Προς το περιεχόμενο

Δεν κάνει για εμένα το Bitcoin, αναφέρει ο Μπιλ Γκέιτς


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι βρε παιδια.

αν εχω π.χ θελω να αγορασω ενα bitcoin.ετσι για την πλακα μου δεν εχει σημασια ο λογος.

απο που θα το αγορασω? και πως θα το αγορασω?

(μαλλον ρωταω κατι δυσκολο)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Καλά μην τα λες και έτσι.... Για να αγοράσεις bitcoins πλέον εκ των πραγμάτων δεν είσαι φουκαράς. Πρέπει να είσαι κάπως άνετος αν σκεφτείς ότι όσο κάνει ένα bitcoin κάποιοι δουλεύουν ένα ή και δύο χρόνια για να βγάλουν αυτό το ποσό. Δεν είναι η λύση για να πλουτίσει ο μεροκαματιάρης και κάποιοι κακοί του βάζουν εμπόδια ή τον αποτρέπουν. Αν είχες τσιμπήσει μερικά στο ξεκίνημα θα μιλούσαμε για καλή επένδυση. Τώρα το τραίνο πέρασε. 

Μα δεν χρειάζεται να αγοράσει κάποιος ολόκληρο bitcoin.
Mπορεί κάποιος να αγοράσει και 10,20,100€ γιατί πιστεύει θα διπλασιάσει την αξία του.
Και υπάρχουν πολλά κρυπρονομίσματα που ανέβασαν την αξία τους πάνω από 500% σε ένα χρόνο (για παράδειγμα 1 ethereum είχε 100€ πριν ένα χρόνο και έφτασε τα 1500€), τα οποία δεν είναι σαν το 2πλο του Ολυμπιακού στην Άρσεναλ στο στοίχημα, βασίζονται σε projects που λύνουν προβλήματα, που χρησιμοποιούνται σε συναλλαγές από το τραπεζικό σύστημα και έχουν τεράστια χρησιμότητα ακόμη και μείωση ρίπων στο περιβάλλον λόγω ταχύτητας στις συναλλαγές.
Οι ραγδαίες αλλαγές στις τιμές έρχονται από τύπους σαν τον Γκειτζ που μια μέρα πουλάνε όλοι μαζί το μερίδιο τους και ρίχνουν τις "ισοτιμίες", ειδικά σε εποχές σαν του κορονοϊού που βγάζουν κέρδη μόνο με "αθέμιτα" μέσα (βλέπε χορηγίες από τα κράτη, υπερκοστολόγηση εμβολίων και μασκών, σορτάρισμα μετοχών, σώσιμο τραπεζών με μετακύλιση του χρέους στο δημόσιο και άλλα που προφανώς δεν ξέρουμε).
Τώρα αν κάποιος παίζει κορώνα γράμματα όλη την περιουσία του σε οτιδήποτε είναι άσχετο με το τι είναι το bitcoin.
Αυτό είναι πρόβλημα τζόγου που χρειάζεται παροχή βοηθείας, όχι των κρυπτονομισμάτων.

Επεξ/σία από 777andreas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Herald είπε

Όχι ρε, άδικο έχω. Ο Μπίλης χρηματοοικονομικά σπούδασε, και μια ζωή στα χρηματιστήρια ήταν. Οικονομολόγος κανονικός, τι να λέμε τώρα.

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Επειδή κάποιος σπούδασε οικονομικά δε σημαίνει ότι θα κάνει περουσία. Υπάρχουν πολύ άλλοι παράγοντες, πχ ο Bill μιλάει με CEO εταιριών και αφουγκράζεται τις εξελίξεις, είναι πολύ φίλος με τον Warren Buffet και άλλους πετυχημένος ανθρώπους, ... και άλλα πολλά που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο.

Ασφαλώς και αυτό δε σημαίνει ότι έχει δίκιο όσον αφορά το Bitcoin. Εφόσον λέει "το Bitcoin δεν είναι για μένα" τότε είναι απολύτως δεκτό, καθώς εκφράζει μια προσωπική άποψη σχετικά με το αν ενδιαφέρεται να επενδύσει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

Να ρωτησω κατι βρε παιδια.

αν εχω π.χ θελω να αγορασω ενα bitcoin.ετσι για την πλακα μου δεν εχει σημασια ο λογος.

απο που θα το αγορασω? και πως θα το αγορασω?

(μαλλον ρωταω κατι δυσκολο)

 

Θα κανεις λογαριασμο σε καποιο ανταλλακτηριο ωστε να κανεις εμβασμα σε τραπεζα μεσω SEPA. Θα σου δωσουν οδηγιες

Μετα οταν πιστωθει το ποσο σε ευρω που κατεθεσες θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να κανεις buy orders στο ανταλλακτηριο. Απο εκει και περα θα καλυφθει, αναλογα με το τι τιμη εχεις βαλει και ποσο εισαι διατεθειμενος να περιμενεις. Ειναι θεμα προσφορας ζητησης.

Στην Ελλαδα το kraken ειναι δημοφιλες. Φυσικα οπως ολα πλεον θελει αρκετα στοιχεια ταυτοποιησης χρηστη.

Αλλη λυση ειναι να βρεις καποιον γνωστο η εδω στο forum η αντιστοιχα forum που να θελει να σου πουλησει. Φυσικα ειναι σαν αγγελια οποτε πρεπει να υπαρχει καποια εμπιστοσυνη. Για μικροποσα ομως ισως ειναι καλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκφράζει την άποψη του και καλά κάνει , ότι έκανε και ο Elon στο Twitter, αν και θα δούμε που θα φτάσει. Ότι αφορά το BTC για μένα προσωπικά είναι τεράστιο ρίσκο , θα προτιμούσα να βάλω σε μετοχές όπου υπάρχουν γνωστές εταιρείες που όλοι γνωρίζουμε που μπορεί να έκαναν και 500% σε 1 χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, callahan είπε

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Επειδή κάποιος σπούδασε οικονομικά δε σημαίνει ότι θα κάνει περουσία. Υπάρχουν πολύ άλλοι παράγοντες, πχ ο Bill μιλάει με CEO εταιριών και αφουγκράζεται τις εξελίξεις, είναι πολύ φίλος με τον Warren Buffet και άλλους πετυχημένος ανθρώπους, ... και άλλα πολλά που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο.

Ασφαλώς και αυτό δε σημαίνει ότι έχει δίκιο όσον αφορά το Bitcoin. Εφόσον λέει "το Bitcoin δεν είναι για μένα" τότε είναι απολύτως δεκτό, καθώς εκφράζει μια προσωπική άποψη σχετικά με το αν ενδιαφέρεται να επενδύσει ή όχι.

Τι μπέρδεψα? Είπα εγώ οτι όποιος σπούδασε οικονομικά θα κάνει περιουσία? Εγώ είπα οτι ο άνθρωπος δεν έχει την ιδιότητα του οικονομολόγου. Δεν έχει γράψει papers για οικονομικά, δεν αρθρογραφεί για οικονομικά, δεν διδάσκει σε κάποια έδρα οικονομικά, δεν έχει σπουδάσει οικονομολόγος. For all we know, η σχέση του με τα οικονομικά μπορεί να είναι όσο και της Κατίνας της γυναικας του μπακάλη. Μπορεί και όχι, δεν ξέρουμε. Οπότε το να λέμε, όπως ο φίλος στον οποίο απάντησα, ότι ξέρει ο Bill Gates από οικονομικά ξερώ γώ, δηλαδή από που το συμπέρανε αυτό? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι μπέρδεψα? Είπα εγώ οτι όποιος σπούδασε οικονομικά θα κάνει περιουσία? Εγώ είπα οτι ο άνθρωπος δεν έχει την ιδιότητα του οικονομολόγου. Δεν έχει γράψει papers για οικονομικά, δεν αρθρογραφεί για οικονομικά, δεν διδάσκει σε κάποια έδρα οικονομικά, δεν έχει σπουδάσει οικονομολόγος. For all we know, η σχέση του με τα οικονομικά μπορεί να είναι όσο και της Κατίνας της γυναικας του μπακάλη. Μπορεί και όχι, δεν ξέρουμε. Οπότε το να λέμε, όπως ο φίλος στον οποίο απάντησα, ότι ξέρει ο Bill Gates από οικονομικά ξερώ γώ, δηλαδή από που το συμπέρανε αυτό? 

Δεν ήξερα φίλε Herald ότι είσαι δισεκατομμυριούχος σαν τον Μπίλη....μπράβο που βρίσκεις χρόνο να μας συμβουλεύεις εμάς τους κοινούς θνητούς του φόρουμ.

Πως το συμπέρανα αυτό; Όπως εσύ συμπέρανες ότι ο δισεκατομμυριούχος Μπίλης ξέρει όσα ξέρεις και εσύ για τις αγορές....

Ελπίζω να κατάλαβες το λογικό άλμα του εσφαλμένου τρόπου σκέψης σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραίο που όλοι εδώ βγάζουν 500-1000 ευρώ το μήνα μισθό αλλά τσακώνονται, ανταλλάζουν απόψεις και έχουν και άποψη για το τι είπε και τι έκανε ο κάθε δισεκατομμυριούχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Τι μπέρδεψα? Είπα εγώ οτι όποιος σπούδασε οικονομικά θα κάνει περιουσία? Εγώ είπα οτι ο άνθρωπος δεν έχει την ιδιότητα του οικονομολόγου. Δεν έχει γράψει papers για οικονομικά, δεν αρθρογραφεί για οικονομικά, δεν διδάσκει σε κάποια έδρα οικονομικά, δεν έχει σπουδάσει οικονομολόγος. For all we know, η σχέση του με τα οικονομικά μπορεί να είναι όσο και της Κατίνας της γυναικας του μπακάλη. Μπορεί και όχι, δεν ξέρουμε. Οπότε το να λέμε, όπως ο φίλος στον οποίο απάντησα, ότι ξέρει ο Bill Gates από οικονομικά ξερώ γώ, δηλαδή από που το συμπέρανε αυτό? 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Oκ, δε διαφωνούμε για την ουσία, απλά δε συμφωνούμε στο ότι κάποιος ο οποίος δημιούργησε μια πολύ πετυχημένη εταιρεία, διατέλλεσε CEO και ερχόταν (και έρχεται) σε επαφή με άλλους CEO και managers, η άποψή του έχει - όπως και να το κάνουμε - μια ιδιαίτερη βαρύτητα. Στο τελευταίο υποθέτω ότι όλη αυτή την εμπειρία και πρόσβαση σε διασυνδέσεις τις έχει λάβει υπόψη όταν δημιουργούσε την άποψή του, και πως δεν προσπαθούσε απλά να επηρεάσει την κοινή γνώμη λόγω της αναγνωρισμότητάς του (βέβαια σε βάθος χρόνου ίσως αποδειχτώ αφελής :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Bspus είπε

Καποιοι στην Ελλαδα πλεον με βασικο μισθο μπορει να δουλευουν και 5-10 χρονια για να το βγαλουν, αλλα δεν ειναι αυτο το μετρο συγκρισης.

Το 1 bitcoin δεν σημαινει τιποτα ως μοναδα. Δεν χρειαζεται να αγορασεις ολοκληρο. Για την ακριβεια το τι θεωρειται 1 bitcoin ειναι απλα θεμα συμβασης. Το πρωτοκολλο δεν αναγνωριζει υποδιαστολη, ενδιαφερεται μονο για τη μικροτερη μοναδα (satoshi, 1 bitcoin  =   100.000.000 satoshi). Θα μπορουσε να γινει αλλαγη υποδιαστολης στα 5 ψηφια ωστε να υπαρξουν συνολο 21δις bitcoin και το καθενα να κοστιζει 1000 φορες λιγοτερο, χωρις καν να χασουμε συμβατοτητα με τα παλια clients.

Μου κανει εντυπωση ποσο ρολο παιζει το unit bias. Μου θυμιζει αποριες που ειχα ως μικρο παιδι που κοιτουσα τις τιμες νομισματων σε συγκριση με τη δραχμη και νομιζα οτι οσο περισσορερες δραχμες εκανε ενα ξενο νομισμα τοσο πιο δυνατο ειναι.

Οσο για το τρενο, και το 2017 κατα πολλους ειχε περασει. Και το 2013 το ιδιο.

Για καποιον που το βλεπει ως οχημα αποταμιευσης και οχι απλα σπεκουλα, δεν εχει τοση σημασια το ποσο τελικα θα ανεβει μεχρι να σταθεροποιηθει. Σιγουρα εχει σημασια να μην αγορασει στο top και ακομα περισσοτερο να μην εχει αμεση αναγκη να ρευστοποιησει. Ετσι ωστε ακομα και αν αγορασει σε κακη στιγμη, μακροπροθεσμα να την επανακτησει. Και επειδη καποιοι θα πουν οτι βδομαδα με βδομαδα θα ανεβοκατεβαινει 30-40% αυτο δεν ειναι αποταμιευση. Στα 3 χρονια οποιος δεν πουλησε εχει κερδισει. Ολοι. Ακομα και αυτοι που αγορασαν στην οποιαδηποτε κορυφη. Αν αυτο δεν ειναι καλη αποταμιευση δεν ξερω τι θα σας ικανοποιουσε. Το να κανεις ολες σου τις οικονομιες bitcoin ενω μπορει να τις χρειαστεις σε 3 μηνες δεν ειναι αποταμιευση ουτε επενδυση, ειναι ηλιθιοτητα

Αυτά που αναφέρεις είναι σωστά.

Το μόνο εμφανές ρίσκο με το bitcoin (μιλάω για hodl), είναι να αποφασίσουν οι ρυθμιστικές αρχες ανα το κόσμο μια ώραία πρωία να το απογορεύσουν ως μέσο συναλλαγής (σε κάποιες ή όλες τις χώρες), με το έτσι θέλω. Σε αυτήν την περίπτωση η σπανιότητα του (περιορισμένος αριθμός bitcoin) θα έχει νόημα σε κάποιους (για παράνομες συναλλεγές/σημειωματάριο χρέους), ενώ για άλλους θα έχει την αξία μιας συλλογής απο γραμματόσημα.

Σε ένα πιο φιλοσοφικό επίπεδο βέβαια, το bitcoin για μένα είναι μια διαστρεβλωμένη προσπάθια να σταματήσουν κάποιοι την εντροπία, στην οποία το ανθρώπινο είδος έχει doctora. Υποβαθμίζονται μεγάλες ποσότητες ενέργειας και στο αποτέλεσμα που παράγεται (bitcoin) προσδίδουμε αξία. Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν οι επόμενες γενιές ανθρώπων θα μπορούν μετακινηθούν, ζεσταθούν, φωτίσουν το σκοτάδι μέσω ενός ψηφιακού πορτοφολιού ή θα γίνουν πόλεμοι για τις πρωτογενείς πηγές ενέργειας.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SamaelMorningstar είπε

Δεν ήξερα φίλε Herald ότι είσαι δισεκατομμυριούχος σαν τον Μπίλη....μπράβο που βρίσκεις χρόνο να μας συμβουλεύεις εμάς τους κοινούς θνητούς του φόρουμ.

Πως το συμπέρανα αυτό; Όπως εσύ συμπέρανες ότι ο δισεκατομμυριούχος Μπίλης ξέρει όσα ξέρεις και εσύ για τις αγορές....

Ελπίζω να κατάλαβες το λογικό άλμα του εσφαλμένου τρόπου σκέψης σου. 

Oύτε οτι είμαι δισεκατομμυριούχος έγραψα, ούτε οτι ο Μπίλης ξέρει όσα και εγώ για τις αγορές. Αυτά είναι πράγματα που έβγαλες απτό κεφάλι σου, γιατί προφανώς δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτά που γράφω. Κοινώς, strawmans. 

Δεν πειράζει, μεταξεστέος και από Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

1 λεπτό πριν, callahan είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Oκ, δε διαφωνούμε για την ουσία, απλά δε συμφωνούμε στο ότι κάποιος ο οποίος δημιούργησε μια πολύ πετυχημένη εταιρεία, διατέλλεσε CEO και ερχόταν (και έρχεται) σε επαφή με άλλους CEO και managers, η άποψή του έχει - όπως και να το κάνουμε - μια ιδιαίτερη βαρύτητα. Στο τελευταίο υποθέτω ότι όλη αυτή την εμπειρία και πρόσβαση σε διασυνδέσεις τις έχει λάβει υπόψη όταν δημιουργούσε την άποψή του, και πως δεν προσπαθούσε απλά να επηρεάσει την κοινή γνώμη λόγω της αναγνωρισμότητάς του (βέβαια σε βάθος χρόνου ίσως αποδειχτώ αφελής :) )

Η άποψη του προφανώς και έχει βαρύτητα. Δεν είπα εγώ το αντίθετο. Η άποψη του και για τα...παγωτά έχει βαρύτητα. Αυτό δεν τον κάνει ειδικό στα παγωτά. Αυτό είναι το point. Δεν λέω οτι είναι άσχετος με τα οικονομικά. Λέω δεν ξέρουμε. For all we know, η σχέση του με τα χρηματοοικονομικά είναι όσο και η σχέση του με τα αυτοκίνητα. 

Σκέψου να κάνει καμιά δήλωση για τo TESLA model S ας πούμε και να γράφει ο άλλος " ε όσο και να το κάνουμε, δεν είναι και άσχετος από αυτοκίνητα ο Bill Gates". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panospeter είπε

Αυτά που αναφέρεις είναι σωστά.

Το μόνο εμφανές ρίσκο με το bitcoin (μιλάω για hodl), είναι να αποφασίσουν οι ρυθμιστικές αρχες ανα το κόσμο μια ώραία πρωία να το απογορεύσουν ως μέσο συναλλαγής (σε κάποιες ή όλες τις χώρες), με το έτσι θέλω. Σε αυτήν την περίπτωση η σπανιότητα του (περιορισμένος αριθμός bitcoin) θα έχει νόημα σε κάποιους (για παράνομες συναλλεγές/σημειωματάριο χρέους), ενώ για άλλους θα έχει την αξία μιας συλλογής απο γραμματόσημα.

 

Θα επρεπε να συμφωνησουν όλα τα μεγαλα κρατη σε μια τετοια κοινη πολιτικη. Νομιζω είναι από πολύ δυσκολο εως αδυνατο, ακομα και αν ολοι ειχαν σοβαρους λογους να το κανουν.
Αντιθετως βλεπουμε τις περισσοτερες χωρες να θεωρουν δεδομενο ότι θα συνεχισει να υπαρχει και να το υπολογιζουν αναλογως. Που και που εχεις καποια χωρα που το κηρύσσει παρανομο για λιγους μηνες. Και παλι δεν φαινεται να αλλαζει κατι στο πως λειτουργει ο κοσμος εκει ανεπισημα.


Εχουν ηδη μπει γνωστες εταιριες με δις μεσα. Θα τους ειδοποιησουν πιο πριν για να τα πουλησουν? Η θα δεχτουν αμαχητι μια τετοια κρατικη αποφαση? Και το κρατος επισης θα καταλαβαινει ότι αν δεν ακολουθησουν και όλα τα υπολοιπα με παρομοιες αποφασεις, κινδυνευει να χασει αρκετα από τα κεφαλαια τους
Αυριο μεθαυριο θα μπουν και hedge funds μεσα (με μικρο ποσοστο εστω) από τα οποια θα εξαρτωνται συνταξεις ασφαλισμενων. Τοσο απλα το βγαζεις παρανομο με τις γνωστες αστειες δικαιολογιες?


Ισως καποτε να ηταν πιο πιθανο ένα τετοιο σεναριο. Οσο περναει ο καιρος όμως φαινεται ολο και πιο απιθανο.
Ακομα και τοτε δεν θα εξαφανιζοταν. Υπαρχουν αρκετοι υποστηριχτες θεωρω ώστε να μεινει ζωντανο, εστω και αν μεινει στο περιθωριο και επιστρεψει στο να θεωρειται collectible.
Το γεγονος παραμενει επισης οτι υπαρχει ισχυρη επιθυμια από πολλους για ένα μεσο ανταλλαγης/αποθηκευσης αξιας χωρις κεντρικη αρχη. Και εφοσον η τεχνολογια το εχει καταστησει προφανως δυνατο, οσοι νομοι και να υπαρξουν, οσες προσπαθειες και να κανουν, μακροπροθεσμα δεν μπορουν να το αποτρεψουν ολοκληρωτικα.

 

1 ώρα πριν, panospeter είπε

Σε ένα πιο φιλοσοφικό επίπεδο βέβαια, το bitcoin για μένα είναι μια διαστρεβλωμένη προσπάθια να σταματήσουν κάποιοι την εντροπία, στην οποία το ανθρώπινο είδος έχει doctora. Υποβαθμίζονται μεγάλες ποσότητες ενέργειας και στο αποτέλεσμα που παράγεται (bitcoin) προσδίδουμε αξία. Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν οι επόμενες γενιές ανθρώπων θα μπορούν μετακινηθούν, ζεσταθούν, φωτίσουν το σκοτάδι μέσω ενός ψηφιακού πορτοφολιού ή θα γίνουν πόλεμοι για τις πρωτογενείς πηγές ενέργειας.

 

Αν φτασουμε να σκοτωνομαστε για πρωτογενεις πηγες σιγουρα δεν θα φταιει το bitcoin γι αυτό. Ουτε θα ερθει η καταστροφη του πλανητη από το πολύ mining.


Ισως ο καλυτερος τροπος να ειχαν αποτρεψει την επιτυχια του (και την ιδια του την εμφανιση) θα ηταν να μην ειχαν δημιουργησει τις συνθηκες που το εκαναν τοσο επιθυμητο. Για μενα το bitcoin είναι απλα η απαντηση στον ανελεητο και συνεχη πολεμο εναντιον της αποταμιευσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Oύτε οτι είμαι δισεκατομμυριούχος έγραψα, ούτε οτι ο Μπίλης ξέρει όσα και εγώ για τις αγορές. Αυτά είναι πράγματα που έβγαλες απτό κεφάλι σου, γιατί προφανώς δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτά που γράφω. Κοινώς, strawmans. 

Δεν πειράζει, μεταξεστέος και από Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

Ποιος πάσχει από αβδηριτισμός είναι αδιαμφισβήτητο, wannabe Βαρουφάκη.

Όσο για τους αχυράνθρωπους κράτα τους για το χωράφι σου στο οποίο εσύ και τα υπόλοιπα μχου μπορείτε να πιστεύετε ότι ξέρετε πιο πολλά από τον Μπίλη για τις αγορές και από τον Ίλον για την Τέσλα και από τον Μπέζο για το άμαζον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...