Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tsamo2 είπε

Στο λεπτό επάνω ή έπαιζες κανένα μισάωρο;

Για να δοκιμάσω κι εγώ από περιέργεια στο control.

1 mission έβγαλα, πόσο να πήρε 10 λεπτά? 15 ίσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δοκίμασε RDR 2 σε 4k αν γίνεται. Με τα χάπια για την πίεση δίπλα , καρφωμένος στα 108 θα είσαι λογικά. 

Το έχω κάνει απεγκατάσταση...

Με το που τον είδα να ρίχνει τη μπουνιά στον κακομοίρη που χρώσταγε κι έβηχε

λέω αυτός θα πεθάνει από φυματίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Έπαιξα 5 λεπτά control σε 5120*1440 DLSS OFF, 72c peak

Αντιληπτόν, υπάρχει χοντρό πρόβλημα, τα έχει ετοιμοπαράδοτα το pads το e-shop

να την ανοίξω ή να περιμένω απάντηση?

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Στο hwinfo, σου γραφει κατω στο "performance limit - thermal" : YES?

Σωστός! Τώρα είμαι πολύ απογοητευμένος.. αύριο που θα ανοίξω να παίξω θα το τσεκάρω,

αν και φαντάζομαι ότι λογικά θα είναι yes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αντιληπτόν, υπάρχει χοντρό πρόβλημα, τα έχει ετοιμοπαράδοτα το pads το e-shop

να την ανοίξω ή να περιμένω απάντηση?

Καλύτερα να περιμένεις. Δεν θα καταστραφεί σε 5 ημέρες :P 

Μπορεί να σου πούν άλλαξε τα pads και όλα καλά και δεν χάνεις εγγύηση. Μπορεί να σου πούν δεν φταίνε τα pads κάναμε άλλου λαλακία. Μπορεί να σου πουν στείλτηνα πίσω να σου δώσουμε μια Φάνη Palit Πετραλιά που είναι τούμπανη :P 

Aν χάσεις εγγύηση αντιλαμβάνεσαι ότι, αν δεν φτιάξει και το πρόβλημα με την αλλαγή pads, την ****ησες. Οπότε υπομονή.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα για το backplate δεν έχεις θέμα να την ανοίξεις. Btw θες και πάστα ε (το λέω σε περίπτωση που το έχεις ξεχάσει). 

Πάντως αν δεν έχει καθόλου αυτοκόλλητα στις βίδες (μου φαίνεται παράξενο), δεν θα έχεις θέμα να την ανοίξεις. 

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Aν χάσεις εγγύηση αντιλαμβάνεσαι ότι, αν δεν φτιάξει και το πρόβλημα με την αλλαγή pads, την ****ησες. Οπότε υπομονή

Καλά, όλοι ξέρουμε ότι αυτό φταίει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Σίγουρα για το backplate δεν έχεις θέμα να την ανοίξεις. Btw θες και πάστα ε (το λέω σε περίπτωση που το έχεις ξεχάσει). 

Πάντως αν δεν έχει καθόλου αυτοκόλλητα στις βίδες (μου φαίνεται παράξενο), δεν θα έχεις θέμα να την ανοίξεις. 

Καλά, όλοι ξέρουμε ότι αυτό φταίει 

Δεν είμαι σίγουρος, είδα ένα teardown της 3080 aox και φαίνεται να είναι κομπλέ τα pads. Ψήνομαι και εγώ με την Φανούλα να padaro καθαρά για το mining αλλά δεν ξέρω αν θα δω βελτίωση, και δεν βρίσκω και video να δώ πως είναι το PCB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να βοηθήσει το RMA σε αυτή την περίπτωση. Δεν πρόκειται για ελλατωματικό κομμάτι, έτσι φαίνονται όλες να είναι. Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι να έχει κάνει κάποιο καινούριο revision η gigabyte. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, πανικοβάλλεστε για την εγγύηση,λες και υπάρχουν διαθέσιμες κάρτες προς αντικατάσταση.

Ον δατ νουτ, κατσαβίδιασα το στικεράκι της Asus από την πρώτη εβδομάδα.Void warranty... αλλά οι μνήμες 72c

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να βοηθήσει το RMA σε αυτή την περίπτωση. Δεν πρόκειται για ελλατωματικό κομμάτι, έτσι φαίνονται όλες να είναι. Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι να έχει κάνει κάποιο καινούριο revision η gigabyte. 

 

Το ότι όλες οι Aorus είναι προβληματικές δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να βοηθήσει το RMA. Σου φαίνεται φυσιολογικό μια κάρτα να κάνει thermal throttling σε gaming σε στοκ λειτουργία? Δηλαδή αν ένα CPU βάραγε 100c σε gaming δεν θα πήγαινε σε RMA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Το ότι όλες οι Aorus είναι προβληματικές δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να βοηθήσει το RMA. Σου φαίνεται φυσιολογικό μια κάρτα να κάνει thermal throttling σε gaming σε στοκ λειτουργία? Δηλαδή αν ένα CPU βάραγε 100c σε gaming δεν θα πήγαινε σε RMA?

Tι θα πει φυσιολογικό? Εφόσον η micron δεν έχει δώσει τιμή για θερμοκρασία λειτουργείας δεν ξέρω αν μπορούμε να μιλάμε για κάτι μη φυσιολογικό. Προφανώς και το throttling είναι πρόβλημα και προφανώς θα πρέπει να επικοινωνήσει με την εταιρία, δεν συζητάμε αυτό. Συζητάμε πως θα μπορούσε να τον βοηθήσει ένα RMA. Αν έχεις όμως κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου πέστο, γιατί με ενδιαφέρει και μπορεί να αγνοοώ κάτι. Η εταιρία βέβαια το πιο πιθανό είναι να του πει κάτι σε στυλ 'μην ανυσηχείς, δουλεύουν έτσι΄.  

Aν 100 cpu σε συγκρίσιμες συνθήκες είχαν max 70 και μια μόνο είχε 100 τότε προφανώς θα πήγαινε για RMA. Δεν ξέρω αν βρισκόμαστε στο ίδιο σενάριο εδώ. 

Παρεπιπτόντως και η δικια μου zotac της υπογραφής είχε πάνω απο 100 στο cyberpunk. Με χαμηλό case airflow μεν, σε χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος δε. Οσο έψαξα όλες πάνω-κάτω τα ίδια ήταν. Mόλις μπήκε στο νερό το πρόβλημα λύθηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με Gigabyte Vision 3080 σε Cyberpunk 4k όλα full, χωρίς dlss φτάνω max 96 σε περίπου μία ώρα με average 94.

To Control το είχα κάνει απεγκατάσταση γιατί ήθελα χώρο οπότε τώρα το ξανακατεβάζω για να δω κι εκεί τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Tι θα πει φυσιολογικό? Εφόσον η micron δεν έχει δώσει τιμή για θερμοκρασία λειτουργείας δεν ξέρω αν μπορούμε να μιλάμε για κάτι μη φυσιολογικό. Προφανώς και το throttling είναι πρόβλημα και προφανώς θα πρέπει να επικοινωνήσει με την εταιρία, δεν συζητάμε αυτό. Συζητάμε πως θα μπορούσε να τον βοηθήσει ένα RMA. Αν έχεις όμως κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου πέστο, γιατί με ενδιαφέρει και μπορεί να αγνοοώ κάτι. Η εταιρία βέβαια το πιο πιθανό είναι να του πει κάτι σε στυλ 'μην ανυσηχείς, δουλεύουν έτσι΄.  

Aν 100 cpu σε συγκρίσιμες συνθήκες είχαν max 70 και μια μόνο είχε 100 τότε προφανώς θα πήγαινε για RMA. Δεν ξέρω αν βρισκόμαστε στο ίδιο σενάριο εδώ. 

Παρεπιπτόντως και η δικια μου zotac της υπογραφής είχε πάνω απο 100 στο cyberpunk. Με χαμηλό case airflow μεν, σε χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος δε. Οσο έψαξα όλες πάνω-κάτω τα ίδια ήταν. Mόλις μπήκε στο νερό το πρόβλημα λύθηκε. 

Ρε μαν, δεν ξέρω τι να σου πώ, όταν ένα προιόν το βγάζεις απτο κουτί και τρώει thermal throttle εγώ το θεωρώ προβληματικό. Ειδικά όταν μιλάμε για flagship μοντέλο που πάει χειρότερα από κινέζικη δευτεράτζα απομίμηση τύπου ichillx3 ξερώ γώ, ε υπάρχει πρόβλημα. 

Οι θερμοκρασίες που έχει δώσει η micron δεν έχουν καμία σημασία. Ας είναι safe και οι 800 βαθμοί. Το πρόβλημα εδώ δεν είναι η θερμοκρασία καθεαυτή αλλά το throttling. Aφού όσο πλησιάζει τους 110 η tjunction, σου κόβει ρολόγια, είναι θέμα. Το αν αντέχουν οι ram είναι άλλο καπέλο που δεν έχει σημασία.

Αν όλες οι aorus έχουν το πρόβλημα τότε είτε θα βγάζει revision η gigabyte και θα σου στείλει το revision είτε τα λεφτά σου πίσω. Αυτό είναι το λογικό - φυσιολογικό. Αν κανείς δεν έστελνε - στείλει αίτημα RMA στην gigabyte τότε και η gigabyte δεν θα αναγνωρίσει το πρόβλημα, και αυτό επίσης λογικό. 

Αν το θεωρείς φυσιολογικό όλο το θέμα τότε γιατί αναφέρεις το revision? Γιατί να βγάλει revision αφού όλα βαίνουν καλώς? Εσύ πήρες zotac που είναι η φτηνότερη υλοποίηση btw, και είχες αρκέτα καλύτερα temps από την Aorus Extreme που είναι flagship. Επίσης δεν είχες thermal throttle, άρα πιθανόν και καλύτερες επιδόσεις. Και αυτό λογικό σου φαίνεται? Ναι οκ με νερό λύνεται, και με κατάψυξη λύνεται ή αν ζείς στο βόρειο πόλο, το θέμα είναι οτι συνήθως - όχι πάντα -, δεν αγοράζεις πανάκριβη υλοποίηση για να την βάλεις σε νερό γιατί είναι μη λειτουργική σε στοκ. 

Και μένα ας πούμε βαράει 100 σε mining, 84 σε cyberpunk. Θα ήθελα καλύτερα? Σίγουρα. Αλλά από την στιγμή που δεν τρώω throttle, δεν το θέωρω πρόβλημα. Όταν όμως φτάσεις στο boiling point - throttling point, ε πλέον είναι κατασκευαστικό ελλάτωμα. 

Χωρίς διάθεση για VS τα παράπανω, μην παρεξηγηθεί ο γραπτός λόγος. 

16 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Εγώ με Gigabyte Vision 3080 σε Cyberpunk 4k όλα full, χωρίς dlss φτάνω max 96 σε περίπου μία ώρα με average 94.

To Control το είχα κάνει απεγκατάσταση γιατί ήθελα χώρο οπότε τώρα το ξανακατεβάζω για να δω κι εκεί τι παίζει.

Θα είσαι πιο χαμηλά στο control σίγουρα. Control εμένα είναι στους 70-72, Cyberpunk μπορεί να κάνει και peak στους 84. 

Πάντως και οι δικές σου tjunction είναι λίγο τραγικές για 3080, τα από πάνω είνια με 3090. Γενικά τα μάμησε όλα η gigabyte σε αυτή τη γενιά. 


Και για τον diaperchanger, εγώ προσωπικά τι θα έκανα. Ticket στη gigabyte, ούτε για την εγγύηση ούτε για αλλαγή pads. "Η flagship κάρτα σας που πλήρωσα παραπάνω από την siuzitsu ix17s3 τρώει thermal throttle σε GAMING σε stock,  ενώ η siuzitsu πάει μπόμπα". Attach και ένα screenshot με το πρόβλημα και περιμένεις. Αν σου πούν είναι φυσιολογικό, ρωτάς αν είναι φυσιολογικό "τα flagships της gigabyte να είναι χειρότερα από τα σαπάκια των υπόλοιπων". 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

46 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάντως και οι δικές σου tjunction είναι λίγο τραγικές για 3080, τα από πάνω είνια με 3090. Γενικά τα μάμησε όλα η gigabyte σε αυτή τη γενιά. 

Καλά αυτό ισχύει σίγουρα.

Η gigabyte σε αυτό το θέμα έχει πάει άπατη σε αυτή τη γενιά από ότι έχω καταλάβει.

Ένας γνωστός μου με aorus master(2x8 pin) 3080 είδε μέχρι και 112 βαθμούς!!

Οπότε θεωρώ τον εαυτό μου από τους "τυχερούς" της Gigabyte.

Και πάρα πολλές fe από ότι διάβαζα έχουν αντίστοιχο πρόβλημα.

Το ζήτημα είναι τώρα τι γίνεται, που η πανδημία σε συνδυασμό με όλους τους άλλους παράγοντες τα έχει γαμήσει όλα.

RMA, για ποιο λόγο(από τη μεριά της Gigabyte) και με τι στοκ;

Thermal pads είναι μία λύση, αλλά αν σε 3 μήνες χρειαστεί κάτι και τη στείλεις πίσω, μπορεί να μη δέχονται την εγγύηση με τη λογική ότι την άνοιξες άρα φταις εσύ για τα πάντα.

Μετά τι; Αγορά νέας; Ποιας; Που δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω; Για να πάρω αυτή τη στιγμή μία οποιαδήποτε διαθέσιμη 3080, πρέπει να δώσω κυρολεκτικά τα τριπλάσια της original αγοράς μου.

 

edit: Λίγο άκυρο, αλλά...

Είπα να τσεκάρω και το hwinfo γιατί μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το gpu-z, άσχετα αν ήμουν 99,9% σίγουρος ότι δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Aνοίγω cp2077 με τις ίδιες ρυθμίσεις με πριν και τρέχω το hwinfo.

Παίζω κανένα μισάωρο και τσεκάρω θερμοκρασίες. Average 89.5 και maximum 92.

Βρε λες πράγματι να δείχνουν διαφορετικές θερμοκρασίες;

Ανοίγω και το gpu-z, δείχνει τις ίδιες ακριβώς ενδείξεις.

Η μόνη διαφορά που μπορούσα να σκεφτώ ήταν ότι δεν είχα ενεργοποιήσει το custom fan curve που έχω, κάτι το οποίο δε θα έπρεπε να παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στη θερμοκρασία αυτή αλλά είπα να το δοκιμάσω.

Το ενεργοποιώ κι αυτό, το τρέχω κανένα 5λεπτο ακόμα, τίποτα, εκεί κολλημένο το Maximum στο 92.

Πραγματικά είμαι περίεργος να δω τι παίζει.

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...