Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Μη μου αρχίσετε τα μα μου σου ξού γιατί τα είπαμε τα συμφωνήσαμε μην αρχίσω και στραβώνω λέμε.....

Υ.Γ. Τι γράφεις ρε πλάκα κανείς αρχικά και να χαλάσει η 970 σου δικό σου είναι το πρόβλημα....

Βλέπεις ότι κάρτες δεν υπάρχουν πουθενά ούτε για δείγμα και τις αγγελίες του insomnia τις έχεις ήδη δει που σημαίνει οτι ρωτάς τι ακριβώς? ........παύση.......τίποτα αυτό......

απλα σας βλεπω ολους εδω μεσα με τις 3070/3080 και σκεφτομαι οτι κατι κανω λαθος

ειδα και κατι προσφατες αγορες σε msrp 

και μαλλον λεω θα ειναι πανεξυπνοι εδω και γω θα μαι ο ηλιθιος ξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω τι γράφεις και που θέλεις να καταλήξεις και τι ανασφάλειες είναι αυτές, δηλαδή επειδή κάποιοι παρέλαβαν για διάφορους λόγους είτε επειδή έκαναν νωρίτερα παραγγελία είτε επειδή υπήρξε κάποιο απόθεμα κοκ τι σημαίνει οτι αυτοί είναι έξυπνοι και εσύ ηλίθιος?

Δηλαδή επειδή παρήγγειλα το χ μοντέλο 17/09 και παρέλαβα Γενάρη είμαι έξυπνος ενώ αν είχα πάρει το ψ και ακόμη περίμενα θα ήμουν χαζός????Με κάνει αυτό σε κάτι καλύτερο από εσένα?

Θα έσκαγα 2000€ για μια gpu αν έψαχνα τώρα? Σε καμία των περιπτώσεων, Αξίζει μια gpu 2000€? Οχι και σε καμία περίπτωση ουτε καν 699€ δεν αξίζει

Ειναι σοβαρό πρόβλημα να χαλάσει μια κάρτα γραφικών? Οχι ούτε καν σοβαρό θέμα είναι να μην έχεις σπίτι ή φαγητό....

Το ποιο σοβαρό θέμα εν προκειμένω που βλέπω από τον τρόπο που γράφεις είναι η έλλειψη αυτοπεποίθησης και αν θες να με ακούσεις πρώτα μα αυτό πρέπει να ασχοληθείς...αυτό και το σταματώ εδώ, απλά λέγοντας ότι τα χόμπι είναι για να περνάμε καλά στο ελεύθερο χρόνο μας όχι για να γινόμαστε junkies

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν κανεις λαθος απλα ασχολεισαι μια στο τοσο και περιμενεις να εχεις την ιδια ενημερωση και να εισαι στα πραγματα με αυτους που ειναι σχεδον καθημερινα εδω ή δεν εισαι διατεθειμενος να ψαξεις αρκετα και ερχεσαι με υφακι και ζητας να σου δωσουν λυση χαρακτηριζοντας κοσμο. 

Θες να δεις πως το βλεπω εγω; Οταν εχεις 970 σημαινει οτι δεν εισαι και τοσο φανατικος πια που θα σκασεις αν δεν παιξεις και κατι, αλλιως μια αναβαθμιση στα τοσα χρονια θα την ειχες κανει εστω και τυπικη οσο και να μην σου περισσευουν. Αν παλι το θελεις για δουλεια το pc σου ενσωματωμενη καρτα γραφικων δεν εχει το pc σου; 

Η κατασταση ετσι εχει. Αρα ή ψαχνεσαι παραπανω και βρισκεις ακρη ή υπομενεις την κατασταση και αποφευγεις χαρακτηρισμους και ειρωνειες.. Αν ασχολιοσουν θα ηξερες τι συμβαινει και ισως να ειχες βρει και λυση στο θεμα σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, d4ydr33m3r said:

Τιποτα δεν κανεις λαθος απλα ασχολεισαι μια στο τοσο και περιμενεις να εχεις την ιδια ενημερωση και να εισαι στα πραγματα με αυτους που ειναι σχεδον καθημερινα εδω ή δεν εισαι διατεθειμενος να ψαξεις αρκετα και ερχεσαι με υφακι και ζητας να σου δωσουν λυση χαρακτηριζοντας κοσμο. 

Θες να δεις πως το βλεπω εγω; Οταν εχεις 970 σημαινει οτι δεν εισαι και τοσο φανατικος πια που θα σκασεις αν δεν παιξεις και κατι, αλλιως μια αναβαθμιση στα τοσα χρονια θα την ειχες κανει εστω και τυπικη οσο και να μην σου περισσευουν. Αν παλι το θελεις για δουλεια το pc σου ενσωματωμενη καρτα γραφικων δεν εχει το pc σου; 

Η κατασταση ετσι εχει. Αρα ή ψαχνεσαι παραπανω και βρισκεις ακρη ή υπομενεις την κατασταση και αποφευγεις χαρακτηρισμους και ειρωνειες.. Αν ασχολιοσουν θα ηξερες τι συμβαινει και ισως να ειχες βρει και λυση στο θεμα σου.

 

παρακολουθω 4-5 ελληνικα μαγαζια εδω και αρκετους μηνες και εχω δει διαθεσιμες μονο 3060 κατα καιρους

στο πλαισιο που πηρα τηλ δυο φορες μου ειπαν δεν κανουνε κρατησεις γιατι το queue ειναι μεγαλο

σε αλλο γνωστο μαγαζι που πηρα και ρωτησα για 3080ti μου ειπανε πως η πρωτη φουρνια ειναι κρατημενες (!!!!!!)

δεν κανουν καν custom pc builds, οποτε φανταζομαι οι υπαλληλοι τις τσιμπανε;

παρολα αυτα βλεπω κοσμο να γραφει πως παρελαβαν ανα καιρους κατι 3070/3080 απο δω και απο εκει

δηλαδη ολοι αυτοι ειναι με παραγγελιες απο τον νοεμβρη-δεκεμβρη; 

απο amazon.com εχει νοημα να κοιταω; ή θα φαω κανα πακετο απο τελωνεια αν ποτε καταφερω να παραγγειλω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, etze είπε

παρακολουθω 4-5 ελληνικα μαγαζια εδω και αρκετους μηνες και εχω δει διαθεσιμες μονο 3060 κατα καιρους

στο πλαισιο που πηρα τηλ δυο φορες μου ειπαν δεν κανουνε κρατησεις γιατι το queue ειναι μεγαλο

σε αλλο γνωστο μαγαζι που πηρα και ρωτησα για 3080ti μου ειπανε πως η πρωτη φουρνια ειναι κρατημενες (!!!!!!)

δεν κανουν καν custom pc builds, οποτε φανταζομαι οι υπαλληλοι τις τσιμπανε;

παρολα αυτα βλεπω κοσμο να γραφει πως παρελαβαν ανα καιρους κατι 3070/3080 απο δω και απο εκει

δηλαδη ολοι αυτοι ειναι με παραγγελιες απο τον νοεμβρη-δεκεμβρη; 

απο amazon.com εχει νοημα να κοιταω; ή θα φαω κανα πακετο απο τελωνεια αν ποτε καταφερω να παραγγειλω;

 

 

Ναι ειναι πολλοι με προπαραγγελιες απο πολυ νωρις.. Η κατασταση θελει ή πολυ υπομονη ή πολυ ψαξιμο. Μονο χειροτερη εγινε με την αναμονη ηταν ηδη δυσκολη εξ αρχης. 

Και amazon ψαξε ευρωπη ΠΛΗΝ Ηνωμενου Βασιλειου αν δεν θελεις να μπλεξεις με τελωνεια.. Αν βρεις κατι και εκει τυχερος θα εισαι. Θελει ψαξιμο και υπομονη.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι ειναι πολλοι με προπαραγγελιες απο πολυ νωρις.. Η κατασταση θελει ή πολυ υπομονη ή πολυ ψαξιμο. Μονο χειροτερη εγινε με την αναμονη ηταν ηδη δυσκολη εξ αρχης. 

Και amazon ψαξε ευρωπη ΠΛΗΝ Ηνωμενου Βασιλειου αν δεν θελεις να μπλεξεις με τελωνεια.. Αν βρεις κατι και εκει τυχερος θα εισαι. Θελει ψαξιμο και υπομονη.. 

 

cool, thanks😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θες και pre-build έχει το msystems με καρτές 6700χτ και 2060 που θα νομίζεις οτι αγόρασες 3090 μετά την 970.

Βάζει και 3060-3070 στα Pre-build που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες μια μικρή συμβουλή περί undervolt. Επειδή είναι διαφορετικό σε σχέση με την 5700ΧΤ ( εκεί το έκανες από τους οδηγούς, πειράζεις λίγο πολύ απλά κάτι τιμές σε 4 κουτακια ) στην nvidia μέσω afterburner γίνεται ξέρω. 

Αρχικά μέτρησα stock: 1.081v @ 1980 έλεγε αλλα στο warzone 1965 ξεκίνησε και εφτασε 1935 μάλλον από θερμοκρασία πλέον ρίχνει ρολόγια. 

Σε τι ρεύμα προτείνετε να τη ρίξω. Περισσότερο 3070 owners ρίξτε καμιά ιδέα. 

Στις 11/5/2021 στις 4:28 ΠΜ, 7nisiotis είπε

Μάγκες, βάζοντας fixed fan speed τιμή στο msi afterburner πχ επιλέγω 80 > click apply > πέφτει στα 71 - κανονικά δε πρέπει να μείνει 80 ως τιμή και να μην κάνει αυτή τη πτώση;

 

noobικη ερώτηση αλλά τόσο καιρό τα είχα όλα default, εχω να ασχοληθώ με softwareικα πειράγματα με τη κάρτα και το msi afterburner καιρό και δε θυμάμαιCapture.PNG.0dee3d5379ff9cbfff101653e50bac44.PNG2Capture.PNG.0603e3bb3266ccc033fc632b48429527.PNG

Επίσης έχει κανείς κάποια ιδέα για το παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Herald είπε

Και εμένα με τρώει ο πωπός για CX αλλά φοβάμαι πως θα μου κακοπέσει το 16:9 μετά το super ultra wide. 

μπορείς να τις βάλεις custom resolution και να τη φέρεις στα μετρα σου.. για super ultra wide δε ξέρω ακριβώς αλλα ultra wide που έχω συνηθίσει εγώ η cx48 είναι τουμπάνη και φαντάσου την παίζω σε 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει λίγο μυστήρια το afterburner και δεν βοηθάει καθόλου το skin που έχεις:P

Προσωπικά έφτιαξα custom curves, μπορεις να τα ρυθμισεις με τέτοιο τρόπο (βάζοντας και υστέρηση αλλαγής) που να είναι σχεδόν σταθερό και να ανεβαινει μονο σε ακραιες θερμοκρασιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, valantis123 είπε

αφου θες και pre-build έχει το msystems με καρτές 6700χτ και 2060 που θα νομίζεις οτι αγόρασες 3090 μετά την 970.

Βάζει και 3060-3070 στα Pre-build που και που.

δεν θελω pre-build

απλα το ανεφερα γιατι μου εκανε εντυπωση οταν μου ειπε πως οι 3080ti ειναι κρατημενες

μια λογικη εξηγηση θα ηταν πως θα τις χρησιμοποιουσανε στα pre-build τους, εαν πουλουσανε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, etze είπε

δεν θελω pre-build

απλα το ανεφερα γιατι μου εκανε εντυπωση οταν μου ειπε πως οι 3080ti ειναι κρατημενες

μια λογικη εξηγηση θα ηταν πως θα τις χρησιμοποιουσανε στα pre-build τους, εαν πουλουσανε

 

Σε σημερινή κουβέντα που έκανα με πολύ μεγάλη εταιρεία πληροφορικής για 3070ti, 3080ti μου είπαν πως απλά έχουν κλειστεί..... αυτές που θα έρθουν... θελω να δω εάν θα φέρουν 3050 και 3050ti για σταθερούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tambas91 είπε

μπορείς να τις βάλεις custom resolution και να τη φέρεις στα μετρα σου.. για super ultra wide δε ξέρω ακριβώς αλλα ultra wide που έχω συνηθίσει εγώ η cx48 είναι τουμπάνη και φαντάσου την παίζω σε 1080p

Είναι πιθανό να μην παίξει με custom resolution
Επίσης σε OLED δεν ενδυκνειται οτιδήποτε εκτός από φουλ καλυψη της οθονης, καθώς μετά απο μερικούς μήνες θα υπάρχει εμφανής διαφορά όταν θα προβάλλει περιεχόμενο σε όλη την οθόνη.
 

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μάγκες μια μικρή συμβουλή περί undervolt. Επειδή είναι διαφορετικό σε σχέση με την 5700ΧΤ ( εκεί το έκανες από τους οδηγούς, πειράζεις λίγο πολύ απλά κάτι τιμές σε 4 κουτακια ) στην nvidia μέσω afterburner γίνεται ξέρω. 

Αρχικά μέτρησα stock: 1.081v @ 1980 έλεγε αλλα στο warzone 1965 ξεκίνησε και εφτασε 1935 μάλλον από θερμοκρασία πλέον ρίχνει ρολόγια. 

Σε τι ρεύμα προτείνετε να τη ρίξω. Περισσότερο 3070 owners ρίξτε καμιά ιδέα. 

 

 

Νομίζω πως σε οτιδήποτε πάνω από 0.95 volt θα συναντησεις thermal throttling σε full load
Προσωπικά είμαι στα 1770 με 0.80
Για μέγιστη απόδοση είχα μία ρύθμιση στα 1980 με 0.950 αλλά μετά το driver update δεν ήταν stable, δοκίμασα 1925 με 0.925 και δούλεψε αλλά ήταν μικρή διαφορά σε απόδοση σχετικά με 1770 και μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση / θορυβο οπότε δεν το κράτησα
Μνήμες έχω +1300

Προσωπικά παίζω σε 4k/60 οπότε και ετσι που την έχω στα περισσότερα games δεν ζορίζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hln3 είπε

Είναι πιθανό να μην παίξει με custom resolution
Επίσης σε OLED δεν ενδυκνειται οτιδήποτε εκτός από φουλ καλυψη της οθονης, καθώς μετά απο μερικούς μήνες θα υπάρχει εμφανής διαφορά όταν θα προβάλλει περιεχόμενο σε όλη την οθόνη.

σε super ultra wide δε ξέρω πως συμπεριφέρεται και η αλήθεια είναι ότι ίσως το οπτικό αποτέλεσμα να μην είναι και το καλύτερο... τώρα για το burn in τι να σου πω εγώ την έχω σα δεύτερη χωρίς task bars και παίζω σε αυτή max 3-4 ώρες μέσα στη μέρα σε ανάλυση 2560x1080 επειδή σε 16:9 δε μπορώ να γυρίσω πλέον (για οποιαδήποτε άλλη χρήση τη γυρνάω full)...είχα ανεβάσει σχετικές φωτό στο θέμα με τις oled σε σχέση με το led panel που έχω... δε μπορώ να φανταστώ τι θα φτιάχνει με μια 3080 πάνω η 3090 που έχει ο herald.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι ρωτήσατε μαγαζιά για 3080ti και σας είπαν ότι είναι κρατημένες, ποια μαγαζιά είναι και πως κάνεις κρατήσεις; Εγώ πριν κανά μήνα που είχα ρωτήσει πλαίσιο μου είχαν πει δεν ξέρουν πότε θα βγει και κατα συνέπεια δεν μπορούν να κάνουν κάποια κράτηση. Δηλαδή πήρατε σβάρνα σκρουτζομάγαζα και ρωτούσατε; 

ΥΓ. δεν θέλω να ειρωνευτώ και να μειώσω κανέναν, απλά το έχω απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...