Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές είναι στο scan φίλε μου και δεν εχει διαθέσιμες αυτή την στιγμή οπότε άστο εγώ δεν αναφέρω μόνο το scan.  Τώρα αν δεν θέλετε να περιμένετε δικαίωμά σας αν και πιστεύω οτι εδω μέσα υπάρχουν και κάποιοι που για δικούς τους λόγους θέλουν τις τιμές ψηλά ο νοών νοήτω. Ενα παράδειγμα ακόμη ο μέσος όρος τιμής στο ebay για μια 3070 πρίν απο 2 εβδομάδες ήταν 1700 $ και τώρα είναι 1300 με 1400 $. Δεν λέω οτι αύριο οι τιμές θα πέσουν σίγουρα είναι κάτι που δεν γνωρίζω. Το θέμα είναι οτι σιγά σιγά υπάρχει κάποια αποκλιμάτωση και ας ελπίσουμε οτι θα συνεχιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αρκετούς γενικά που υπό φυσιολογικές συνθήκες και τα 500 ευρώ τα θεωρούν πολλά για GPU, αλλά με την ψυχολογία ότι είναι έτσι η κατάσταση δίνουν με ''άνεση'' 1000+.

Στο τέλος της ημέρας θα πρέπει όλοι να σκεφτούμε ότι πρόκειται για κάρτες γραφικών που παίζουν παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Φτάσαμε να θεωρείται καλή τιμή τα 1200 ευρώ ; Μήπως συνηθίζουμε στην κατάσταση και το 1500άρι θα μας φαίνεται ''φτηνό'' για τις επόμενες γενιές ; Και αυτό θα βολέψει πολύ τις εταιρείες για να ανεβάσουν τα MSRP γενικότερα.

Καθόλου καλή τιμή απλά αναφέρω οτι υπάρχει μια πολύ μικρή πτώση τιμών και αλπίζω να συνεχιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, arispan είπε

Καθόλου καλή τιμή απλά αναφέρω οτι υπάρχει μια πολύ μικρή πτώση τιμών και αλπίζω να συνεχιστεί. 

Μια αποκλιμάκωση θα υπάρξει λόγω καλοκαιριού, το θέμα είναι ότι θέλουμε δρόμο ακόμα για να προσγειωθεί η κατάσταση στα normal δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Βλέπω αρκετούς γενικά που υπό φυσιολογικές συνθήκες και τα 500 ευρώ τα θεωρούν πολλά για GPU, αλλά με την ψυχολογία ότι είναι έτσι η κατάσταση δίνουν με ''άνεση'' 1000+.

Στο τέλος της ημέρας θα πρέπει όλοι να σκεφτούμε ότι πρόκειται για κάρτες γραφικών που παίζουν παιχνίδια.

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο αλλά οι περισότεροι λένε λεφτά μου είναι οτι θέλω τα κάνω. Λεφτά υπάρχουν όπως έλεγε κάποιος παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tenshi είπε

Και επαναλαμβάνω,οι τιμές δέν μας λένε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα όσο δέν υπάρχει διαθεσιμότητα.Ειτε η κάρτα έχει price tag 2999 είτε 999 είναι ένα και το αυτό.

Κάνε λίγο υπομονή φίλε μου αυτό λέμε εκτός αν θες να σκάσεις 2500 για μιά 3080 Ti 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Και επαναλαμβάνω,οι τιμές δέν μας λένε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα όσο δέν υπάρχει διαθεσιμότητα.Ειτε η κάρτα έχει price tag 2999 είτε 999 είναι ένα και το αυτό.

Διαθεσιμότητα υπάρχει αλλά σε υπέρογκες τιμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, arispan είπε

Κάνε λίγο υπομονή φίλε μου αυτό λέμε εκτός αν θες να σκάσεις 2500 για μιά 3080 Ti 

Σε καμία περίπτωση.Αγόρασα όσο ήταν νωρίς την 3080 στα 890 ευρώ.

Αυτή τη στιγμή όμως συγχέουμε το πόσο κοστίζουν-πόσο θα έπρεπε να κοστίζουν-τι υπάρχει διαθέσιμο για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το αν όντως βλέπουμε φώς στο τούνελ.

ΕΔΩ είναι οι τιμές,άλλα χωρίς stock είναι απλά εύπεπτοι αριθμοί δίπλα σε όμορφες εικόνες.Όσο ίσχυαν και τα δύο,οι miners και οι scalpers κυριολεκτικά κάρφωναν τις πιστωτικές τους στην οθόνη.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Σε καμία περίπτωση.Αγόρασα όσο ήταν νωρίς την 3080 στα 890 ευρώ.

Αυτή τη στιγμή όμως συγχέουμε το πόσο κοστίζουν-πόσο θα έπρεπε να κοστίζουν-τι υπάρχει διαθέσιμο για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για αν όντως βλέπουμε φώς στο τούνελ.

ΕΔΩ είναι οι τιμές,άλλα χωρίς stock είναι απλά εύπεπτοι αριθμοί δίπλα σε όμορφες εικόνες.Όσο ίσχυαν και τα δύο,οι miners και οι scalpers κυριολεκτικά κάρφωναν τις πιστωτικές τους στην οθόνη.

Το παράδειγμα που ανέβασα παραπάνω αυτή την στιγμή είναι σε διαθεσιμότητα με παράδωση περίπου 15/6 και υπάρχουν κι άλλα. Αλλά όπως ήπα και πρίν υπομονή δεν νομίζω οτι μια κάρτα γραφικών είναι άμεση προτεραιόπτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, arispan είπε

Το παράδειγμα που ανέβασα παραπάνω αυτή την στιγμή είναι σε διαθεσιμότητα με παράδωση περίπου 15/6 και υπάρχουν κι άλλα. Αλλά όπως ήπα και πρίν υπομονή δεν νομίζω οτι μια κάρτα γραφικών είναι άμεση προτεραιόπτητα.

Δέν νομίζω,άλλα έχεις κάθε δικαίωμα να ελπίζεις.

Παρεμπιπτόντως, η κάρτα...

https://www.pccomponentes.com/zotac-gaming-geforce-rtx-3080-ti-trinity-12gb-gddr6x

https://www.pccomponentes.com/zotac-gaming-geforce-rtx-3080-ti-trinity-oc-12gb-gddr6x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Δέν νομίζω,άλλα έχεις κάθε δικαίωμα να ελπίζεις.

Παρεμπιπτόντως, η κάρτα...

https://www.pccomponentes.com/zotac-gaming-geforce-rtx-3080-ti-trinity-12gb-gddr6x

https://www.pccomponentes.com/zotac-gaming-geforce-rtx-3080-ti-trinity-oc-12gb-gddr6x

Εγώ προσοπικά έχω διαγράψει την σειρά 3 αγόρασα πρίν 2 χρόνια την πιο ακριβή υλοποίση μιας RTX 2060, 450 ευρώ και κάνω την δουλειά μου άνετα. Ούτε κατα διάνεια δεν θα έδινα αυτά τα ποσά για κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, arispan είπε

Εγώ προσοπικά έχω διαγράψει την σειρά 3 αγόρασα πρίν 2 χρόνια την πιο ακριβή υλοποίση μιας RTX 2060, 450 ευρώ και κάνω την δουλειά μου άνετα. Ούτε κατα διάνεια δεν θα έδινα αυτά τα ποσά για κάρτα γραφικών.

Οκ,cool.To θέμα είναι πώς όταν βλέπεις την ίδια υλοποίηση κάρτας με διαφορετικό bios να κοστολογείται ±500€ και ξαναματαεπαναλαμβάνω χωρίς να υπάρχει διαθεσιμότητα α) κάποιο λάθος έχει γίνει β) δέν είμαστε σε καλό δρόμο και γ) σίγουρα δέν είμαστε σε καλό δρόμο.

Όλα τα άλλα είναι ευσεβείς πόθοι, όπως οι μεταχειρισμένες 3080 στα 700 δολάρια το καλοκαίρι που λέει και μια ψυχή εδω μέσα.Τα crypto ας πούμε έχουν φάει 3 διαδοχικές σφαλιάρες μέσα σε 2 μήνες,άλλα δέν υπάρχει καμία μεταβολή τόσο στις τιμές όσο και στις διαθεσιμότητες.Πραγματικά μακάρι (με 200αρα γραμματοσειρά) να γίνει,θα τρέξω απο τους πρώτους να πάρω 2-3.Η ελεύθερη αγορά όμως δέν δουλεύει έτσι,γιατί πολύ απλά δέν είναι δομημένη για να δουλεύει έτσι.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά το 1-2% έτσι και αλλιώς είναι στο margin of error..

Και αυτο και εξαρταται και απο το συνολο των παιχνιδιων που διαλεγουν oι reviewers. Ακομη και στα ιδια site μπορει να προστεθουν καποια παιχνιδια και να κανουν μια διαφορα ποσοστιαια. 

Παροτι μιλαμε για ιδια αρχιτεκτονικη οσο ανεβαινει η αναλυση, ο φορτος και εκμεταλλευονται καλυτερα τo υπαρχον h/w τοτε ισως να υπαρχει μια αυξητικη ταση υπερ της 3090. Σε 8k θα ειναι ακομη μεγαλυτερη.. 

Αλλα ειναι τοσες πολλες οι συνιστωσες που δεν καταλαβαινω τι συζηταμε.. Ποσο καλος ειναι ο πυρηνας και ποσο καλα μπουσταρει καθως και οι μνημες, τι ρολογια εχει ο καθε AIB, θερμοκρασιες,ψυξη.. Apples to apples συγκριση δυσκολα κανεις πρεπει να βρεις ακριβως τα ιδια μοντελα σε ακριβως τα ιδια συστηματα. Παρτο αυγο και κουρευτο δηλαδη.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...