Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, vins είπε

Εγώ πάντως είχα περάσει αυτό που λες στην msi b550 a pro και είναι οκ.

Μπες στο bios στα Settings > Advanced > PCI Subsystem Settings και βλέπεις αν υπάρχει το Re-Size Bar εκεί και το κάνεις enable (μαζί με 4G ή κάτι τέτοιο είναι) 

Περάστηκε λοιπόν και σε μένα στην Φανή (Palit 3070 Gamerock oc). Θα δω μόλις προλάβω για performance διαφορές και θα ενημερώσω.

 

3070 REBAR.png

Το εκανα αυτο που λες αλλα μου το δειχνει disabled το resizable bar στην εφαρμογη αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά κάτι settings στο nvidia control panel "select a scaling mode: aspect ratio, full-screen, ktl" και "scaling on: gpu, display" τα πειράζουμε ή στα defaults;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχρολουσία σήμερα, είδα 108c στη vram χωρίς dlss.

Με dlss on πέφτει 10c το max junction temp.

Έστειλα μια ερώτηση στη gigabyte αν μπορώ να αλλάξω pads χωρίς να χάσω την εγγύηση.

Βρήκα ετοιμοπαράδοτα pads στο eshop, thermal grizzly για τις μνήμες και γενικά τη μπροστινή

πλευρά του pcb και πιο φτηνά arctic για το backplate καμιά σαρανταριά ευρώ σύνολο...

Εντωμεταξύ τώρα είδα στο ticket που άνοιξα σε 3 με 7 εργάσιμες λέει θα μου απαντήσουν.

Πείτε καμιά γνώμη να τα αλλάξω, να περιμένω ή να το ξεχάσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ψυχρολουσία σήμερα, είδα 108c στη vram χωρίς dlss.

Με dlss on πέφτει 10c το max junction temp.

Έστειλα μια ερώτηση στη gigabyte αν μπορώ να αλλάξω pads χωρίς να χάσω την εγγύηση.

Βρήκα ετοιμοπαράδοτα pads στο eshop, thermal grizzly για τις μνήμες και γενικά τη μπροστινή

πλευρά του pcb και πιο φτηνά arctic για το backplate καμιά σαρανταριά ευρώ σύνολο...

Εντωμεταξύ τώρα είδα στο ticket που άνοιξα σε 3 με 7 εργάσιμες λέει θα μου απαντήσουν.

Πείτε καμιά γνώμη να τα αλλάξω, να περιμένω ή να το ξεχάσω.

Aorus extreme ε?

Αυτά είναι σε gaming? Τρομακτικά νούμερα 😮

Εγώ θα έλεγα κάρτα για RMA, το 108 = throttle σε GAMES! Να ήταν mining να πώ παει στο διαολο


Αυτά είναι τα δικά μου νούμερα σε MINING! Το mining είναι 30 βαθμούς πάνω από τα normal games και ~20 από τα βαριά τύπου RDR2 (το συγκεκριμένο ανεβάζει την θερμοκρασία της Ram στους 84). Στα περισσότερα games παίζω μεταξύ 70-75. 

Δηλαδή έχεις περισσότερο σε gaming από ότι έχω σε mining, και η δικιά μου δεν είναι από τις καλές σε θέμα memory temps. Κατασκευαστικό πρόβλημα ξεκάθαρα, στείλτην στη gigabyte όπως είναι

mining.jpg.d64ccc07a085620141a09d487ad48c46.jpg

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Aorus extreme ε?

Αυτά είναι σε gaming? Τρομακτικά νούμερα 😮

Εγώ θα έλεγα κάρτα για RMA, το 108 = throttle σε GAMES! Να ήταν mining να πώ παει στο διαολο
 

Ναι δεν κάνω mining.

Ούτε που το είχα κοιτάξει μέχρι τώρα γιατί νόμιζα ότι αφορά τις 3090 που έχουν μνήμες κι από πίσω..

Δεν θέλω να κάνω rma γιατί φοβάμαι μη μείνω χωρίς κάρτα.

Πάντως αν και δεν έχω ανοιχτά συνέχεια τα fps, λίγο που τα ανοίγω κάθε φορά που ξεκινάω καινούριο

παιχνίδι δεν βλέπω χαμηλά νούμερα, γι αυτό και δεν είχα θορυβηθεί.

Χτες που πέρασα το καινούριο vbios για το rebar κατέβασα την καινούρια έκδοση του hwinfo που μετράει

vram junction temp και μου έγινε η καρδιά περιβόλι.

Ελπίζω να μου απαντήσουν ότι μπορώ να αλλάξω τα pads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ψυχρολουσία σήμερα, είδα 108c στη vram χωρίς dlss.

Με dlss on πέφτει 10c το max junction temp.

Έστειλα μια ερώτηση στη gigabyte αν μπορώ να αλλάξω pads χωρίς να χάσω την εγγύηση.

Βρήκα ετοιμοπαράδοτα pads στο eshop, thermal grizzly για τις μνήμες και γενικά τη μπροστινή

πλευρά του pcb και πιο φτηνά arctic για το backplate καμιά σαρανταριά ευρώ σύνολο...

Εντωμεταξύ τώρα είδα στο ticket που άνοιξα σε 3 με 7 εργάσιμες λέει θα μου απαντήσουν.

Πείτε καμιά γνώμη να τα αλλάξω, να περιμένω ή να το ξεχάσω.

Εχω ακούσει ότι γενικά έχουν αισχρο memory junction οι giga. 

Πρόσφατα έβαλα μια σε έναν φίλο και δεν βρήκα warranty sticker. Νομίζω στις gigabyte μπορείς να το κάνεις αλλά βεβαιώσου στο ερώτημα σου ότι γνωρίζουν ότι είσαι απο Ευρώπη. 

Επι της ουσίας, η micron δεν έχει δώσει ακόμα θερμοκρασίες λειτουργείας για την GDDR6x (για την 5 και την 6 είναι 100 βαθμοί). Έχει δώσει μόνο το κατώφλι που δημιουργεί πρόβλημα που είναι 125 βαθμοί (αλλά στους 110 τρώνε throttling ούτως ή άλλως). 

Επεξ/σία από ppkstat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ναι δεν κάνω mining.

Ούτε που το είχα κοιτάξει μέχρι τώρα γιατί νόμιζα ότι αφορά τις 3090 που έχουν μνήμες κι από πίσω..

Δεν θέλω να κάνω rma γιατί φοβάμαι μη μείνω χωρίς κάρτα.

Πάντως αν και δεν έχω ανοιχτά συνέχεια τα fps, λίγο που τα ανοίγω κάθε φορά που ξεκινάω καινούριο

παιχνίδι δεν βλέπω χαμηλά νούμερα, γι αυτό και δεν είχα θορυβηθεί.

Χτες που πέρασα το καινούριο vbios για το rebar κατέβασα την καινούρια έκδοση του hwinfo που μετράει

vram junction temp και μου έγινε η καρδιά περιβόλι.

Ελπίζω να μου απαντήσουν ότι μπορώ να αλλάξω τα pads.

Ενημέρωσε κι εδώ όταν μάθεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι η Gigabyte ρίχνει άκυρο σε κάτι τέτοια.

Αυτή τη θερμοκρασία τη βλέπεις σε όλα τα παιχνίδια ή σε κάποιο συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppkstat είπε

Εχω ακούσει ότι γενικά έχουν αισχρο memory junction οι giga. 

Πρόσφατα έβαλα μια σε έναν φίλο και δεν βρήκα warranty sticker. Νομίζω στις gigabyte μπορείς να το κάνεις αλλά βεβαιώσου στο ερώτημα σου ότι γνωρίζουν ότι είσαι απο Ευρώπη. 

Ναι το έγραψα το Ελλάδα 2 φορές, το είχε και σαν υποχρεωτικό πεδίο πριν ανοίξει το ticket.

Κι εγώ δεν βλέπω sticker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ναι δεν κάνω mining.

Ούτε που το είχα κοιτάξει μέχρι τώρα γιατί νόμιζα ότι αφορά τις 3090 που έχουν μνήμες κι από πίσω..

Δεν θέλω να κάνω rma γιατί φοβάμαι μη μείνω χωρίς κάρτα.

Πάντως αν και δεν έχω ανοιχτά συνέχεια τα fps, λίγο που τα ανοίγω κάθε φορά που ξεκινάω καινούριο

παιχνίδι δεν βλέπω χαμηλά νούμερα, γι αυτό και δεν είχα θορυβηθεί.

Χτες που πέρασα το καινούριο vbios για το rebar κατέβασα την καινούρια έκδοση του hwinfo που μετράει

vram junction temp και μου έγινε η καρδιά περιβόλι.

Ελπίζω να μου απαντήσουν ότι μπορώ να αλλάξω τα pads.

Αν κάνουν την ίδια μαγκιά με την corsair δεν μένεις χωρίς κάρτα. Πληρώνεις κανονικά για την κάρτα που θα σου στείλουν, παραλαμβάνεις ---> στέλνεις την δικιά σου πίσω και σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Ψάξου, γιατί αλήθεια κρίμα είναι. Την πήρες για κορυφαία και σου βγήκε κουασιμόδος. Τώρα αν φτιάξει με τα thermal pads τι να πώ, πάλι καλά.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsamo2 είπε

Ενημέρωσε κι εδώ όταν μάθεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι η Gigabyte ρίχνει άκυρο σε κάτι τέτοια.

Αυτή τη θερμοκρασία τη βλέπεις σε όλα τα παιχνίδια ή σε κάποιο συγκεκριμένο;

Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγο το διαπίστωσα στο control.

108c max, 99c avg @ 1440p όλα τέρμα και rt, dlss off.

Με dlss on, 98c max, 91 avg.

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν κάνουν την ίδια μαγκιά με την corsair δεν μένεις χωρίς κάρτα. Πληρώνεις κανονικά για την κάρτα που θα σου στείλουν, παραλαμβάνεις ---> στέλνεις την δικιά σου πίσω και σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Ψάξου, γιατί αλήθεια κρίμα είναι. Την πήρες για κορυφαία και σου βγήκε κουασιμόδος. Τώρα αν φτιάξει με τα thermal pads τι να πώ, πάλι καλά.

Μακάρι αυτό είναι ιδανικό αν γίνεται, θα το ρωτήσω.

Πάντως στην τύχη την πήρα, μόνο αυτήν βρήκα, γενικά είμαι evga φανμπόης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγο το διαπίστωσα στο control.

108c max, 99c avg @ 1440p όλα τέρμα και rt, dlss off.

Με dlss on, 98c max, 91 avg.

Μακάρι αυτό είναι ιδανικό αν γίνεται, θα το ρωτήσω.

Πάντως στην τύχη την πήρα, μόνο αυτήν βρήκα, γενικά είμαι evga φανμπόης...

Στο λεπτό επάνω ή έπαιζες κανένα μισάωρο;

Για να δοκιμάσω κι εγώ από περιέργεια στο control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγο το διαπίστωσα στο control.

108c max, 99c avg @ 1440p όλα τέρμα και rt, dlss off.

Με dlss on, 98c max, 91 avg.

Μακάρι αυτό είναι ιδανικό αν γίνεται, θα το ρωτήσω.

Πάντως στην τύχη την πήρα, μόνο αυτήν βρήκα, γενικά είμαι evga φανμπόης...

Δοκίμασε RDR 2 σε 4k αν γίνεται. Με τα χάπια για την πίεση δίπλα , καρφωμένος στα 108 θα είσαι λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...