Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Metaksas είπε

Ναι αλλα τοσες τεχνολογιες αναπτυσουν πανω στο gaming, τοσες συμφωνιες με εταιριες κτλπ, ολα αυτα γιατι? ολα για τους miners πια? ηδη εκαναν ενα βημα να ικανοποιησουν και τους 2 με τις LHR.

"Το στάχτη στα μάτια του κόσμου" δεν το έχεις πάρει χαμπάρι σαν έκφραση.

Απλώς σαν τεχνολογίες τις είχαν αναπτύξει οπότε δεν τους χαλάει να τις σπρώξουν...ένταξει καποιοι είναι φραγκάτοι και δεν έχουν πρόβλημα.

Το 90% της παραγωγής παει εκεί που υπάρχει ζεστό καλό χρήμα...no questions asked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καμία στάχτη στα μάτια, απλά τη δεδομένη περίοδο οι miners ήταν διατεθειμένοι να δώσουν περισσότερα. Στην προηγούμενη γενιά μια χαρά έβρισκες κάρτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα προσπαθω ολο το βραδυ να αγορασω απο το  pccomponentes αλλα δεν γινεται τιποτα μου βγαζει συνεχεια αποτυχια με καρτα viza της eurobank μεχρι που πηρα τηλεφωνο και την τραπεζα και μου το ειπε ναι μου λεει πραγματι δεν γινεται ,εχει αγορασει κανεις τιποτα απο εκει με καρτα της εθνικης mastercard αμα ειναι να μου στειλει για παω να την φορτίσω και να δοκιμασω με εθνικη

4ΔΔΔ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε και να γεμίσουν τα μεταχειρισμένα Ampere/RDNA 2 και να ετοιμάζονται για Ada Lovelace/RDNA 3 οι AMD/NVIDIA να δεις πως θα τους κόψει η νίλα..Που δεν θα μπορούν να πουλήσουν τις νέες κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, masteripper είπε

και εσύ το ίδιο δεν θα έκανες ?

Θυμάμαι δεκαετία '90 τέλη...ανοίγει το Makro ...σκούπα όλοι οι τηλεφωνητές Samsung...τιμή Makro 15.900 δρχ...o dealer το πουλούσε 32.000+ καθώς το έπαιρνε γύρω στα 24.000δρχ....

Θυμάμαι το αφεντικό να παίρνει εξω φρενών τον εισαγωγέα (δεν υπήρχε αντιπροσωπεία ...κάτι σαν χονδρέμπορας μόνο)....και η απάντηση ήταν 

"Ήρθαν κάτι μελαψοί...είδαν τα κουτιά στην αποθήκη...Πόσο για όλα να τελειώνουμε... - έδωσαν μια τιμούλα μιας και μάζευαν σκόνη - ...αντε γεια"

Το εγραψα το ιδιο θα εκανα με μια μικρη διαφορα δεν θα εγραφα τελειως και τους αλλους πελατες μου(gamers) γιατι για αυτους επι το πληστον φτιαχνω τετοια προιοντα θα προσπαθουσα να μοιρασω το στοκ και οχι η μοιρασια να ειναι 80/20 αλλα 50-50. Ωστε το προιον μου να φτασει σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο.

Η απλα θα εβγαζα μια ειλικρινη ανακοινωση σαν εταιρεια μπακαλιστικα θα ελεγα ξερετε κατι παιδες οι τιμες που αγοραζουν οι Miners ειναι αυτες και επειδη και εγω εχω το δικο μου μαγαζι και οπως ο καθενας κοιταω να μεγιστοποιησω το κερδος θα δωθει η ευκαιρια πρωτα οι καρτες να πανε σε gamers (ενα τεμαχιο ανα αφμ) και μετα σε Miners απλα οι τιμες εχουν διαμορφωθει σε τετοια επιπεδα λογω μικρης παραγωγης σε σχεση με την ζητηση.

Ναι ισως ακουγα διαφορα απο καποιους για το ποσο κυνικα εβλεπα σαν εταιρεια τα πραγματα αλλα τουλαχιστον θα ημουν ειλικρινης στο πως δουλευω σαν εταιρεια και οχι να το παιζω κανω τα παντα για τους gamers ενω στην ουσια αυτο δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, icenex είπε

Το εγραψα το ιδιο θα εκανα με μια μικρη διαφορα δεν θα εγραφα τελειως και τους αλλους πελατες μου(gamers) γιατι για αυτους επι το πληστον φτιαχνω τετοια προιοντα θα προσπαθουσα να μοιρασω το στοκ και οχι η μοιρασια να ειναι 80/20 αλλα 50-50. Ωστε το προιον μου να φτασει σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο.

Η απλα θα εβγαζα μια ειλικρινη ανακοινωση σαν εταιρεια μπακαλιστικα θα ελεγα ξερετε κατι παιδες οι τιμες που αγοραζουν οι Miners ειναι αυτες και επειδη και εγω εχω το δικο μου μαγαζι και οπως ο καθενας κοιταω να μεγιστοποιησω το κερδος θα δωθει η ευκαιρια πρωτα οι καρτες να πανε σε gamers (ενα τεμαχιο ανα αφμ) και μετα σε Miners απλα οι τιμες εχουν διαμορφωθει σε τετοια επιπεδα λογω μικρης παραγωγης σε σχεση με την ζητηση.

Ναι ισως ακουγα διαφορα απο καποιους για το ποσο κυνικα εβλεπα σαν εταιρεια τα πραγματα αλλα τουλαχιστον θα ημουν ειλικρινης στο πως δουλευω σαν εταιρεια και οχι να το παιζω κανω τα παντα για τους gamers ενω στην ουσια αυτο δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα.

 

Ανακοινώσεις αυτές που ο κάθε άνθρωπος με "τιμή" θα έβγαζε δεν υπάρχουν στον επιχειρηματικό κόσμο...

Και μεταξύ μας γιατί να κάτσει να σκάσει η κάθε εταιρεία...όσοι είναι "κεφάλια" δεν ενδιαφέρονται για το αν υπάρχει εταιρεία ή όχι ..το θέμα είναι πόσα θα μπουν στην τσέπη τους ΤΩΡΑ..όχι αύριο..όχι σε 20 χρόνια

Τώρα που γυρνάει ο τροχός θα αρμέξουν ότι μπορούν και εφόσον μετά έχει απομείνει gaming βιομηχανία ...καλώς..είδάλλως τα λεφτά τα πήραμε και βουρ για ιδιωτικό νησάκι τύπου McAfee.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Το εγραψα το ιδιο θα εκανα με μια μικρη διαφορα δεν θα εγραφα τελειως και τους αλλους πελατες μου(gamers) γιατι για αυτους επι το πληστον φτιαχνω τετοια προιοντα θα προσπαθουσα να μοιρασω το στοκ και οχι η μοιρασια να ειναι 80/20 αλλα 50-50. Ωστε το προιον μου να φτασει σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο.

Η απλα θα εβγαζα μια ειλικρινη ανακοινωση σαν εταιρεια μπακαλιστικα θα ελεγα ξερετε κατι παιδες οι τιμες που αγοραζουν οι Miners ειναι αυτες και επειδη και εγω εχω το δικο μου μαγαζι και οπως ο καθενας κοιταω να μεγιστοποιησω το κερδος θα δωθει η ευκαιρια πρωτα οι καρτες να πανε σε gamers (ενα τεμαχιο ανα αφμ) και μετα σε Miners απλα οι τιμες εχουν διαμορφωθει σε τετοια επιπεδα λογω μικρης παραγωγης σε σχεση με την ζητηση.

Ναι ισως ακουγα διαφορα απο καποιους για το ποσο κυνικα εβλεπα σαν εταιρεια τα πραγματα αλλα τουλαχιστον θα ημουν ειλικρινης στο πως δουλευω σαν εταιρεια και οχι να το παιζω κανω τα παντα για τους gamers ενω στην ουσια αυτο δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα.

 

Καμία εταίρεια και κανένας επιχειρήματιας που θέλει να συνέχισει να έχει ανοιχτό το μαγαζί του δεν πρόκειται να ρίξει Χ σε μια παραγγελίες εκατοντάδων ή χιλιάδων κομματιών για να περιμένει με το τουφέκι τους gamers. Οι AIB έτσι και αλλιώς χονδρική πουλάνε, οπότε ούτε καν ξέρουν αν αυτός που παραγγέλνει είναι miner, μεταπωλητής ή ότι άλλο διάολο είναι. Και τους AIBS να βγάλεις απτη μέση, αν πάει ο Πεταλούδας ο Νίκος στον εισαγωγέα και ζητήσει 2000 κομμάτια (real life story) τι θα του πεί ο εισαγώγεας, δεν σου δίνω αν δεν μου φέρεις πιστοποιητικό gamer? 

Ο μόνος που ας πούμε θα έπρεπε να αγχώνεται θα ήταν η AMD / Νvidia, αλλά με τις ποσότητες που πουλάνε αυτην την περίοδο, στα τέτοια τους. Μιλάμε για τρελά μεγέθη, και δεν προέρχονται μόνο από miners. Και από το νήμα βλέπεις οτι παρά τις τιμές τόσος κόσμος ψάχνει ή αγόρασε ήδη 3xxx, πράγμα που προσωπικά τουλάχιστον δεν θυμάμαι σε παλιότερες γενιές. Ειδικά αν αναλογιστούμε οτι οι περισσότεροι ψάχνουν και τα μεγάλα μοντέλα, από 3070 και πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα οταν μιλαμε οτι καποιος κυνηγαει το μεγιστο κερδος..

Απλα θεωρω οτι καποια στιγμη ο κοσμος θα σου γυρισει την πλατη αν βρεθει καποια εταιρεια με λιγη παραπανω τσιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, masteripper είπε

Τώρα που γυρνάει ο τροχός θα αρμέξουν ότι μπορούν και εφόσον μετά έχει απομείνει gaming βιομηχανία ...καλώς

Aυτά τα συμπεράσματα δεν ξέρω από που τα βγάζεις. Αν κοιτάξεις τα νούμερα (ξέρω, ποιός ο λόγος όταν μπορείς να βγάλεις πράματα απτο κεφάλι σου) ενώ όλοι περίμεναν να γκρεμοτσακιστούν οι πωλήσεις τον Μάιο του 2021 σε σχέση με τον Μάιο του 2020 (λόγω σκληρών μέτρων σε όλο τον πλανήτη περύσι και χαλάρωση φέτος) τελικά όχι μόνο δεν έπεσαν αλλά είχαμε και μια μικρή αύξηση. Η gaming βιομηχανία μεγαλώνει καταιγιστικά, τα υπόλοιπα είναι παραμύθια χωρίς δράκο.

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ε ναι τι να δώσεις 1000άρικο για 3060Ti..Καλύτερα να κάνεις το έγκλημα να πας στα 2Κ για 3090.

Όταν η ti έχει 1000 όμως δεν έχει 2k η 3090. Πλησίασαν και τα 3χιλιάρα αυτές, και μιλάμε για τα "μέτρια" μοντέλα. Τα strixonia τα είδα να γράφουν νούμερα κοντά στο 3300-3500. Που προφανώς πλέον δεν απευθύνονται σε gamer, πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ χρήμα για να σκάσεις τόσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτά τα συμπεράσματα δεν ξέρω από που τα βγάζεις. Αν κοιτάξεις τα νούμερα (ξέρω, ποιός ο λόγος όταν μπορείς να βγάλεις πράματα απτο κεφάλι σου) ενώ όλοι περίμεναν να γκρεμοτσακιστούν οι πωλήσεις τον Μάιο του 2021 σε σχέση με τον Μάιο του 2020 (λόγω σκληρών μέτρων σε όλο τον πλανήτη περύσι και χαλάρωση φέτος) τελικά όχι μόνο δεν έπεσαν αλλά είχαμε και μια μικρή αύξηση. Η gaming βιομηχανία μεγαλώνει καταιγιστικά, τα υπόλοιπα είναι παραμύθια χωρίς δράκο.

Όταν η ti έχει 1000 όμως δεν έχει 2k η 3090. Πλησίασαν και τα 3χιλιάρα αυτές, και μιλάμε για τα "μέτρια" μοντέλα. Τα strixonia τα είδα να γράφουν νούμερα κοντά στο 3300-3500. Που προφανώς πλέον δεν απευθύνονται σε gamer, πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ χρήμα για να σκάσεις τόσα. 

Φίλε μου ήδη άρχισαν να παρουσιάζονται 3090 κάτω απο 2K και όσο για τις strix τώρα είναι στα 2,2Κ και πέφτουν. Να δείς εκεί τέλει Ιουλίου που θα είναι. Τώρα αν κάποιοι εδω μέσα αγόρασαν ατα 2,5 Κ και πούλαγαν 3Κ ας πρόσεχαν, έτσι είναι το εύκολο χρήμα έχει ρίσκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Καμία εταίρεια και κανένας επιχειρήματιας που θέλει να συνέχισει να έχει ανοιχτό το μαγαζί του δεν πρόκειται να ρίξει Χ σε μια παραγγελίες εκατοντάδων ή χιλιάδων κομματιών για να περιμένει με το τουφέκι τους gamers. Οι AIB έτσι και αλλιώς χονδρική πουλάνε, οπότε ούτε καν ξέρουν αν αυτός που παραγγέλνει είναι miner, μεταπωλητής ή ότι άλλο διάολο είναι. Και τους AIBS να βγάλεις απτη μέση, αν πάει ο Πεταλούδας ο Νίκος στον εισαγωγέα και ζητήσει 2000 κομμάτια (real life story) τι θα του πεί ο εισαγώγεας, δεν σου δίνω αν δεν μου φέρεις πιστοποιητικό gamer? 

Ο μόνος που ας πούμε θα έπρεπε να αγχώνεται θα ήταν η AMD / Νvidia, αλλά με τις ποσότητες που πουλάνε αυτην την περίοδο, στα τέτοια τους. Μιλάμε για τρελά μεγέθη, και δεν προέρχονται μόνο από miners. Και από το νήμα βλέπεις οτι παρά τις τιμές τόσος κόσμος ψάχνει ή αγόρασε ήδη 3xxx, πράγμα που προσωπικά τουλάχιστον δεν θυμάμαι σε παλιότερες γενιές. Ειδικά αν αναλογιστούμε οτι οι περισσότεροι ψάχνουν και τα μεγάλα μοντέλα, από 3070 και πάνω. 

Ολοι γνωριζουμε πως λειτουργουν τετοιες εταιρειες δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο ή μαλλον ουτοπικα  περιμεναμε κατι αλλο ετσι για την αλλαγη.Αλλα ετσι για την ιστορια αν ηξερες οτι μια εταιρεια δεν κοιταξε την εποχη που διανυουμε μονο τον κωλαρακο της και το ευκαιριακο κερδος της αλλα κοιταξε να ικανοποιησει πρωτα τους πελατες( η τουλαχιστον εκανε σωστη μοιρασια του στοκ) που τοσα χρονια απο αυτους ετρωγε ψωμι πριν εμφανιστουν οι Miners.Εγω προσωπικα θα στηριζα μια τετοια εταιρεια στο μελλον εναντι αυτων που δεν το εκαναν.Ειτε αυτη λεγοταν palit ειτε asus ειτε οτιδηποτε. Εκτιμαω τετοιες κινησεις και ας γινονται πολλες φορες για τα ματια του κοσμου η για επικοινωνιακους λογους γιατι αυτο που κραταω ειναι το αποτελεσμα οτι κοιταξε η εταιρεια να καλυψει την αναγκη των πολλων και οχι των λιγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, icenex είπε

Ολοι γνωριζουμε πως λειτουργουν τετοιες εταιρειες δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο ή μαλλον ουτοπικα  περιμεναμε κατι αλλο ετσι για την αλλαγη.Αλλα ετσι για την ιστορια αν ηξερες οτι μια εταιρεια δεν κοιταξε την εποχη που διανυουμε μονο τον κωλαρακο της και το ευκαιριακο κερδος της αλλα κοιταξε να ικανοποιησει πρωτα τους πελατες( η τουλαχιστον εκανε σωστη μοιρασια του στοκ) που τοσα χρονια απο αυτους ετρωγε ψωμι πριν εμφανιστουν οι Miners.Εγω προσωπικα θα στηριζα μια τετοια εταιρεια στο μελλον εναντι αυτων που δεν το εκαναν.Ειτε αυτη λεγοταν palit ειτε asus ειτε οτιδηποτε. Εκτιμαω τετοιες κινησεις και ας γινονται πολλες φορες για τα ματια του κοσμου η για επικοινωνιακους λογους γιατι αυτο που κραταω ειναι το αποτελεσμα οτι κοιταξε η εταιρεια να καλυψει την αναγκη των πολλων και οχι των λιγων.

Αυτά που λες ισχύουν σε κρεοπωλεία και σουβλατζίδικα της γειτονιάς που πιθανώς να γνωρίζεσαι με τον ιδιοκτήτη χρόνια και προφανώς δεν θέλει να σου κάνει λαδιά για να μην σε χάσει. Τώρα εταιρείες με κύκλο εργασιών μερικών δις δεν τους νοιάζει σε ποιον πουλάνε, αρκεί οι κάρτες να φεύγουν και σε όσο γίνεται μεγαλύτερη τιμή. Life ain't fair και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν όλοι τόσο το καλύτερο γι' αυτούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, icenex είπε

Ολοι γνωριζουμε πως λειτουργουν τετοιες εταιρειες δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο ή μαλλον ουτοπικα  περιμεναμε κατι αλλο ετσι για την αλλαγη.Αλλα ετσι για την ιστορια αν ηξερες οτι μια εταιρεια δεν κοιταξε την εποχη που διανυουμε μονο τον κωλαρακο της και το ευκαιριακο κερδος της αλλα κοιταξε να ικανοποιησει πρωτα τους πελατες( η τουλαχιστον εκανε σωστη μοιρασια του στοκ) που τοσα χρονια απο αυτους ετρωγε ψωμι πριν εμφανιστουν οι Miners.Εγω προσωπικα θα στηριζα μια τετοια εταιρεια στο μελλον εναντι αυτων που δεν το εκαναν.Ειτε αυτη λεγοταν palit ειτε asus ειτε οτιδηποτε. Εκτιμαω τετοιες κινησεις και ας γινονται πολλες φορες για τα ματια του κοσμου η για επικοινωνιακους λογους γιατι αυτο που κραταω ειναι το αποτελεσμα οτι κοιταξε η εταιρεια να καλυψει την αναγκη των πολλων και οχι των λιγων.

Επειδή είμαι κυνικός μέχρι θανάτου, δεν πιστεύω ότι υπάρχει εταιρεία ή και άνθρωπος που δεν κοιτάει μόνο τον κωλαράκο του. Ακόμα και η εταιρεία που "ενδιαφέρεται" για τον καταναλώτη, για το bottom end της το κάνει. Οκ υπάρχουν και εταιρείες που ο τρόπος που κοιτάνε το bottom end τους συνάδει με την κάλυψη αναγκών του καταναλωτή (πχ. caseking) αλλά και αυτό στο τέλος τέλος για τους ίδιους λόγους το κάνει, για να κερδίσει τον καταναλωτή και να μείνει σε αυτούς πελάτης. 

Και εγώ όταν βοηθάω την γιαγιά να περάσει τον δρόμο δεν έχω αυταπάτες, το κάνω γιατί αισθάνομαι εγώ καλά.Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για απρόσωπες εταιρείες που δεν σε ξέρουν και δεν θα σε μάθουν ποτέ. Γιαυτό τα loyalty σε εταιρίες πρέπει να πεθάνουν, δεν έχουν νόημα τα fanboylikia. Γιαυτό όταν ακούω κάποιο να με λέει fanboy της nvidia / amd / intel (τα έχω ακούσε όλα) λέω da fuck να πούμε.


ΥΓ1. Σορρυ αν φαίνεται επιθετικό το ποστ, δεν είναι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτά τα συμπεράσματα δεν ξέρω από που τα βγάζεις.

Δεν είμαι μόνος :

https://www.extremetech.com/gaming/321456-cryptocurrency-mining-could-destroy-pc-gaming-as-weve-known-it

Αντιγράφοντας :

Αναφορά σε κείμενο

In a worst-case scenario, where GPU prices stay high and keep gamers locked out of the market, we’d see changes in the types of games people launched on PC. There’d be fewer AAA titles but most likely a thriving indie scene. 

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...