Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Undervolting?

Απαγορευτικό για την υγεία οποιουδήποτε ηλεκτρονικού κυκλώματος δουλεύει με back conerters, το είχα αναλύσει το πώς και το γιατί, λόγω οτι εργάζομαι παράλληλα είναι αδύνατο να ξαναγράφω κατεβατά 

Nα αλλάξω φανάκια? Μα αν ήταν να αποσυναρμολογήσω την κάρτα και να χάσω την εγγύηση θα είχα βάλει το waterblock με κλειστά μάτια το πρόβλημα είναι οτι σε κάρτα 2000€ εγω εγγύηση δεν την χάνω γιατί ταυτόχρονα θα την έχω θάψει και όταν έρθει η ώρα της να πωληθεί

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 4:28 ΠΜ, 7nisiotis είπε

Μάγκες, βάζοντας fixed fan speed τιμή στο msi afterburner πχ επιλέγω 80 > click apply > πέφτει στα 71 - κανονικά δε πρέπει να μείνει 80 ως τιμή και να μην κάνει αυτή τη πτώση;

 

noobικη ερώτηση αλλά τόσο καιρό τα είχα όλα default, εχω να ασχοληθώ με softwareικα πειράγματα με τη κάρτα και το msi afterburner καιρό και δε θυμάμαιCapture.PNG.0dee3d5379ff9cbfff101653e50bac44.PNG2Capture.PNG.0603e3bb3266ccc033fc632b48429527.PNG

UPDATE:

υπαίτιος..... η έκδοση >τελικά> η beta 3 fixαρε το πρόβλημα με τα ανεμιστήρια 

Afterburner 4.6.4 Beta 3 ( είχα τη 4.6.3 b3 )

6 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Απαγορευτικό για την υγεία οποιουδήποτε ηλεκτρονικού κυκλώματος δουλεύει με back conerters, το είχα αναλύσει το πώς και το γιατί, λόγω οτι εργάζομαι παράλληλα είναι αδύνατο να ξαναγράφω κατεβατά 

Nα αλλάξω φανάκια? Μα αν ήταν να αποσυναρμολογήσω την κάρτα και να χάσω την εγγύηση θα είχα βάλει το waterblock με κλειστά μάτια το πρόβλημα είναι οτι σε κάρτα 2000€ εγω εγγύηση δεν την χάνω γιατί ταυτόχρονα θα την έχω θάψει και όταν έρθει η ώρα της να πωληθεί

Νομίζω ότι μόνο η λύση να ελέγξεις το airflow μένει. Άνοιξε το καπάκι και δες τι μετρήσεις θα πάρεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Άνοιξε το καπάκι και δες τι μετρήσεις θα πάρεις

Πέφτει στους75 της πλάκας διαφορά...η κάρτα είναι το θέμα με τις θερμοκρασίες cpu, chipset, mosfet είναι όλα παραπάνω από καλά....τεσπα πέσαμε σε τοίχο θα ζήσουμε και έτσι, απλά το ανέφερα σε σχέση με την asus που τώρα πήρα σαφή απάντηση δίχως υπονοούμενα οπότε ας υπάρχει σαν reference σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να δοκιμάσει κάτι ανάλογο....το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι οτι στην asus οποιαδήποτε απόπειρα αποσυναρμολόγησης της κάρτας ΑΥΤΟΜΑΤΑ την βγάζει εκτός εγγύησης.

Μάλιστα στην ερώτηση που έκανα στον υπάλληλο πως πωλεί η ek με την έγκριση τους block ενώ το προιόν δεν το καλύπτουν με εγγύηση έτσι ώστε να τοποθετηθεί το block, ήταν επίσης σαφής οτι έχει την έγκριση τους και είναι στην κρίση του πελάτη αν απωλέσει την εγγύηση του προιόντος....

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Μάλιστα στην ερώτηση που έκανα στον υπάλληλο πως πωλεί η ek με την έγκριση τους block ενώ το προιόν δεν το καλύπτουν με εγγύηση έτσι ώστε να τοποθετηθεί το block, ήταν επίσης σαφής οτι έχει την έγκριση τους και είναι στην κρίση του πελάτη αν απωλέσει την εγγύηση του προιόντος....

Τωρα το ειδα και σκεφτομουν εδω και κανα διμηνο να παρω το block της ek. Ευχαριστω που με εβγαλες απο την δυσκολη θεση να στελνω email.. Φυσικα και δεν χανω εγγυηση σε rog strix gaming oc και δη 3090 για να πεσουν οι θερμοκρασιες λιγο στην gpu.. Σιγα τα ωα.. 75-80C σε high end gpu μια χαρα ειναι, τωρα αν θελω τιγκα ρολογια για benches ή καποιος θελειν να την ανοιξει γιατι κανει mining και καιγονται οι μνημες ειναι αλλο θεμα.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Πέφτει στους75 της πλάκας διαφορά...η κάρτα είναι το θέμα με τις θερμοκρασίες cpu, chipset, mosfet είναι όλα παραπάνω από καλά....τεσπα πέσαμε σε τοίχο θα ζήσουμε και έτσι, απλά το ανέφερα σε σχέση με την asus που τώρα πήρα σαφή απάντηση δίχως υπονοούμενα οπότε ας υπάρχει σαν reference σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να δοκιμάσει κάτι ανάλογο....το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι οτι στην asus οποιαδήποτε απόπειρα αποσυναρμολόγησης της κάρτας ΑΥΤΟΜΑΤΑ την βγάζει εκτός εγγύησης.

Μάλιστα στην ερώτηση που έκανα στον υπάλληλο πως πωλεί η ek με την έγκριση τους block ενώ το προιόν δεν το καλύπτουν με εγγύηση έτσι ώστε να τοποθετηθεί το block, ήταν επίσης σαφής οτι έχει την έγκριση τους και είναι στην κρίση του πελάτη αν απωλέσει την εγγύηση του προιόντος....

Αν μπορείς παρέθεσε τι ακριβώς σου απάντησαν γιατί οι λέξεις έχουν σημασία. Στο FAQ στο global site της η ASUS γράφει:

https://www.asus.com/us/support/FAQ/1035212/

[Graphics Card] What is the warranty policy if the water cooling is installed on the graphics card?

Disassembling the graphics card for any reason can affect the product's warranty. Therefore, ASUS highly recommends to not attempt to remove or disassemble any part of the graphics card.

Note: If the graphics card is damaged due to the installation or removal of the water block, the graphics card's warranty will be voided.

Το "can affect" μεταφράζεται σαν "δύναται να επηρεάσει". Δε σημαίνει πως θα επηρεάσει  100%. Είναι αμφίσημο δηλαδή.

Νομικά, θεωρώ πως δε μπορούν να αρνηθούν την εγγύηση απλώς επειδή έβγαλες το cooler και έβαλες ένα άλλο. Όμως αν πχ χαλάσει η GPU, ποιος γνωρίζει αν χάλασε από κακή εφαρμογή του water cooling kit ή από αστοχία υλικού; Οπότε εκεί θα πρέπει να αποδείξει η κάθε ASUS πως εσύ προκάλεσες τη ζημιά. Και αν δεν αναφέρεις ότι άλλαξες το cooler, ένα σκισμένο αυτοκόλλητο ή μια ασφάλεια βίδας που έσπασε δεν είναι απόδειξη και δε θα σταθεί σε κανένα δικαστήριο. Ειδικά στις ΗΠΑ έχει περάσει νόμος για το "right to repair", στην Ε.Ε. δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι έγραψα παραπάνω τίποτα άλλο αν θέλεις μπορείς να καλέσεις εδώ https://www.asusplus.gr/

Αυτά που παρέθεσες είναι τεχνηέντως ασαφή και φυσικά και τα έχω διαβάσει δει ποστάρει, από εκεί και πέρα ΕΠΙΣΗΜΑ μου απάντησαν ότι έγραψα και μάλιστα και με το caseking από το οποίο πήρα την κάρτα απάντησε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα, αποσυναρμολόγηση σημαίνει εκτός εγγύησης end of story, τα υπόλοιπα που έχω δει σε φόρουμ να γράφει ο καθένας τα δικά του είναι οτιδήποτε, wishful thinking, παραπληροφόρηση ή απλώς μαλακίες του καθενός που τα γράφει σαν άποψη οτιδήποτε..

ΤΟ ΠΙΟ σημαντικό είναι όταν πάνε παιδιά που δεν ξέρουν και αγοράζουν μεταχείρω κάρτες από τις αγγελίες με "υπόλοιπο εγγύησης" όπου φυσικά δεν ισχύει εν γνώση των πωλητών τους..

Ασαφή λόγια όπως "dissasembly and can affect" είναι γραμμένα έτσι λόγω του ότι η ek τα σκάει χοντρά στην asus για τα λογότυπα "strix, aura, asus" οπότε δεν μπορεί και να γράψει σαφώς οτι δεν ισχύει η εγγύηση σε περίπτωση εγκατάστασης waterblock...όλα σε σχέση με την μεγιστοποίηση του κέρδους γίνονται, όσο και αν μιλάμε για την κορυφαία εταιρία στον χώρο της

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Απαγορευτικό για την υγεία οποιουδήποτε ηλεκτρονικού κυκλώματος δουλεύει με back conerters, το είχα αναλύσει το πώς και το γιατί, λόγω οτι εργάζομαι παράλληλα είναι αδύνατο να ξαναγράφω κατεβατά 

μην λες τέτοια, 9/10 είναι Miners εδώ θα φας μπάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καποιος νομος στην ευρωπαικη ενωση που να τους εμποδιζει να σου ριξουν ακυρο, ακομα και αν απλα την ανοιξες για να αλλαξεις παστα ή thermal pads. Ρωτησα και την XFX αν στην ευρωπη χανω την εγγυηση αν ανοιξω την καρτα και μου ειπαν πως ναι, ενω στο site τους για USA/CA σου λενε και με τις ευλογιες τους, οτι μπορεις να την ανοιξεις και να βαλεις και waterblock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Coppermine είπε

Είναι το setup μου έτσι 

01.jpg.e29f3f1861818664bbbe245d270cf575.jpg

Και με τα thermals

01.jpg.0256f9fd97239d11f184d695909fcd46.jpg

Η κάρτα πάει στους 77 βαθμούς εύκολα.....με έπιασε να βάλω αυτό

https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-vector-strix-rtx-3080-3090-d-rgb-nickel-plexi

Κάλεσα την επίσημη αντιπροσωπεία της asus και ΡΗΤΑ και ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ εάν αποσυναρμολογηθεί η κάρτα αυτόματα βγαίνει ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.....το ποστάρω αυτό γιατί παλαιότερα πάλι είχε τεθεί σαν ερώτημα στο φόρουμ και μέσω ιντερνετ από την asus οι απαντήσεις δεν ήταν ξεκάθαρες grey area του τύπου, δεν συνισταται ή μπορεί να προκαλέσει απώλεια της εγγύησης, που όμως το κείμενο δεν ήταν σαφές αν εννοεί είτε κακό χειρισμό είτε απλά και μόνο να επέμβει ο χρήστης.....

Το τρελό είναι οτι υπάρχει προιόν με έτοιμο το wareblock της ek αυτό https://www.caseking.de/asus-geforce-rtx-3080-ekwb-10g-10240-mb-gddr6x-gcas-413.html το οποίο δεν χρησιμοποιεί το ακριβό pcb της strix καθώς επίσης το bios και φυσικά τα 3*8 pin όπου κάνουν την διαφορά (αν υπάρχει gpu binning αμφιβάλω)

Οπότε  το εκπληκτικό pcb της strix 

θάβεται από μια πανέμορφη αλλά ανεπαρκή ψύκτρα....

Εμένα βαράει και πάνω από 80 πλέον 

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

μην λες τέτοια, 9/10 είναι Miners εδώ θα φας μπάν

Γιατί να κάνεις UV σε mining? Δεν κερδίζεις ιδιαίτερα, αφού ο  πυρήνας τρέχει σε πολύ χαμηλές συχνότητες. Μιλάω τουλάχιστον για 30xx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν υπαρχει καποιος νομος στην ευρωπαικη ενωση που να τους εμποδιζει να σου ριξουν ακυρο, ακομα και αν απλα την ανοιξες για να αλλαξεις παστα ή thermal pads. Ρωτησα και την XFX αν στην ευρωπη χανω την εγγυηση αν ανοιξω την καρτα και μου ειπαν πως ναι, ενω στο site τους για USA/CA σου λενε και με τις ευλογιες τους, οτι μπορεις να την ανοιξεις και να βαλεις και waterblock.

Τις ευλογιες στις δινουν για να χασεις την εγγυηση. :lol:

Παντως εχω προσεξει πως αλλες καρτες εχουν "ασφαλεια" που πρεπει να την σπασεις για να ανοιξεις την καρτα αλλες τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε τι θα γίνει και με το right to repair στην ΕΕ, νομίζω αν περάσει δε θα χρειάζεται καν να συζητάμε τέτοια πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θα θελα να βάλω thermal pads στο backplate της 3070 Eagle για να δροσίζονται οι μνήμες αλλά νομίζω πρέπει να ξεκουμπωθει όλο το πραμα ή γίνεται άνετα χωρίς να ανοιχτεί το pcb και χαθεί η εγγύηση. Όχι μόνο αυτό αλλά δεν είμαι για τέτοιες λεπτοδουλειες και θα τα διαλύσω όλα 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...