Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, black_sabbath είπε

Καλησπέρα σας μετα απο δυο χρόνια αποφασισα και πούλησα την καρτα γραφικών μου και πηγα στο πλαισιο πριν κανα δυο βδομάδες και εκανα μια προ παραγγελία μια msi RTX3060 gaming x  Trios ξερετε περιπου ποτε να υπολογιζω να έρθει; 

Και αν καποια άλλη 3060 έρχεται πιο γρήγορα;

Τραγικο λαθος, ελπιζω να εχεις ενσωματωμενα γραφικα γιατι με αυτα θα μεινεις αρκετο καιρο.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Παντως και εγω με πχ cod wz παιζω με vsync off και δεν εχω tearing. Πλεον με dlss πιανω και τα 170+ (1440p/144)

Έχεις αλλά δεν το προσέχεις. Από τη στιγμή που η κάρτα βγάζει περισσότερα frames απ' ότι μπορεί να δείξει η οθόνη τότε υπάρχει tearing. Πάντα. Άλλωστε το tearing δημιουργείται όταν ενώ το monitor προβάλει ένα frame έρχεται το επόμενο τόσο γρήγορα που η οθόνη δεν προλαβαίνει να κάνει refresh και δείχνει και τα δύο frames μαζί και στο σημείο της ένωσης τους υπάρχει αυτό το tearing στην εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έχεις αλλά δεν το προσέχεις. Από τη στιγμή που η κάρτα βγάζει περισσότερα frames απ' ότι μπορεί να δείξει η οθόνη τότε υπάρχει tearing. Πάντα. Άλλωστε το tearing δημιουργείται όταν ενώ το monitor προβάλει ένα frame έρχεται το επόμενο τόσο γρήγορα που η οθόνη δεν προλαβαίνει να κάνει refresh και δείχνει και τα δύο frames μαζί και στο σημείο της ένωσης τους υπάρχει αυτό το tearing στην εικόνα.

Ε αν δε το προσεχεις,τοτε δε σε νοιαζει.

Ειναι σα να λες οτι σε ενοχλει η σκονη που εχει η πλακετα μεσα στη τηλεοραση.Ναι ειναι εκει αλλα δε τη παρατηρεις αρα νο προμπλεμο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ε αν δε το προσεχεις,τοτε δε σε νοιαζει.

Ειναι σα να λες οτι σε ενοχλει η σκονη που εχει η πλακετα μεσα στη τηλεοραση.Ναι ειναι εκει αλλα δε τη παρατηρεις αρα νο προμπλεμο :P

Ναι αλλά άλλο το "δεν έχω tearing" και άλλο το "έχω αλλά δεν το προσέχω/δεν με νοιάζει". Όταν τα frames είναι πάνω από το refresh rate του monitor υπάρχει πάντα tearing..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, black_sabbath είπε

Καλησπέρα σας μετα απο δυο χρόνια αποφασισα και πούλησα την καρτα γραφικών μου και πηγα στο πλαισιο πριν κανα δυο βδομάδες και εκανα μια προ παραγγελία μια msi RTX3060 gaming x  Trios ξερετε περιπου ποτε να υπολογιζω να έρθει; 

Και αν καποια άλλη 3060 έρχεται πιο γρήγορα;

Εάν παραλάβεις πιο σύντομα από 6 μήνες να είσαι ευχαριστημένος. Λογικά  το '22 με την υπάρχουσα κατάσταση.

1 ώρα πριν, black_sabbath είπε

 

 

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Απλά εννοώ ότι καλύτερα να παίζεις με 60fps σε ΑΑΑ παρά να ρίχνεις ρυθμίσεις για να πιάσεις τα 90, εκτός αν στο συγκεκριμένο game μπορεί η κάρτα να κάνει ~90 fps, αλλά σε καλά ΑΑΑ απ' ότι είδα σε reviews η 3090 δεν κάνει 4Κ/90..

Πολυ καλυτερα τα 90 καρε απο τα 60 και στα περισσοτερα AAA μπορει μια 3090 να τα πιασει, φτανει να κοψεις τις υπερβολες και τα ultra placebo settings, στην τελικη ο καθενας ζυγιζει τις αναγκες του, εγω ας πουμε δεν χαριζω 30 καρε για λιγο καλυτερα γραφικα, αλλοι την παλευουν και με 40 καρε συνολικα, οποτε πανε τα ανοιγουν ολα και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Πολυ καλυτερα τα 90 καρε απο τα 60 και στα περισσοτερα AAA μπορει μια 3090 να τα πιασει, φτανει να κοψεις τις υπερβολες και τα ultra placebo settings, στην τελικη ο καθενας ζυγιζει τις αναγκες του, εγω ας πουμε δεν χαριζω 30 καρε για λιγο καλυτερα γραφικα, αλλοι την παλευουν και με 40 καρε συνολικα, οποτε πανε τα ανοιγουν ολα και τελος.

Αν σε ένα game πιάνεις 70 τότε μέχρι τα 90 είναι +28%, πρέπει να κόψεις πολλά settings..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν σε ένα game πιάνεις 70 τότε μέχρι τα 90 είναι +28%, πρέπει να κόψεις πολλά settings..

Δεν ειναι καινουριο φαινομενο οτι καποια settings ειναι καθαρα pcmr placebo και εχουν 30% hit και ακομα παραπανω, οποτε η τα ανοιγεις και σερνεσαι και με 3090 η παιζεις optimized.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Δεν ειναι καινουριο φαινομενο οτι καποια settings ειναι καθαρα pcmr placebo και εχουν 30% hit και ακομα παραπανω, οποτε η τα ανοιγεις και σερνεσαι και με 3090 η παιζεις optimized.

placebo δεν είναι, απλά δίνουν πολύ μικρό image quality improvement σε σχέση με τα resources που χρειάζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν ειναι καινουριο φαινομενο οτι καποια settings ειναι καθαρα pcmr placebo και εχουν 30% hit και ακομα παραπανω, οποτε η τα ανοιγεις και σερνεσαι και με 3090 η παιζεις optimized.

gkouxou volumetric fog

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, black_sabbath είπε

Καλησπέρα σας μετα απο δυο χρόνια αποφασισα και πούλησα την καρτα γραφικών μου και πηγα στο πλαισιο πριν κανα δυο βδομάδες και εκανα μια προ παραγγελία μια msi RTX3060 gaming x  Trios ξερετε περιπου ποτε να υπολογιζω να έρθει; 

Και αν καποια άλλη 3060 έρχεται πιο γρήγορα;

επική κίνηση ρουά, ρίξε και ένα τζοκερ και έχεις κάνει ματ σε 2 κινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Coppermine είπε

Πάντως έχω καταργήσει το monitor στο κυρίως rig μου από το 2014, και παίζω σε 4Κ από το 2015, και φυσικά είχα πραγματικό hdr από το 2017, φυσικά όπως βολεύεται ο καθένας εμένα τα 60hz μου είναι αρκετά σε άλλους όχι οπότε βλέποντας και κάνοντας

Και εμένα με τρώει ο πωπός για CX αλλά φοβάμαι πως θα μου κακοπέσει το 16:9 μετά το super ultra wide. 

31 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ε αν δε το προσεχεις,τοτε δε σε νοιαζει.

Ειναι σα να λες οτι σε ενοχλει η σκονη που εχει η πλακετα μεσα στη τηλεοραση.Ναι ειναι εκει αλλα δε τη παρατηρεις αρα νο προμπλεμο :P

Εμένα με ενοχλεί μια τσαγιέρα σε τροχιά γύρω απτον Κρόνο :P 

Πάντως το tearing μου είναι άνγωστη λέξη και δεν βάζω vsync πουθενά. Σε ελάχιστα παιχνίδια το βλέπω / με ενοχλεί. PUBG ας πούμε τυφλώνεσαι απτό tearing, αλλά στα περισσότερα παιχνίδια είναι okay.

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Αν σε ένα game πιάνεις 70 τότε μέχρι τα 90 είναι +28%, πρέπει να κόψεις πολλά settings..

@@, το έγραφα και πέρυσι με τις 2080ti. Το 30% σε πάμπολα παιχνίδια είναι 1 setting από ultra σε very high. Όχι το preset, 1 επιλογή σκέτη. Πιάσε πχ. το valhala η το odyssey και ρίξε 1 κλικ το volumetrics, κάπου 22% σου δίνει (μετρημένο). Και σε κάτι watchdogs κλπα που έπαιζα τα shadows στο τέρμα σου ρίχναν 50% τα frames (literally). Δηλαδή τα έβαζες very high αντί ultra και διπλασίαζες το framerate σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μαγκες, τα πραγματα ειναι σοβαρα

ελεγα θα περιμενω μεχρι του χρονου ελπιζοντας πως θα με βγαλει αλλα τελευταιες 10-15 μερες εχει αρχισει να δειχνει δειγματα πως αργοπεθαινει η 970 μου

ηθελα να παω για 3080 και γενικα να αγορασω ολοκληρο καινουριο κουτι αλλα εχω αρχισει και πανικοβαλλομαι οτι θα μεινω χωρις pc και δε με παιρνει τωρα σε αυτη τη φαση 

ποιες ειναι οι καλυτερες μου πιθανοτητες για 3070/3080; μαυραγοριτες του insomnia ξεκαθαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, etze είπε

πιθανοτητες για 3070/3080; μαυραγοριτες του insomnia ξεκαθαρα;

Μη μου αρχίσετε τα μα μου σου ξού γιατί τα είπαμε τα συμφωνήσαμε μην αρχίσω και στραβώνω λέμε.....

Υ.Γ. Τι γράφεις ρε πλάκα κανείς αρχικά και να χαλάσει η 970 σου δικό σου είναι το πρόβλημα....

Βλέπεις ότι κάρτες δεν υπάρχουν πουθενά ούτε για δείγμα και τις αγγελίες του insomnia τις έχεις ήδη δει που σημαίνει οτι ρωτάς τι ακριβώς? ........παύση.......τίποτα αυτό......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...