Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Λειτουργει αλλα θελει και το αντιστοιχο bios update της μητρικης

Εχω μια b550 mpg gaming plus πηγα στο site της μητρικης μου αλλα δν βρηκα το καταλληλο bios μονο ενα σχετικα παλιο που λεει για το resizable bar στις rx 6000 ομως οχι για nvidia αυτο μου αρκει η περιμενω καινουργιο update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω σε ποιους τιτλους κανει διαφορα το resize bar της nvidia ,δυο games εχω ολα και ολα αυτη τη στιγμη στο Pc ,στο sottr ηταν τα ιδια και χειροτερα και στο rdr2 ειναι τα απο κατω ,σε 1080P ειναι

on

2039577620_rdr2rbon.png.49737fdc14bdcf1cd5d7e6480cb2798c.png

 

off

1663017560_rdr2rboff.png.e9ffdd794fb1f03cb955405cd5f895cf.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Coppermine είπε

Δηλαδή? σε 2 samsung ενα nvme 970 pro 250gb έχω το λειτουργικό και σε έναν ίδιο 1tb τα games τίποτα άλλο και φυσικά είναι σε uefi mode χωρίς csm support....

To μόνο που κατάφερα είναι επανεγκαθιστώντας τους οδηγούς να δουλέψει το dx 12 τόσο σε 3d mark όσο και το forza 7 τα υπόλοιπα rdr 2 ξεκινά μόνο σε vulkan, το cp 2077 δεν εκκινεί καθόλου μετά το update και απλά ανοίγει το bug report, και το metro exodus σε dx11 only, γενικά έγινε μπ*****ο, θα περάσω παλαιότερους οδηγούς το βράδυ και αν δεν θα ξαναφλασάρω και το προηγούμενο vbios χωρίς rbar....τωρα να κάνω φορμάτ δεν θα είχαν θέμα αρκεί να μην πηγαίνω στα τυφλά οπότε τσάμπα κόπος anyway ...

Κι άλλος με θέμα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vaggos18 είπε

Εχω μια b550 mpg gaming plus πηγα στο site της μητρικης μου αλλα δν βρηκα το καταλληλο bios μονο ενα σχετικα παλιο που λεει για το resizable bar στις rx 6000 ομως οχι για nvidia αυτο μου αρκει η περιμενω καινουργιο update?

Εγώ πάντως είχα περάσει αυτό που λες στην msi b550 a pro και είναι οκ.

Μπες στο bios στα Settings > Advanced > PCI Subsystem Settings και βλέπεις αν υπάρχει το Re-Size Bar εκεί και το κάνεις enable (μαζί με 4G ή κάτι τέτοιο είναι) 

Περάστηκε λοιπόν και σε μένα στην Φανή (Palit 3070 Gamerock oc). Θα δω μόλις προλάβω για performance διαφορές και θα ενημερώσω.

 

3070 REBAR.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα με στοκ bios, mobo pre Res.Bar:

- Unigine Heaven

- 3D mark timespy, firestrike

- Unigine Superposition 1080p Extreme, 4K optimized 

Δεν έχω κάποιο benchοπαιχνιδο εκτός και έχετε να προτείνετε κάτι αλλά μην είναι 80GB :P

Θα τρέξω μια και με τα bios. 

Πέρασα χθες στη κάρτα ( εύκολη διαδικασία ένα κλικ ήταν τελικά ), περνάω και στη μητρική κάποια στιγμή σήμερα εφόσον σημειώσω ότι ρυθμίσεις έχω κάνει στο bios και τα ανεβάζω όλα μαζί. 

 

Οι τελευταίοι οδηγοί ψιλομαπα στο Warzone τουλάχιστον avg λιγότερα οπότε δεν τους περνάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2021 στις 7:53 ΜΜ, Spartan117 είπε

Παίζει να αλλάξουμε 3 threads πριν γίνουν διαθέσιμες οι κάρτες :P

Μορέ τα εγγόνια μας άμα τις πάρουν θα είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω ένα θέμα με το DSR. Το βάζω στο 1.78 (δηλαδή 1440p) και τα fps σαν να κλειδώνουν στο μισό refresh rate του monitor. Το rtss δείχνει κανονικά 60 αλλά το καταλαβαίνεις από την κίνηση ότι δεν είναι 60 και φαίνεται και στο refresh rate indicator του monitor ότι δεν είναι τόσο. Αν το βάλω στο 4 (δηλαδή 4Κ) τότε βγάζει κανονικά τα fps που πρέπει (50-55). Οπότε τι παίζει με το 1440p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μια βοηθεια σας παρακαλω, χτες εκανα update bios στην 3080 vision,Στην  μητρικη ειχα κανει απο ιανουαριο και ειχε το  resizable bar, μπηκα σημερα λοιπον bios και ενεργοποιησα το res.bar  Και στο επομενο boot κολλησε με αναμενο λαμπακι vga στην μητρικη, και ολα μαυρα απο εικονα φυσικα, εκανα clear cmos για να ξαναεχω εικονα, εν τωμεταξυ η μητρικη μου ειναι z390 designare με 9700k υστερα διαβασα οτι η nvidia δεν υποστηριζει την 9η γενια, διαβαζοντας ομως στα σχολια στο σαιτ της nvidia καποιοι με ιδια μητρικη λεγανε οτι θελει να απενεργοποιησεις το CSM και θα δουλεψει πηγα το εκανα και αυτο αλλα καθε φορα που κανω επανεκκινηση με ξαναβγαζει στα bios και δεν εχει καποιον δισκο για να κανει boot,εφαγα μια μερα για το τιποτα νομιζω, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Manolo Sismanidis είπε

Καλησπερα μια βοηθεια σας παρακαλω, χτες εκανα update bios στην 3080 vision,Στην  μητρικη ειχα κανει απο ιανουαριο και ειχε το  resizable bar, μπηκα σημερα λοιπον bios και ενεργοποιησα το res.bar  Και στο επομενο boot κολλησε με αναμενο λαμπακι vga στην μητρικη, και ολα μαυρα απο εικονα φυσικα, εκανα clear cmos για να ξαναεχω εικονα, εν τωμεταξυ η μητρικη μου ειναι z390 designare με 9700k υστερα διαβασα οτι η nvidia δεν υποστηριζει την 9η γενια, διαβαζοντας ομως στα σχολια στο σαιτ της nvidia καποιοι με ιδια μητρικη λεγανε οτι θελει να απενεργοποιησεις το CSM και θα δουλεψει πηγα το εκανα και αυτο αλλα καθε φορα που κανω επανεκκινηση με ξαναβγαζει στα bios και δεν εχει καποιον δισκο για να κανει boot,εφαγα μια μερα για το τιποτα νομιζω, 

Αν ο δίσκος που έχει το λειτουργικό δέν έχει στηθεί απο την αρχή ως GPT (UEFI) κατα το φορμάτ ,δέν μπορείς να απενεργοποιήσεις και το CSM.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Αν ο δίσκος που έχει το λειτουργικό δέν έχει στηθεί απο την αρχή ως GPT (UEFI) κατα το φορμάτ ,δέν μπορείς να απενεργοποιήσεις και το CSM.

Αρα σε επομενο φορματ αν θελω να δουλεψει το bar θα πρεπει ο δισκος  να γινεi gpt uefi, δεν εχω προσεξει ποτε τετοια επιλογη στο φορματ, σε ποια χρονικη στιγμη το διαλεγεις αυτο? Και αν θες να μας πεις ετσι για να μαθαινουμε και εμεις, τι διαφορα εχουν οι δυο επιλογες (uefi h legacy ) μεταξυ τους σε εναν δισκο με windows,  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Manolo Sismanidis είπε

Αρα σε επομενο φορματ αν θελω να δουλεψει το bar θα πρεπει ο δισκος  να γινεi gpt uefi, δεν εχω προσεξει ποτε τετοια επιλογη στο φορματ, σε ποια χρονικη στιγμη το διαλεγεις αυτο? Και αν θες να μας πεις ετσι για να μαθαινουμε και εμεις, τι διαφορα εχουν οι δυο επιλογες (uefi h legacy ) μεταξυ τους σε εναν δισκο με windows,  

 

Ένα τυχαία link

Δοκίμασε και το mbr2gtp tool που έχουν τα windows μπάς και...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...