Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Pantaz είπε

Παιδια καλησπερα σε ολους! Μια ερωτηση εχω μια 3080 συνδεμενη πανω σε μια οled τηλεοραση! Το τελευταιο διαστημα μου κανει καποια νερα απο την αποψη οτι το σημα μια ερχεται και μια φευγει! Οταν αλλαζω το hdmi σε αλλη θυρα ολα δουλευουν ρολοι! Μετα ξανα τα ιδια το γυριζω στην αλλη που ειχε το προβλημα και δουλευει απροβληματιστα! Τι συμβαινει; Μηπως το καλωδιο; Μπορει να δωσει κανενας καποια απαντηση;

Και εγω εχω την 3080 σε μια 55αρα SAMSUNG QLED και γινοταν το ιδιο οταν αναβε το ψυγειο η και τα φωτα στις σκαλες η οταν λειτουργουσε το ασανσερ, χανοταν το σημα στιγμιαια και μετα ξαναερχοταν. Το πρωτο που σκεφτηκα ηταν τα καλωδια HDMI γιατι ειχα παρει του κιλου κ δεν ηταν πιστοποιημενα κ ειπα να αρχισω απο εκει. Τα αλλαξα απο το pc στον ενισχυτη και στην TV και εβαλα αυτα https://www.skroutz.gr/s/23851722/Nedis-HDMI-2-0-Cable-HDMI-male-HDMI-male-2m-CVBW34050AT20.html και ησυχασε το κεφαλι μου. Δεν ξανακανε κιχ.

Προσοχη για να ειναι πιστοποιημενα τα καλωδια πρεπει στη συσκευασια να εχει το QR  που σκαναρεις με την επισημη εφαρμογη HDMI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dr. Cat είπε

Και εγω εχω την 3080 σε μια 55αρα SAMSUNG QLED και γινοταν το ιδιο οταν αναβε το ψυγειο η και τα φωτα στις σκαλες η οταν λειτουργουσε το ασανσερ, χανοταν το σημα στιγμιαια και μετα ξαναερχοταν. Το πρωτο που σκεφτηκα ηταν τα καλωδια HDMI γιατι ειχα παρει του κιλου κ δεν ηταν πιστοποιημενα κ ειπα να αρχισω απο εκει. Τα αλλαξα απο το pc στον ενισχυτη και στην TV και εβαλα αυτα https://www.skroutz.gr/s/23851722/Nedis-HDMI-2-0-Cable-HDMI-male-HDMI-male-2m-CVBW34050AT20.html και ησυχασε το κεφαλι μου. Δεν ξανακανε κιχ.

Προσοχη για να ειναι πιστοποιημενα τα καλωδια πρεπει στη συσκευασια να εχει το QR  που σκαναρεις με την επισημη εφαρμογη HDMI.

Φιλε η Τηλεοραση μου εχει hdmi 2.1 αυτο που μου δειχνεις ειναι 2 αρι καποιο αλλο μπορεις να προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Φιλε η Τηλεοραση μου εχει hdmi 2.1 αυτο που μου δειχνεις ειναι 2 αρι καποιο αλλο μπορεις να προτεινεις;

Το ξερω, απλα αναφερω την περιπτωση που ετυχε σε μενα και δεν ξερω αν το προβλημα σου ειναι το ιδιο με το δικο μου και αν οφειλεται στα ιδια αιτια. Για 2.1 δεν το εχω ψαξει γιατι η TV μου ειναι 2.0. Κανε μια ερευνα και παρε στα σιγουρα καποιο που εχει στικερακι HDMI.org certified στη συσκευασια και εχει το QR για να σκαναρεις με την εφαρμογη. Τοτε να εισαι σιγουρος οτι ειναι τεσταρισμενο και πιστοποιημενο και πληροι τις επισημες προδιαγραφες αλλα θα εχει κ πιο premium τιμη. Οτιδηποτε αλλο μπορει να σου δουλευει μια χαρα η να κανει νερα αναλογα και την ποιοτητα του καλωδιου και τον κατασκευαστη.

image.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr. Cat είπε

Το ξερω, απλα αναφερω την περιπτωση που ετυχε σε μενα και δεν ξερω αν το προβλημα σου ειναι το ιδιο με το δικο μου και αν οφειλεται στα ιδια αιτια. Για 2.1 δεν το εχω ψαξει γιατι η TV μου ειναι 2.0. Κανε μια ερευνα και παρε στα σιγουρα καποιο που εχει στικερακι HDMI.org certified στη συσκευασια και εχει το QR για να σκαναρεις με την εφαρμογη. Τοτε να εισαι σιγουρος οτι ειναι τεσταρισμενο και πιστοποιημενο και πληροι τις επισημες προδιαγραφες αλλα θα εχει κ πιο premium τιμη. Οτιδηποτε αλλο μπορει να σου δουλευει μια χαρα η να κανει νερα αναλογα και την ποιοτητα του καλωδιου και τον κατασκευαστη.

image.png

Σε ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pantaz είπε

Παιδια καλησπερα σε ολους! Μια ερωτηση εχω μια 3080 συνδεμενη πανω σε μια οled τηλεοραση! Το τελευταιο διαστημα μου κανει καποια νερα απο την αποψη οτι το σημα μια ερχεται και μια φευγει! Οταν αλλαζω το hdmi σε αλλη θυρα ολα δουλευουν ρολοι! Μετα ξανα τα ιδια το γυριζω στην αλλη που ειχε το προβλημα και δουλευει απροβληματιστα! Τι συμβαινει; Μηπως το καλωδιο; Μπορει να δωσει κανενας καποια απαντηση;

στανταρ καλωδιο δεν σηκωνει το απαραιτητο bandwidth και κανει signal losses στο handshake ή υπερθερμαινεται λογω κακης ποιοτητας.. Παρε ενα καλυτερο.. Και αυτα του πλαισιου τα 2.1 την κανουν την δουλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Ένας συνάδελφος από τη δουλειά, μου πουλάει μία 3090 Kingpin Hybrid 2600€.

Έχω μία Gigabyte Vision 3080 την οποία θα πουλήσω αν είναι.

Τι λέτε, αξίζει;

Το μυαλό μου και η τσέπη μου λένε όχι, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

01.jpg.02a8d8b7214e51f67b4cfc489729739c.jpg

Η διαφορά των δύο εκδόσεων της ίδιας κάρτας GA 102, στοκ είναι 8%, καθώς επίσης και η διαφορά στην ποσότητα της μνήμης, από εκεί και πέρα μια 3080 υπερχρονισμένη μπορεί να πλησιάσει στο 5% τις επιδόσεις μιας 3090 και vice versa  μια 3090 υπερχρονισμένη σε σχέση με μια 3080 στοκ να ανεβάσει την διαφορά στο 15%, αυτά είναι τα best case acenarios

Από εκεί και πέρα αν θέλεις να το κάνεις απλά για το nice to have κοινώς την ***λα θα είμαι ο τελευταίος που θα σε κρίνω αφού τα 1300 που πλήρωσα πέρσι για τον i9 9940X το έκανα μόνο και μόνο γιατί ήθελα να βλέπω 28 threads στο cpuz που εκκινεί μαζί με τα  windows και φυσικά είμαι φανατικός του HEDT και με τα χρήματα αυτά θα μπορούσα να πάρω οτιδήποτε καλύτερο είτε από επιδόσεις είτε από vfm αλλά αμφότερα μου είναι αδιάφορά.....το χόμπι είναι χόμπι..χρήμα δεν δίνει....

Το working horse που βγάζει χρήμα είναι ο ryzen 7 που κόστισε 0...αυτά....

Τα πιο πειστικά επιχειρήματα

 

04.jpg

03.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Ένας συνάδελφος από τη δουλειά, μου πουλάει μία 3090 Kingpin Hybrid 2600€.

Έχω μία Gigabyte Vision 3080 την οποία θα πουλήσω αν είναι.

Τι λέτε, αξίζει;

Το μυαλό μου και η τσέπη μου λένε όχι, αλλά...

Έαν την πουλήσεις πάνω από 1500€ ωστέ να σου  βγεί η διαφορά κάτω από 1000αρικο "αξίζει". Με την έννοια ότι και σε κανονικά επίπεδα τιμών αυτή θα ήταν η διαφορά τους στη τιμή.

Για καθαρές επιδόσεις, άμα παίζεις σε 4k μια καλή 3πινη 3090 θα σου δώσει το κάτι παραπάνω. Σε 1440p μάλλον δεν έχιε νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία συμπληρωματική ερώτηση, έχω ένα Asus Rog Thor 850w platinum και το peak που έχω δει είναι 510W για όλο το σύστημα, είμαι καλυμμένος ή θα χρειαστεί να πάω σε κάτι μεγαλύτερο λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Απλα το ειπα γιατι και εγγυηση να εχεις στην καρτα σου παρακαλας να μην σου χαλασει γιατι στο τελος θα πληρωσεις και απο την τσεπη σου για να παρεις χειροτερη.

 

Δεν μιλας και με την μαμα εταιρια μηπως εχεις καλυτερη τυχη;

Δεν θα είχα τόση υπομονή και επιμονή. Καλά τα λέτε εσείς αλλά τι να τα κάνω τα λεφτά, κάρτα θέλω! Και δεν εννοώ μόνο για παιχνίδια αλλά και για δουλειά (εκπαιδευτικός).

Το θέμα έληξε με το να παραγγείλω νέα κάρτα από το ίδιο κατάστημα και να πληρώσω τη διαφορά. Σκέφτηκα ότι ήταν σαν να τη δανήστηκα δωρεάν για 1,5 χρόνο μπας και χρυσώσω το χάπι.

Εύχομαι να μην πάθουν τίποτα οι καρτούλες σας και φρόνιμα με τα "ψαχουλέματα" που διαβάζω εδώ πάσης φύσεως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...