Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα εβαζα mx4. Δοκιμασα την mastergel αλλα ειναι σπασιμο το application. Καλα, στην τελικη βαζετε ενα "χ" και το αφηνετε να απλωθει μονο του. Απο την αλλη, την mx4 πιο ευκολα την απλωνεις με σπατουλα (αν δεν βαλετε παλι και το αφησετε μονο του)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Θα εβαζα mx4. Δοκιμασα την mastergel αλλα ειναι σπασιμο το application. Καλα, στηντ ελικη βαζετε ενα "χ" και το αφηνετε να απλωθει μονο του. Απο την αλλη, την mx4 πιο ευκολα την απλωνεις με σπατουλα (αν δεν βαλετε παλι και το αφησετε μονο του)

Όντως αλλά θα πάει από Δευτέρα γιατί αύριο είναι ΣΚ και τρώγομαι τώρα να την ανοίξω :P To πολύ πολύ αν δω ότι δεν τα καταφέρω να την απλώσω καλά την mastergel και έχω σάπια temps, αγοράζω την mx4. Άλλωστε η κάρτα θα έχει χάσει την παρθενίαν της έτσι και αλλιώς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, malakudi είπε

Σίγουρος 100% δε μπορώ να είμαι, το Δεκέμβριο η ambient ήταν λίγο χαμηλότερη.

Το θεωρώ απιθανο γιατι με την λογική να το πας αν σε λίγους μηνες mining έφαγες degrade με tjunction 100 τοτε οι gigabyte και οι founders που βαρανε 110 ακομα και σε gaming ούτε 2 ετια δεν θα βγάλουν με normal χρηση. Δεν μιλαω για mining, με 3-4-5 ωρες gaming την ημερα θα βγούνε off. Να εχει γινει τοσο χοντρη πατατα δεν θελω να το πιστεψω. 

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όντως αλλά θα πάει από Δευτέρα γιατί αύριο είναι ΣΚ και τρώγομαι τώρα να την ανοίξω :P To πολύ πολύ αν δω ότι δεν τα καταφέρω να την απλώσω καλά την mastergel και έχω σάπια temps, αγοράζω την mx4. Άλλωστε η κάρτα θα έχει χάσει την παρθενίαν της έτσι και αλλιώς :P

Απλωσε 3 ευθειες γραμμες γιοματουλες, μη λυπηθεις, μια στο κεντρο και απο μια δεξιά αριστερα. Καλυτερα να βάλεις παραπανω παρα λιγοτερη. Δεν θα εχεις τις καλυτερες θερμοκρασιες αλλα δεν θα εχεις και το θεμα με το hotspot. 

 

Προσωπικά σε 2060 θα πηγαινα yolo liquid metal, οπψς εκανα και με 1080ti. Με τρωει και για την 3090 αλλα οπου ναναι βγαινει block οποτε θα την παρει το ποταμι

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Προσωπικά σε 2060 θα πηγαινα yolo liquid metal, οπψς εκανα και με 1080ti. Με τρωει και για την 3090 αλλα οπου ναναι βγαινει block οποτε θα την παρει το ποταμι

Μπα με τίποτα. Δεν έχω κάνει ποτέ lm και είμαι και άμπαλος, κρίμα να πάει τζάμπα. Την θέλω την καρτούλα μου, ειδικά τώρα που δεν υπάρχει τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ppkstat είπε

Έχεις δίκιο, προφανώς όταν το είχα ψάξει δεν υπήρχε το datasheet. Για όποιον ενδιαφέρεται μπορείτε να το δείτε εδώ: 

https://media-www.micron.com/-/media/client/global/documents/products/data-sheet/dram/gddr/gddr6/gddr6x_sgram_8gb_brief.pdf?rev=974854f170e4405a8b6dee54366eb308

TL;DR η θερμοκρασία λειτουργείας είναι απο 0 έως 95 βαθμοί. Αυτό που είναι πιο ανυσηχητικό βέβαια είναι ότι η τιμή των 125 βαθμών που διαβάσαμε σαν μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας δεν προκύπτει πουθενα απο το datasheet με μια προχειρη ματιά. Οι 125 βαθμοί φαίνεται να είναι η μέγιστη θερμοκρασία αποθήκευσης. Το 110 βαθμοί ως throttling point προφανώς είναι επιλογή των μηχανικών της Nvidia, όπως και θα έπρεπε να είναι, αλλά την λογική πίσω απ αυτό δεν νομίζω ότι την ξέρουμε. Θέλω να πω ότι το εύρος 95-110 είναι εντελώς gray area. 

 

Μεγάλες αποκλίσεις (πάνω απο 15) μεταξύ core και hotspot συνήθως προκύπτουν απο κακή εφαρμογή πάστας. Συνήθως είναι πρόβλημα σε μη εργοστασιακή ψύξη, έχεις κάνει κάτι τέτοιο? Thermal throttling θα κάνει η κάρτα απο τον πυρήνα όχι το hotspot.  

εχω την εντυπωση στις ampere το hot spot  οτι εχει να κανει με το vrm  αλλα μπορει να λεω και μ@λ@κιες

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Το θεωρώ απιθανο γιατι με την λογική να το πας αν σε λίγους μηνες mining έφαγες degrade με tjunction 100 τοτε οι gigabyte και οι founders που βαρανε 110 ακομα και σε gaming ούτε 2 ετια δεν θα βγάλουν με normal χρηση. Δεν μιλαω για mining, με 3-4-5 ωρες gaming την ημερα θα βγούνε off. Να εχει γινει τοσο χοντρη πατατα δεν θελω να το πιστεψω. 

Πάντως δούλευε στα +1100 χωρίς πρόβλημα ενώ έβγαζε πολλά τεστ και σε +1300. Τώρα δε βγάζει κανένα ακόμα και με +1000. Με +950 δουλεύει ΟΚ. Mining έκανα με +900 που στην ουσία είναι παρακάτω αφού μειώνει λίγο όταν τρέχει cuda (-150 ή -200 δε θυμάμαι). Η διαφορά σε ambient είναι 2 βαθμοί. Βέβαια από τότε άλλαξα αρκετές εκδόσεις οδηγών, δε ξέρω αν μπορεί αυτό να επηρεάζει. Από σκόνη δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι drivers μπορεί και να παίζουν ρόλο φυσικά

Εγώ την 3070 την είχα στα +700 mhz memory με τους πρώτους drivers, παραπάνω κράσαρε στο gaming, μετά από κανά δίμηνο δεν είχα κανένα πρόβλημα σε gaming με την μνήμη στο +1500 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ η ντροπή της MSI. To 1/4 του die γυμνό, και υποτίθεται είναι και top υλοποίηση έλεος..
 

Spoiler

IMG_20210402_190820.jpg.9fe9d5661b446dff3a3d6ef0be42e96a.jpg

Έβαλα τρεις γραμμές mastergel και τώρα στο ίδιο game με το ίδιο load έχω 61 core και 73 hotspot και κρατάει και 30MHz παραπάνω boost..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εδώ η ντροπή της MSI. To 1/4 του die γυμνό, και υποτίθεται είναι και top υλοποίηση έλεος..
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20210402_190820.jpg.9fe9d5661b446dff3a3d6ef0be42e96a.jpg

Έβαλα τρεις γραμμές mastergel και τώρα στο ίδιο game με το ίδιο load έχω 61 core και 73 hotspot και κρατάει και 30MHz παραπάνω boost..

να σου στειλω φωτο απο την evga να δεις πως ηταν οταν την ανοιξα να αναθεωρησεις αυτα που εγραψες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

να σου στειλω φωτο απο την evga να δεις πως ηταν οταν την ανοιξα να αναθεωρησεις αυτα που εγραψες 

EVGA ανοίγεις επίσημα την κάρτα όμως :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χανεις εγγυηση αλλα δεν δικαιολογειται και αυτο. Εντελως ξερη η παστα ηταν 

PSX_20210402_202535.jpg.98ef7dfa46bcb19d31147a2fee0fffb5.jpg

 

και μια σημερινη που της φρεσκαρα τα pads

 

PSX_20210402_202608.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν χανεις εγγυηση αλλα δεν δικαιολογειται και αυτο. Εντελως ξερη η παστα ηταν 

PSX_20210402_202535.jpg.98ef7dfa46bcb19d31147a2fee0fffb5.jpg

 

και μια σημερινη που της φρεσκαρα τα pads

PSX_20210402_202535.jpg.98ef7dfa46bcb19d31147a2fee0fffb5.jpg

PSX_20210402_202608.jpg

Πω ρε φίλε. Να σκάσω ένα καρο λεφτά και να δω αυτό το πράγμα ? Τα pads στην XC3 πως ειναι  ?

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...