Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να πας στο NVIDIA Control Panel και να ενεργοποιήσεις το full dynamic range..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πρέπει να πας στο NVIDIA Control Panel και να ενεργοποιήσεις το full dynamic range..

Στα σχολια στο θεμα γραφουν οτι ειναι full RGB οποτε δεν ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ισχυει αυτο ακομα και σημερα? Αριστερα εικονα με amd καρτα δεξια με nvidia.

Φίλος με Vega και 2070 Super είναι απόλυτος ότι ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ισχυει αυτο ακομα και σημερα? Αριστερα εικονα με amd καρτα δεξια με nvidia.

p15jhc6bq7y61.png?width=2501&format=png&

 

Εδω το αρθρο

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Έχω το monitor με display port. Στην native ανάλυση (1920*1200) δουλεύει σωστά σε full rgb. Όταν όμως γυρνάει σε 1080p, ο driver της nvidia γυρίζει αυτόματα σε tv range και έτσι φαίνονται ξεπλυμένα. Πρέπει να το ρυθμίσεις χειροκίνητα και τότε είναι ΟΚ.

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα σχολια στο θεμα γραφουν οτι ειναι full RGB οποτε δεν ειναι αυτο.

Δε γράφουν ότι είναι full RGB αλλά ότι έχουν display port το οποίο θεωρούν πως είναι full RGB. Αλλά όπως έγραψα παραπάνω, αν η ανάλυση γυρίσει σε 1080p , γυρνάει αυτόματα σε tv mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Φίλος με Vega και 2070 Super είναι απόλυτος ότι ισχύει.

 

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχω το monitor με display port. Στην native ανάλυση (1920*1200) δουλεύει σωστά σε full rgb. Όταν όμως γυρνάει σε 1080p, ο driver της nvidia γυρίζει αυτόματα σε tv range και έτσι φαίνονται ξεπλυμένα. Πρέπει να το ρυθμίσεις χειροκίνητα και τότε είναι ΟΚ.

Δε γράφουν ότι είναι full RGB αλλά ότι έχουν display port το οποίο θεωρούν πως είναι full RGB. Αλλά όπως έγραψα παραπάνω, αν η ανάλυση γυρίσει σε 1080p , γυρνάει αυτόματα σε tv mode.

Δεν θυμαμαι οταν ειχα nvidia πως ηταν τα χρωματα θυμαμαι παντως οτι σε πολλα παιχνιδια εβαζα reshade γιατι μου φαινοταν αρκετα ατονα τα χρωματα. Ειχα ανεβασει και vibrance απο control panel. Με την amd σταματησα να βαζω reshade γιατι μου φαινονται ηδη αρκετα ζεστα τα χρωματα. Display port ειχα και στις 2 περιπτωσεις και παντα full rgb απο control panel και στις 2 καρτες. Δεν μπορω να κανω συγκριση ομως διπλα διπλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες μικροδιαφορές υπάρχουν σίγουρα αφού έχουν διαφορετικές default ρυθμίσεις στους drivers. Εδώ βλέπεις διαφορές στις κονσόλες που φοράνε RDNA 2 και τα δύο.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Κάποιες μικροδιαφορές υπάρχουν σίγουρα αφού έχουν διαφορετικές default ρυθμίσεις στους drivers.

Αυτό.

Κάποιες μικροδιαφορές υπήρχαν και θα υπάρχουν, αλλά αυτές οι φωτογραφίες φωνάζουν dynamic range full vs limited.

Spoiler

 

Και πραγματικά, διάβασα κάποιες θεωρίες συνωμοσίας ότι η AMD πάντα είχε πολύ καλύτερα χρώματα με την Nvidia να έχει ξεπλυμένα, λες κι αν ίσχυε πραγματικά αυτό δε θα είχαν γίνει χιλιάδες βίντεο και reviews που να το αναδεικνύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε γίνει συγκρητικό με την σειρά Pascal νομίζω και το αποτέλεσματα ήταν ότι έχουν απλά μικροδιαφορές χωρίς διαφορές που κάνουν μπαμ. Διαφορές που κάνουν μπαμ είχαν τότε με την 9700Pro και την GeForce FX όπου η NV ήταν αισθητά πίσω σε IQ. Προσπαθούσε να πετσοκόψει από παντού να κερδίσει κάνα frame.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατάσταση driver και προφίλ χρωμάτων οθόνης, διαχείριση χρωμάτων, θέτεις το προφίλ της οθόνης ως Windows default και στην ίδια την οθόνη τσεκάρεις την επιλογή χρήση του επιλεγμενου προφίλ στην συγκεκριμένη συσκευή. Είμαι δουλειά τώρα αλλά τα έχω ξαναγράψει στο θέμα με τις οθόνες 1440p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είμαι με NVIDIA σχεδόν 6 χρόνια και η εικόνα δεξιά είναι κλασσική εικόνα μετά από format που ο driver είναι στο limited range by default..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Είμαι με NVIDIA σχεδόν 6 χρόνια και η εικόνα δεξιά είναι κλασσική εικόνα μετά από format που ο driver είναι στο limited range by default..

Εμενα μου θυμίζει μετά από ddu που βγάζει και το προφίλ της οθόνης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Εμενα μου θυμίζει μετά από ddu που βγάζει και το προφίλ της οθόνης 

ε ναι το ίδιο είναι. Γενικά είναι γνώριμη εικόνα μετά από καθαρή εγκατάσταση των drivers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Οτι τώρα δηλαδή γράφουμε off topic ένα θέμα λυμένο προ 20ετίας σχεδόν σε θέμα με τις ampere.....

Δεν έχει τόσο, απ' το 2006 που βγήκε η 8800GTX λύθηκε το θέμα IQ στις NVIDIA.

15 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ε ναι το ίδιο είναι. Γενικά είναι γνώριμη εικόνα μετά από καθαρή εγκατάσταση των drivers..

Αυτό φαντάζομαι ισχύει για HDMI γιατί σε DP που το έχω εγώ ποτέ δεν μου γυρνάει σε limited.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...