγκη να ρευστοποιησει. Ετσι ωστε ακομα και αν αγορασει σε κακη στιγμη, μακροπροθεσμα να την επανακτησει. Και επειδη καποιοι θα πουν οτι βδομαδα με βδομαδα θα ανεβοκατεβαινει 30-40% αυτο δεν ειναι αποταμιευση. Στα 3 χρονια οποιος δεν πουλησε εχει κερδισει. Ολοι. Ακομα και αυτοι που αγορασαν στην οποιαδηποτε κορυφη. Αν αυτο δεν ειναι καλη αποταμιευση δεν ξερω τι θα σας ικανοποιουσε. Το να κανεις ολες σου τις οικονομιες bitcoin ενω μπορει να τις χρειαστεις σε 3 μηνες δεν ειναι αποταμιευση ουτε επενδυση, ειναι ηλιθιοτητα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε bill αγόρι μου τι μας λες ;! Δεν σου κάνει ;!; Πως να σου κάνει μωρέ ,; Αφού έχεις 120τρεχαγυρευε δις .. μας δουλεύεις μωρέ ;!;!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό μου ακούγεται ,οι τούμπανο- εκατομμυριούχοι να μην ασχολούνται με τόσο μεγάλο ρίσκο,από την στιγμή που έχουν σχεδόν άπειρο κεφάλαιο πάνε σε μόνο σίγουρες επενδύσεις .και οι μπακάληδες προσπαθούν με RX580 να βγάλουν λεφτά ξοδεύοντας περισσότερο ρεύμα από ότι ξοδεύει ο θερμοσίφωνας με την κουζίνα μαζί .

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, makis269 είπε

Λογικό μου ακούγεται ,οι τούμπανο- εκατομμυριούχοι να μην ασχολούνται με τόσο μεγάλο ρίσκο,από την στιγμή που έχουν σχεδόν άπειρο κεφάλαιο πάνε σε μόνο σίγουρες επενδύσεις .και οι μπακάληδες προσπαθούν με RX580 να βγάλουν λεφτά ξοδεύοντας περισσότερο ρεύμα από ότι ξοδεύει ο θερμοσίφωνας με την κουζίνα μαζί .

Πανε σε μεσαιου + χαμηλου ρισκου επενδυσεις και λιγο υψηλου(30-60-10% αντιστοιχια με τη σειρα που τα εχω γραψει).

Ο λογος που εχει δωσει ελπιδες το mining ειναι οτι δε θελει μεγαλο κεφαλαιο να ξεκινησεις  αφου με 5-10Κ με τα σημερινα επιπεδα φτιαχνεις 1-2  rigs και ξεκιναει το ονειρο...πολλες φορες το κανουν και 2-3 ατομα συναιτερικα και ετσι το κοστος βγαινει απο 3-5Κ το ατομο τα οποια ειναι ψιχουλα...το τι θα μεινει στο τελος ειναι αυτονοητο οτι ψιχουλα βαζεις, ψιχουλα θα μεινουν.

Αν αγοραζεις απο την αλλη οπως σωστα ειπε ο Gates πρεπει να χωσεις χρημα που περισσευει γιατι ως υψηλου ρισκου επενδυση ειναι απροβλεπτη, και αυτοι που αγοραζουν απο το υστερημα τους και με δανεικα οι πιθανοτητες να βουλιαξουν ειναι παμπολλες.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...