Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Οτι έγραψα παραπάνω τίποτα άλλο αν θέλεις μπορείς να καλέσεις εδώ https://www.asusplus.gr/

Αυτά που παρέθεσες είναι τεχνηέντως ασαφή και φυσικά και τα έχω διαβάσει δει ποστάρει, από εκεί και πέρα ΕΠΙΣΗΜΑ μου απάντησαν ότι έγραψα και μάλιστα και με το caseking από το οποίο πήρα την κάρτα απάντησε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα, αποσυναρμολόγηση σημαίνει εκτός εγγύησης end of story, τα υπόλοιπα που έχω δει σε φόρουμ να γράφει ο καθένας τα δικά του είναι οτιδήποτε, wishful thinking, παραπληροφόρηση ή απλώς μαλακίες του καθενός που τα γράφει σαν άποψη οτιδήποτε..

ΤΟ ΠΙΟ σημαντικό είναι όταν πάνε παιδιά που δεν ξέρουν και αγοράζουν μεταχείρω κάρτες από τις αγγελίες με "υπόλοιπο εγγύησης" όπου φυσικά δεν ισχύει εν γνώση των πωλητών τους..

Ασαφή λόγια όπως "dissasembly and can affect" είναι γραμμένα έτσι λόγω του ότι η ek τα σκάει χοντρά στην asus για τα λογότυπα "strix, aura, asus" οπότε δεν μπορεί και να γράψει σαφώς οτι δεν ισχύει η εγγύηση σε περίπτωση εγκατάστασης waterblock...όλα σε σχέση με την μεγιστοποίηση του κέρδους γίνονται, όσο και αν μιλάμε για την κορυφαία εταιρία στον χώρο της

Πως αποδεικνύεται ότι έχει γίνει αποσυναρμολόγηση; Επειδή μία βίδα δεν έχει την ασφάλεια; Αυτά είναι ιστορίες για αγρίους, θα πρέπει η όποια ASUS, αν η ιστορία πάει σε δικαστήρια, να αποδείξει ότι όντως έκανες αποσυναρμολόγηση και ότι από αυτό χάλασε η κάρτα. Μην απεμπολείτε τα δικαιώματά σας ως καταναλωτές τόσο εύκολα. Φυσικά όποιος δεν έχει σκοπό να μπλέξει με δικαστήρια αν του αρνηθούν την εγγύηση, κάθεται στ' αυγά του.

Αν κατάλαβα καλά έχεις γραπτή αναφορά από ASUS Greece. Μπορείς να την κάνεις quote αυτολεξεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν υπαρχει καποιος νομος στην ευρωπαικη ενωση που να τους εμποδιζει να σου ριξουν ακυρο, ακομα και αν απλα την ανοιξες για να αλλαξεις παστα ή thermal pads. Ρωτησα και την XFX αν στην ευρωπη χανω την εγγυηση αν ανοιξω την καρτα και μου ειπαν πως ναι, ενω στο site τους για USA/CA σου λενε και με τις ευλογιες τους, οτι μπορεις να την ανοιξεις και να βαλεις και waterblock.

Aπαντάω σε όλους  με αφορμή το ποστ σου.

Το τι λέει η XFX, η ASUS και ο καθένας έχει 0δενική αξία. Οι όροι χρήσης ούτε για χαρτί τουαλέτας δεν κάνουν γενικότερα.  Απλά για να μην ταλαιπωρείσαι, κάνεις ότι σου λένε στους όρους για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν πας δικαστικά (που δεν θα πας για 1000-2000 που κάνει μια κάρτα), θα γελάνε και τα πλακάκια αν το επιχείρημα τους  είναι πώς η κάρτα χάλασε γιατί  ξήθηκε λίγο ένα αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος. Γιατί το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι την εγγύηση την χάνεις αν υπάρχει ζημιά στο αυτοκόλλητο, όχι αν ανοίξεις την κάρτα. Το τελευταίο είναι δικό τους συμπέρασμα. Εγώ ας πούμε τα βγάζω τα αυτοκόλλητα γιατί δεν μαρέσει  πως φαίνεται το backplate μέσα στο κουτί.

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Πως αποδεικνύεται ότι έχει γίνει αποσυναρμολόγηση; Επειδή μία βίδα δεν έχει την ασφάλεια; Αυτά είναι ιστορίες για αγρίους, θα πρέπει η όποια ASUS, αν η ιστορία πάει σε δικαστήρια, να αποδείξει ότι όντως έκανες αποσυναρμολόγηση και ότι από αυτό χάλασε η κάρτα. Μην απεμπολείτε τα δικαιώματά σας ως καταναλωτές τόσο εύκολα. Φυσικά όποιος δεν έχει σκοπό να μπλέξει με δικαστήρια αν του αρνηθούν την εγγύηση, κάθεται στ' αυγά του.

Αν κατάλαβα καλά έχεις γραπτή αναφορά από ASUS Greece. Μπορείς να την κάνεις quote αυτολεξεί;

Τα ίδια  γράψαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Aπαντάω σε όλους  με αφορμή το ποστ σου.

Το τι λέει η XFX, η ASUS και ο καθένας έχει 0δενική αξία. Οι όροι χρήσης ούτε για χαρτί τουαλέτας δεν κάνουν γενικότερα.  Απλά για να μην ταλαιπωρείσαι, κάνεις ότι σου λένε στους όρους για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν πας δικαστικά (που δεν θα πας για 1000-2000 που κάνει μια κάρτα), θα γελάνε και τα πλακάκια αν το επιχείρημα τους  είναι πώς η κάρτα χάλασε γιατί  ξήθηκε λίγο ένα αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος. Γιατί το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι την εγγύηση την χάνεις αν υπάρχει ζημιά στο αυτοκόλλητο, όχι αν ανοίξεις την κάρτα. Το τελευταίο είναι δικό τους συμπέρασμα. Εγώ ας πούμε τα βγάζω τα αυτοκόλλητα γιατί δεν μαρέσει  πως φαίνεται το backplate μέσα στο κουτί.

Τα ίδια  γράψαμε.

να αναφέρω πως η 3070 που έχω δεν έχει αυτοκόλλητο σε καμία βίδα (και γενικότερα και άλλη suprim που είδα δεν είχε). Δεν την έχω ανοίξει να δω αν έχει κάτι άλλο, αλλά θεωρητικά δεν μπορούν να πουν κάτι σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

να αναφέρω πως η 3070 που έχω δεν έχει αυτοκόλλητο σε καμία βίδα (και γενικότερα και άλλη suprim που είδα δεν είχε). Δεν την έχω ανοίξει να δω αν έχει κάτι άλλο, αλλά θεωρητικά δεν μπορούν να πουν κάτι σωστά?

Yolo 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

ας την κάνει ότι θέλει ο επόμενος. Είμαι στην αναμονή για 3080 :D  (ελπίζω ακόμα σε 3080ti αλλά δύσκολο)

Δεν έχει νοημα η 3080, στην τιμη που εφτασε παρε 90. Ποσο την βρηκες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχει νοημα η 3080, στην τιμη που εφτασε παρε 90. Ποσο την βρηκες? 

1442 gigabyte aorus waterforce aio (βολεύει κάργα, 2x8 pin δεν αλλάζω και τροφοδοτικό). Θα κάνει κανένα μήνα να έρθει αλλά δεν πειράζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

1442 gigabyte aorus waterforce aio (βολεύει κάργα, 2x8 pin δεν αλλάζω και τροφοδοτικό). Θα κάνει κανένα μήνα να έρθει αλλά δεν πειράζει

Δεν ειναι κακη η τιμή θα ελεγα.. 

Αμα ερθει σε 1 μηνα βεβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν ειναι κακη η τιμή θα ελεγα.. 

Αμα ερθει σε 1 μηνα βεβαια. 

Ναι. Συνεχίζω να ψάχνω. Αν δεν βρω κάτι την κρατάω. Διαφορετικά άκυρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Herald είπε

Aπαντάω σε όλους  με αφορμή το ποστ σου.

Το τι λέει η XFX, η ASUS και ο καθένας έχει 0δενική αξία. Οι όροι χρήσης ούτε για χαρτί τουαλέτας δεν κάνουν γενικότερα.  Απλά για να μην ταλαιπωρείσαι, κάνεις ότι σου λένε στους όρους για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν πας δικαστικά (που δεν θα πας για 1000-2000 που κάνει μια κάρτα), θα γελάνε και τα πλακάκια αν το επιχείρημα τους  είναι πώς η κάρτα χάλασε γιατί  ξήθηκε λίγο ένα αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος. Γιατί το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι την εγγύηση την χάνεις αν υπάρχει ζημιά στο αυτοκόλλητο, όχι αν ανοίξεις την κάρτα. Το τελευταίο είναι δικό τους συμπέρασμα. Εγώ ας πούμε τα βγάζω τα αυτοκόλλητα γιατί δεν μαρέσει  πως φαίνεται το backplate μέσα στο κουτί.

Τα ίδια  γράψαμε.

Το θέμα είναι USA/Canada σου λένε άνοιξε την, δεν έχουμε κανένα θέμα, γιατί υπάρχει σχετικός νόμος, οπότε ας βάλουν όσα αυτοκόλλητα θέλουν. 

Οπότε πρέπει να υπάρξει σχετική απόφαση και στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ώστε η λύση να μην είναι να πας στα δικαστήρια για μια κάρτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Το θέμα είναι USA/Canada σου λένε άνοιξε την, δεν έχουμε κανένα θέμα, γιατί υπάρχει σχετικός νόμος, οπότε ας βάλουν όσα αυτοκόλλητα θέλουν. 

Οπότε πρέπει να υπάρξει σχετική απόφαση και στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ώστε η λύση να μην είναι να πας στα δικαστήρια για μια κάρτα.

Δεν διαφωνω καθόλου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

υτά είναι ιστορίες για αγρίους

Κοίταξε να δεις το τι νομίζει ο καθένας είναι δικό του θέμα και φυσικά δεν με απασχολεί και ούτε πρόκειται να προσπαθήσω να πείσω τον οποιονδήποτε από την στιγμή που δεν έχω κάποιο όφελος, μέσα σε ένα φόρουμ δίνουμε υπεύθυνα συμβουλές εφ' όσον γνωρίζουμε έτσι ώστε κάποιος να βρεί περισσότερες πληροφορίες και να κρίνει

Απο εκεί και πέρα ΞΑΝΑ έγραψα ότι ήταν τηλεφωνική κλήση στο λινκ που παρέθεσα, καθώς επίσης και στο caseking επίσης πριν από καιρό.

Από εκεί και πέρα η asus τοποθετεί αυτοκόλλητο σε μία από τις βίδες του backplate AYTO στο εγγυώμαι επαγγελματικά ΟΤΙ αν το βγάλει κάποιος με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τρόπο φαίνεται όπως οι υγρασίες σε λάπτοπ, pcb, κατσαβιδιές αποχρωματισμοί (υγρά υδρόψυξης κλπ).....οποιοσδήποτε σοβαρός επαγγελματίας δουλεύει με μικροσκόπιο, απο εκεί και πέρα αν νομίζει κανείς ότι είναι τόσο έξυπνος και γίνεται ή οτι θα αγοράσει αυτοκολλητάκια από ebay και όλα καλά go for it από την μεριά μου τον θεωρώ αφελή, επίσης προσπάθησα να βοηθήσω ουδόλως με απασχολούν θεωρίες και προσωπικές απόψεις του καθενός....

Υ.Γ. Ξέρεις πόσο κωμικό είναι να βλέπεις κάποιον να χτυπιέται οτι δεν έχει πέσει τίποτε και δούλευε μια χαρά και να του δείχνεις φωτό και βίντεο από μικροσκόπιο και να κοιτά σα ΧΑΖΟΣ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περαν ολων αυτων σκεφτειτε την διαθεσιμοτητα που υπαρχει ειδικα στις καρτες γραφικων και ποσο καιρο θα κρατησει αυτο το παρεδωσε αν συμβει κατι που δεν εχει ευδιακριτα ορια εγγυησης. Δεν ειναι θεμα δικαιωματων και απεμπολησης αυτων (μην την κανουμε αυτη την κουβεντα γιατι εχουμε απεμπολησει πολυ πιο σοβαρα δικαιωματα απο ασημαντα εγγυησεων καρτων γραφικων και ποσο σαινια ειμαστε)..

Εδω εγγυηση εχεις κανονικα και αν παθει κατι η καρτα σου πλεον δεν ξερεις ποσο καιρο θα περιμενεις να αντικατασταθει ή επισκευαστει. 

Δεν μπορεις να πεις στον αλλο μην ανοιγεις την καρτα σου να βαλεις νεα thermal pads, να αλλαξεις παστα, να βαλεις block, να καθαρισεις το hsf.. Ειναι στην φυση αρκετων pc user και υπο αλλες συνθηκες και εγω ισως δεν θα το σκεφτομουν τοσο. Το εχω κανει φυσικα στο παρελθον αρκετες φορες. 

Τωρα ομως που πληρωσα μια καρτα τοσα λεφτα και ειδικα με τετοιες διαθεσιμοτητες δεν ρισκαρω να χασω εγγυηση ειδικα απο εναν AIB που αποδεδειγμενα στο παρελθον χρησιμοποιει κατα το δοκουν τον ορο εγγυηση και που εξαρταται και απο την νομοθεσια και τα πλαισια της εκαστοτε χωρας (ή Ευρωπαικης Ενωσης σε εμας). Αλλο Ασια, αλλο ΗΠΑ, αλλο Ευρωπαικη Ενωση.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Κοίταξε να δεις το τι νομίζει ο καθένας είναι δικό του θέμα και φυσικά δεν με απασχολεί και ούτε πρόκειται να προσπαθήσω να πείσω τον οποιονδήποτε από την στιγμή που δεν έχω κάποιο όφελος, μέσα σε ένα φόρουμ δίνουμε υπεύθυνα συμβουλές εφ' όσον γνωρίζουμε έτσι ώστε κάποιος να βρεί περισσότερες πληροφορίες και να κρίνει

Απο εκεί και πέρα ΞΑΝΑ έγραψα ότι ήταν τηλεφωνική κλήση στο λινκ που παρέθεσα, καθώς επίσης και στο caseking επίσης πριν από καιρό.

Από εκεί και πέρα η asus τοποθετεί αυτοκόλλητο σε μία από τις βίδες του backplate AYTO στο εγγυώμαι επαγγελματικά ΟΤΙ αν το βγάλει κάποιος με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τρόπο φαίνεται όπως οι υγρασίες σε λάπτοπ, pcb, κατσαβιδιές αποχρωματισμοί (υγρά υδρόψυξης κλπ).....οποιοσδήποτε σοβαρός επαγγελματίας δουλεύει με μικροσκόπιο, απο εκεί και πέρα αν νομίζει κανείς ότι είναι τόσο έξυπνος και γίνεται ή οτι θα αγοράσει αυτοκολλητάκια από ebay και όλα καλά go for it από την μεριά μου τον θεωρώ αφελή, επίσης προσπάθησα να βοηθήσω ουδόλως με απασχολούν θεωρίες και προσωπικές απόψεις του καθενός....

Υ.Γ. Ξέρεις πόσο κωμικό είναι να βλέπεις κάποιον να χτυπιέται οτι δεν έχει πέσει τίποτε και δούλευε μια χαρά και να του δείχνεις φωτό και βίντεο από μικροσκόπιο και να κοιτά σα ΧΑΖΟΣ?

Φίλε μου αν το "ιστορίες για αγρίους" το θεωρείς ότι σε έθιξε, το αποσύρω. Δεν διαφωνώ μαζί σου. Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα σε αυτά που αναφέρεις. Από τη στιγμή που δεν είναι γραπτή η δήλωση, η από τηλεφώνου ενημέρωση καταλαβαίνεις πως δεν έχει καμία ουσιαστική αξία. Μία σαφή και ξεκάθαρη γραπτή δήλωση που θα απαγόρευε την αποσυναρμολόγηση της κάρτας θα ήταν ενδιαφέρουσα αφού θα μπορούσε να ασκηθεί μήνυση για το "δικαίωμα στην επισκευή" με βάση αυτή τη δήλωση σε κάποιο ευρωπαϊκό δικαστήριο. Φυσικά δε θα υπάρξει ποτέ τέτοια σαφής γραπτή δήλωση, γιατί οι εταιρείες γνωρίζουν ότι αν φτάσουν τα πράγματα στο δικαστήριο, θα χάσουν. Οπότε προτιμούν να τα αφήνουν "γκρίζα" και να εκφοβίζουν.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι αν δε θες να μπλέξεις, αρκεί ήδη η διφορούμενη δήλωση στο site της ASUS για να σε αποθαρρύνει. Όμως αν απεμπολούμε έτσι εύκολα τα δικαιώματά μας ως καταναλωτές, οι εταιρείες θα μας αφαιρούν όλο και περισσότερα δικαιώματα. Η ουσία λοιπόν που πρέπει να μείνει είναι πως αν δεν έχεις σκοπό να απαιτήσεις το δικαίωμά σου στην εγγύηση με δικαστική αγωγή, μην πειράζεις τις κάρτες ASUS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν με έθιξε ούτε παρεξηγούμαι απλά όταν η επίσημη αντιπροσωπεία εδώ και στην Γερμανία ένας από τους μεγαλύτερους μεταπωλητές διατυπώνουν την ίδια γνώμη μετά να αρχίζουμε τα μήπως και ίσως??

Δεν έγραψα ούτε έκρινα τι είναι σωστό και τι λάθος απλά την πραγματικότητα, ΕΑΝ δεν υπήρχε θέμα θα είχα ήδη την stix watercooled στο rig μου....πήγα στην asus γιατι μου άρεσε οπτικά σε σχέση με το να έπαιρνα μια giga με blower και να την είχα κάνει watercooled aout of the box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...