Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Αφού και άλλος έβγαλε από το κεφάλι του το ίδιο πράγμα χωρίς να κοιτάξει τα νούμερα, τότε αυτόματα αυτό που έβγαλες απτο κεφάλι σου είναι legit. 

Και "o flat earther" δεν είναι μόνος. Και quote απο τη σελίδα τους "There are thousands of Flat Earthers around the GLOBE" 🤣

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτά που λες ισχύουν σε κρεοπωλεία και σουβλατζίδικα της γειτονιάς που πιθανώς να γνωρίζεσαι με τον ιδιοκτήτη χρόνια και προφανώς δεν θέλει να σου κάνει λαδιά για να μην σε χάσει. Τώρα εταιρείες με κύκλο εργασιών μερικών δις δεν τους νοιάζει σε ποιον πουλάνε, αρκεί οι κάρτες να φεύγουν και σε όσο γίνεται μεγαλύτερη τιμή. Life ain't fair και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν όλοι τόσο το καλύτερο γι' αυτούς..

Βασικα δεν ειναι καν θεμα αν τους νοιαζει ή οχι. Δεν εχουν ελεγχο του στοκ αυτοι παρα μονο των δικων τους pcb, και απο την στιγμη που γινεται η διανομη στους AIBs η ευθυνη βαρυνει σχεδον αποκλειστικα αυτους. Και αυτοι ιδανικα να τις διωξουν θελουν σε batches παρα λιγες λιγες μειωνεται και το κοστος διανομης.. O πελατης που θελει msrp τιμη θα μπει σε αιωνια σειρα προτεραιοτητας και που και που θα δινουν και καμια εκει να φαινεται οτι και καλα λειτουργει αξιοκρατικα το συστημα διανομης και απλα δεν επαρκει το στοκ.. 
Επιπροσθετα οταν σκαλπαρει και με τον νομο η ιδια η MSI που πιαστηκε με τα σωβρακα κατεβασμενα να το κανει πριν λιγο καιρο τι να περιμενεις απο τα μαγαζια που ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης και θα παρουν απο AIBs σε ακριβοτερες τιμες. Θα παρουν ακριβοτερα και θα πουλησουν και αυτοι ακομη πιο ακριβα σε καποιες περιπτωσεις απο το αναλογο profit margin που ειχαν για να κονομησουν και αυτοι ευκαιριακα.. Ετσι ειναι η αγορα δυστυχως.. Και καμια εταιρεια δεν μας αγαπαει δεν ειναι non profit ή charitable organizations, επιχειρησεις ειναι..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτά που λες ισχύουν σε κρεοπωλεία και σουβλατζίδικα της γειτονιάς που πιθανώς να γνωρίζεσαι με τον ιδιοκτήτη χρόνια και προφανώς δεν θέλει να σου κάνει λαδιά για να μην σε χάσει. Τώρα εταιρείες με κύκλο εργασιών μερικών δις δεν τους νοιάζει σε ποιον πουλάνε, αρκεί οι κάρτες να φεύγουν και σε όσο γίνεται μεγαλύτερη τιμή. Life ain't fair και όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν όλοι τόσο το καλύτερο γι' αυτούς..

Ειλικρινα δεν θα σου αρεσε να υπηρχε μια εταιρεια που να λειτουργουσε οπως το σουβλατζιδικο της γειτονιας οσον αφορα τους πελατες της? Εγω προσωπικα θα την στηριζα εναντι των αλλων και ποσο μαλλον οταν οι υπολοιπες δεν λειτουργουν με σεβασμο προς εμας και μας εχουν σε δευτερη μοιρα.

@Herald Συμφωνω με οσα λες και εννοειτε ξερω πως λειτουργει καθε υγιης επιχειρηση ομως δεν νιωθεις καλυτερα να δινεις τα λεφτα σου καπου που στην τελικη σε εκτιμαει που σε εχει πελατη και στο δειχνει?

Αυτο λεω τοση ωρα δεν λεω οτι θα ερθει αυριο την αλλη μια εταιρεια και θα πει ξερεις οτι δουλευω γιατι χαιρομαι να βλεπω τους πελατες μου χαρουμενους και δεν θελω χρηματα.Προφανως και μιλαω για μια κατασταση που η εταιρεια σεβεται ολους τους πελατες της και δεν παιζει ρολο αν θα παρει 1 προιον ή 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν χωράνε συναισθηματισμοί στις εταιρείες. Και όλοι αυτοί που ανοίγουν μία μικρή startup και λένε ότι είναι "κομμάτι της ζωής τους" μπούρδες! Αν πάει καλά και μία μεγάλη εταιρεία τους κάνει εξαγορά για 100 million, τα έχουν πάει και την άλλη μέρα είναι στο Vegas για drugs and hookers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν χωράνε συναισθηματισμοί στις εταιρείες. Και όλοι αυτοί που ανοίγουν μία μικρή startup και λένε ότι είναι "κομμάτι της ζωής τους" μπούρδες! Αν πάει καλά και μία μεγάλη εταιρεία τους κάνει εξαγορά για 100 million, τα έχουν πάει και την άλλη μέρα είναι στο Vegas για drugs and hookers..

H τα επενδυουν σε αλλες startup ή κανουν diversification στο πορτφολιο τους.. Ο επιχειρηματικος κοσμος ειναι τελειως διαφορετικος.. Και ειδικα σε περιοδους πληρους συγχισης της αγορας οπως αυτης της τεχνολογικης τωρα, υπαρχουν και επιτηδειοι που δυσκολευουν την αλυσιδα να λειτουργησει ομαλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, icenex είπε

Ειλικρινα δεν θα σου αρεσε να υπηρχε μια εταιρεια που να λειτουργουσε οπως το σουβλατζιδικο της γειτονιας οσον αφορα τους πελατες της? Εγω προσωπικα θα την στηριζα εναντι των αλλων και ποσο μαλλον οταν οι υπολοιπες δεν λειτουργουν με σεβασμο προς εμας και μας εχουν σε δευτερη μοιρα.

@Herald Συμφωνω με οσα λες και εννοειτε ξερω πως λειτουργει καθε υγιης επιχειρηση ομως δεν νιωθεις καλυτερα να δινεις τα λεφτα σου καπου που στην τελικη σε εκτιμαει που σε εχει πελατη και στο δειχνει?

Αυτο λεω τοση ωρα δεν λεω οτι θα ερθει αυριο την αλλη μια εταιρεια και θα πει ξερεις οτι δουλευω γιατι χαιρομαι να βλεπω τους πελατες μου χαρουμενους και δεν θελω χρηματα.Προφανως και μιλαω για μια κατασταση που η εταιρεια σεβεται ολους τους πελατες της και δεν παιζει ρολο αν θα παρει 1 προιον ή 1000.

E ναι προφανώς και θα ήθελα να υπήρχε μία τέτοια εταιρεία, αλλά είναι τελείως ουτοπικό. Επίσης θα ήθελα να κάθομαι σε μία παραλία στην Καραϊβική με 3-4 μοντέλα και να μου μπαίνουν και κάθε μήνα 50Κ στον λογαριασμό μου έτσι απ' το πουθενά, κάτι που επίσης είναι τελείως ουτοπικό. Οπότε απλά δεν κάθομαι να ασχοληθώ ούτε γιατί δεν γίνεται αυτό ούτε γιατί οι εταιρείες πουλάνε τις κάρτες τους στους miners.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Ειλικρινα δεν θα σου αρεσε να υπηρχε μια εταιρεια που να λειτουργουσε οπως το σουβλατζιδικο της γειτονιας

Εμένα το σουβλατζίδικο της γειτονιάς παίζει να βάζει κρέας από αδέσποτα μέσα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

E ναι προφανώς και θα ήθελα να υπήρχε μία τέτοια εταιρεία, αλλά είναι τελείως ουτοπικό. Επίσης θα ήθελα να κάθομαι σε μία παραλία στην Καραϊβική με 3-4 μοντέλα και να μου μπαίνουν και κάθε μήνα 50Κ στον λογαριασμό μου έτσι απ' το πουθενά, κάτι που επίσης είναι τελείως ουτοπικό. Οπότε απλά δεν κάθομαι να ασχοληθώ ούτε γιατί δεν γίνεται αυτό ούτε γιατί οι εταιρείες πουλάνε τις κάρτες τους στους miners.

Digital nomad wannabe με 50k το μηνα..Ονειρικο ακουγεται :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

E ναι προφανώς και θα ήθελα να υπήρχε μία τέτοια εταιρεία, αλλά είναι τελείως ουτοπικό. Επίσης θα ήθελα να κάθομαι σε μία παραλία στην Καραϊβική με 3-4 μοντέλα και να μου μπαίνουν και κάθε μήνα 50Κ στον λογαριασμό μου έτσι απ' το πουθενά, κάτι που επίσης είναι τελείως ουτοπικό. Οπότε απλά δεν κάθομαι να ασχοληθώ ούτε γιατί δεν γίνεται αυτό ούτε γιατί οι εταιρείες πουλάνε τις κάρτες τους στους miners.

Τα 50k και τα μοντελα ανετα θα γινοταν αν ειχες βγει απο πλουσια @@ δεν χρειαζεται να ειναι ουτοπια απλα ατυχησες οπως οι περισσοτεροι μας. :lol:

Αυτο που προσπαθω να πω τοση ωρα ειναι οτι αν το εκανε μια εταιρεια αυτο που λεω δεν θα εβγαινε χαμενη ισα ισα θα πουλαγε στην ιδια τιμη που θα πουλαγε σε Miners απλα τελικα οι καρτες θα κατεληγαν σε περισσοτερους gamers αν εκανε καλυτερη μοιρασια του στοκ και ας εβαζε μεσα στην τιμη και τα εξοδα διακινησης των καρτων.+ Οτι θα κερδιζε σε επικοινωνιακο κομματι εναντι των αλλων εταιρειων.Νομιζω θα την εκτιμουσε πολυς κοσμος μια τετοια κινηση και για μελλοντικες αγορες.

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Εμένα το σουβλατζίδικο της γειτονιάς παίζει να βάζει κρέας από αδέσποτα μέσα :P 

Ειναι πλεον λιγο τρε μπαναλ τα αδεσποτα να σου δωσω διευθυνση απο σουβλατζιδικο στα βορεια προαστια που φτιαχνουν γυρο απο bull dog. Ειναι οτι πρεπει για αυτους που κανουν mining  :P βοηθανε στο bullrun :lol: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Pccomponentes τέλος οι αποστολές Ελλάδα (μεταξύ και άλλων χωρών). Μόνο παραλαβή από κατάστημα στην Ισπανία με τιμολογηση στην Ελλάδα 

Source; Τι έχουν να χάσουν με το να μη στέλνουν έξω πλεόν; "Πατριωτικά" το πήραν ή παίζει με τη νομοθεσία τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, foukas είπε

Source; Τι έχουν να χάσουν με το να μη στέλνουν έξω πλεόν; "Πατριωτικά" το πήραν ή παίζει με τη νομοθεσία τίποτα;

Source η απάντηση που έλαβα με email στο ερώτημα γιατί δεν μπορώ να παραγγειλω.

Προφανώς έχεις να κάνει με ενδοκοινοτικες συναλλαγές και φπα, όπως είχε γίνει με άλλες εταιρίες στο παρελθόν (mindfactory κλπ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, foukas είπε

Source; Τι έχουν να χάσουν με το να μη στέλνουν έξω πλεόν; "Πατριωτικά" το πήραν ή παίζει με τη νομοθεσία τίποτα;

To Ελληνικό δαιμόνιο. Θα μας σιχάθηκαν και αυτοί, ούτε οι 1οι είναι ούτε οι τελευταίοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...