Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οτι το BF1 ειναι το ιδιο με το 4 στα γραφικα. Μαλιστα.

Tα χάλια του τα μαύρα, μην πω για το V που ζουμάρεις με το sniper και βλέπεις PS2 textures..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Tα χάλια του τα μαύρα, μην πω για το V που ζουμάρεις με το sniper και βλέπεις PS2 textures..

Το BF1 έκανε άλμα σε σχέση με το BF4. Είχε από τα καλύτερα γραφικά σε PC Game την εποχή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, εχω την Zotac Trinity 3090 απο τον Δεκεμβρη. Τωρα που μπηκαν οι ζεστες ειδικα εδω Κυπρο που ειμαι, εχω αυξημενες temps. Ιdle με fan-stop πλεον max-αρει στους 55 οπου και ενεργοποιουνται τα fan για να την ψυξουν και in-game βλεπω πλεον 70αρια+ με την καρτα να τρεχει με uv 1845ΜΗz@850mV. Θερμοκρασια δωματιου 25C.

Κουτι έχω απο το 2017 αυτο της υπογραφης, το οποιο ειναι χαλια σε airflow λογω περιορισμενου intake, με NZXT Kraken X62 front-intake, 1xCorsair LL120 back-exhaust και 1xCorsair LL140 top-exhaust.

Ξερω ειναι περισσοτερο trial & error, αλλα αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν με αλλαγη κουτιου σε καποιο πιο airflow oriented χωρις να τιναξω την μπανκα στον αερα, και συγκεκριμενα το Corsair 4000D Airflow (μετα απο μια μινι ερευνα και το οποιο βρισκω αμεσα διαθεσιμο σε καταστημα εδω που ειμαι στα 89), θα εβλεπα αρκετα χαμηλοτερες θερμοκρασιες στην καρτα? Και λεω αρκετα γιατι να δωσω 89ευρω και να κατσω να ξηλωσω ολο το pc και να το βαλω στο νεο κουτι για 2-3 βαθμους δεν το κανω. Στο συγκεκριμενο κουτι εχω σκεφτει η Kraken να ανβαινε πανω top-exhaust και μπροστα να ειχα απλετο airflow με 1-2-3 intake fans.

Εκτος αλλαγης κουτιου εχετε καποια αλλη ιδεα να προτεινετε? Μια λυση θα ηταν να βγαλω την Kraken και να βαλω κανενα τουβλο aircooler και να εχω σκετα 2x140 intake fans αλλα αισθητικα θα με χαλαει πολυ.

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα, εχω την Zotac Trinity 3090 απο τον Δεκεμβρη. Τωρα που μπηκαν οι ζεστες ειδικα εδω Κυπρο που ειμαι, εχω αυξημενες temps. Ιdle με fan-stop πλεον max-αρει στους 55 οπου και ενεργοποιουνται τα fan για να την ψυξουν και in-game βλεπω πλεον 70αρια+ με την καρτα να τρεχει με uv 1845ΜΗz@850mV. Θερμοκρασια δωματιου 25C.

Κουτι έχω απο το 2017 αυτο της υπογραφης, το οποιο ειναι χαλια σε airflow λογω περιορισμενου intake, με NZXT Kraken X62 front-intake, 1xCorsair LL120 back-exhaust και 1xCorsair LL140 top-exhaust.

Ξερω ειναι περισσοτερο trial & error, αλλα αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν με αλλαγη κουτιου σε καποιο πιο airflow oriented χωρις να τιναξω την μπανκα στον αερα, και συγκεκριμενα το Corsair 4000D Airflow (μετα απο μια μινι ερευνα και το οποιο βρισκω αμεσα διαθεσιμο σε καταστημα εδω που ειμαι στα 89), θα εβλεπα αρκετα χαμηλοτερες θερμοκρασιες στην καρτα? Και λεω αρκετα γιατι να δωσω 89ευρω και να κατσω να ξηλωσω ολο το pc και να το βαλω στο νεο κουτι για 2-3 βαθμους δεν το κανω. Στο συγκεκριμενο κουτι εχω σκεφτει η Kraken να ανβαινε πανω top-exhaust και μπροστα να ειχα απλετο airflow με 1-2-3 intake fans.

Εκτος αλλαγης κουτιου εχετε καποια αλλη ιδεα να προτεινετε? Μια λυση θα ηταν να βγαλω την Kraken και να βαλω κανενα τουβλο aircooler και να εχω σκετα 2x140 intake fans αλλα αισθητικα θα με χαλαει πολυ.

Δούλεψε το με το panel ανοιχτό να δεις τι διαφορά βλέπεις. Αν είναι 2-3 βαθμοί τότε δεν έχει νόημα να αλλάξεις κουτί. Αν είναι καμιά 10αριά τότε ίσως να αξίζει. Ή απλά τους μήνες με τη ζέστη να είσαι με το panel ανοιχτό και κράτα τα 89 για σουβλάκια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, γραφω πρωτη φορα στο φορουμ.

Ειχα κανει μια παραγγελια απο amazon jp για μια gigabyte 3060ti gaming oc αρχες Γεναρη. Πριν κανα 2 εβδομαδες τους εστειλα mail να δω τι παιζει και μου απαντησαν πως η απαντηση απο τον προμηθευτη ηταν πως η συγκεκριμενη καρτα δεν θα ξαναγινει restock. Δεν ξερω τι παιζει με αλλα μοντελα απλα ηθελα να ενημερωσω οποιον εχει παραγγειλει την συγκεκριμενη να μην περιμενει αδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δούλεψε το με το panel ανοιχτό να δεις τι διαφορά βλέπεις. Αν είναι 2-3 βαθμοί τότε δεν έχει νόημα να αλλάξεις κουτί. Αν είναι καμιά 10αριά τότε ίσως να αξίζει. Ή απλά τους μήνες με τη ζέστη να είσαι με το panel ανοιχτό και κράτα τα 89 για σουβλάκια..

Με το πανελ βγαλμενο και αφαιρεμενο και το φιλτρο και τα fans της Kraken στο intake στο 100% ώστε να μεγιστοποιησω οσο περισσοτερο το air intake αντε να δω 1-2 βαθμους κατω. Οποτε μενω οπως ειμαι και κανω undervolt στα 750mV και της κοβω εντελως τα φτερα  :P

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Με το πανελ βγαλμενο και αφαιρεμενο και το φιλτρο και τα fans της Kraken στο intake στο 100% ώστε να μεγιστοποιησω οσο περισσοτερο το air intake αντε να δω 1-2 βαθμους κατω. Οποτε μενω οπως ειμαι και κανω undervolt στα 750mV και της κοβω εντελως τα φτερα  :P

Οι 70 βαθμοί πάντως δεν είναι τραγικοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Οι 70 βαθμοί πάντως δεν είναι τραγικοί 

70 minimum σε ΑΑΑ games οπως CP2077. Σε καποια games μπορει να παει και 80 (state of decay 2). Και ολα αυτα με uv.

Warzone ολως περιεργως ομως αντε να παει 62-63 με ακριβως τα ιδια settings.

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Warlord1981 είπε

70 minimum. Σε καποια games μπορει να παει και 80. Και ολα αυτα με uv.

ναι 80 είναι πολλοί, άρα είναι θέμα κάρτας. Ίσως thermal paste..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

70 minimum. Σε καποια games μπορει να παει και 80. Και ολα αυτα με uv.

Εντάξει μεταξυ μας, η φτηνοτερη υλοποιηση ειναι, τι περιμενες. Και οι καλες πιάνουν 80αρια αν δεν βαλεις φουρφουρια να στροφαρουν. Η δικια μου με auto τα fans που πανε καπου 55-58% πιανει 77 πλεον που καλοκαίριασε. Βεβαια με 500αρι κατάναλωση, οχι με uv. 

Θα μπορούσες να βάλεις intake το top και να φτυνει εξω η κρακεν, απλα θα ανεβει λιγο η θερμοκρασια του cpu

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ναι 80 είναι πολλοί, άρα είναι θέμα κάρτας. Ίσως thermal paste..

Το σκεφτηκα και μπηκα στο reddit της Zotac και οι περισσοτεροι αναφερουν οτι με αλλαγη thermal paste αλλα και thermal pads δεν ειδαν αξιοσημειωτη διαφορα

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά που μένετε και καλοκαίριασε; :P Εδώ το πρωί έχει 10 βαθμούς έξω και εσωτερική 19 και το μεσημέρι με το ζόρι πάει 21..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Εντάξει μεταξυ μας, η φτηνοτερη υλοποιηση ειναι, τι περιμενες. Και οι καλες πιάνουν 80αρια αν δεν βαλεις φουρφουρια να στροφαρουν. Η δικια μου με auto τα fans που πανε καπου 55-58% πιανει 77 πλεον που καλοκαίριασε. Βεβαια με 500αρι κατάναλωση, οχι με uv. 

Ναι ετσι ειναι και το περιμενα, ομως σκεφτηκα καλυτερα εστω και αυτην παρα τιποτα μιας κ η 2080Ti ειχε παρει ποδι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Warlord1981 είπε

Το σκεφτηκα και μπηκα στο reddit της Zotac και οι περισσοτεροι αναφερουν οτι με αλλαγη thermal paste αλλα και thermal pads δεν ειδαν αξειοσημειωτη διαφορα.

E τότε κάνε uv και underclock μέχρι να δεις μείωση στο perf και ότι γίνει. Και από Οκτώβρη βάλτη πάλι στα τέρματα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...