Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ετερον εκατερον ρε συ :D

Η 3090 ειναι η Titan.. Επομενως ειναι σε λογικα επιπεδα. Αλλο που μαλλον ειδε οτι ερχεται με φορα η AMD η Nvidia και εβαλε μεγαλο πυρηνα στην 3080 με ενα MSRP που ουσιαστικα δεν το ειδε σχεδον κανενας εκτος απο λιγους.. Για αυτο και η μεγαλη ζητηση περαν του mining.. Αλλιως αυτες τις επιδοσεις εχω την αισθηση θα τις βλεπαμε στην 3080Ti με λιγο παραπανω μνημη αν ολα πηγαιναν κατ'ευχιν..

Η ανοδος των τιμων εξαρταται απο πολλους παραγοντες επισης. Εδω μιλαμε η ζητηση ειναι παντελως ανελαστικη παρα την μεγαλη προσφορα.. Γιατι υπαρχει αρκετη παραγωγη απλα η ζητηση εχει πιασει νουμερα απιστευτα.. 

Και οταν οι AIBs πουλανε με το κιλο σε μεγαλα καπελα το τελευταιο που πρεπει να μας ανησυχει ειναι η ανοδος του MSRP.

Tο κοστος παραγωγης θα αυξηθει σιγουρα απο TSMC και Samsung στο αμεσο μελλον με τοσο φορτο. Η πρωτη εμμεσως πλην σαφως το εχει ανακοινωσει ηδη πριν λιγο καιρο.. Μαντεψε ποιος θα πληρωσει το μαρμαρο και που θα περασει η αυξηση αυτη; 

Αυτο θα ειναι ομως το μικροτερο προβλημα σε μια εποχη που αν δεν λυθει το θεμα του mining με αλλους τροπους ή δεν πεσει το trend με τα κρυπτονομισματα (highly unlikely) πολυ φοβαμαι οτι μιλαμε για ενα νεο status quo στο οποιο θα ψαχνουμε φθηνο hardware με το κυαλι. 

Το MSRP και πάλι έχει βάση γιατί οι όποιες αυξήσεις γίνονται πάνω σε αυτό. Το mining κάποια στιγμή θα σκάσει όπως την τελευταία φορά, το πόσο καιρό θα πάρει είναι άγνωστο.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το MSRP και πάλι έχει βάση γιατί οι όποιες αυξήσεις γίνονται πάνω σε αυτό. Το mining κάποια στιγμή θα σκάσει όπως την τελευταία φορά, το πόσο καιρό θα πάρει είναι άγνωστο.

Δεν μπορω να κανω οικονομικη αναλυση ουτε να προβλεψω το μελλον δεν ειμαι μαντης.. Τασεις μονο βλεπω και ανησυχω.. Τα δειγματα δεν ειναι καλα.. Και οχι μονο για τις καρτες γραφικων..Εγω δεν βλεπω ΚΑΜΙΑ επαφη με τα MSRP οταν πουλανε παγκοσμιως καρτες του 500αρικου 800 και 900 ευρω, καρτες των 700 στα 1100 ευρω και καρτες των 900 στα 1300.. Το προβλημα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το να ασχολουμαστε την δεδομενη χρονικη στιγμη με αυτο.. 

Τα κρυπτονομισματα ομως ειναι πολλα και εχω την αισθηση οτι παρα τις οποιες διακυμανσεις ειναι πλεον πολλα για να τα σχολιασουμε με βαση ενα δυο..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν μπορω να κανω οικονομικη αναλυση ουτε να προβλεψω το μελλον δεν ειμαι μαντης.. Τασεις μονο βλεπω και ανησυχω.. Τα δειγματα δεν ειναι καλα.. Και οχι μονο για τις καρτες γραφικων..Εγω δεν βλεπω ΚΑΜΙΑ επαφη με τα MSRP οταν πουλανε παγκοσμιως καρτες του 500αρικου 800 και 900 ευρω, καρτες των 700 στα 1100 ευρω και καρτες των 900 στα 1300.. Το προβλημα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το να ασχολουμαστε την δεδομενη χρονικη στιγμη με αυτο.. 

Τα κρυπτονομισματα ομως ειναι πολλα και εχω την αισθηση οτι παρα τις οποιες διακυμανσεις ειναι πλεον πολλα για να τα σχολιασουμε με βαση ενα δυο..

Δεν κατάλαβες τι είπα, ναι το MSRP είναι 500 και πουλάνε 800, αλλά αν το MSRP για την ίδια κάρτα ήταν 800 θα την έδιναν 1300. Άρα όπως είπα οι όποιες αυξήσεις πατάνε στο κάθε MSRP. Αν οι AMD/NVIDIA αυξήσουν το MSRP, τότε τα καπέλα των καταστημάτων θα είναι αντίστοιχα υψηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί, καλώς κακώς, καπέλο ξεκάπελο, έχεις την δύνατοτητα να κάνεις mining 1-2-3-4 μήνες να μην μπείς μέσα με τα μπούνια. Τώρα πονάνε οι τιμές αλλά όταν τα ακουμπάγατε για 2080ti, που κακά τα ψέμματα, αντικειμενικά είχε χειρότερο MSRP από ότι η 3090, και χωρίς την δυνατότητα να βγούνε τα σπασμένα από το mining, εκεί δεν ενόχλησε? 

Εσύ ρε psycho δεν τα έσταξες για 2080ti? Οπότε για ποια MSRP στα 4k παραπονιέσαι. 

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν κατάλαβες τι είπα, ναι το MSRP είναι 500 και πουλάνε 800, αλλά αν το MSRP για την ίδια κάρτα ήταν 800 θα την έδιναν 1300. Άρα όπως είπα οι όποιες αυξήσεις πατάνε στο κάθε MSRP. Αν οι AMD/NVIDIA αυξήσουν το MSRP, τότε τα καπέλα των καταστημάτων θα είναι αντίστοιχα υψηλότερα.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Οι τιμές αυτή τη στιγμή καθορίζονται κυρίως από τους miners, και όσους gamers έχουν τσέπες να ακολουθήσουν. Αν ας πούμε η 3070 είχε MSRP 5000€ δεν θα την πουλάγανε με καπέλο στα 5.500€, γιατί θα ήταν αδιάφορη για τους miners, άρα η τιμή θα παρέμενε 5k. 

Έχει φτάσει 1300 γιατί με 60mh θα σου γυρίσει το κεφάλαιο σε 10 μήνες. Αν παρατηρήσεις γενικά σε περιόδους mining οι τιμές της κάθε κάρτας σταθεροποιούνται στο πόσα θα σου αποδώσει σε 10-12 μήνες mining. Παραπάνω δεν αξίζει και άρα δεν αγοράζουν οι miners. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Το έχω ξαναπεί, καλώς κακώς, καπέλο ξεκάπελο, έχεις την δύνατοτητα να κάνεις mining 1-2-3-4 μήνες να μην μπείς μέσα με τα μπούνια. Τώρα πονάνε οι τιμές αλλά όταν τα ακουμπάγατε για 2080ti, που κακά τα ψέμματα, αντικειμενικά είχε χειρότερο MSRP από ότι η 3090, και χωρίς την δυνατότητα να βγούνε τα σπασμένα από το mining, εκεί δεν ενόχλησε? 

Εσύ ρε psycho δεν τα έσταξες για 2080ti? Οπότε για ποια MSRP στα 4k παραπονιέσαι. 

Η περίπτωση του Turing διαφέρει απ' την τωρινή κατάσταση, τότε πλήρωνες κυρίως την έλλειψη ανταγωνισμού και τις νέες τεχνολογίες DLSS/RT. Τώρα ο ανταγωνισμός επανήλθε και έχουν γίνει καρτέλ με ανύπαρκτα MSRP.

Και eth limiter προφανώς δεν θέλουν να βάλουν και αυτό με τον leaked driver για να ξεκλειδώσει η 3060 προφανώς έγινε επίτηδες για να φεύγουν κι' αυτές σαν ζεστά ψωμάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν κατάλαβες τι είπα, ναι το MSRP είναι 500 και πουλάνε 800, αλλά αν το MSRP για την ίδια κάρτα ήταν 800 θα την έδιναν 1300. Άρα όπως είπα οι όποιες αυξήσεις πατάνε στο κάθε MSRP. Αν οι AMD/NVIDIA αυξήσουν το MSRP, τότε τα καπέλα των καταστημάτων θα είναι αντίστοιχα υψηλότερα.

Και σου εγραψα οτι οι οποιες αυξησεις στα MSRP δεν θα πλησιασουν καν ενα ποσοστο σαν και αυτα που αναφερεις.. Το πολυ να αυξηθουν κατα 10% κατα μεσο ορο.. Ενα ποσο δηλαδη που καμια σχεση δεν εχει με τα παγκοσμια καπελα που αγγιζουν πολλες φορες και διπλασιασμο τιμης..

Οποτε το τελευταιο πραγμα που μας ανησυχει στην παρουσα ειναι η οποια αυξηση εαν υπαρξει στα MSRP

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η περίπτωση του Turing διαφέρει απ' την τωρινή κατάσταση, τότε πλήρωνες κυρίως την έλλειψη ανταγωνισμού και τις νέες τεχνολογίες DLSS/RT. Τώρα ο ανταγωνισμός επανήλθε και έχουν γίνει καρτέλ με ανύπαρκτα MSRP.

Και eth limiter προφανώς δεν θέλουν να βάλουν και αυτό με τον leaked driver για να ξεκλειδώσει η 3060 προφανώς έγινε επίτηδες για να φεύγουν κι' αυτές σαν ζεστά ψωμάκια.

Ποιός ανταγωνισμός πάλι :P 

Θα σε παραπέμψω στο δίπλα νήμα, ανέβασε video ο malakudis με τον ανταγωνισμό. Η 6900xt ιδρώνει πίσω από 3060ti σε σκέτο RT. Το DLSS άνγωστη λέξη. Χτές το βράδυ το έπαιζα στα ζάρια να στείλω την 3090 να πάρω μια 6900xt, μιας και υπάρχουν waterblocks διαθέσιμα να κάνω παιχνίδι, αλλά είδα το video με τον ανταγωνισμό και μου έφυγε η ιδέα αμέσως.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποιός ανταγωνισμός πάλι :P 

Θα σε παραπέμψω στο δίπλα νήμα, ανέβασε video ο malakudis με τον ανταγωνισμό. Η 6900xt ιδρώνει πίσω από 3060ti σε σκέτο RT. Το DLSS άνγωστη λέξη. Χτές το βράδυ το έπαιζα στα ζάρια να στείλω την 3090 να πάρω μια 6900xt, μιας και υπάρχουν waterblocks διαθέσιμα να κάνω παιχνίδι, αλλά είδα το video με τον ανταγωνισμό και μου έφυγε η ιδέα αμέσως.

Αν εξαιρέσεις το RT όμως μια χαρά αποδίδουν οι 6800/6900XT. Και μένα με τρώει για την Red Devil 6900XT, έχει μία τελευταία το plaisio αλλά κρατιέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Τι παραπονιέστε, αφού και RTX 4090 να βγει με MSRP 2k θα την αγοράσετε!!😁

Άμα είναι καλή (σαν την 3090) βεβαίως, άμα είναι meeeh (σαν την 2080ti) χλωμό το κόβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Άμα είναι καλή (σαν την 3090) βεβαίως, άμα είναι meeeh (σαν την 2080ti) χλωμό το κόβω.

Η 3090 έχει 10% διαφορά με την 3080, η 2080Ti ήταν +30% από την 2080 άρα αν με ρωτάς άξιζε περισσότερο και δεν είχε και τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή γιατί τώρα πληρώνεις τα αχρείαστα 24GB G6X.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Άμα είναι καλή (σαν την 3090) βεβαίως, άμα είναι meeeh (σαν την 2080ti) χλωμό το κόβω.

 

Ε καλά σας κάνουν τότε οι εταιρείες. 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η 3090 έχει 10% διαφορά με την 3080, η 2080Ti ήταν +30% από την 2080 άρα αν με ρωτάς άξιζε περισσότερο και δεν είχε και τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή γιατί τώρα πληρώνεις τα αχρείαστα 24GB G6X.

3080 δεν έχεις? Πιάσε game και πάμε σε 4k να δείς ότι η διαφορά δεν είναι 10%. Άμα μπεί και στο παιχνίδι RT..

Η 2080ti ήταν 30% και από την 1080ti, με την ίδια ram, 2 χρόνια μετά, +50% τιμή. 

Συνήθως, εγώ τουλάχιστον, δεν κρίνω ένα προιόν αν είναι καλό / φτηνό κλπα σε σύγκριση με κατώτερο προιόν της ίδιας γενιάς (όπως το 2080 / 2080ti που έκανες εσύ) αλλα συγκρίνωντας με την προηγούμενη γενιά που αντικαθιστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Χτές το βράδυ το έπαιζα στα ζάρια να στείλω την 3090 να πάρω μια 6900xt

Να πας σε ψυχολόγο. Ακόμη και η σκέψη να κάνεις αυτό το απονενοημένο διάβημα είναι άκρως ανησυχητική :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Ε καλά σας κάνουν τότε οι εταιρείες. 😉

Σε τι μας κάνουν καλά? Εμένα δεν μου έκανε τίποτα καμία εταιρία, δεν έχω πάρε δώσε ούτε με AMD ούτε με nvidia. Ούτε στο τηλέφωνο μιλάμε ούτε έχουμε first name basis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...