Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, _Theo_ είπε

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Παρατήρησα ότι έχεις FreeSync Monitor. Δουλεύει με την RTX 3070;; Επειδή και εγώ έχω FreeSync και nVidia κάρτα, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα;

Έχω δοκιμάσει στο nVidia CP να βάλω FreeSync On, κόφτη στα 140 καρέ και VSync on αλλά δεν είδα καμία διαφορά σε σχέση με το αν το έχω τελείως απενεργοποιημένο...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, το πιστεύεις ότι από τον Φεβρουάριο που έχω τη κάρτα δεν έχω δοκιμάσει; Θα το τσεκάρω μόλις τελειώσω το  A Way out που παίζω με συμφορουμιτή και θα σε ενημερώσω.

Νομίζω πιο παλιά που είχα ρωτήσει, ο @yiannis1991 είχε πει το σωστό συνδυασμό επιλογών ώστε να δουλέψει σωστά.

Βρήκα το παρακάτω screenάκι που είχα κρατήσει γύρω στον Ιανουάριο. IMG_20210110_110323.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι σωστό το παραπάνω πινακάκι, είχα πρόσφατη εμπειρία με το fallen order όπου έπρεπε να βγάλω τις global ρυθμίσεις και να τις βάλω ingame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχει κανεις παρατήρησει ότι με maximum performance από Geforce control panel η κάρτα δεν ρίχνει ρολόγια ούτε σε idle? Φταίνε οι τελευταίοι drivers ή το έκανε από πρίν?

Στο παρελθόν το έκανε κι εμένα, αλλά με κάποιο από τα επόμενα drivers είχε φτιάξει.

Δεν πρόσεξα με τα τελευταία αν επανήλθε το θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Herald είπε

Σήμερα χειρούργησα την Φανή, της άλλαξα παστούλα, έχασα την εγγύηση και όλα καλά. Πλέον δουλεύει κομπλέ, hotspot 11 βαθμούς πάνω από GPU temperature και γενικά οι θερμοκρασίες παίζοντας cyberpunk είναι ίδιες με πρίν (72 βαθμοί) αλλά τα fans ξύνονται στο 40% ενώ πρίν τα είχα 70+% για να κρατήθει κάτω από 75. Αρκετά ευχαριστημένος θα έλεγα, και σίγουρα όποιος δεν χάνει την εγγύηση ή δεν ενδιαφέρεται για την εγγύηση ας την ανοίξει να αλλάξει πάστα. 

Όταν την άνοιξα το κάτω 1/4 του die ήταν εντελώς γυμνό από πάστα. Στην ουσία αστόχησαν στην τοποθέτηση της πάστας, μιας και ενώ υπάρχει αρκετή πάστα στο σχήμα του die, αυτή είναι τοποθετήμενη ελάχιστα πάνω από το σημείο που είναι το die, με αποτέλεσμα το κάτω μέρος να είναι γυμνό.

Τα pads που είχε σε vram μου φάνηκαν κομπλέ γενικά και ότι έκαναν επαφή, όπως και το backplate καλή κατασευή. Τώρα το καλοκαίρι θα παιχτεί το σόβαρο benchmark, μόνο οι δυνατοί θα επιζήσουν. Περιμένουμε την Alphacool


@akoinonitos Δάσκαλε, το eiswand το ξέρεις? Σκέφτομαι να τσιμπήσω ένα τέτοιο μαζί με το block της gamerock και να το αφήσω μπαλκονάκι. Απλά με αγχώνει το pump το οποίο φαίνεται να έχει αστείο flow, αν κατάλαβα καλά έχει 2 pumps των 72 l/h, το καθένα? Και τα 2 μαζί? Δεν είμαι σίγουρος. Λες να παιχτεί condensation λόγω μπαλκονιού? 

Αμα το βγαλεις μπαλκονι θα κανει κανα τεταρτο να κανει κυκλο το νερο 😛

Ε χει δυο dc lt αντλιες ( οπως αυτες που εχουν οι aio σκεψου) 72l/h η μια ειναι αλλα αυτο παραμενει δεν γινεται x2.

Για να το εχεις διπλα στο πισι ειναι οκ φανταζομαι  ,καλυτερα απο μια aio που θα την ειχες μεσα στο case.

3 ώρες πριν, Herald είπε

Έχει κανεις παρατήρησει ότι με maximum performance από Geforce control panel η κάρτα δεν ρίχνει ρολόγια ούτε σε idle? Φταίνε οι τελευταίοι drivers ή το έκανε από πρίν?

Πιο παλια που το ειχα δοκιμασει δεν επεφταν και ηθελα και restart και κλεισιμο τροφοδοτικου για να επανελθει οταν το αλλαζα. Και στην πραξη δεν ειχε και καμια διαφορα σε performance

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 ώρες πριν, Herald είπε

Απλά λέω επειδή το liquid flow θα είνια χαμηλό με το eiswald ίσως το liquid να μην είναι και τόσο κάτω από το ambient temperature. Δηλαδή αμα το μπαλκόνι έχει 5-10 βαθμούς ας πούμε, με 500watt φορτίο και 22 ambient πιστεύεις το νερό θα είναι αρκετά κάτω από 22? 

To Flow δεν έχει να κάνει με το τελικό temperature equilibrium εκτός κι αν είναι σχεδόν 0.......το νερό θα έχει ίδια θερμοκρασία στο loop κατά μέσο όρο άσχετα από το flow εκτός αν υπάρχουν πολύ συγκεκεριμένα εμπόδια.....επίσης αν οι αντλίες είναι τοποθετημένες εν σειρά τότε θα έχεις διπλό μανομετρικό (head pressure) αν είναι παράλληλα τότε έχεις διπλό flow rate........δεν ξέρω πως είναι στο δικό σου αλλά μου ακούγεται χαμηλό όπως και να έχει για να κάνει τέτοια απόσταση από έξω.....

Αν η θερμοκρασία του νερού πέσει κάτω από 7-9 βαθμούς σε σχέση με την θερμοκρασία εσωτερικά θα έχει θέμα αλλά για να ξέρεις ακριβώς πρέπει να γνωρίζεις το dew point (σημείο δρόσου).............

Ο μόνος σωστός τρόπος να το κάνεις αυτό χωρίς condensation είναi με ενδιάμεσο δοχείο / ψυγείο και αυτόματη βαλβίδα μίξης του νερού μέσω αισθητήρα θερμοκρασίας ώστε το νερό που φτάνει στα blocks να μην πέφτει ποτέ κάτω από το σημείο δρόσου (dew point)........εννοείται ότι πρέπει να παίρνεις μέτρηση θερμοκρασίας και από τα blocks και να γίνεται υπολογισμός..........

Είναι project που θέλει να έχεις πολλές ορέξεις, βαλβιδες, controller σαν το Aquaero και custom loop.........εγώ πάντως το εγκατέλειψα και αν είναι να κάνεις κάτι τέτοιο καλύτερα πάρε chiller......  

Επίσης το καλοκαίρι θα έχει το ανάποδο πρόβλημα με τη ζέστη έξω......

Επεξ/σία από Jargon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Herald είπε

Έχει κανεις παρατήρησει ότι με maximum performance από Geforce control panel η κάρτα δεν ρίχνει ρολόγια ούτε σε idle? Φταίνε οι τελευταίοι drivers ή το έκανε από πρίν?

E έτσι δεν είναι το φυσιολογικό αν το βάλεις globally; Εγώ το βάζω ξεχωριστά σε games όπου χρειάζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos @Jargon

Δεν θα είναι μεγάλη η απόσταση πάντως, το PC θα είναι στο τοίχο και το radiator ακριβώς από έξω, ουσιαστικά σαν εξωτερική μονάδα AC. Πόσο πάχος έχει ο τοίχος, τόση θα είναι και η απόσταση.

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

E έτσι δεν είναι το φυσιολογικό αν το βάλεις globally; Εγώ το βάζω ξεχωριστά σε games όπου χρειάζεται..

Όχι ρε, το γράφει και στο description, είναι μόνο για 3d εφαρμογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Herald είπε

Έχει κανεις παρατήρησει ότι με maximum performance από Geforce control panel η κάρτα δεν ρίχνει ρολόγια ούτε σε idle? Φταίνε οι τελευταίοι drivers ή το έκανε από πρίν?

 

Ναι ισχύει αυτό. Όχι μόνο δεν μειώνονται τα ρολόγια, αλλά ανεβάζει και θερμοκρασία. Και στα games δεν έχω δει καμία διαφορά. Στον δικό μου Η/Υ τουλάχιστον. Το ίδιο ισχύει και για την επιλογή σχετικά με την CPU "υψηλές επιδόσεις" των Windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Δεν χάνεις εγγύηση αν αλλάξεις πάστα/pads.

https://www.ifixit.com/News/47111/european-parliament-votes-for-right-to-repair

Σύμφωνα με το νόμο όχι, έτσι και αλλιώς αυτά τα αυτοκόλλητα έχουν την ίδια αξία με το χαρτί τουαλέτας. Αλλά παρολαυτά σου αρνούνται την εγγύηση, και μετά τι θα κάνεις? Θα τρέξεις την Palit ή την MSI στα δικαστήρια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spartan117 είπε

Δεν χάνεις εγγύηση αν αλλάξεις πάστα/pads.

https://www.ifixit.com/News/47111/european-parliament-votes-for-right-to-repair

Έχω την εντύπωση ότι οι αποφάσεις του Ευρωκοινοβουλίου είναι κάτι σαν guidelines και δεν λειτουργούν δεσμευτικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υπάρχουν sticker και παραβιαστούν τότε ναι η εγγύηση τις περισσότερες φορές (κάποιες φορές μπορεί και να περάσει από εγγύηση) πάει περίπατο .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...