Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Γιατί υπήρχαν και καθόλου;

Άμα σκάσεις 1000ρικο παίρνεις 3060 αύριο. Αν σκάσεις 1750 παίρνεις 3070 και με 3000 3080. Υπάρχουν κάρτες διαθέσιμες αλλά πανάκριβες. Ε μόλις τελειώσουν και αυτές θα μείνουν οι LHR, αυτό θέλω να πω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xartemporas είπε

Καλησπερα. Το εβαλα και εγω, πολυ καλο, αλλα δε καταφερα να αλλαξω αναλυση..πως αλλαζει ?

Έχει μια εντολή δεν κατάφερα να την κάνω να δουλέψει το έλυσα απλά αλλάζοντας ανάλυση στο desktop από 1080p έως 4Κ, οπότε πάει ανάλογα και το engine, με f11 κάνει fullscreen και με Ctrl+f11 φεύγει η μπάρα της έναρξης. Δοκίμασε και το resolution scale γιατί είναι πολύ βαρύ native, αν είσαι τολμηρός μέσα στο μενού rendering έχει να ανοίξεις και ray tracing, αλλά ετοιμάσου για μονοψήφια νούμερα, ανάλογα και τι κάρτα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, yiannis1991 said:

Άμα σκάσεις 1000ρικο παίρνεις 3060 αύριο. Αν σκάσεις 1750 παίρνεις 3070 και με 3000 3080. Υπάρχουν κάρτες διαθέσιμες αλλά πανάκριβες. Ε μόλις τελειώσουν και αυτές θα μείνουν οι LHR, αυτό θέλω να πω..

Ετσι κι αλλιώς δεν έχουν κάποιο stock της προκοπής για να πάρει καιρό κάτι τέτοιο. Σε χρόνο dt θα τελειώσουν και θα έχουμε μετά μονο LHR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ πάντως δεν έχω πειστεί με ποιό τρόπο θα γίνει το στραγγάλισμα, θα κόψουνε compute με βάση τι; και αυτό θα επηρεάσει ΜΟΝΟ το mining? δηλαδή άλλες εφαρμογές δεν χρησιμοποιούν cuda ή compute units;

μετά ανακαλύπτουμε driver overheads 🤣

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Έχει μια εντολή δεν κατάφερα να την κάνω να δουλέψει το έλυσα απλά αλλάζοντας ανάλυση στο desktop από 1080p έως 4Κ, οπότε πάει ανάλογα και το engine, με f11 κάνει fullscreen και με Ctrl+f11 φεύγει η μπάρα της έναρξης. Δοκίμασε και το resolution scale γιατί είναι πολύ βαρύ native, αν είσαι τολμηρός μέσα στο μενού rendering έχει να ανοίξεις και ray tracing, αλλά ετοιμάσου για μονοψήφια νούμερα, ανάλογα και τι κάρτα έχεις.

χμ, εχω μονιμα στο desktop 4k αναλυση..αλλα στο demo δεν ανεβαινει. Το f11 το βρηκα, εμαθα τωρα και για το ctr+f11, thanks. To resolution scaling απο που το αλλαζω? Βεβαια θα ηθελα να δοκιμασω Native, 3080 εχω.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xartemporas είπε

χμ, εχω μονιμα στο desktop 4k αναλυση..αλλα στο demo δεν ανεβαινει. Το f11 το βρηκα, εμαθα τωρα και για το ctr+f11, thanks. To resolution scaling απο που το αλλαζω? Θα ηθελα να δοκιμασω Native, 3080 εχω.

Εφοσον εχεις το desktop σε 4Κ μολις κανεις full screen τρεχει 4Κ native, αν εισαι sub 40fps ειναι 4Κ for sure.

To resolution scale οπως και τα quality settings ειναι στα δεξια εκει που λεει settings - engine scallability settings, η μπαρα που λεει 100% ειναι το scale, by default στο settings - project settings - rendering ειναι ανοιχτο και το temporal super resolution, σε αυτο το menu ειναι και το ray tracing και πολλα ακομα.

CTRL+SΗIFT+H για να σου δειχνει τα fps, γιατι τουλαχιστον σε εμενα με riva tuner ανοιχτο κρασαρει συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Εφοσον εχεις το desktop σε 4Κ μολις κανεις full screen τρεχει 4Κ native, αν εισαι sub 40fps ειναι 4Κ for sure.

To resolution scale οπως και τα quality settings ειναι στα δεξια εκει που λεει settings - engine scallability settings, η μπαρα που λεει 100% ειναι το scale, by default στο settings - project settings - rendering ειναι ανοιχτο και το temporal super resolution, σε αυτο το menu ειναι και το ray tracing και πολλα ακομα.

CTRL+SΗIFT+H για να σου δειχνει τα fps, γιατι τουλαχιστον σε εμενα με riva tuner ανοιχτο κρασαρει συνεχεια.

Εχω 70 fps+ και στο full screen.. και φαινεται και με το ματι οτι ειναι χαμηλα η αναλυση.. ευχαριστω για τις πληροφοριες, θα το ψαχουλεψω. Με ανοιχτο afterburner κτλπ και εμενα κρασαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xartemporas είπε

Εχω 70 fps+ και στο full screen.. και φαινεται και με το ματι οτι ειναι χαμηλα η αναλυση.. ευχαριστω για τις πληροφοριες, θα το ψαχουλεψω. Με ανοιχτο afterburner κτλπ και εμενα κρασαρει.

Ναι τα 70 fps ειναι 1080p, δοκιμασε ενω εισαι full screen να πατησεις ~ και γραψε r.setres 3840x2160 μηπως σου δουλεψει.

Πραγματικα πρεπει να το κανουν ενα compile και να δωσουν ενα .exe να το δει ο κοσμος οπως πρεπει, θα μαθουμε στο τελος πως δουλευει και η ue5 για να δουμε ενα tech demo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο σημαντικό από όλα θα είναι η ποιότητα/τοποθέτηση των εργοστασιακών thermal pads.

Θα έχουμε τα ίδια ξεφτιλίκια πάλι να κάνουν throttling σε gaming κάρτες των 2000€;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Το πιο σημαντικό από όλα θα είναι η ποιότητα/τοποθέτηση των thermal pads.

Θα έχουμε τα ίδια ξεφτιλίκια πάλι να κάνουν throttling σε gaming;

Εννοείται!Σιγά μην ιδρώσει το αφτί τους και κάνουν την υπέρβαση στο νέο batch.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το πιο σημαντικό από όλα θα είναι η ποιότητα/τοποθέτηση των εργοστασιακών thermal pads.

Θα έχουμε τα ίδια ξεφτιλίκια πάλι να κάνουν throttling σε gaming κάρτες των 2000€;

Υπήρχαν κάρτες που έκαναν throttle σε games?

10 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

 και να προσφερει τι αν δεν βγει σε αλλα nm?  😜

Είπες την σωστή λέξη.....3090ti έχει λόγω ύπαρξης μόνο σε άλλα nm.....👍

Χώρια ότι ακόμα κρατάει το performance crown με την 3090......

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Υπήρχαν κάρτες που έκαναν throttle σε games?

Αμέ, οι Gigabyte εδώ και μήνες σε απαιτητικά παιχνίδια (π.χ. CP2077).

Το κατακαλόκαιρο φαντάζομαι θα έχουμε και άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...