Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπερδεύεσαι. Προσωπική μου άποψη είναι αυτά που έγραψα. Δεν χρησιμοποίησα κάτι ως επιχείρημα για να αποδείξω κάτι. Καθαρά προσωπική άποψη και δεν λέω γνώμη (=γνώση) καθώς δεν ειδικεύομαι στο marketing.

Έχω μια επαφή πως δουλεύει η αγορά καθώς είμαι και εγώ χρόνια σε αυτό το κομμάτι του πάρε-δώσε με hardware.

Συλλογικά δεν είναι ρεαλιστικό να γίνει το οτιδήποτε, είναι καθαρά ένα χόμπι, για κάποιους έχει να κάνει και με εργασία.

Οπότε ότι και να πω εγώ ή ο οποισδήποτε, ο καθένας ότι θέλει θα κάνει στην τελική. Δεν το παίζω ότι εγώ είμαι ο ξύπνιος και οι άλλοι τα πρόβατα. Είναι λάθος αυτή η νοοτροπία imo. Απλώς αν συνεχιστεί αυτό το x2 και x3 στα MSRP prices και μέσα στο 2022, ε όχι, δεν θα πάρω, θα πέσει skip (και) σε αυτή την γενιά.

ps. Δεν θυμάμαι ποτέ να πωλείται μια 2080ti x2 και x3 από το MSRP πάντως τότε στο launch της. Θυμάμαι ότι υπήρχε πρόβλημα και πάλι με το stock λόγω καπέλων/mining κτλ, αλλά τέτοιες καταστάσεις όπως έχουμε τώρα; Δεν νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως το νέο flaghip gaming gpu, me 6% διαφορά από την 3080 και να υπολείπεται μόλις 3% από το 8Κ gpu....φέρνει συγκλονιστικές διαφορές όπου ειδικά τέτοιο leap σε επιδόσεις δεν έχουμε ξαναδεί

 

02.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Πάντως το νέο flaghip gaming gpu, me 6% διαφορά από την 3080 και να υπολείπεται μόλις 3% από το 8Κ gpu....φέρνει συγκλονιστικές διαφορές όπου ειδικά τέτοιο leap σε επιδόσεις δεν έχουμε ξαναδεί

 

02.jpg

Η 3080ti είναι μια 3090 με την μισή vram και λιγότερα shaders. Χοντρικά αυτές είναι οι διαφορές τους. :D 

Μας τα έχει μπλέξει λίγο ο πέτσινος.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτιλίζει το όνομα Τitanium, απλά πρέπει κάπως να γειώσει και τα χιλιάδες preorders σε τιμές που δεν θα αγόραζαν σήμερα παρά 3060.......

Κοιτώ πάντως κανά λαπτοπάκι και θα το διαλύσω μάλλον το rig μου δεν τραβάει αλλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μας βλέπω να κυνηγάμε κανένα ps5 και να έχουμε το PC secondary choice. 'Ασε.

Όσο αφορά την vram, το κακό είναι ότι πχ η 3090 δεν είναι μέτρο σύγκρισης με τα 24Gb καθώς ότι του ''ταϊσεις'' ενός game (και τα Windows) το χρησιμοποιεί. Επίσης η 3060 με τα 12gb δεν ξέρω αν θα μπορούσε να βοηθήσει στο comparison.

Οριακά θα είναι με τα 12Gb imo σε 4Κ και High textures στο Warzone.

 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Που το διάβασες αυτό το επιχείρημα ; Η Ferrari ανακοινώνεται με επίσημη τιμή ας πούμε τα 300.000 που λες, δεν σκαλπάρει κανένας Ferrari με 500.000 ενώ έχει 300 ας πούμε..

Και στα αυτοκίνητα γίνεται το ίδιο.

Είδα προχτές τυχαία στο tiktok δημοκρασία καινούργιας Lamborghini Urus.

Την είχε ετοιμοπαράδοτη η αντιπροσωπεία και κάνανε δημοπρασία για να την πάρει επί τόπου ο νέος αγοραστής. 5~10 άτομα δίνανε προσφορές γύρω από το αμάξι, σαν το ebay σε real time.

Το ετοιμοπαράδοτο κοστίζει.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Μας βλέπω να κυνηγάμε κανένα ps5 και να έχουμε το PC secondary choice. 'Ασε.

Όσο αφορά την vram, το κακό είναι ότι πχ η 3090 δεν είναι μέτρο σύγκρισης με τα 24Gb καθώς ότι του ''ταϊσεις'' ενός game (και τα Windows) το χρησιμοποιεί. Επίσης η 3060 με τα 12gb δεν ξέρω αν θα μπορούσε να βοηθήσει στο comparison.

Οριακά θα είναι με τα 12Gb imo σε 4Κ και High textures στο Warzone.

 

Είναι το μοναδικό παιχνίδι που δεν φτάνουν τα 10GB της 3080. Ούτε normal textures δεν σηκώνει χωρίς performance degradation, ενώ η 2080Ti με τα 11GB τα σήκωνε. Για High δεν ξέρω, πάντως 3090/6800/6900 δεν έχουν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο ενα σενάριο όπου οι 3090 σιωπηλά εξαφανίζονται...οι πυρηνες πανε για 3080ti και τα 24gb GDDR6X καταλήγουν σε 2 καρτες αντι για μια 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

ps. Δεν θυμάμαι ποτέ να πωλείται μια 2080ti x2 και x3 από το MSRP πάντως τότε στο launch της. Θυμάμαι ότι υπήρχε πρόβλημα και πάλι με το stock λόγω καπέλων/mining κτλ, αλλά τέτοιες καταστάσεις όπως έχουμε τώρα; Δεν νομίζω...

E αφού στις Turing δεν υπήρχε θέμα mining ή χαμηλής παραγωγής. Κάτι βέγγοι πάντως πωλούνταν 1000άρικα στο προηγούμενο mining boom..

11 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Όσο αφορά την vram, το κακό είναι ότι πχ η 3090 δεν είναι μέτρο σύγκρισης με τα 24Gb καθώς ότι του ''ταϊσεις'' ενός game το χρησιμοποιεί.

Δεν ισχύει αυτό. Απλά τα κάνει allocate αλλά δεν σημαίνει ότι τα χρησιμοποιεί κιόλας..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Ξεφτιλίζει το όνομα Τitanium, απλά πρέπει κάπως να γειώσει και τα χιλιάδες preorders σε τιμές που δεν θα αγόραζαν σήμερα παρά 3060.......

Κοιτώ πάντως κανά λαπτοπάκι και θα το διαλύσω μάλλον το rig μου δεν τραβάει αλλό 

δεν ειναι titanium. THAI ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

δεν ειναι titanium. THAI ειναι

Χαχα, πρώτη φορά ακούω να τη λένε Tai αντί για τι-άι.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...