Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό φαντάζομαι ισχύει για HDMI γιατί σε DP που το έχω εγώ ποτέ δεν μου γυρνάει σε limited.

Ναι όντως και εγώ από τότε που έβαλα DP δεν γυρνάει. Μόνο όταν κάνεις format και εγκαθιστούν τα windows τον driver από μόνα τους τότε είναι σε limited by default..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό φαντάζομαι ισχύει για HDMI γιατί σε DP που το έχω εγώ ποτέ δεν μου γυρνάει σε limited.

Σε μένα γυρνάει σε limited όταν η ανάλυση είναι 1080p ακόμα και με το DP. Και παρ' όλο που έχω native 1920*1200, κάποια παιχνίδια γυρνάνε σε 1080p - ειδικά σε video scenes. Οπότε κάθε φορά που κάνω reinstall drivers πρέπει να θυμάμαι να κάνω force το full range.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, βάζοντας fixed fan speed τιμή στο msi afterburner πχ επιλέγω 80 > click apply > πέφτει στα 71 - κανονικά δε πρέπει να μείνει 80 ως τιμή και να μην κάνει αυτή τη πτώση;

 

noobικη ερώτηση αλλά τόσο καιρό τα είχα όλα default, εχω να ασχοληθώ με softwareικα πειράγματα με τη κάρτα και το msi afterburner καιρό και δε θυμάμαιCapture.PNG.0dee3d5379ff9cbfff101653e50bac44.PNG2Capture.PNG.0603e3bb3266ccc033fc632b48429527.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

who the fuck uses hdmi with pc

*εκτος απο cx gang

Η c9 gang που εχει και 48Gbps και χωνει 4k@120Hz με full rgb και 12bit color κιολας (ναι δεν παει αναξιοποιητο το 12bit color παρα τα 10bit panel) 😜 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω καταργήσει το monitor στο κυρίως rig μου από το 2014, και παίζω σε 4Κ από το 2015, και φυσικά είχα πραγματικό hdr από το 2017, φυσικά όπως βολεύεται ο καθένας εμένα τα 60hz μου είναι αρκετά σε άλλους όχι οπότε βλέποντας και κάνοντας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Πάντως έχω καταργήσει το monitor στο κυρίως rig μου από το 2014, και παίζω σε 4Κ από το 2015, και φυσικά είχα πραγματικό hdr από το 2017, φυσικά όπως βολεύεται ο καθένας εμένα τα 60hz μου είναι αρκετά σε άλλους όχι οπότε βλέποντας και κάνοντας

Εγω ξεκινησα τελος 2014 με LG IPS panel ακριβο για την εποχη https://www.lg.com/ae/tvs/lg-49UB850V με μοναδικο σκοπο να χρησιμοποιησω 4k στο pc μου τοτε και επειδη ηταν και IPS μια χαρα το χρησιμοποιουσα για gaming .. Θυμαμαι η Nvidia τοτε ειχε gimped drivers με μειωμενο chroma subsampling για να μπορει να τρεξει απο το hdmi των gpu που δεν υποστηριζαν HDMI 2.0 με το απαραιτητο bandwidth για 4k τοτε.. Περιττο να τονισω οτι για να παιξεις τοτε κατι σε 4k ηθελες σοβαρο και δυνατο pc .. Ειχα μια 980Ti αμεσως για HDMI 2.0 και εκανα πολυ γρηγορα μετα SLi.. Ε μετα +πηρα C7 και τωρα C9 εδω και δυο χρονια περιπου.. 

Μια χαρα ειναι τα 60Hz αλλα ωπου εχεις την δυνατοτητα να χωσεις παραπανω η διαφορα ειναι αισθητη για εμενα μεχρι τα 120Hz.. Φυσικα και το response time και το input lag παιζουν σημαντικοτατο ρολο στην εμπειρια...Απο εκει και πανω δυσκολα καταλαβαινω αλλα δεν παιζω και competitive συστηματικα με 200+ fps για να νιωθω την διαφορα συνεχως.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για single player ΑΑΑ μια χαρά είναι και τα 60, αρκεί να είναι locked. Παραπάνω πόσο να πας και να κάνει διαφορά; Στα 80; 90; Μετά θες και αρκετά δυνατή gpu για τα καινούργια games ειδικά σε 4Κ, που δεν νομίζω ότι ούτε η 3090 βγάζει πάνω από 80fps σε ΑΑΑ 4Κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τα 90 οι διαφορες ειναι αρκετα εμφανεις. 50-65 μικρες διαφορες απο τα 65 μεχρι τα 75 overall η εικονα δειχνει αρκετα πιο ομαλη και απο τα 75 μεχρι 90 ενα κλικ παραπανω. Πανω απο εκει δυσκολα εκτος αν μιλαμε για παιχνιδια στυλ shadow warrior doom και competitive που παει το ποντικι μονιμα αριστερα δεξια εκει καταλαβαινεις και παραπανω τη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε competitive ναι συμφωνώ αλλά σε 4Κ ΑΑΑ ποια κάρτα βγάζει 90fps σε CP77 με RT, RDR2, AC, κτλ; Θεωρώ ότι καλύτερα να μείνεις στα 60fps και να παίζεις σε oled να χορτάσει το μάτι σου παρά να αρχίσεις να ρίχνεις settings για να πιάσεις 90 ή 100fps. Ο καθένας βέβαια το σκέφτεται διαφορετικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα τα 100 Hz αρχιζει και γινεται πιο δυσκολα αισθητη η διαφορα ΑΜΕΣΑ. Εφοσον παιζεις ομως competitive με ξεκλειδωτα fps σε καθημερινη βαση καταλαβαινεις τις διαφορες και απο τα 120Hz και πανω ανετα.. Αν παιξεις σε κατι με μεγαλυτερο ρυθμο ανανεωσης και πας πισω μετα αμεσως θα καταλαβεις διαφορα σιγουρα.. 
Αν παιζεις στην χαση και στην φεξη πολυ πιο δυσκολα πανω απο τα 120Hz..

Και εξυπακουεται αν θες τοσα fps ή παιζεις παιχνιδια που τα απαιτουν, ποτε δεν παιζεις με full ρυθμισεις ειτε μιλαμε για 4k ειτε για 1440p ή 1080p..

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε competitive ναι συμφωνώ αλλά σε 4Κ ΑΑΑ ποια κάρτα βγάζει 90fps σε CP77 με RT, RDR2, AC, κτλ; Θεωρώ ότι καλύτερα να μείνεις στα 60fps και να παίζεις σε oled να χορτάσει το μάτι σου παρά να αρχίσεις να ρίχνεις settings για να πιάσεις 90 ή 100fps. Ο καθένας βέβαια το σκέφτεται διαφορετικά..

Μια χαρα παιζω αρκετα παιχνιδια πλεον στα 80-90 ή παραπανω σε παλιοτερα και ΕΙΔΙΚΑ με mouse/kbrd και λιγοτερο με Joystick η διαφορα ειναι αισθητη..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4Κ έχω παίξει με GTX 980Ti Sli, GTX 1080, GTX 1080Ti, RTX 2080, RTX 2080Ti και RTX 3080 τώρα, από την 1080Ti είναι όλες 4Κ capable, με την 2080Τi να μαξάρει τα πάντα πλην rt ενώ η 3080 μαξάρει και αυτά αλλά πάντα μιλάμε για 4K 60hz, παραπάνω σε 4Κ μόνο η 3080 έχει δύναμη αλλά και αυτή ουτε για αστείο δεν επαρκεί για 120hz, προφανώς μιλάμε μαξαρισμένα πάντα τα settings, τώρα αν κάποιος βάλει τα πάντα mow mid μπορεί να του φτάνει και μια 1060 ας πούμε, προφανώς προτιμώ το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και αυτό πληρώνω το να βάλεις μια GA 102 και να μετράς τουβλάκια σε 120hz δεν βρίσκω νόημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Μια χαρα παιζω αρκετα παιχνιδια πλεον στα 80-90 ή παραπανω σε παλιοτερα και ΕΙΔΙΚΑ με mouse/kbrd και λιγοτερο με Joystick η διαφορα ειναι αισθητη..

καινούργια ΑΑΑ σε 4Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Coppermine είπε

μπορεί να είμαι ο μόνος  που έχω ΠΑΝΤΑ απενεργοποιημένο το v-sync

Δεν καταλαβαινεις tearing αν παει η καρτα πανω απο τα fps του gsync range? Το vsync απο οτι εχω καταλαβει στρωνει και τα frametimes σε καποια παιχνιδια ακομα και να εισαι στο freesync/gsync range χρειαζεται. Μονο αν πιασει τα max fps στο cap του vsync θα μπει το input lag του vsync και θα νιωσεις βαρυ το ποντικι. Chill/rtss 3 fps κατω απο το max και ειναι μονιμα στο range και ποτε δεν παει στο vsync cap.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...