Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλειδωμένα 2.160mhz σε AC odyssey. Powerlimit throttle βαρέσαμε μόνο μέσα στο βυθό της θάλασσας, δεν ξέρω τι έχουν κάνει εκεί στη ubisoft αλλα στο νερό καρφθώθηκε η κατανάλωση στα 470w

 

https://ibb.co/429qSPK
https://ibb.co/KhYcM5D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Herald είπε

Κλειδωμένα 2.160mhz σε AC odyssey. Powerlimit throttle βαρέσαμε μόνο μέσα στο βυθό της θάλασσας, δεν ξέρω τι έχουν κάνει εκεί στη ubisoft αλλα στο νερό καρφθώθηκε η κατανάλωση στα 470w

 

https://ibb.co/429qSPK
https://ibb.co/KhYcM5D

αυτό το ρημάδι το anisotropic δεν παίζει να το φτιάξουν ποτέ; Και στο Βλαχάρα έτσι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει να βάλεις από driver, in-game είναι broken. Η AnvilNext είναι για πέταμα, κατάφεραν και έκαναν το Valhalla DX12 single-threaded.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, είχα στείλει στην Palit για το πρόβλημα με το hotspot. Έχουν δύο support sites, το Ευρωπαικό και το Τσαιβανέζικο. To ευρωπαικό ζήτησε παραπάνω πληροφορίες και κανά screenshot από hwinfo. Λογικά πράματα θαρρώ. Το τσαιβανέζικο χαρταετός, ακολουθεί η απάντηση

 

Dear customer

Thank you for the mail.

The fan speed changes according to GPU temperature and memory temperature but not hotspot temperature.
Acutally the graphics card doesn’t have a sensor to detect the so call hotspot.
 
If the fan ramp to 100% but GPU and memory temperature are still cool then the fan might have some hardware error.
Please kindly contact the store where you bought the card to have further check or claim warranty.
 
Please kindly be notified that Palit provides manufacturer warranty only to its distributors (not to resellers or end-users).
So Palit only handles warranty claims from its distributors.
Warranty claims from end users or resellers have to be processed through local distributors. 
End users should contact the store where they purchased the graphics card to claim warranty.
 
Please kindly be notified.
Thanks.
 
Best regards

Palit Support
Palit Microsystem Ltd.
Website: http://www.palit.com

ΥΓ1. Για να λέμε και τα καλά βέβαια τους έστειλα Παρασκευή αργά το βράδυ και μου απάντησαν σήμερα το πρωί, ενώ μεσολάβησε και ΣΚ. Ουσιαστικά σε μια εργάσιμη πήρα απάντηση και από τους 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα στείλει στην MSI και μου είπε είναι φυσιολογικό το 93 hotspot με 20 βαθμούς ambient και ένα cooler που ζυγίζει 1,5 κιλό ξέρω 'γω, θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή. Θα τους στείλω την φώτο με το die που το 1/4 είναι γυμνό τελείως από paste..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και εγώ είχα στείλει στην MSI και μου είπε είναι φυσιολογικό το 93 hotspot με 20 βαθμούς ambient και ένα cooler που ζυγίζει 1,5 κιλό ξέρω 'γω, θα τρελαθούμε τελείως δηλαδή. Θα τους στείλω την φώτο με το die που το 1/4 είναι γυμνό τελείως από paste..

100% δίκιο έχεις αν χρειαστείς εγγύηση και δεν σε καλύπτει κανείς όμως το αντέχεις εδώ μπλέκει αρκετά τα ζυγίζει κανείς και αποφασίζει, επίσης αν έχει κάτι οτιδήποτε από το εργοστάσιο κάποια ατέλεια από το εργοστάσιο κάποιο mosfet, cap, κόλληση κλπ οι χαμηλές θερμοκρασίες λειτουργίας μετά από repaste ή αλλαγή thermal pads δεν θα προστατέψουν φυσικά την κάρτα από μελλοντική αστοχία οπότε...πάλι μπλέκει

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι έτσι πληροφοριακά. Πες ότι έχει κάποιος αυτού του είδους τα θέματα που συζητάτε με junction κλπ.

Υπάρχει περίπτωση να στείλεις την κάρτα στο service και να μείνεις χωρίς κάρτα;

Δλδ να σου πουν ναι βρήκαμε θέμα αλλά δεν έχουμε να στην αντικαταστήσουμε οπότε πάρε τα λεφτα σου πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Εγώ ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι έτσι πληροφοριακά. Πες ότι έχει κάποιος αυτού του είδους τα θέματα που συζητάτε με junction κλπ.

Υπάρχει περίπτωση να στείλεις την κάρτα στο service και να μείνεις χωρίς κάρτα;

Δλδ να σου πουν ναι βρήκαμε θέμα αλλά δεν έχουμε να στην αντικαταστήσουμε οπότε πάρε τα λεφτα σου πισω;

Όχι 😛 

Απλά μπορεί να περιμένεις 2-3-4 βδομάδες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Coppermine είπε

100% δίκιο έχεις αν χρειαστείς εγγύηση και δεν σε καλύπτει κανείς όμως το αντέχεις εδώ μπλέκει αρκετά τα ζυγίζει κανείς και αποφασίζει, επίσης αν έχει κάτι οτιδήποτε από το εργοστάσιο κάποια ατέλεια από το εργοστάσιο κάποιο mosfet, cap, κόλληση κλπ οι χαμηλές θερμοκρασίες λειτουργίας μετά από repaste ή αλλαγή thermal pads δεν θα προστατέψουν φυσικά την κάρτα από μελλοντική αστοχία οπότε...πάλι μπλέκει

Αυτό ακριβώς. Πέταξα 10 μήνες εγγύηση, ελπίζω να μην χρειαστεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι να χτυπήσω κάτι τέτοιο 

https://www.amazon.de/-/en/Aluminium-aluminium-high-performance-light-piece/dp/B0839H8KQM/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=kühlkörper&qid=1617710031&sr=8-3

https://www.amazon.de/-/en/Hilitand-Aluminium-Heatsink-Amplifier-Conductivity/dp/B07HHY47MV/ref=pd_sbs_4?pd_rd_w=LCs7E&pf_rd_p=368fb9c4-dbef-44cc-98c0-80b189d2eca9&pf_rd_r=XZQADWFWRRYK7VSNWEKC&pd_rd_r=07a398d2-25f6-4daf-96a7-05f33abaea94&pd_rd_wg=7WFhU&pd_rd_i=B07HHY47MV&psc=1

Και να το χώσω στο backplate. Το ερώτημα είναι, advesive glue ή  tape? Το πρόβλημα είναι αν έχω καταλάβει καλά ότι και στα pads, η κόλλα έχει μιρκή θερμική αγωγιμότητα. Με λίγα λόγια, ότι pads και να βάλεις, θα τρώς μπουκάλι από την κόλλα. Το λέω γιατί συζηταγάτε πρίν για το ποιά pads είναι καλύτερα. Μάλλον αυτά με τα καλύτερα adhesive tapes :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Ψήνομαι να χτυπήσω κάτι τέτοιο 

https://www.amazon.de/-/en/Aluminium-aluminium-high-performance-light-piece/dp/B0839H8KQM/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=kühlkörper&qid=1617710031&sr=8-3

https://www.amazon.de/-/en/Hilitand-Aluminium-Heatsink-Amplifier-Conductivity/dp/B07HHY47MV/ref=pd_sbs_4?pd_rd_w=LCs7E&pf_rd_p=368fb9c4-dbef-44cc-98c0-80b189d2eca9&pf_rd_r=XZQADWFWRRYK7VSNWEKC&pd_rd_r=07a398d2-25f6-4daf-96a7-05f33abaea94&pd_rd_wg=7WFhU&pd_rd_i=B07HHY47MV&psc=1

Και να το χώσω στο backplate. Το ερώτημα είναι, advesive glue ή  tape? Το πρόβλημα είναι αν έχω καταλάβει καλά ότι και στα pads, η κόλλα έχει μιρκή θερμική αγωγιμότητα. Με λίγα λόγια, ότι pads και να βάλεις, θα τρώς μπουκάλι από την κόλλα. Το λέω γιατί συζηταγάτε πρίν για το ποιά pads είναι καλύτερα. Μάλλον αυτά με τα καλύτερα adhesive tapes :P 

Το ζητούμενο είναι να υπάρχει ροή αέρα μαζί με την μεγαλύτερη επιφάνεια απαγωγής.Ένας ανεμιστήρας να φυσάει κατα μήκος των fins και εκτιμώ πως 5°C κάτω τους έχεις εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Το ζητούμενο είναι να υπάρχει ροή αέρα μαζί με την μεγαλύτερη επιφάνεια απαγωγής.Ένας ανεμιστήρας να φυσάει κατα μήκος των fins και εκτιμώ πως 5°C κάτω τους έχεις εύκολα.

Εχω 2 140αρια κατω απο την καρτα να φυσανε. Η καρτα ειναι vertical οποτε τα ανεμιστηρια θα βαρανε backplate. Για 5c πάντως δεν αξιζει ο κοπος 😝 

1 ώρα πριν, vins είπε

Εγώ ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι έτσι πληροφοριακά. Πες ότι έχει κάποιος αυτού του είδους τα θέματα που συζητάτε με junction κλπ.

Υπάρχει περίπτωση να στείλεις την κάρτα στο service και να μείνεις χωρίς κάρτα;

Δλδ να σου πουν ναι βρήκαμε θέμα αλλά δεν έχουμε να στην αντικαταστήσουμε οπότε πάρε τα λεφτα σου πισω;

Εσυ την gamerock την σκετη έχεις? Βαλε το bios της oc, ολοιδιο pcb έχεις, δεν θα εχεις θεμα αμα φοβασαι μη παθει τίποτα. Ιδιο ακριβως power delivery, απλα με κλειδωμενο το plimit. 

Το πολυ πολυ να κρασαρις στα παιχνιδια γιατί η καρτα σου εχει χειροτερο bin απο την oc, αν δεις κατι τετοιο φλασαρις το παλιο bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Coppermine είπε

Πόσο πιο απλά, και ναι είναι quad pumped double data rate, γράψαμε ήδη τί είναι effective και τι real frequency

 

03.jpg

Αν το πάμε και αλλιώς τότε στις ddr4 μην γράφετε έχω dual channel kit g.sklill 4000mhz αλλά 2000mhz, ομοίως οι ddr4 δεν είναι 2133 από το jedec αλλά 1066 κοκ....κοινώς μπουρδολογίας το ανάγνωσμα

 

To Data Rate είναι Transfer Operations και όχι Clock Frequency, άρα όταν γράφεις 1250MHz x 16 (Data Rate) = 20000 αυτά είναι MT/s  (MegaTranferes per Seconds) και δεν είναι MHz  συχνότητα λειτουργιάς της μνήμης.

Και ναι οι DDR4 4000 δεν είναι MHz αλλά Data Rate στα 4000 MT/s

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

 Η AnvilNext είναι για πέταμα, κατάφεραν και έκαναν το Valhalla DX12 single-threaded.

Από πού βγαίνει αυτό ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Herald είπε

Εχω 2 140αρια κατω απο την καρτα να φυσανε. Η καρτα ειναι vertical οποτε τα ανεμιστηρια θα βαρανε backplate. Για 5c πάντως δεν αξιζει ο κοπος 😝 

Εσυ την gamerock την σκετη έχεις? Βαλε το bios της oc, ολοιδιο pcb έχεις, δεν θα εχεις θεμα αμα φοβασαι μη παθει τίποτα. Ιδιο ακριβως power delivery, απλα με κλειδωμενο το plimit. 

Το πολυ πολυ να κρασαρις στα παιχνιδια γιατί η καρτα σου εχει χειροτερο bin απο την oc, αν δεις κατι τετοιο φλασαρις το παλιο bios. 

Την oc έχω ρε και δεν έχω κανένα θέμα ούτε με voltage, ούτε power limit. Και δίνει πολύ ειδικά στις μνήμες σε extra oc.  Απλα επειδή είμαι με 75αρι monitor δεν είδα ουσιαστική διαφορά στη χρήση μου με το extra oc. Ούτε mining κάνω. Οπότε από τη στιγμή που δε μου χρειάζεται δεν την τσιγκλάω. 

PS: Λίγα τα λόγια σου για τη ντισκομπαλα μου, δεν έχει απλά καλό bin, Mr. Bin είναι 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...