Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

3080 δεν έχεις? Πιάσε game και πάμε σε 4k να δείς ότι η διαφορά δεν είναι 10%. Άμα μπεί και στο παιχνίδι RT..

Η 2080ti ήταν 30% και από την 1080ti, με την ίδια ram, 2 χρόνια μετά, +50% τιμή. 

Συνήθως, εγώ τουλάχιστον, δεν κρίνω ένα προιόν αν είναι καλό / φτηνό κλπα σε σύγκριση με κατώτερο προιόν της ίδιας γενιάς (όπως το 2080 / 2080ti που έκανες εσύ) αλλα συγκρίνωντας με την προηγούμενη γενιά που αντικαθιστά

Τώρα δεν έχω τίποτα. Η διαφορά στον μέσο όρο τόσο είναι, τώρα αν έπεσες σε καλό κομμάτι και πάρεις ένα +5% ακόμα πάλι δεν λέει τίποτα. +1000Ε για 10-15% δεν το λες αξίζει, μην τρελαθούμε τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Να πας σε ψυχολόγο. Ακόμη και η σκέψη να κάνεις αυτό το απονενοημένο διάβημα είναι άκρως ανησυχητική :P 

Ρε φίλε έχω σπαστεί με το repaste που χρειάστηκε και με τα memory temperatures. Δεν έχω θέμα να τα στάξω να πάρω block, αλλά δεν υπάρχιε και block :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Σε τι μας κάνουν καλά? Εμένα δεν μου έκανε τίποτα καμία εταιρία, δεν έχω πάρε δώσε ούτε με AMD ούτε με nvidia. Ούτε στο τηλέφωνο μιλάμε ούτε έχουμε first name basis

 

Στο ότι χρεώνουν υπερβολικά τις GPU πλέον. Τώρα αν εσύ τα έχεις και δεν σου είναι πρόβλημα να δώσεις 2-3k για κάρτα πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν εξαιρέσεις το RT όμως μια χαρά αποδίδουν οι 6800/6900XT.

Με σακούλα στη μούρη καλή είναι δηλαδή που λέμε :P Ε δεν υπάρχει αυτό το "αν εξαιρέσεις το RT" αφού σιγά σιγά υλοποιείται περισσότερο και έτσι και αλλιώς μιλάμε για ίδιες τιμές, οπότε γιατί να μην πάρεις αυτή με το καλύτερο RT; Χώρια το DLSS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ρε φίλε έχω σπαστεί με το repaste που χρειάστηκε και με τα memory temperatures. Δεν έχω θέμα να τα στάξω να πάρω block, αλλά δεν υπάρχιε και block :P 

Υπάρχουν active backplates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DiaperCh@nger101 είπε

Η vram της 3090 δεν είναι για 1440p..

Η 3080 σε 4Κ δεν ξέρω πόσο καιρό θα τη βγάλει.

Μέχρι να βγει η 4000 σειρά θα την βγάλει. Προς το παρόν πρόβλημα με high textures σε 4Κ έχει μόνο στο Warzone λόγω memory leak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε φίλε έχω σπαστεί με το repaste που χρειάστηκε και με τα memory temperatures. Δεν έχω θέμα να τα στάξω να πάρω block, αλλά δεν υπάρχιε και block :P 

Ε θα βρεθεί και block και όλα θα γίνουν σιγά σιγά. Απλά εσύ να μην κάνεις τέτοιες άσχημες σκέψεις. Θα σου γράψω τώρα μια συνταγή και σε μία βδομάδα τα λέμε πάλι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Με σακούλα στη μούρη καλή είναι δηλαδή που λέμε :P Ε δεν υπάρχει αυτό το "αν εξαιρέσεις το RT" αφού σιγά σιγά υλοποιείται περισσότερο και έτσι και αλλιώς μιλάμε για ίδιες τιμές, οπότε γιατί να μην πάρεις αυτή με το καλύτερο RT; Χώρια το DLSS..

Τα παιχνίδια που θα βγουν μέσα στο έτος τα είδες ; Που να τα δεις αφού είναι ανύπαρκτα(Εξού και ο λόγος που έδωσα την κάρτα)..Μέχρι να βγουν παιχνίδια της προκοπής θα έχουν βγει οι επόμενες γενιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Υπάρχουν active backplates.

Μόνο για reference, οπου εκεί ουσιαστικά σου είναι άχρηστο και το waterblock, αφού με τα 2πινα έχεις 350 power limit

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τώρα δεν έχω τίποτα. Η διαφορά στον μέσο όρο τόσο είναι, τώρα αν έπεσες σε καλό κομμάτι και πάρεις ένα +5% ακόμα πάλι δεν λέει τίποτα. +1000Ε για 10-15% δεν το λες αξίζει, μην τρελαθούμε τελείως.

Ούτε 10 είναι ούτε 15. Η δικιά μου σε αέρα είναι 21% πάνω από 3080 σε νερό στο Sotr 4k ας πούμε. Χωρίς RT ανοιχτό. Με το RT φαντάζομαι μεγαλώνει η διαφορά. Αν την βάλω και εγώ σε νερό, επίσης θα μεγαλώσει η διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ούτε 10 είναι ούτε 15. Η δικιά μου σε αέρα είναι 21% πάνω από 3080 σε νερό στο Sotr 4k ας πούμε. Χωρίς RT ανοιχτό. Με το RT φαντάζομαι μεγαλώνει η διαφορά. Αν την βάλω και εγώ σε νερό, επίσης θα μεγαλώσει η διαφορά. 

Το SotTR είναι μια περίπτωση, στον μέσο όρο είσαι 12% πάνω σε 4Κ. Τρίχες κατσαρές δηλαδή.

EuuU1a7UYAEffxy?format=png&name=900x900

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μόνο για reference, οπου εκεί ουσιαστικά σου είναι άχρηστο και το waterblock, αφού με τα 2πινα έχεις 350 power limit

Για δες εδώ, νομίζω θα κάνεις δουλίτσα εκτός κι αν δεν καταλαβαίνω κάτι.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα παιχνίδια που θα βγουν μέσα στο έτος τα είδες ; Που να τα δεις αφού είναι ανύπαρκτα(Εξού και ο λόγος που έδωσα την κάρτα)..Μέχρι να βγουν παιχνίδια της προκοπής θα έχουν βγει οι επόμενες γενιές.

CP77, Witcher 3 με RT και το updated Exodus να βάλεις είναι καμιά 300αριά ώρες gameplay. Συν ότι άλλο θα βγει μέχρι τις 4000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Στο ότι χρεώνουν υπερβολικά τις GPU πλέον. Τώρα αν εσύ τα έχεις και δεν σου είναι πρόβλημα να δώσεις 2-3k για κάρτα πάσο...

Δεν χρειάζεται να τα έχεις. Σε 1 ώρα και 20 λεπτά έβγαλα 1 μισθό από τα cardanos που έκανε mine η κάρτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

CP77, Witcher 3 με RT και το updated Exodus να βάλεις είναι καμιά 300αριά ώρες gameplay. Συν ότι άλλο θα βγει μέχρι τις 4000..

Ξαναζεσταμένο φαγητό δηλαδή, pass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...